Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  13.05.2022

Przegląd tygodnia: koniec z bezpłatnym parkowaniem, wracają autobusy nocne, ale bilety podrożeją

Udostępnij

Lublin w mediach. Przegląd tygodnia: 7 maja – 13 maja 2022 roku.

ZTM chce podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej od lipca

Od lipca może obowiązywać nowy cennik biletów komunikacji miejskiej. Według propozycji zarządu Transportu Miejskiego za przejazdy mamy zapłacić o około 11% więcej. Powodem podwyżki są rosnące ceny paliwa i prądu. Decyzję podejmie rada miasta na majowej sesji.

Normalny bilet jednoprzejazdowy ma zdrożeć z 4,20 na 4,60 zł. Bilet 15-minutowy z 2,80 na 3 zł; a 40-minutowy ma kosztować 4 zł – obecnie jest to 3,60 zł. Nowa cena biletu 90-minutowego to 4,80 zł (jest 4,40 zł), a dobowego 13,20 zł (przy obecnej 12 zł). Ceny biletów ulgowych, tak samo jak obecnie, będą stanowić połowę podanych wyżej kwot.

Wzrosną również ceny biletów okresowych. Posiadacze Lubelskiej Karty Miejskiej zapłacą 96 zł za bilet 30-dniowy (o 8 zł więcej). Osoby, które nie rozliczają podatku PIT w Lublinie, zapłacą 188 zł za bilet 30-dniowy ważny obu strefach. Wraz ze zmianą cennika pojawi się w nim nowy rodzaj biletu – sześciogodzinny, który będzie kosztował 8,20 zł (ulgowy – 4,10 zł).

Tomasz Fulara, prezes MPK – głównego przewoźnika w Lublinie, szacuje, że wzrost kosztów funkcjonowania spółki w 2022 wzrośnie o 30 mln zł w porównaniu z poprzednim rokiem.

Źródło:

https://kurierlubelski.pl/za-przejazdy-po-lublinie-zaplacimy-wiecej-od-lipca-nowe-ceny-biletow-komunikacji-miejskiej/ar/c4-16333167

13 maja autobusy nocne powróciły na ulice Lublina

Komunikacja nocna wznawia kursowanie od 13 maja. Pasażerowie mogą z niej korzystać w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Autobusy jeżdżą od 23:30 do 4:30 z częstotliwością raz na godzinę z wyjątkiem Nocy Kultury z 4 na 5 czerwca, kiedy pojawią się na przystankach nawet co 15 minut.

Zarząd Transportu Miejskiego dostrzegł potrzebę powrotu komunikacji nocnej w związku ze wzrastającą liczbą wydarzeń kulturalnych i potrzebami pracowników. Małą częstotliwość kursowania linii nocnych tłumaczył skutkami, jakie zostawiła po sobie pandemia.

Przypomnijmy, że w Lublinie funkcjonują trzy linie autobusów nocnych: N1, N2 i N3. Miasto zawiesiło ich kursowanie 20 grudnia ubiegłego roku. Od tego czasu pasażerowie skorzystali z komunikacji nocnej tylko raz – w noc sylwestrową.

Źródło:

https://kurierlubelski.pl/lublin-pasazerowie-czekaja-na-to-prawie-od-pieciu-miesiecy-ztm-przywraca-zawieszone-linie-autobusowe/ar/c1-16324051

https://www.lublin112.pl/komunikacja-nocna-wraca-na-ulice-lublina-2/

Kierowcy zapłacą za parkowanie pod Aqua Lublin

Od 10 maja obowiązują opłaty za parkowanie w sąsiedztwie Aqua Lublin. Pierwsza godzina postoju na miejscach parkingowych przy Al. Zygmuntowskich wynosi 2 zł, dwie godziny 2,20, a trzy 2,60. Za każdą następną godzinę będzie trzeba dopłacić kolejne 2 zł. Klienci obiektów sportowych zapłacą za pierwszą godzinę, a trzy kolejne dostaną gratis.

– Nasi klienci mieli problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Znaczna część miejsc była zajmowana przez osoby, które w tym czasie nie korzystały z obiektów spółki – tłumaczy w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Przy Al. Zygmuntowskich znajduje się obecnie 400 miejsc do parkowania. Ustawiono tam już 6 parkometrów obsługujących płatność bilonem i kartami płatniczymi. Zapłacić można tam także za pomocą mobilnej aplikacji.

Opłaty za parking obowiązują 7 dni w tygodniu. Zwolnione są tylko osoby niepełnosprawne i kierowcy korzystający z zainstalowanej tam stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Źródło:

https://radio.lublin.pl/2022/05/od-jutra-oplaty-dzis-ostatni-dzien-darmowego-parkowania-przy-lubelskim-mosir/

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/od-wtorku-ten-parking-w-lublinie-bedzie-platny-to-ma-byc-ulatwienie-dla-klientow,n,1000307640.html

W Lublinie otwarto biuro zagranicznej spółki Publicis Re:Sources

Spółka Publicis Re:Sources oficjalnie otworzyła swoje biuro w lubelskim biurowcu przy ul. Spokojnej 2. Obecnie pracuje tam 40 osób, ale planowane jest zwiększenie zatrudnienia. Specjalizuje się w zarządzaniu zasobami ludzkimi i internetowymi oraz w księgowości. Firma obiecuje swoim przyszłym pracownikom ,,bardzo atrakcyjne zarobki”.

Francuska Publicis Groupe ,do której należy spółka Publicis Re:Sources, zatrudnia na całym świecie ok. 80 tys. pracowników. W I kwartale jej przychody wyniosły 2,8 mld euro. Po ataku na Ukrainę zdecydowała się zakończyć biznes w Federacji Rosyjskiej i nie prowadzić tam nowych inwestycji. Teraz jest otwarta na nowych pracowników z województwa lubelskiego.

Poszukujemy osób ze znajomością języka francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, angielskiego, które będą świadczyły usługi księgowe, HR, IT, doradztwa podatkowego – podkreśla Izabela Lutek, dyrektor zarządzająca Publicis Re:sources Poland – Oferujemy bardzo atrakcyjne zarobki, nie zdradzę kwot, ale są zbliżone do warszawskiego poziomu wynagrodzeń.

Źródło:

https://kurierlubelski.pl/publicis-resources-zatrudnia-w-lublinie-place-na-poziomie-warszawskim-deklaruje-spolka-zobacz-zdjecia/ar/c15-16334545

https://www.dziennikwschodni.pl/biznes/globalna-firmy-otwiera-biuro-w-lublinie-i-bedzie-zatrudniac,n,1000307803.html

Miasto planuje przebudowę skrzyżowania ulic Doświadczalnej i Witosa

Miasto przygotowuje plan przebudowy skrzyżowania ulic Doświadczalnej i Witosa na Felinie. Dobudowane zostaną dodatkowe pasy poprawiające bezpieczeństwo ruchu. Zostanie przebudowana również sygnalizacja świetlna, uliczne oświetlenie, chodniki i ścieżka rowerowa.

Jak wynika z policyjnych statystyk, skrzyżowanie na Felinie zalicza się do najbardziej kolizyjnych miejsc Lublina. W ubiegłym roku miały tu miejsce 33 kolizje.

Skąd stłuczki? Schemat zdarzeń łatwo uchwycić. Kierowcy jadący al. Witosa, przejeżdżają przez skrzyżowanie na „późnym żółtym”, czyli już na czerwonym świetle. W tym czasie kierowcy wyjeżdżający z Doświadczalnej mają na swoich sygnalizatorach zielone światło – ruszają i na Witosa pojazdy się spotykają ze sobą – opisuje w rozmowie z „Kurierem Lubelskim” Arkadiusz Gołębiowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Felin.

Przebudowa skrzyżowania planowana jest na przyszły rok. Przy okazji tej inwestycji powstaną również nowe wiaty przystankowe.

Źródło:

https://kurierlubelski.pl/lublin-skrzyzowanie-z-ktorego-korzysta-niemal-co-drugi-kierowca-z-felina-do-przebudowy-czy-proponowane-zmiany-poprawia/ar/c1-16330861

Dom Kultury Kolejarza zostanie przebudowany na siedzibę Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży

Dom Kultury Kolejarza znajdujący się przy ul. Kunickiego 35 zostanie przebudowany. Powstanie tu siedziba Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży z m.in. Teatrem im Andersena oraz filią Miejskiej Biblioteki Publicznej. Cztery pracownie architektoniczne są zainteresowane wykonaniem tego projektu.

Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży ma przede wszystkim pomieścić Teatr im. Andersena. Planowana przebudowa obejmie przygotowanie dwóch sal widowiskowych, mogących pomieścić 300 i 100 osób oraz foyer. Projektanci muszą uwzględnić także m.in. kawiarnię, szatnię, pralnię, garderoby a także 6 pokoi gościnnych służących dla artystów i realizatorów spektakli. W nowym centrum ma się znaleźć także miejsce na świetlicę środowiskową, czy filię Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Teraz miasto sprawdzi, czy złożone wnioski są prawidłowe. Zaprosi później wybrane pracownie do składania ofert. Firma, której propozycja ostatecznie okaże się najatrakcyjniejsza, dostanie 1,5 roku na opracowanie dokumentacji. Miasto liczy, że na realizację przygotowanego projektu dostanie fundusze z Unii Europejskiej.

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-czterech-chetnych-do-przeprojektowania-domu-kultury-kolejarza,n,1000307758.html


Przegląd przygotowali: Maksymilian Łuszcz i Adam Szymański.

Przegląd zredagował: Maksymilian Łuszcz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

10 minuty czytania

29.09.2023

Przegląd tygodnia 23-29.09.2023. W ratuszu chcą większych podwyżek. Motor mistrzem Polski

Pensja minimalna w górę o 642 zł, podwyżka dla urzędnika…

15 minuty czytania

22.09.2023

Przegląd tygodnia 16-22.09.2023. Rewolucja w komunikacji. Pierwsza opera w Operze Lubelskiej już w ten weekend

Najważniejsze informacje mijającego tygodnia. Konsultacje ws. zmian w komunikacji miejskiej…

18 minuty czytania

15.09.2023

Przegląd tygodnia 9-15.09.2023. Kolejny najtrudniejszy budżet. IPN wróci na górki czechowskie

Założenia budżetu miasta na 2024 rok: rośnie podatek od nieruchomości…

9 minuty czytania

08.09.2023

Przegląd tygodnia 2-8.09.2023. Nowak nie rezygnuje z Senatu. Nie rozpatrzyli petycji – potrącić im z diet

Prezydent Lublina i jego radni nie chcą Marcina Nowaka w…

16 minuty czytania

01.09.2023

Przegląd tygodnia 26.08-1.09.2023. Niespodzianki na listach PiS. W sobotę Marsz Równości

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło „jedynki” na swoich listach; kontrola CBA…

17 minuty czytania

25.08.2023

Przegląd tygodnia 19-25.08.2023. Nowy stadion zasłoni Stare Miasto? Kandydaci PiS do Sejmu

Wojewoda nie ma zastrzeżeń do stadionu żużlowego; kto wystartuje w…

12 minuty czytania

18.08.2023

Przegląd tygodnia 12-18.08.2023. „Nie” dla referendum. Partie pokazują listy kandydatów

Fundacja Wolności i inne organizacje trzeciego sektora przeciw referendum Ponad…

13 minuty czytania

11.08.2023

Przegląd tygodnia 5-11.08.2023. Lekarze żądają podwyżek. Akcja ewakuacja

Podwyżki dla lekarzy, kandydaci do Sejmu i Senatu oraz wielka…