Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  14.04.2023

Przegląd tygodnia 8-14.04.2023. Centrum finansowe Orange w Lublinie. Lew: renowacja

Udostępnij

Centrum finansowe Orange w Lublinie

W Lublinie powstanie centrum finansowe sieci komórkowej Orange. Będzie obsługiwać europejskie spółki operatora. Pracę znajdzie tutaj kilkadziesiąt osób.

Orange Polska jest jednym z największych dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce. W Lublinie z sieci 4G LTE Orange Polska mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy miasta. W zasięgu 5G znajduje się 93% populacji miasta. Ponad 124 tysiące lubelskich gospodarstw domowych ma dostęp do usług światłowodowych Orange.

Global Support for Performance Europe, bo tak nazywa się nowa jednostka, powstaje w wyremontowanych biurach zajmowanych dotychczas przez Centrum Operacji Księgowych Orange Polska. Oprócz zadań księgowych, jednostka będzie przejmowała część procesów związanych z zakupami i kontrolingiem.

Lublin to dla nas ważny punkt na mapie Polski nie od dziś. Teraz to miasto staje się jednym z trzech europejskich centrów finansowych grupy Orange – stwierdził Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

W 2010 roku w Lublinie zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych było około 2 tysiące pracowników, dziś w 42 centrach usług pracuje prawie 9 tysięcy osób – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/popularna-siec-rozszerza-swoje-dzialanie-lublin-jednym-z-trzech-europejskich-centrow-finansowych/ar/c1-17450493

7,5 mln zł na przebudowę Biblioteki Głównej UMCS

7,5 mln zł wyniesie rządowa dotacja na przebudowę Biblioteki Głównej UMCS. Środki zostaną przeznaczone na unowocześnienie i dostosowanie infrastruktury bibliotecznej do współczesnych standardów.

Uczelnia zapewni optymalne warunki lokalowo-techniczne, a budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W planach jest również wydzielenie strefy coworkingowej, sfinansowany też będzie dalszy etap cyfryzacji zbiorów bibliotecznych.

Cała inwestycja pochłonie 39 mln zł. Oprócz dofinansowania uczelnia dołoży środki własne.

W latach 2017-2018, za sprawą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, biblioteka doczekała się przebudowy zewnętrznej części budynku. Jednak całe wnętrze biblioteki czekało naśrodki finansowe od 1968 roku.

Źródło: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,4622,7-5-mln-zl-na-przebudowe-biblioteki-glownej-umcs,130750.chtm

Ponad 600 tys. zł na dokumentację remontu Trybunału Koronnego

Miasto zawarło umowę ze spółką Sound&Space na przygotowanie dokumentacji remontu Trybunału Koronnego. Dokumenty mają powstać w ciągu 10 miesięcy, a kosztować 627 tys. zł.

Planowane prace mają objąć m.in. elewację budynku, wymianę okien, drzwi i remont balkonu z balustradą. Trybunał zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez wybudowanie windy, przebudowę toalet.

Remont obejmie również przebudowę wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania, a także instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Wymieniona zostanie instalacja oświetleniowa i nagłośnienia. W Trybunale rozbudowany zostanie system monitoringu i zabezpieczeń (ochrona obrazów przed włamaniem, pożarem).

Obecnie w budynku dawnego Trybunału Koronnego mieści się Pałac Ślubów, odbywają się konferencje, koncerty oraz różne wydarzenia kulturalne. Znajduje się tam również wejście do Lubelskiej Trasy Podziemnej.

Poprzedni remont generalny budynku odbył się w latach 80. XX wieku.

W budynku Trybunału Koronnego na rynku Starego Miasta w czasach istnienia I Rzeczypospolitej zbierał się najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego.

Źródło: Miasto przygotowuje się do przebudowy i remontu Trybunału Koronnego / lublin.eu – oficjalny portal miasta Lublin

Powstanie wygodna droga rowerowa między Lublinem a Świdnikiem

Władze powiatu świdnickiego podpisały umowę na rozbudowę ul. Dworcowej w Świdniku, która połączy drogi rowerowe prowadzące do Świdnika i Lublina. Trasa o długości 1,6 kilometra ma ułatwić poruszanie się rowerem między miastami.

Realizacją tej inwestycji zajmie się firma WOD-BUD z Kraśnika. Trasa będzie się zaczynać na skraju lasu Rejkowizna, na ul. Dworcowej I będzie się kończyć na ul. Brzegowej.

Powstanie nowa jezdnia, chodnik i droga rowerowa.  Wykonawca ma na zakończenie prac 2 lata.

Rowerzyści narzekają, że jadąc z Lublina do Świdnika mają do wyboru kilka tras, z których żadna nie jest wygodna. Opcja pierwsza: przejazd ul. Miełgiewską w stronę Portu Lotniczego Lublin. Druga: jazda wzdłuż S17 drogą serwisową. Trzecia: przez strefę ekonomiczną do ulicy Dworcowej w Świdniku, jednak to droga wyboista, często pokryta błotem.

Na pewno remont Dworcowej ułatwi dojazd – mówi „Dziennikowi Wschodniemu” Krzysztof Kowalik, lubelski rowerzysta oraz administrator grupy facebookowej Porozumienie Rowerowe – Lublin Rowerem.

Koszt przebudowy wyniesie 15 milionów złotych. Na kwotę składają się pieniądze z budżetu powiatu, z gminy Świdnik oraz dofinansowanie z rządowego programu „Polski Ład”.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/swidnik/swidnik-lublin-na-rowerze-umowa-na-budowe-dworcowej-podpisana,n,1000322895.html

„Budowlanka” przy Al. Racławickich planuje budowę segmentu warsztatowego

Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. H. Łopacińskiego w Lublinie, mieszczące się przy Al. Racławickich, planują budowę warsztatów, gdzie odbywać się będą mogły zajęcia praktyczne oraz szkolenia branżowe.

PSBiG we współpracy z  Polskim Towarzystwem Mieszkaniowym zgłosiły się do konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki na branżowe centra umiejętności, projektu promującego tworzenie ośrodków kształcenia zawodowego młodzieży, jak i dorosłych. finansowanego z krajowego planu odbudowy.

– Jeżeli rozstrzygnięcie będzie dla nas pozytywne, to rozpoczniemy tę inwestycję. Czekamy z niecierpliwością, bo ministerstwo zapowiadało, że wyniki zostaną ogłoszone na początku kwietnia – mówi Grażyna Kubuj-Bełz, dyrektor Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Urząd Miasta wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji. – Zgodnie z nią wysokość projektowanej części budynku nie może przekraczać 8 metrów i powinna być przykryta dachem płaskim o nachyleniu połaci do 15 stopni – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Dodaje też, że termin realizacji projektu zależy od pozyskania środków na ten cel.

Projekt zakłada budowę hali o powierzchni ok. 150 mkw. w miejscu obecnego parkingu. Obiekt byłby połączony ze szkolnym budynkiem łącznikiem. W warsztatach mają znaleźć się cztery stanowiska, na których będą odbywać się szkolenia dotyczące m.in. ekologicznych systemów izolacji ścian, wykonywania tynków na izolacjach, montażu prefabrykatów czy cyfryzacji procesu budowlanego.

Według planów rocznie ma tu być szkolonych ok. 200 osób. Będą to nie tylko uczniowie placówki, ale też pracownicy branży budowlanej chcący podnosić swoje kompetencje zawodowe. W ramach inwestycji ma powstać także nowe wejście do szkoły z windą dla osób niepełnosprawnych. Zostanie ono zlokalizowane w części obiektu od strony al. Długosza.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/bedzie-kasa-beda-warsztaty,n,1000322859.html

https://samorzad.pap.pl/kategoria/fundusze-europejskie-w-regionach/branzowe-centra-umiejetnosci-nowa-jednostka-w-oswiacie-w

Renowacja pomnika lwa spod Zamku Lubelskiego

Pomnik lwa znajdujący się obok Zamku Lubelskiego zostanie poddany renowacji, m.in. usunięte zostanie z niego „graffiti”. Koszt wyniesie 27 tys. zł, zaś prace potrwają do końca maja.

Pomnik przed Zamkiem Lubelskim przez lata mazany był markerami i sprejami przez ludzi, wpływ na niego miał także upływ czasu. W połowie marca ogłoszono przetarg na renowację pomnika, który wygrała firma Artefakt Konserwacja Zabytków Ewa Porzyć. Miasto na ten cel przeznaczyło 27 tys. zł.

Prace prowadzone przy pomniku będą polegać na oczyszczeniu powierzchni piaskowca z zabrudzeń, napisów i glonów, uzupełnieniu ubytków, usunięciu przebarwień monumentu oraz zabezpieczeniu specjalnym preparatem chroniącym przed dewastacją. Pomnik nie zostanie zdemontowany na czas prac.

Powstały w 1995 roku pomnik lwa symboliuje związek Lublina z Lwowem, miastem symbolizującym tęsknotę Polaków za Kresami. Stąd też jego druga nazwa „Symbol Lwowa”. Lew na cokole jest kopią rzeźby sprzed Panteonu Chwały na Cmentarzu Orląt we Lwowie.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ile-kosztuje-czyszczenie-lwa-symbol-lwowa-w-lublinie-przejdzie-taka-operacje,n,1000322858.html

https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/pomniki-lubelskie-pomnik-symbol-lwowa-zwiazkow-ze-lwowem/

42 placówki chcą mieć Szkolne Budżety Obywatelskie

Zakończył się nabór do III edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich. W tym roku do programu zgłosiły się 42 placówki oświatowe. To ponad dwukrotnie więcej niż w II edycji.

Szkolne Budżety Obywatelskie to program miasta przeznaczony dla lubelskich placówek oświatowych. Do wybranych szkół trafi po 4 tysiące złote, które będą przeznaczone na sfinansowanie projektów wybranych przez uczniów.

Wśród projektów z poprzednich edycji wymienić można m.in. zakup stołu do piłkarzyków, ławek czy montaż „różowych skrzyneczek”, czyli pojemników z darmowymi środkami higieny intymnej dla kobiet.

Złożone wnioski zostaną poddane ocenie formalnej i merytorycznej, na którą składa się m.in. motywacja szkoły, uwzględnienie zasad partycypacji i działania szkoły w sprawie samorządności uczniowskiej.

Z 42 zgłoszeń wybranych zostanie 20 placówek oświatowych, które otrzymają po 4 tysiące złotych.

Źródło: Rekordowe zainteresowanie Szkolnymi Budżetami Obywatelskimi / lublin.eu – oficjalny portal miasta Lublin


Przegląd przygotowali: Arek Plewik, Franek Żurek, Kamil Syta, Maksymilian Łuszcz

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 8-14.04.2023. Centrum finansowe Orange w Lublinie. Lew: renowacja”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    9 tys. luda wisi na słuchawkach info-linii, z tego 8k za minimalną i to jest miara sukcesu Lubelskiej Doliny Słuchawkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

8 minuty czytania

17.05.2024

Proboszcz krytykuje posłankę, a artyści ożywiają Bystrzycę. Przegląd tygodnia 13-19.05.2024

Czym proboszczowi spod Janowa podpadła lubelska posłanka? Co zobaczyć można…

5 minuty czytania

10.05.2024

Nieoczekiwana zmiana w TVP, po staremu w województwie i radzie miasta. Przegląd tygodnia 6-12 maja 2024

Zmiana warty w lubelskiej telewizji, a po staremu w samorządach…

6 minuty czytania

03.05.2024

Rektor KUL zabiera głos ws. podpalenia synagogi i kontrowersyjne „jedynki” PiS-u. Przegląd tygodnia 29.04-05.05.2024

Prawo i Sprawiedliwość staje murem za Mariuszem Kamińskim. Rektor KUL…

4 minuty czytania

26.04.2024

Szczury na dworcu i listy KO do Europarlamentu. Przegląd tygodnia 22 – 28 kwietnia 2024

Gdzie panoszą się szczury? Kto otworzy listę do Europarlamentu? Najważniejsze…

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…