Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  20.05.2022

Przegląd tygodnia: odnaleziono kości na Górkach Czechowskich. Pochowano prof. Waldemara Parucha.

Udostępnij

Lublin w mediach. Przegląd tygodnia: 14 maja – 20 maja 2022 roku.

IPN znalazł fragmenty ludzkich kości na Górkach Czechowskich

Instytut Pamięci Narodowej znalazł około 50 fragmentów ludzkich kości na Górkach Czechowskich. Według ustaleń specjalistów przebywały one w ziemi przynajmniej 50 lat. W miejscu ich znalezienia firma deweloperska TBV planowała utworzenie parku naturalistycznego. Znalezione kości przebadają teraz eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego.

W czasie II wojny światowej Górki Czechowskie były miejscem co najmniej sześciu masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców. Trwające prace badawcze IPN-u skupiały się na terenie, gdzie w latach 1947-1948 przeprowadzano ekshumacje.

Wykopano tam 3 metrowy dół gdzie odnaleziono fragmenty kości. Zostały one zabezpieczone przez prokuratora i będą teraz badane przez biegłego z zakresu medycyny sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

IPN prowadzi wykopaliska na terenie, na którym deweloper, spółka TBV, planuje urządzić park naturalistyczny. Jego powstanie uzależnione jest od zgody miasta na wybudowanie bloków mieszkalnych na części Górek Czechowskich. Zmiana planów zagospodarowania przestrzennego tego terenu jest przedmiotem procesu sądowego. Miasto nie podjęło do tej pory decyzji związanych z miejscem znalezienia ludzkich szczątków.

IPN wciąż prowadzi badania na fragmencie Górek Czechowskich. W przypadku znalezienia zbiorowej mogiły konieczne będzie przeszukanie całego terenu.

Źródło:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ipn-znalazl-ludzkie-kosci-na-gorkach-czechowskich-stanowiska-tbv-i-miasta,n,1000308201.html

Przez sankcje nałożone na rosyjską firmę w Lublinie, 160 osób zostało bez pensji

Kontrolowana przez rosyjskiego oligarchę spółka Sulzer Turbo Services Poland podjęła decyzję o zawieszeniu działalności swojego oddziału w Lublinie. Jest to skutek objęcia jej przez polski rząd sankcjami. Przez zawieszenie działalności lubelskiego oddziału, wynagrodzenia nie otrzymało ok.160 pracowników spółki.

Pod koniec kwietnia zamrożone zostały wszystkie posiadane przez firmę środki finansowe, zakazano ich udostępniania oraz zakazano świadomych i umyślnych działań, które mogłyby doprowadzić do ominięcia sankcji. Spółka została wykluczona z możliwości udziału w przetargach i konkursach dotyczących zamówień publicznych.

Sankcje zostały nałożone, ponieważ rosyjski oligarcha i przyjaciel Władimira Putina jest głównym udziałowcem Sulzer Turbo Services Poland. Zarząd spółki uważa, że te restrykcje są bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Firma potępiła agresję Rosji na Ukrainę i  wspiera uchodźców z Ukrainy, uciekających przed wojną.

Obecnie firma prowadzi rozmowy z przedstawicielami rządu z nadzieją, że zostanie usunięta z listy sankcyjnej.

Źródła:

https://www.lublin112.pl/lubelska-firma-zawiesza-dzialalnosc-160-pracownikow-nie-otrzymalo-pensji-zarzad-apeluje-o-zdjecie-sankcji-ze-spolki/

Budowa nowego mostu nad Bystrzycą spowoduje utrudnienia drogowe

Budowa nowego mostu i fragmentu ul. Żeglarskiej spowoduje, że utrudnienia dotkną zarówno kierowców, jak i rowerzystów wybierających się nad Zalew Zemborzycki. Wykonawca opracowuje projekt czasowych zmian w organizacji ruchu.

Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza zapowiada, że roboty związane z przebudową mostu rozpoczną się pod koniec maja i będą trwać do siedmiu miesięcy.

Kierowcy będą  musieli jechać naokoło, linie autobusowe będą mieć trasy skrócone do ul. Nałkowskich z wyjątkiem linii 25, która trafi na objazd. Zostanie również przerwana ciągłość trasy rowerowej nad Zalew Zemborzycki. Jest to bardzo popularna droga dla rowerów, szczególnie w pogodne dni.

Aktualnie Urząd Miasta czeka na projekt czasowej organizacji ruchu. Po jego zatwierdzeniu wykonawca będzie mógł przystąpić do prac w terenie.

Źródło:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-nie-tylko-autobus-nie-dotrze-nad-zalew-rowerem-tez-nie-da-rady,n,1000308075.html

Prof. Waldemar Paruch spoczął na cmentarzu w Tomaszowicach

Prof. Waldemar Paruch, politolog i jeden z głównych strategów PiS został pochowany na cmentarzu w Tomaszowicach. zmarł 8 maja w wieku 57 lat.

Jak podał Dziennik Wschodni, Jarosław Kaczyński mówił o Paruchu jako o doradcy, koledze z partii i kompanie. – Był kimś ważnym, wspierał nas swoją wiedzą i zapałem – przemawiał w kościele prezes PiS zaznaczając, że profesor przyczynił się do wyborczych zwycięstw PiS. 

W uroczystościach pogrzebowych o charakterze państwowym wzięli udział także: premier Mateusz Morawiecki, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska .

Prof. Waldemar Paruch  Był wieloletnim wykładowcą UMCS oraz pierwszym szefem rządowego Centrum Analiz Strategicznych.

Miesiąc przed śmiercią – 8 kwietnia – szef rządu odznaczył prof. Parucha Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Źródła:

https://radio.lublin.pl/2022/05/uroczystosci-pogrzebowe-prof-waldemara-parucha/

https://www.dziennikwschodni.pl/powiat-lubelski/premier-morawiecki-o-prof-paruchu-byl-idealista-i-romantykiem,n,1000308035.html

W centrum Lublina może stanąć nowy blok mieszkalny

W centrum miasta u zbiegu ul. Ewangelickiej i Karskiego może powstać blok mieszkalny.  Inwestor wystąpił o zgodę, Urząd Miasta jest już w trakcie przygotowywania „wuzetki”, czyli decyzji określającej warunki zabudowy nieruchomości. 

Budynek miałby pełnić funkcje mieszkalno-usługowe z dopuszczeniem usługi hotelowej.

– Dopiero prawomocne decyzje administracyjne, oparte na analizie urbanistycznej, ustalą warunki i parametry wiążące dla przyszłej inwestycji – podkreśla w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

Miasto prowadzi także uzgodnienia z miejskim konserwatorem zabytków, Hubertem Mącikiem.

– Z mojego punktu widzenia podstawową sprawą jest zachowanie półokrągłego budynku na rogu ul. Ewangelickiej – zaznacza Mącik w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”. – Linia zabudowy powinna być poprowadzona tak, że półokrągły budynek zostanie, zaś pomiędzy nim a nowym obiektem zostanie wytworzony placyk.

Źródło:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/chca-nam-zagescic-centrum,n,1000308047.html

Nauczyciele z Lublina ukarani za łamanie obostrzeń pandemicznych

Komisja dyscyplinarna ukarała naganą z ostrzeżeniem bibliotekarkę z ZSE im.  Vetterów za odmowę noszenia maseczki w szkole oraz wuefistę z SP nr 51 za przyjście do szkoły mimo nałożonej kwarantanny. Oboje zapowiedzieli odwołanie się od decyzji komisji.

Bibliotekarka Małgorzata Chodkiewicz rok temu nie zgodziła się na noszenie maseczki w szkole. Dyrektorka odsunęła ją od pełnienia obowiązków. Bibliotekarce groziło zwolnienie z pracy, jednak komisja zdecydowała się na łagodniejszy wymiar kary.

Z kolei nauczyciel wychowania fizycznego w SP nr 51, będąc na kwarantannie, poszedł do szkoły, aby otrzymać decyzję o obowiązku samoizolacji na piśmie.

Przeciwko niemu toczy się jeszcze jedno postępowanie przed komisją dyscyplinarną. Wuefista mimo obowiązku prowadzenia lekcji online wysłał swoich uczniów na spacer na świeżym powietrzu.

Grozi mi znowu nagana z ostrzeżeniem, więc na razie nie ma mowy o zwolnieniu mnie z pracy, ale nie wiem, nie wiem – mówił w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim nauczyciel wf-u.

Źródło:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/bez-maseczki-w-szkole-i-do-pracy-na-kwarantannie-lubelscy-nauczyciele-ukarani,n,1000308030.html

Miasto planuje rozbudowę parkingu na tyłach Centrum Kultury

Inwestycja zakłada powiększenie istniejącego parkingu z placem manewrowym. Znajdzie się tam miejsce dla około 20-26 samochodów. Ma to polepszyć dojazd do Centrum Kultury w związku z prowadzoną tam działalnością kulturalną.

Przyczyną rozbudowy parkingu jest planowane udostępnienie piwnic Centrum Kultury do prowadzenia nowych działalności, co poskutkuje zwiększeniem liczby gości.

Jak poinformowała Dziennik Wschodni Monika Głazik z biura prasowego ratusza – Zostanie zbudowana „zewnętrzna instalacja kanalizacji sanitarnej z podziemnym zbiornikiem awaryjnym na ścieki”.

Źródło:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/wiekszy-parking-dla-kultury,n,1000308101.html

Policja planuje budowę nowego komisariatu na Kalinowszczyźnie

Policja planuje budowę  nowego, większego komisariatu na Kalinowszczyźnie, który stworzy lepsze warunki pracy funkcjonariuszom. Obecny ma 21 pomieszczeń zajmowanych przez 75 pracowników. Urząd Miasta zdecydował, że nowy komisariat ma stanąć w miejscu starego,  znajdzie się w nim także Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

W komisariacie na Kalinowszczyźnie brakuje pomieszczeń socjalnych i punktu przyjęć interesantów. Budynek nie jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Planowane jest zburzenie aktualnego komisariatu z 1988 roku i zbudowanie większego z podziemnym parkingiem. Zgodnie z decyzją wydaną przez Urząd Miasta budynek miałby osiągnąć nie więcej niż 25 metrów wysokości. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku

Źródło:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/policja-chce-zburzyc-komisariat-w-lublinie,n,1000308094.html

Budynki „Pszczółki” przy ul. Krochmalnej wystawione na licytację

Dawny kompleks fabryczny lubelskiego producenta słodyczy „Pszczółka” przy ul. Krochmalnej zostanie wystawiony na licytację. Teren według obowiązujących planów zagospodarowania może być wykorzystany pod budowę mieszkań, czy obiektów usługowych np. restauracji lub hotelu. Aktualnie „Pszczółka” prowadzi swoją działalność w nowym zakładzie na Felinie.

Sprzedawane przez „Pszczółkę” i Krajową Spółkę Cukrową nieruchomości to siedem działek o łącznej powierzchni ponad 7,4 ha.

Licytacja odbędzie się 1 czerwca w biurze Krajowej Spółki Cukrowej przy ul. Krochmalnej.  Cena wywoławcza nieruchomości to ponad 49 mln złotych.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-budynki-po-fabryce-ida-pod-mlotek-bez-50-mln-zl-w-kieszeni-nie-podchodz,n,1000307923.html

https://spottedlublin.pl/dawna-fabryka-pszczolki-wystawiona-na-sprzedaz-cena-wywolawcza-wynosi-ponad-49-mln-zl/


Przegląd przygotowali: Adam Szymański (redagował), Maksymilian Łuszcz, Paulina Berini.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…