Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  28.05.2022

Przegląd tygodnia: Protesty mieszkańców, protesty pracowników MOPR.

Udostępnij

Lublin w mediach. Przegląd tygodnia: 21 maja – 27 maja 2022 roku.

Miasto nie sprzeda ziemi przy ul. Filaretów po społecznym sprzeciwie

Miasto nie sprzeda ziemi przy ul. Filaretów. Prezydent wycofał ten punkt z porządku obrad Rady Miasta, po tym jak Komisja Gospodarki Komunalnej zaapelowała o niesprzedawanie tych terenów. Przeciwko zagęszczaniu zabudowy protestowali też mieszkańcy i społecznicy. Na działkach przy ul. Filaretów mógłby zostać zbudowany blok mieszkalny lub budynek usługowy.

Tereny przy ul. Filaretów na LSM-ie położone są w okolicy kościoła pw. św. Józefa. To 3 działki, z których największa ma 1058 mkw,  druga zajmuje 302 mkw, a trzecia stanowi wąski pasek ziemi o powierzchni 26 mkw.

Największa i najmniejsza działka przeznaczone są pod zabudowę usługową lub mieszkaniową, o czym mówi obowiązujący plan zagospodarowania terenu. Obok znajdują się tereny należące do Helvetia Development, współnależącej do jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Krzysztofa Żuka – Piotra Kowalczyka, który do jesieni 2018 roku sprawował funkcję przewodniczącego Rady Miasta. Zgoda na sprzedaż działek przy ul. Filaretów umożliwiałoby Helvetia Development ich wykupienie.

W 2019 roku Kowalczyk został oskarżony o płatną protekcję. Zdaniem śledczych był w grupie, która od słowackiego inwestora (w tej roli działający pod przykrywką agent CBA) miała  zażądać miliona złotych łapówki za załatwienie zgody na budowę pierwszego w Lublinie drapacza chmur przy ul. Zana. W tej sprawie nadal toczy się postępowanie sądowe. Kowalczyk zapewnia, że jest niewinny.  

Przed sesją Rady Miasta przypominano prezydentowi Żukowi o deklaracji złożonej w marcu bieżącego roku, kiedy to obiecywał, że działki przy Filaretów nie zostaną sprzedane. Zaapelowała o to również Komisja Gospodarki Komunalnej.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/miasto-pozbywa-sie-dzialek,n,1000308436.html
https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/milion-lapowki-za-wiezowiec-w-lublinie-wszyscy-oskarzeni-beda-sadzeni,n,1000304227.html
https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/miasto-pozbywa-sie-dzialek,n,1000308436.html
https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-miasto-nie-sprzeda-ziemi-przy-filaretow-prezydent-zuk-ponownie-zmienil-zdanie,n,1000308504.html

Ratusz dopuszcza możliwość budowy nowego bloku przy Bursztynowej

Rada miasta chce dopuścić zabudowę mieszkaniową na działce przy ulicy Bursztynowej, gdzie rok temu mimo protestów mieszkańców wycięto dąb. Według obecnego planu zagospodarowania przestrzennego ten teren ma przeznaczenie pod zabudowę usługową.

Zdaniem miejskich planistów położenie działki na obrzeżu osiedla oraz w sąsiedztwie głównej drogi sprzyja powstaniu w tym miejscu bloku mieszkalnego.

Prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu mogą potrwać co najmniej rok. Gotowy projekt zostanie upubliczniony, a lublinianie będą mogli zgłaszać swoje uwagi.

Jednak głos sprzeciwu okolicznych mieszkańców nie został wysłuchany, kiedy rok temu wycięto rosnący przy ulicy Bursztynowej dąb. Teren został otoczony, aby protestujący nie przeszkadzali w ścięciu drzewa. Wycinkę zleciły władze miasta.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/tu-gdzie-rosl-dab-moze-wyrosnac-blok,n,1000308379.html

Powstało Centrum Recyklingu za prawie 40 mln zł

Zakład kompleksowej segregacji i recyklingu opakowań uruchomiła spółka EkoPak wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Kom-Eko. Zakład kosztował blisko 40 mln zł. Instalacja przetworzy m.in. 38 tysięcy ton odpadów takich jak folia, tworzywa sztuczne, tektury i metale.

Została już uruchomiona instalacja do odzysku surowców wtórnych i przygotowania ich do recyclingu.. Na ten cel odnowiony został budynek dawnej fabryki Ursusa wraz z przyległymi terenami przy ul. Metalurgicznej.

Poprawiono stan dróg, parkingów, a także elewację biur i hali produkcyjnej oraz dokonano przeglądu i naprawy sieci kanalizacyjnych na terenie Parku Metalurgiczna. Spółka planuje jeszcze zainstalowanie na dachu hali blisko 1200 paneli fotowoltaicznych.

Za dwa – trzy lata ma powstać linia do wytworzenia z odpadów granulatu służącego do produkcji opakowań foliowych.

Przeprowadzone analizy eksperckie wykazały brak emisji, hałasu, pyłów i nieprzyjemnych zapachów pochodzących z nowego zakładu.

Źródła:

https://www.lublin112.pl/w-lublinie-powstalo-centrum-recyclingu-kosztowalo-blisko-40-mln-zl-zdjecia/

Remont piwnic Centrum Kultury da nowe pomieszczenia artystom

Centrum Kultury w Lublinie dostanie dodatkowe pomieszczenia na swoją działalność. Zostaną wyremontowane piwnice budynku, dzięki którym jego powierzchnia użytkowa zwiększy się o 867 m kw. W zaadaptowanych podziemiach znajdą miejsce nowe pracownie. Koszt inwestycji ratusz szacuje na 5,3 mln zł.

Przebudowa piwnic Centrum Kultury ma potrwać do końca kwietnia 2023 roku.

W piwnicach Centrum Kultury powstaną m.in. nowe studia multimedialne, studia nagraniowe i realizacyjne, pracownie rzeźby, scenografii, grafiki, malarstwa i rysunku, atelier filmu, animacji i fotografii.

Prawie połowa kosztów zostanie pokryta z funduszy unijnych.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/centrum-kultury-w-lublinie-schodzi-do-podziemia-w-przebudowanych-piwnicach-beda-dzialac-nowe-pracownie/ar/c3-16358577

Miasto dołoży  9 mln zł do przebudowy ulic Bliskiej i Skowronkowej

Miasto dołoży 9 mln zł na przebudowę ulic Bliskiej i Skowronkowej na Sławinie, o czym zdecydowała na czwartkowej sesji Rada Miasta. W sumie ratusz planuje wydać na te inwestycje 45 mln zł. Prace remontowe mają ruszyć za miesiąc, a potrwają do wiosny 2024 roku.

Przebudowa ul. Skowronkowej obejmie fragment drogi o długości ok. 2 km, od al. Warszawskiej do ul. Podleśnej. Umowa zakłada wyasfaltowanie dotychczasowej gruntowej drogi, budowę chodników po obu stronach ulicy i dojazdów do sąsiednich domów. W planach jest także powstanie siedmiu miejsc postojowych i 92 LED-owych latarni.

Remont ul. Bliskiej obejmie zaś fragment między Wojciechowską a Nałęczowską, o łącznej długości 3,5 km. Zamówienie zakłada tam budowę 15 miejsc postojowych i dojazdów do obsługi projektowanej strefy zamieszkania.

Miasto chce wydać w sumie 45 mln zł na te inwestycje z czego 30 mln zł pochodzi z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/miasto-znalazlo-kilka-brakujacych-milionow-na-przebudowe-ul-skowronkowej-i-bliskiej-kiedy-rusza-roboty-drogowe/ar/c3-16352969

Ratusz zamierza kupić działki pod budowę szkoły i powstanie cmentarza

Miasto zamierza kupić prywatne grunty w celu urządzenia cmentarza przy ul. Zelwerowicza na Czechowie i budowy nowej szkoły podstawowej na Węglinie Południowym. Urzędnicy z ratusza zamówili już operaty szacunkowe, czyli wyceny gruntów, aby przygotować się do negocjacji z właścicielami działek. Operaty mają być gotowe nie później niż do połowy grudnia.

Przy ulicy Zelwerowicza miasto zamierza kupić 50 ha ziemi. Planowany wykup gruntów miałby się zacząć od strony przyszłej ul. Korpusu Ochrony Pogranicza do ul. Bukszpanowej. Miasto ma zarezerwowane na tą inwestycję ok. 1,8 mln zł.

Z informacji przekazanych przez Katarzynę Dumę, rzeczniczkę prezydenta Lublina, wynika, że budowa cmentarza będzie prowadzona etapami. W tym roku planowane jest kupno części działek. W przyszłości cmentarz będzie powiększany o kolejne tereny.

Nowa podstawówka może zostać zbudowana przy istniejącej od niedawna szkole przy ul. Berylowej, która w momencie otwarcia okazała się za mała na potrzeby Węglina Południowego. Ulokowanie tam drugiej placówki edukacyjnej wymagałoby wprowadzenia zmian do planu zagospodarowania terenu. Rozważany jest także wybór gruntu przy ul. Jemiołuszki. Tam zmiana planu zagospodarowania terenu nie byłaby konieczna.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ratusz-na-zakupach,n,1000308196.html

Pracownicy MOPR-u protestują, bo chcą podwyżek

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie chcą podwyżek o 1 tys. zł. Kilkudziesięciu z nich protestowało w czwartek pod ratuszem. Miasto do tej pory nie złożyło pracownikom konkretnych deklaracji. Z urzędniczych wyliczeń wynika, że wzrost płac kosztowałby rocznie Lublin ok. 7,2 mln zł.

Starania o podwyżkę płac i rozmowy z władzami miasta trwają od lipca 2021. Teraz, jak  podkreślają pracownicy MOPR-u, w związku z przybywającymi do Lublina uchodźcami wojennymi dostali jeszcze więcej obowiązków, co nie przełożyło się na wzrost wynagrodzeń. Większość z nich zarabia najniższą krajową (3010 zł brutto).

Spotykamy się z tym, że pan prezydent Krzysztof Żuk nie chce osobiście rozmawiać. Na spotkania wysyła pełnomocników – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim Grzegorz Orłowski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Pomocy Społecznej w MOPR w Lublinie.

Dyrektor MOPR Katarzyna Fus w wysłanym do mediów oświadczeniu zaznaczyła, że w kwestii wynagrodzeń musi brać pod uwagę możliwości finansowe Ośrodka.

Zatrudnieni w lubelskim MOPR domagają się też rozwiązania nieprawidłowości w funkcjonowaniu instytucji. Wskazują na postępowanie przełożonych mające znamiona mobbingu. Jak zaznaczają pracownicy, gdy temat ten padł na jednym ze spotkań z prezydentem Lublina, włodarz miasta opuścił salę.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/pracownicy-spoleczni-mowia-dosc-i-wychodza-na-ulice-prezydent-nie-chce-rozmawiac,n,1000308549.html
https://centrum.fm/pracownicy-mopr-u-chca-podwyzek

https://spottedlublin.pl/dawna-fabryka-pszczolki-wystawiona-na-sprzedaz-cena-wywolawcza-wynosi-ponad-49-mln-zl/


Przegląd przygotowali: Adam Szymański (redagował), Maksymilian Łuszcz, Paulina Berini.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…

8 minuty czytania

09.02.2024

Kolejna zmiana kandydata PiS na prezydenta Lublina. Przegląd tygodnia

W Lublinie może powstać nowa spółdzielnia mieszkaniowa. Jest oficjalny kandydat…

9 minuty czytania

02.02.2024

Zmiana kandydata w PiS i były policjant u wojewody. Przegląd tygodnia

Na Dworzec Lublin wjeżdżają kolejni przewoźnicy, wojewoda kompletuje kadry, a…

10 minuty czytania

26.01.2024

Najpierw niebieska plandeka, potem czarna folia. Jutro odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Przegląd tygodnia

Na placu Teatralnym w Lublinie została już postawiona rzeźba przedstawiająca…

9 minuty czytania

19.01.2024

Przegląd tygodnia. Statutowy absurd roku w lubelskiej szkole?

Pisarz Maciej Wroński kandydatem na prezydenta Lublina Marcin Wroński, autor…

9 minuty czytania

12.01.2024

Otwarcie dworca, konkurent dla Żuka i dziki. Przegląd tygodnia

Dworzec Lublin wreszcie otwarty. Jarosław Stawiarski ma być kandydatem PiS…

7 minuty czytania

05.01.2024

Podwyżka opłat, wymiana kuratora oświaty i padła karuzela. Przegląd tygodnia

Mieszkańcy Lublina więcej zapłacą za wodę i ścieki. Teresa Misiuk…

8 minuty czytania

29.12.2023

TVP3 Lublin nie ma w telewizorach, a bank obniża cenę za kamienicę. Przegląd tygodnia

Wojewoda awansuje urzędnika, którego pozbył się PiS. Pasażerów w autobusach…