Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  15.08.2022

Lublin w mediach

Udostępnij

6 sierpnia – 12 sierpnia 2022 roku.

Konkurs najlepszą pracę dyplomową dotyczącą Lublina

Do konkursu można zgłaszać prace licencjackie, magisterskie, inżynierskie oraz doktorskie dotyczące szeroko rozumianego rozwoju Lublina. Prace powinny zostać zgłoszone do 15 września. Organizatorem jest lubelski ratusz.

Konkurs jest organizowany po raz trzynasty. Obejmuje on dwie kategorie. W pierwszej rywalizują autorzy prac: licencjackich, magisterskich i inżynierskich. W drugiej – prac doktoranckich.

– W każdej z nich może zostać przyznana nagroda główna w wysokości 6 tysięcy złotych oraz maksymalnie trzy wyróżnienia, każde w wysokości 2 tysięcy złotych – informuje Izolda Boguta z biura prasowego ratusza. I dodaje: – Dodatkowo, w kategorii prac licencjackich, magisterskich i inżynierskich możliwe jest zdobycie wyróżnienia w formie trzymiesięcznej płatnej praktyki absolwenckiej w Urzędzie Miasta Lublin, z łącznym świadczeniem pieniężnym o wartości 4,5 tysięcy złotych.

– W porównaniu do poprzednich edycji, rozszerzyliśmy zakres merytoryczny przyjmowanych prac, aby umożliwić udział w konkursie jeszcze większej liczbie osób. Liczymy na ciekawe i innowacyjne pomysły młodych ludzi w obszarze szeroko pojętego rozwoju naszego miasta i jego obszaru metropolitalnego – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Zgłaszać można prace obronione na dowolnej uczelni i kierunku studiów, ale nie wcześniej niż w 2019 r. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni jesienią.

Źródło: Studenci, doktoranci mogą dostać 6 tysięcy złotych z kasy lubelskiego ratusza. Co trzeba zrobić? | Kurier Lubelski

Urząd Miasta zmierzy hałas emitowany przez zakład kamieniarski przy ul. Głuskiej

Urząd Miasta zaplanował przeprowadzenie pomiarów hałasu emitowanego przez zakład kamieniarski przy ul. Głuskiej. Zamierza powiadomić o terminie kontroli właściciela.

Zdaniem jednego z mieszkańców uskarżających się na hałas dobiegający z zakładu, pomiar może być nieadekwatny: To tak, jakby zatrzymał pana policjant i powiedział, żeby przejechał pan jeszcze raz, bo on musi zmierzyć pana prędkość.

Pomiary hałasu mają wykazać, czy dźwięk wydobywający się z zakładu kamieniarskiego przekracza 55 decybeli w dzień i 45 decybeli w nocy. Urządzenia funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy zostali wezwani na ul. Głuską z powodu zakłócania ciszy nocnej wskazały od 60,8 do 66 decybeli.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję Urzędu Miasta ograniczającą czas pracy urządzeń tnących kamień do godzin 8:00-16:00 i nakazującą „zwiększenie izolacyjności akustycznej ścian”. Poleciło przeprowadzenie kolejnych pomiarów hałasu. Ratusz ogłosił już daty najbliższych kontroli.

 – Obowiązek zawiadomienia stron postępowania, w tym właściciela zakładu, wynika z art. 79 Kodeksu postępowania administracyjnego – wyjaśnia w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Anna Czerwonka z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

 – Jak przyjeżdża kontrola, pracują tylko piły, a inne urządzenia są wtedy wyłączone – tak jeden z sąsiadów zakładu kamieniarskiego opisywał w lutym dotychczasowe pomiary hałasu.

Pomiary przy zakładzie kamieniarskim zostaną wykonane 24, 25, 26, 29, 30 i 31 sierpnia.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ciuciubabka-przy-gluskiej,n,1000312081.html

Inwestycje z budżetu obywatelskiego na Szerokim i na Tatarach

Miasto przystąpiło do realizacji kolejnych inwestycji z tegorocznego budżetu obywatelskiego. Jest to budowa chodnika między ul. Wądolną a Strumykową w dzielnicy Szerokie i remont placu przy ul. Kresowej na Tatarach.

224 osoby zagłosowały za sfinansowaniem w ramach budżetu obywatelskiego budowy chodnika w dzielnicy Szerokie.

Ulica Wądolna w pobliżu przepływającej rzeki Czechówki to ulubione miejsce spacerów mieszkańców. Wybudowanie zejścia z ul. Strumykowej pozwoli na łatwiejsze przedostanie się w ten rejon i usprawni komunikację pieszą w dzielnicy – podkreśla w rozmowie z „Kurierem Lubelskim” Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Projekt obejmuje wykonanie chodnika wraz ze schodami o długości 60 metrów oraz postawienie trzech latarni. Prace mają potrwać do 10 października.

Druga inwestycja zostanie ukończona w połowie sierpnia.

Remont i odwodnienie placu przy ul. Kresowej poprawi dostępność do miejsc parkingowych oraz jako droga przeciwpożarowa ułatwi dojazd służbom miejskim i ratunkowym – tłumaczy Szymczyk.

Przebudowa placu na Tatarach stanowi część projektu, który w głosowaniu wskazało 184 mieszkańców. Postawili oni na budowę nowych miejsc parkingowych. Parking na ok. 70 pojazdów ma powstać m.in. w sąsiedztwie dworca PKP Lublin Północ.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/mieszkancy-sami-wystarali-sie-o-chodnik-i-remont-placu-inwestycje-z-budzetu-obywatelskiego-na-szerokim-tatarach-w-abramowicach/ar/c1-16596331

Powstaną nowe drogi na terenie trzech dzielnic w Lublinie

Do 4 listopada ma zakończyć się budowa pięciu nowych dróg na Czechowie, Wrotkowie i Dziesiątej. Projekt dotyczy następujących ulic: Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta wraz z Kuncewiczowej oraz drogi pomiędzy ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego. Inwestycja jest współfinansowana z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Jej koszt to niemal 5 mln zł.

Na Wrotkowie nowy odcinek ulicy Wapowskiego (od skrzyżowania z ul. Samsonowicza do skrzyżowania z ul. Domeyki) będzie miał 135 metrów długości.

Budowa ul. Wapowskiego utworzy ostatni brakujący element połączenia komunikacyjnego starego i nowych osiedli mieszkaniowych w dzielnicy Wrotków – wskazuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

W dzielnicy Dziesiąta, na ul. Oczki pracami objęto odcinek od ul. Kochanowskiego do ul. Kunickiego. W tej samej dzielnicy, nowo wybudowana ul. Brata Alberta będzie miała długość około 250 m, a nowy odcinek ul. Kuncewiczowej ok. 65 m.

Na Czechowie wybudowana zostanie nowa droga o długości 80 metrów łącząca ulicę Szeligowskiego z ul. Milenijną.

Nowa droga będzie stanowiła przedłużenie ul. Gębali prowadzącej bezpośrednio w rejon głównych lubelskich szpitali i budynków uczelni medycznej – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Żródło: Asfalt tu, asfalt tam. Nowe drogi na lubelskich osiedlach. Gdzie? I kiedy pojadą nimi kierowcy? | Kurier Lubelski

Drożeje projekt remontu ul. Raszyńskiej

Projekt remontu ul. Raszyńskiej na Węglinie Północnym staje się coraz droższy. Do przetargu stanęły cztery firmy, najtańsza przedstawiona oferta wynosi o milion zł więcej niż zakładał ustalony przez miasto budżet, zaś najdroższa przewyższa fundusz remontowy o 3 miliony zł.

Lubelski Zarząd Dróg i Mostów ustanowił budżet projektu na 8,4 miliona zł, najbliżej tej kwoty jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów, które wyceniło kontrakt na 9,4 miliona zł. W sytuacji gdy żadna ze zgłoszonych ofert nie mieści się w budżecie miasto ma dwie opcje, zamknąć obecny przetarg oraz ogłosić nowy, licząc na tańsze oferty; drugą możliwością jest zwiększenie funduszy na remont.

Tak wysokie kwoty spowodowane są wysokimi cenami materiałów. Ewentualny zwycięzca przetargu będzie miał na wywiązanie się z zadania 14 miesięcy. Wobec tego że kontrakt ma trwać ponad rok, regulują go przepisy o waloryzacji płac w związku z inflacją.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-remont-ul-raszynskiej-podrozal-czy-miasto-na-to-stac,n,1000312221.html

Wznowienie budowy alei Parku Centralnego na Felinie

Rozstrzygnięto przetarg na budowę i wykończenie alei pieszo – rowerowej w Parku Centralnym na Felinie. Miasto na ten cel przeznaczy łącznie 488 tys. zł. Jest to o 90 tys. zł więcej niż zakładał początkowy budżet projektu.

Przetarg na budowę wygrała firma Budownictwo Drogowe Zdzisław Kozieł, oferując najtańszą z czterech złożonych ofert, wynoszącą 477 tys. zł. Projekt zakłada dokończenie alejki pieszo – rowerowej biegnącej wzdłuż sąsiadującej z Parkiem Szkoły Podstawowej nr 52 przy ul. Jagiełły, umiejscowienie w tym rejonie 16 latarni LED oraz odświeżenie nawierzchni na istniejących odcinkach alei. Wykonawca ma pół roku na wywiązanie się z zadania, czas liczony jest od dnia podpisania umowy. Prace nad aleją w tym rejonie trwają od 2020 roku, lecz zostały przerwane w związku z wyczerpaniem się funduszy oraz brakiem materiałów, przewidzianą w projekcie kostkę trzeba było sprowadzać z Poznania.

Źródło: https://www.nowytydzien.pl/czyz-nie-bedzie-pieknie/

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/miasto-wylozy-wiecej-pieniedzy-alejka-na-felinie-jednak-powstanie,n,1000312125.html

Wymiana sztucznej murawy boiska treningowego Areny Lublin; koszt ponad 2,4 mln zł

Miasto wyda ponad 2,4 mln zł na wymianę sztucznej murawy boiska treningowego Areny Lublin. Wykonawcą remontu będzie poznańska spółka CT Sport. Prace mają trwać nie dłużej, niż pięć tygodni od podpisania umowy.

CT Sport zacznie od usunięcia nawierzchni boiska wraz z podkładem. Murawa po ośmiu latach użytkowania jest w złym stanie technicznym.

Na skutek intensywnej eksploatacji występują liczne uszkodzenia, takie jak ubytki w nawierzchni trawy, odklejające i rozchodzące się łączenia brytów, źdźbła są połamane i zgniecione – czytamy w dokumentacji przetargowej.

Spółka będzie musiała odtworzyć pierwotny kształt spadku podbudowy boiska. Wykonawca będzie także zobowiązany do uzyskania dla obiektu sportowego certyfikatu FIFA Quality Pro.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/boisko-wymaga-poprawek,n,1000312184.html

Prace drogowe na al. Kraśnickiej, jezdnia będzie zwężona

Od 12 do 20 sierpnia na jezdni na al. Kraśnickiej, od skrzyżowania ul. Głębokiej w kierunku Al. Racławickich, będą wykonywane prace przy nowej nawierzchni.

Roboty będą wykonywane nocą. Wyłączony zostanie jeden pas ruchu.

– Czasowo, w terminie 12 sierpnia oraz od 13 do 20 sierpnia, w godzinach nocnych (od godz. 23.00 do godz. 5.00), utrudniony będzie przejazd przez al. Kraśnicką. Planowane jest zawężenie jezdni z utrzymaniem ruchu na jednym pasie w kierunku Al. Racławickich – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. I dodaje – W tym czasie wykonawca sfrezuje istniejącą nawierzchnię oraz ułoży bitumiczne warstwy – wiążącą i ścieralną.

Źródło: Trudniej będzie przejechać al. Kraśnicką do centrum. Jezdnia straci jeden pas ruchu | Kurier Lubelski

Źródło: Stadion i basen zmienią się w kino. Filmy będzie można oglądać z widowni oraz z wody : Lublin112.pl – Wiadomości z Lublina i regionu. Ważne informacje z kraju


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Maksymilian Łuszcz i Franciszek Żurek. Zredagował: Franciszek Żurek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

11.07.2024

Kurczuk do sejmiku i zwolnienia w PKP Cargo. Przegląd tygodnia 5 – 11.07.2024

Miejska komisja „antyalkoholowa” rośnie i tak samo powiększa się strata…

9 minuty czytania

28.06.2024

Wstęp do Ligi Mistrzów w Lublinie i chronione gatunki w miejscu planowego stadionu. Przegląd tygodnia 22-28.06.2024

Były wójt został prezesem, na skrzyżowaniach w Lublinie będzie testowane…

7 minuty czytania

21.06.2024

Mandaty dla kibiców i zmiany w komunikacji miejskiej. Przegląd tygodnia 14-21.06.2024

Zarząd województwa uzyskał absolutorium, a kibice, którzy przyjechali na mecz…

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…

8 minuty czytania

17.05.2024

Proboszcz krytykuje posłankę, a artyści ożywiają Bystrzycę. Przegląd tygodnia 13-19.05.2024

Czym proboszczowi spod Janowa podpadła lubelska posłanka? Co zobaczyć można…