Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  12.05.2023

Przegląd tygodnia 6-12.05.2023. Deptak bardziej dla pieszych. Noworodek w oknie życia

Udostępnij

Od 1 czerwca Ratusz ograniczy godziny wjazdów dla pojazdów zaopatrzenia na deptak

Od 1 czerwca Ratusz ograniczy czas wjazdu dla pojazdów zaopatrzenia na deptak. Na próbę w czerwcu w weekendy zamykana dla ruchu, z wyjątkiem autobusów, ma być ul. Królewska. Ratusz chce w ten sposób poprawić bezpieczeństwo pieszych w centrum. 26 kwietnia na deptaku pod kołami ciężarówki wiozącej zaopatrzenie do jednego ze sklepów zginęła kobieta.

Od 1 czerwca wjazd pojazdów dostawczych na deptak będzie możliwy tylko od północy do 7 rano (a nie, jak dotąd, w godz. 22-9). Czas na zaopatrzenie firm na Starym Mieście skróci się o godzinę – będzie to możliwe od 6 do 10 (teraz jest do 11).

Istotna zmiana szykuje się także na ul. Królewskiej. – Wiemy, jak obciążone jest przejście dla pieszych na wysokości Bramy Krakowskiej. Dlatego planujemy wprowadzić czasową organizację ruchu i w momentach najbardziej istotnych z punktu widzenia życia kulturalnego miasta będziemy zamykać tę ulicę dla ruchu samochodów osobowych, oczywiście z dopuszczeniem komunikacji miejskiej – zapowiada zastępca prezydenta Artur Szymczyk.

W trakcie obowiązywania ograniczeń na ul. Królewskiej ruch samochodów ma być skierowany od strony ul. Zamojskiej przez ul. Podwale do pl. Zamkowego i do al. Tysiąclecia. Dojazd w kierunku ul. Lubartowskiej będzie możliwy po skręcie w lewo z Podwala w ul. Kowalską i dalej przez ulice Furmańską i Cyruliczą.

Na deptaku pojawi się 9 nowych miejsc postojowych dla pojazdów zaopatrzenia (obecnie jest ich 3). 5 nowych miejsc pojawi się przy już istniejących na ulicach Świętoduskiej, Wróblewskiego i Staszica, pozostałe 4 znajdą się na ulicy Kapucyńskiej, Gilasa oraz Koziej.

Źródła:

https://spottedlublin.pl/ratusz-zmienia-zasady-wjazdu-zaopatrzenia-na-deptak-i-stare-miasto-nowe-godziny-dodatkowe-miejsca-postojowe/

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/decyzje-po-smiertelnym-wypadku-na-deptaku-ratusz-ograniczy-godziny-wjazdu-dla-pojazdow-zaopatrzenia,n,1000324196.html

Ratusz nie zmieni organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Zana i Jana Sawy

Ratusz nie zmieni organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Zana i Jana Sawy, w pobliżu biurowca ZUS-u. W kwietniu wyszli z taką propozycją radni dzielnicy Rury, tłumacząc, że pozwoliłoby to rozładować korki tworzące się w godzinach szczytu. Zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk podkreślał, że pomysł radnych może zostać wzięty pod uwagę dopiero, kiedy będzie opracowywana dokumentacja dla przebudowy ulicy Zana.

Propozycja radnych dzielnicy Rury dotyczyła ustawienia zakazu skrętu w lewo, na teren parkingu podziemnego pod biurowcem przy ul. Zana 32 dla samochodów jadących w kierunku ronda obok Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaś dla aut wyjeżdżających spod tego budynku miałby obowiązywać nakaz jazdy w prawo.

Ratusz wcześniej sygnalizował, że obecnie nie ma podstaw do wprowadzania zmian w tym miejscu. Propozycja radnych może być jednak wzięta pod uwagę przy okazji planowania przebudowy ulicy Zana.

Miejscy urzędnicy szykują się do przetargu na zaprojektowanie tej inwestycji. – Ogłoszenie postępowania jest planowane jeszcze przed wakacjami. Zakłada się, że dokumentacja powstanie z końcem przyszłego roku – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Przebudowa ulicy Zana ma obejmować m.in. zmianę nawierzchni jezdni, przebudowę chodników, zatok autobusowych wraz z wyznaczeniem buspasów i budowę nowych przystankowych, a także dróg rowerowych.

Źródło:https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/przy-biurowcu-bedziemy-jezdzic-po-staremu-przynajmniej-na-razie,n,1000324137.html

Puchar Tajlandii dla naukowców z Politechniki Lubelskiej na wystawie w Genewie

Złoty medal i Puchar Tajlandii, czyli główną nagrodę 48. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie, otrzymali przedstawiciele Politechniki Lubelskiej: prof. Paweł Węgierek i mgr inż. Justyna Pastuszak. Zaprezentowali wynalazki w zakresie wytwarzania krzemowych ogniw fotowoltaicznych o zwiększonej sprawności.

Warto podkreślić, że wszystkie wystawiane rozwiązania były pokazywane po raz pierwszy i są gotowe do wprowadzenia na rynek – powiedział wyróżniony prof. Paweł Węgierek, kierownik Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć Politechniki Lubelskiej.

Jak dodała nagrodzona mgr Justyna Pastuszak, wynalazek pozwala na zwiększenie efektywności zjawiska fotokonwersji, a w konsekwencji sprawności krzemowych ogniw fotowoltaicznych, z których są wykonywane panele fotowoltaiczne, powszechnie stosowane w instalacjach i elektrowniach PV.

Z kolei prof. Janusz Sikora został wyróżniony brązowym medalem za układ uplastyczniający wytłaczarki ślimakowej.

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie to największe na świecie wydarzenie poświęcone wyłącznie wynalazkom. Brało w niej udział ponad 800 wystawców z 45 krajów oraz około tysiąca wynalazków.

Źródła:

https://www.rmf24.pl/regiony/lublin/news-lubelski-wynalazek-nagrodzony-w-genewie-moze-zrewolucjonizow,nId,6766732#crp_state=1

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/wynalazki-na-medal,n,1000324136.html

Pierwszy noworodek w lubelskim oknie życia

O pierwszym przypadku pozostawienia dziecka w oknie życia w Lublinie powiadomił w mediach społecznościowych założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia ojciec Filip Buczyński. Noworodek płci męskiej został znaleziony w piątek 12 maja o 6 rano.

Chłopiec został natychmiast zaopiekowany przez zespół medyczny oddziału stacjonarnego hospicjum. W stanie stabilnym, zgodnie z procedurami, został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego i przewieziony do szpitala – napisał.

Okno życia przy lubelskim hospicjum otwarto 8 grudnia 2021 roku.

Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/lubelskie/news-lublin-noworodek-w-oknie-zycia-to-pierwszy-taki-przypadek,nId,6773164

Miasto kupiło domki dla drobnych zwierząt

Prawie 700 domków dla zwierząt zostało zakupionych przez miasto. Zamieszkać w nich będą mogły jeże, nietoperze, wiewiórki, sowy, jerzyki i inne ptaki.

Głównym celem jest zwiększenie liczby dzikich zwierząt w mieście, a także zmniejszenie liczby komarów i kleszczy.

W najbliższych dniach budki zostaną przekazane do szkół, przedszkoli i spółdzielni mieszkaniowych, które zajmą się ich zamontowaniem.

Mieszkańcy również mogą zaangażować się w ochronę dzikich zwierząt, miasto ma dla nich dwieście domków (150 schronów dla nietoperzy i 50 budek lęgowych dla jerzyków), które można umieścić na swoim podwórku. Zainteresowane osoby mogą się zgłaszać na adres: [email protected].

Domki zostały sfinansowane z dwóch projektów IX edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Zadbajmy o zwierzęta” oraz „Wygnajmy krwiopijców z naszego miasta! Pakiet premium, czyli jerzyki + odkomarzanie i będziemy mieli luksiurne miasto bez komarów i kleszczy!”.

Źródło: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/kolejne-schronienia-dla-drobnych-zwierzat-pojawia-sie-w-lublinie,542,1945,1.html

Będzie nowa nawierzchnia na ulicach: Modrej, Bełżyckiej i Węglinek

Prawie półtora kilometra nowej nawierzchni pojawi się na ulicach Modrej, Bełżyckiej i Węglinek. Zgodnie z przewidywaniami prace powinny skończyć się w maju, będą kosztować ok. 400 tys. zł.

Nowa nawierzchnia na ulicy Modrej pojawi się na odcinku ok. 760 metrów na fragmencie od ulicy Letniskowej do ulicy Zagajnikowej.

Ruszyły prace na 290-metrowym odcinku ulicy Bełżyckiej na odcinku od ulicy Łanowej do Folwarcznej. Położono pierwszą warstwę jezdni.

W połowie maja rozpoczną się prace na ulicy Węglinek, które obejmą 400-metrowy odcinek od posesji nr 78 w kierunku alei Kraśnickiej.

Koszt tych remontów to około 400 tysięcy złotych, część środków pochodzi z rezerwy celowej rad dzielnic.

Źródło: https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/rusza-remont-kolejnych-ulic-w-dzielnicach-lublina,365,2133,1.html


Przegląd przygotowali: Kamil Syta, Maksymilian Łuszcz, Klaudia Kowalczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…