Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  28.11.2023

Czarnek został szefem szefów w PiS. Bierze całe lubelskie

Udostępnij

Przemysław Czarnek został szefem Prawa i Sprawiedliwości na województwo lubelskie. Ma przygotować partię do wyborów samorządowych a potem europejskich.

Komitet Polityczny PiS zatwierdził pełnomocników wojewódzkich, w tym pełnomocnika dla miasta stołecznego Warszawy. Przed nami ważny czas i niezwykle istotne wybory samorządowe oraz europejskie, do których chcemy się jak najlepiej przygotować. Nie bez znaczenia jest struktura partii, stąd takie decyzje – ogłosił najnowsze decyzje rzecznik partii Rafał Bochenek.

Porządki po wyborach

Centrala PiS przesądziła o nowym podziale ugrupowania. Jeszcze kilka lat temu formacja była podzielona zgodnie z okręgami wyborczymi do Sejmu. Czyli na terenie województwa lubelskiego były dwa okręgi: lubelski oraz chełmsko – zamojski. Było też dwóch szefów.

Potem jednak zmieniono tę formułę i powstało aż 100 okręgów pokrywających się z okręgami wyborczymi do Senatu. Było też 94 liderów. W lubelskim był to np. Jarosław Stawiarski odpowiadający za okręg lubelski czy Ryszard Madziar mający pełnię władzy w Chełmie.

Jednak szybko po październikowych wyborach zaszły poważne zmiany. Stawiarski został wymieniony na Przemysława Czarnka, a Madziar na Kamilę Grzywaczewską.

>>>Zmiany w PiS po wyborach. Lecą głowy<<<

Wielu polityków PiS zaczęło też głośno mówić, że taki podział partii się nie sprawdził. Że siły zostały rozdrobnione i m.in. przez to PiS nie zdobył w wyborach parlamentarnych pełni władzy.

Stąd najnowsze zmiany i podział partyjnych struktur na województwa. – On był dobry na etapie kampanii wyborczej – mówi nam o dotychczasowym podziale Przemysław Czarnek, były już minister edukacji i nauki. – Nie mnie oceniać, czy ten podział się w pełni sprawdził – dodaje. I zaznacza, że nowe ustalenia – czyli jednak podział na województwa – ma posłużyć do przygotowania partii do przyszłorocznych wyborów.

W 2024 roku odbędą się wybory samorządowe (wiosną) a następnie do Parlamentu Europejskiego (w czerwcu).

Choć już w politycznych kuluarach słychać głosy, że wójta, burmistrza czy prezydenta miasta będziemy wybierać jednak później. Pomysł przesunięcia terminu miał się zrodzić wśród działaczy PSL. Mieli uznać, że pierwsze tygodnie i miesiące rządów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy będą sprzątaniem po PiS, zwalnianiem ludzi, odwoływaniem ich ze stanowisk i powoływaniem swoich zaufanych. Ludowcy liczą na prowadzenie kampanii wyborczej w spokojniejszej atmosferze, kiedy zawierucha kadrowa już minie.

Nie sądzę, żeby do tego doszło i wybory samorządowe odbędą się w ustalonym terminie – mówi nam Przemysław Czarnek.

Nigdy nie chciał

Polityk od dawna był wskazywany jako ten, który ma przejąć władzę w lubelskim PiS. Nigdy jednak się na to nie zdecydował. Nie chciał „bawić się” w partyjne gierki. – Ale już musi. W wyborach pokazał, że jest tu najsilniejszą marką i ma społeczny mandat do kierowania PiS – mówi nam jeden z lokalnych działaczy partii Kaczyńskiego nawiązując do ogromnej liczby głosów, jakie udało się zdobyć ministrowi edukacji. Podkreśla też, że funkcja pełnomocnika to nie jest wybór własny Czarnka. – To powierzone zadanie – zaznacza.

Na zdjęciu: Przemysław Czarnek przez lata unikał partyjnych funkcji. Teraz został pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości na województwo lubelskie (Fot. MEiN)

Jedna odpowiedź do “Czarnek został szefem szefów w PiS. Bierze całe lubelskie”

  1. On$ pisze:

    Biedny ten PSL, już się martwi, że wyrzucanie ludzi PiS i dopuszczanie do koryta swoich zajmie im tyle czasu, że nie przygotują się do wyborów samorządowych. A pokusa wielką, bo wbrew obiegowej opinii najlepsze frukty PSL ciągnął zawsze z samorządu. Coś tam dostaną z podziału tortu na Wiejskiej, ale Donald nie jest zbyt szczodry. Sam musi nagrodzić swoich „miernych, biernych ale wiernych” stanowiskami, bo po 8 latach mają apetyt na kasę. Nie wspomnę już o możliwości pozwalniania ludzi PiS albo tych nie związanych bezpośrednio z PiS, którzy mieli pecha znaleźć zatrudnienie w instytucjach zarządzanych przez PiS w czasie ostatnich 8 lat. Zresztą błędem PiS było to,że nie wycięli ludzi PO i PSL po wyborach 8 lat temu, teraz ci ludzie będą potulnie wskazywać palcem osoby do zwolnienia w urzędach i instytucjach, które przejmie nowa koalicja rządząca. Jest też druga strona medalu – analizując dotychczasowe rządy PO, PSL i Lewicy śmiem twierdzić, że za 4 lata rolę się odwrócą i to PiS będzie zwalniać ludzi PO, PSL i Lewicy. Zobaczymy, czy narracja tych zmian będzie taka sama jak obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

10.06.2024

Blond warkocz i megafon w torebce. Marta Wcisło jedzie do Brukseli (SYLWETKA)

Odmłodzona w Photoshopie Marta Wcisło (rocznik ’69) uśmiechała się z…

3 minuty czytania

10.06.2024

Dwójka nowych posłów. Kto idzie do Sejmu za Hetmana i Wcisło

Parlamentarzyści z województwa lubelskiego – Marta Wcisło i Krzysztof Hetman…

3 minuty czytania

10.06.2024

W Lublinie triumfuje Koalicja Obywatelska, Wcisło nie miała konkurencji (pełne dane PKW)

Zgoła odmienne są wyniki wyborów w Lublinie w porównaniu z…

< 1 minuty czytania

09.06.2024

Wyniki wyborów. W lubelskim Kamiński lepszy od Wcisło, PiS mocniejsze od KO

Wybory do PE. Zgodnie ze wstępnymi danymi w województwie lubelskim…

< 1 minuty czytania

09.06.2024

Wyniki wyborów. Znamy nazwiska nowych europosłów z województwa lubelskiego

Wybory do PE. Zgodnie z przeliczeniem wyników sondażowych województwo lubelskie…

2 minuty czytania

09.06.2024

Wygrywa KO przed PiS. Na podium Konfederacja. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 – sondaż IPSOS exit poll

Wyraźnie zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej i 21 mandatów. Drugie miejsce dla…

5 minuty czytania

07.06.2024

Tłuste koty z Parlamentu Europejskiego. Ogromny wzrost majątków lubelskich europosłów

Do polityki idzie się po pieniądze, i to olbrzymie. To…

12 minuty czytania

06.06.2024

Jechał, jechał i dojechał. Kim jest Tomasz Fulara, który zostanie zastępcą prezydenta Lublina [SYLWETKA]

Ma na koncie kilka sukcesów jeśli chodzi o zarządzanie komunikacją…