Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  20.08.2021

Przemyt bursztynu do Polski

Udostępnij

Cena bursztynu wynosi od kilkuset złotych za kilogram małych kamyczków, do nawet 20 tys. zł za kilogram w przypadku dużych kamieni. Jego zasoby są ograniczone, a rosnący popyt sprawia, że wartość bursztynu stale rośnie.

Jak wygląda sytuacja z przemytem bursztynu zza naszej wschodniej granicy? Czy zjawisko narasta czy maleje? Co się dzieje z zatrzymanym bursztynem? Postanowiliśmy zbadać tę sprawę.

Coraz mniej bursztynu zatrzymywanego na granicy. Czy przemyt spada?

– W ostatnich latach nastąpił spadek zatrzymań przemycanego bursztynu. Należy podkreślić, że przywóz do Polski bursztynu nie podlega ograniczeniom (przywóz nie jest zakazany ani nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia). Przywóz bursztynu należy jednak, jak przywóz każdego innego towaru, zgłosić organowi celnemu w celu uiszczenia należności celno-podatkowych. Nielegalny przywóz bursztynu, czyli bez jego przedstawienia organowi celnemu lub zgłoszenia celnego na granicy, stanowi zgodnie z Kodeksem karnym – skarbowym tzw. przemyt celny – informuje Wydział Prasowy Krajowej Administracji Skarbowej.

Poniżej dane dotyczące zatrzymań przemycanego bursztynu za lata 2018-2020 (na polskiej granicy):

RokLiczba zatrzymań bursztynuIlość w kg
2018991236
2019771049
202017249

Wobec bursztynu pochodzącego z przemytu sąd orzeka przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Bursztyn jest następnie sprzedawany w drodze licytacji publicznej lub ogłoszeń.

Przemyt bursztynu z perspektywy Ukrainy

Drugie tyle bursztynu (1,3 tony w latach 2019-2020) zatrzymała Państwowa Straż Graniczna Ukrainy u osób, próbujących go wywieźć poza granice kraju naszych wschodnich sąsiadów.

O problemie przemytu bursztynu napisał niedawno portal Syla Pravdy (link). Redaktorka Maya Golub zwraca uwagę na przypadki przemytu bursztynu oraz niedawną zmianę prawodawstwa.

Aby zniechęcić potencjalnych przemytników, niespełna dwa lata temu zmieniono prawo na Ukrainie. Przemyt bursztynu jest teraz traktowany jak przestępstwo karne. Podlega karze od grzywny do kilku lat więzienia. Czy to wystarczy aby powstrzymać nielegalny przewóz bursztynu przez granicę?

fot. Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *