Wesprzyj Kontakt

11 minuty czytania  •  10.02.2023

Przegląd tygodnia 4-10.02.2023. Brak kandydatów do rad dzielnic. Kolejny dyrektor bez konkursu

Udostępnij

Wystartowała 10. edycja budżetu obywatelskiego; nowe zasady i większe pieniądze

Wystartowała dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego na rok 2024. Pojawiły się nowe zasady: zwiększyła się maksymalna kwota na projekt dzielnicowy z 350 tys. zł do 400 tys. zł, dodatkowe kompetencje dostali oceniający projekty urzędnicy. Pomysły można zgłaszać do 6 marca za pośrednictwem strony internetowej lublin.eu/budzetobywatelski.

Zmiany w regulaminie to efekt przeprowadzonych w ubiegłym roku konsultacji z mieszkańcami. Najważniejszy z uwzględnionych postulatów dotyczy zwiększenia maksymalnej kwoty na pojedynczy projekt dzielnicowy z 350 tys. do 400 tys. zł. Druga nowość związana jest z dodatkową kompetencją urzędniczego zespołu, który zajmie się oceną zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów. Na wniosek danej rady dzielnicy urzędnicy będą mogli zmienić kategorię projektu z dzielnicowego na miejski. Chodzi o uniknięcie sytuacji, jaka miała miejsce m.in w przypadku Zemborzyc, gdzie propozycje dotyczące infrastruktury nad Zalewem Zemborzyckim, z której korzystają mieszkańcy różnych części miasta, miały w głosowaniu większą siłę przebicia niż inwestycje typowo dzielnicowe.

Nadal projekty ogólnomiejskie podzielone są na nieinwestycyjne i inwestycyjne. Te pierwsze dotyczą np. organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych czy społecznych. Ich wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł. W drugiej grupie mieszczą się zadania związane z inwestycjami o zasięgu wykraczającym poza obszar jednej dzielnicy, a maksymalny koszt wynosi 1 mln zł.

Projekty można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej lublin.eu/budzetobywatelski. W zakładce dotyczącej edycji na 2024 rok można znaleźć regulamin oraz pomocny przy wypełnianiu wniosku cennik.

Zawiera on orientacyjne koszty zakupu rzeczy i prac wykonywanych w mieście, oszacowane na podstawie podobnych realizacji w poprzednim roku. Może być pomocny w trakcie tworzenia projektów do budżetu obywatelskiego, z zastrzeżeniem, że ostateczne ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji oraz warunków rynkowych – informuje Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza.

Źródło: Budżet obywatelski w Lublinie. Nowa edycja, nowe zasady i większe pieniądze – Dziennik Wschodni

Mieszkańcy Lublina skarżą się na wzrost kosztów ogrzewania

Mieszkańcy Lublina skarżą się na wzrost opłat za ogrzewanie. U niektórych podwyżka za tzw. ciepło systemowe sięga nawet 100 procent.

Mieszkańcy mówią że np. płacili 500 zł miesięcznie za ogrzewanie i ta opłata wzrosła o 160 bądź 170 zł.

Dla tych, co mają emerytury bardzo niskie, to na pewno jest duży problem. To już ludzie starsi, muszą sobie ogrzewać mieszkania, żeby jakoś funkcjonować – mówią mieszkańcy.

Spółdzielnie mieszkaniowe z Lublina potwierdzają, że czynsze i przede wszystkim opłaty za ogrzewanie są wyższe, bo rosną też koszty u sprzedawców i producentów energii. Taki problem jest m.in. w Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby.

Od września podnieśliśmy ceny dwa razy i robimy wszystko, żeby nie robić tego po raz kolejny – podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Lublin wiceprezes spółdzielni Czuby, Bożena Zielińska. – Ciężko jest porównać fakturę z roku 2022 za grudzień i z grudnia 2021 roku, bo jednak warunki mogą się różnić, ale ta faktura jest dokładnie o 200 procent wyższa. Mówimy o cieple.

Sławomir Osiński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów przyznaje, że cena gigadżula energii wzrosła w Lublinie o 300 procent. – Wzrost VAT-u też ma duże znaczenie – z 5 procent do 23 od 1 stycznia.– zaznacza Sławomir Osiński.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/02/coraz-wyzsze-czynsze-w-lublinie-mieszkancy-skarza-sie-na-koszty-ogrzewania/

300 tys. zł na pomysły kulturalne młodych ludzi

Miasto przeznaczyło 300 tys. zł na pomysły na wydarzenia kulturalne zgłaszane przez młodych ludzi. To druga edycja projektu „Dzielnice Kultury” z podtytułem ,,Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

„Dzielnice Kultury – Młodzież Inspiruje Dzielnice” jest to rozwinięcie projektu „Dzielnice Kultury” z 2013 roku, programu mającego za zadanie uatrakcyjnić kulturalnie wszystkie 27 dzielnic Lublina. „Dzielnice Kultury” stanowią odpowiedź na silne skupienie instytucji i infrastruktury kulturalnej w centrum, które oznacza dysproporcję w dostępie do kultury na terenie poszczególnych obszarów miasta.

Tegoroczna edycja skierowana głównie do młodzieży jest związania z przyznaniem Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Lublin jako Europejska Stolica Młodzieży oddaje po raz kolejny głos młodym mieszkańcom. Rozpoczynamy drugą edycję programu „Młodzież Inspiruje Dzielnice” – nowej formuły grantowej „Dzielnic Kultury” i przeznaczamy cały jego budżet, czyli 300 tys. zł na realizację pomysłów młodzieży. Dajemy w ten sposób szansę inicjatywom wynikającym z faktycznych potrzeb młodych i na kreowanie miasta na miarę ich potrzeb. Zachęcam do skorzystania z możliwości zaprezentowania swoich projektów – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina.

Z dotacji mogą skorzystać osoby mieszkające, uczące się lub studiujące w Lublinie w wieku od 10 do 30 lat. Projekt można złożyć samodzielnie, z drugą osobą lub z grupą nieformalną liczącą min. 3 osoby. Zgłoszenia przyjmowane są do 13 marca. Maksymalnie można otrzymać 6 tys. zł dofinansowania. Pełna pula projektu wynosi 300 tys. zł.

Operatorami przedsięwzięcia, tj. instytucjami koordynującymi program w danych dzielnicach, są:

– Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” odpowiada za realizację programu w dzielnicach: Abramowice, Bronowice, Dziesiąta, Felin, Głusk, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Kośminek, Tatary; kontakt: Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” (ul. Krańcowa 106), [email protected],

– Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” odpowiada za realizację programu w dzielnicach: Czuby Południowe, Czuby Północne, Konstantynów, Sławinek, Sławin, Szerokie, Węglin Południowy, Węglin Północny, Zemborzyce; kontakt: Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” (ul. Judyma 2a), [email protected],

– Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja odpowiada za realizację programu w dzielnicach: Czechów Południowy, Czechów Północny, Ponikwoda, Rury, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa, Wrotków, Za Cukrownią; kontakt: Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja (ul. Krakowskie Przedmieście 13/7), [email protected].

W ramach wsparcia uczestników organizowany będzie szereg spotkań informacyjnych, gdzie można się będzie dowiedzieć jak zaplanować swój projekt, skorzystać z wymiany doświadczeń w jego tworzeniu, zarządzaniu i realizacji.

Spotkania informacyjne odbędą się:

10 lutego (piątek), godz. 16.00-17.30, w Skende, al. Spółdzielczości Pracy 88 – prowadzenie Fundacja Działań Edukacyjnych KreAdukacja,

13 lutego (poniedziałek), godz. 16.00-17.15, przestrzeń młodzieżowa Hej!, ul. Peowiaków 11 – prowadzenie Fundacja Działań Edukacyjnych KreAdukacja,

20 lutego (poniedziałek), godz. 18.00-19.00, Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” – Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8,

22 lutego (środa), godz. 14.30-16.00, Szkoła Podstawowa nr 21, ul. Zuchów 1 – prowadzenie: Fundacja Działań Edukacyjnych KreAdukacja,

23 lutego (czwartek), godz. 17.00-18.00, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, ul. Judyma 2a.

Po więcej informacji należy wejść na:

https://kurierlubelski.pl/mlodziez-inspiruje-dzielnice-mlodzi-zmienia-lublin/ar/c1-17275587

Źródło: https://kurierlubelski.pl/mlodziez-inspiruje-dzielnice-mlodzi-zmienia-lublin/ar/c1-17275587

Wybory do rad dzielnicowych: w niektórych okręgach brak kandydatów

W wyborach do rad dzielnic brakuje kandydatów na radnych. Jedynie w połowie z 80 obwodów wyborczych jest więcej kandydatów niż mandatów. W części obwodów przedłużono czas rejestracji do 10 lutego.

W Lublinie jest 27 dzielnic, w których wyznaczono 80 obwodów wyborczych. – Dodatkowa rejestracja dotyczy tych obwodów, w których liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż liczba wyznaczonych tam mandatów – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Ratusza.

W ponad 20 obwodach nie odbędzie się głosowanie, ponieważ liczba kandydatów pokrywa się z ilością mandatów.

Największą liczbą zgłoszonych kandydatów cechują się m.in.: Bronowice, Ponikwoda oraz Wrotków, gdzie kandydatów jest więcej niż mandatów.

Najwięcej wolnych mandatów mają: Rury, Kośminek i Czechów Południowy, gdzie w pojedynczych obwodach notuje się nawet pod 3 lub 4 wolne miejsca.

Na razie wiadomo, że wybory odbędą się na pewno w połowie ze wszystkich okręgów wyborczych.

Przedłużony termin zgłoszeń dotyczy obwodów:

Czechów Południowy: obwód nr 4, Czechów Północny: obwód nr 3, Czuby Południowe: obwody nr 1 i 3, Czuby Północne: obwód nr 1, Dziesiąta: obwody nr 1 i 5, Kalinowszczyzna: obwody nr 2, 3 i 4, Konstantynów: obwód nr 1, Kośminek: obwody nr 3 i 4, Rury: obwody nr 4, 6 i 7, Sławin: obwód nr 2, Tatary: obwody nr 3 i 4, Za Cukrownią: obwód nr 1.

Obwodami w których wybory się nie odbędą są:

Czechów Południowy: obwody nr 1 i 3, Czechów Północny: obwody nr 1 i 4, Czuby Południowe: obwód nr 2, Czuby Północne: obwód nr 3, Dziesiąta: obwody nr 2 i 3, Głusk: obwód nr 1, Kośminek: obwody nr 1 i 2, Rury: obwody nr 1 i 2, Sławin: obwód nr 1, Stare Miasto: obwód nr 1, Śródmieście: obwód nr 2, Węglin Południowy: obwody nr 2 i 3, Wieniawa: obwody nr 2 i 3.

Wybory do rad dzielnic odbędą się 5 marca.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/wybory-do-rad-dzielnic-w-lublinie-w-niektorych-okregach-chetnych-brak,n,1000319992.html

Konsultacje miejscowych planów dla Czechowa Południowego i Dziesiątej

Trwają konsultacje społeczne w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla Czechowa Południowego i Dziesiątej. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do 7 marca.

Zmiany w dzielnicy Czechów Południowy dotyczą obszaru między ulicami Bursaki i Związkową. Projekt zakłada zmianę przeznaczenie terenu na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami, która zastąpi zlikwidowaną funkcję produkcyjną w tym miejscu. Określono maksymalną wysokość zabudowy (19 m dla zabudowy mieszkaniowo-usługowej i 18 m dla zabudowy mieszkaniowej), przewidziano szpalery drzew, obszary zieleni towarzyszącej i izolacyjnej. Wyznaczono główne powiązania pieszo-rowerowe z sąsiadującymi terenami zielonymi.

W przypadku ulic Nowy Świat i Wojenna w dzielnicy Dziesiąta jest to czwarte wyłożenie projektu, w którym przyjęto uwagi po poprzednim wyłożeniu. Zmiany dotyczą granic różnych obszarów zabudowy, a także strefy zieleni obok planowego Centrum Sztuk Dzieci i Młodzieży.

Zakończyły się dyskusje publiczne w sprawie przyjętych projektów. 7 lutego dotyczyły ulic Nowy Świat i Wojenna, a 9 lutego – ulic Bursaki i Związkowa.

Uwagi można zgłaszać pocztą tradycyjną do Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin (ul. Wieniawska 14), elektronicznie na portalu decyduje.lublin.eu lub mailowo na adres [email protected].

Źródło: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/nowe-projekty-planow-miejscowych-czekaja-na-uwagi-mieszkancow,28,4032,1.html

ZTM pracuje nad nową siatką połączeń; ankieterzy zapytają pasażerów

Zarząd Transportu Miejskiego pracuje nad nową siatką połączeń, która zacznie obowiązywać wraz z uruchomieniem Dworca Metropolitalnego w 2024 r. ZTM obecnie szuka firmy, która zajmie się zbadaniem preferencji pasażerów dotyczących głównych tras przemieszczania się po mieście.

Ankieterzy na wybranych przystankach będą pytali o to, jak na co dzień mieszkańcy przemieszczają się do pracy, szkoły, na zakupy lub do domu. Zapytają również o preferencje i satysfakcję z poziomu usług komunikacji miejskiej. Na zebranie danych wyłoniona firma będzie miała 30 dni, licząc od dnia podpisania umowy.

Pozyskane dane posłużą do określenia potrzeb na usługi komunikacji miejskiej, poprzez analizę preferencji komunikacyjnych pasażerów, ocenę dotychczasowych tras linii komunikacyjnych, rozkładów jazdy i dostępności przestrzennej komunikacji, oraz identyfikację miejsc, gdzie ruch jest największy.

Wykonawca przedstawi dwa warianty koncepcji nowego rozkładu jazdy, uwzględniając obecny układ komunikacyjny oraz budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Warianty koncepcji różnić się mają m.in. maksymalną liczbą pojazdów w ruchu.

Wyniki mają posłużyć do reorganizacji i optymalizacji siatki połączeń. Po zakończeniu tego etapu nowa siatka połączeń zostanie poddana pod konsultacje społeczne. Na ukończenie zadania firma ma 5 miesięcy.

Źródło:ZTM pracuje nad projektem nowej siatki połączeń. Na przystankach będzie można spotkać ankieterów (spottedlublin.pl)

Nowa forma Lubelskich Dni Kultury Studenckiej

Lubelskie Dni Kultury Studenckiej 2023 zmieniają konwencję. Zamiast jak do tej pory czterech wydarzeń uczelnie planują zorganizować jedno wspólne, noszące nazwę „Lublinalia 2023”.

Do tej pory każda uczelnia organizowała własny festiwal. Były one nieodłącznym elementem krajobrazu kulturalnego Lublina, a były to:

Juwenalia – Politechnika Lubelska,

Kozienialia – UMCS,

Feliniada – Uniwersytet Przyrodniczy,

Medykalia – Uniwersytet Medyczny,

KULturalia – Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Pomysłodawcy Lublinaliów jako jedną z przyczyn organizacji takiej formy wydarzenia podają aspekty ekonomiczne.

Przy obecnych warunkach ekonomicznych, organizacja tak wielu odrębnych imprez, z zachowaniem tej samej jakości organizacyjnej, jest aktualnie niemożliwa dla wielu samorządów studenckich – mówią członkowie Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS.

Dodatkowo pomysł jednej dużej imprezy wpisuje się w tegoroczne programy Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży. Celem projektu jest też lepsza kooperacja między samorządami studenckimi oraz samymi studentami z całego miasta.

Wspólnie organizowane wydarzenie pozwoli też na lepszy wybór artystów na koncerty oraz organizację innych wydarzeń kulturalnych – twierdzą działacze samorządów studenckich. Pełen program wydarzenia nie jest jeszcze znany. Na razie prowadzone są rozmowy samorządów studenckich z Ratuszem.

Bardziej szczegółowy zarys wspólnej imprezy wciąż jest w fazie planowania, dlatego też większą ilość konkretnych informacji na jej temat ogłosimy w odpowiednim czasie – informują członkowie Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Źródło: https://spottedlublin.pl/lubelskie-dni-kultury-studenckiej-2023-w-zmienionej-formie-jedna-impreza-zamiast-czterech/

Do Teatru NN trafiło około 2000 fotografii autorstwa Edwarda Hartwiga

Do Ośrodka „Brama Grodzka teatr NN” trafiło około 2000 fotografii wykonanych przez Edwarda Hartwiga, jednego z najsłynniejszych polskich fotografów. Jest na nich Lublin i Kazimierz Dolny.

Przekazane zdjęcia prezentują m.in. widok okolic Zamku Lubelskiego, a także kapliczkę przy dzisiejszej ul. Peowiaków.

Mamy przedwojenne zdjęcia z Kazimierza, wpisujące się w nurt wstających mgieł, pokazujące malarski namysł Hartwiga nad ujęciami. Drugi zestaw zdjęć kazimierskich to materiały robione po wojnie, z ukazaniem wielu detali i szczegółów architektonicznych. Mamy charakterystyczne dla Kazimierza kamienice, zabudowę Małego Rynku i tak dalej. Mamy wizerunki miasteczka w bardzo różnych porach roku, pokazujące kształt architektoniczny Kazimierza i jego codzienne życie oraz fotografie prezentujące życie Kazimierza odświętnego – mówi Joanna Zętar z Teatru NN.

Fotografie Edwarda Hartwiga przekazywano do Bramy Grodzkiej także w 2004, 2014 i 2016 roku. W tej chwili szacuje się, że w ośrodku znajduje się w sumie ok. 6000 zdjęć składających się na archiwum lubelskiego fotografa.

Edward Hartwig to jeden z najbardziej znanych na świecie fotografików polskich; uznawany za artystę wszechstronnego, łączącego w pracach fotografię i grafikę; zafascynowanego na równi pejzażem i człowiekiem, fotografią teatralną, architekturą, szczegółem. Artysta żył w latach 1909-2003.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/magazyn/kolejne-zdjecia-edwarda-hartwiga-intrygujaca-podroz-w-czasie,n,1000319877.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Hartwig

Specjalistyczny sprzęt okulistyczny trafił do lubelskiego szpitala

Specjalisty sprzęt okulistyczny o wartości 700 tysięcy złotych trafił do 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Lublinie. To efekt współpracy pomiędzy miastem a Światową Organizacją Zdrowia.

To kolejna pomoc dedykowana osobom z Ukrainy szukającym w Lublinie schronienia przed wojną, ale też wszystkim mieszkańcom naszego miasta. Do tej pory w ramach tej międzynarodowej współpracy udało się doposażyć SPSK1 i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.

Szpital na Alejach Racławickich otrzymał wyposażenie dwóch gabinetów okulistycznych. Wśród sprzętu jest m.in. aparat pozwalający na wykonanie jednocześnie trzech różnych badań.

Otrzymany sprzęt okulistyczny wykorzystywany jest w procesie diagnostyki pacjentów z chorobami narządu wzroku, pozwalając na niezwłoczne zastosowanie skutecznej terapii i udzielenie pomocy.

To kolejna partia pomocy rzeczowej od Światowej Organizacji Zdrowia. Dotychczas, w ramach współpracy z WHO, Lublin otrzymał pomoc rzeczową o wartości około 50 tysięcy złotych. Pomoc ta składała się z bezdotykowych termometrów, elektronicznych ciśnieniomierzy, płynów do dezynfekcji, a także materiałów edukacyjnych (w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim) dotyczących szczepień i korzystania z systemu służby zdrowia.

Źródła:

https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/specjalistyczny-sprzet-od-who-trafil-do-lubelskiego-szpitala,412,1345,1.html

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/u-okulisty-obedzie-sie-bez-dantejskich-scen-szpital-wojskowy-w-lublinei-dostal-sprzet-od-who,n,1000320099.html

Unieważniono konkurs na dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej

Władze województwa lubelskiego unieważniły konkurs na dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego. Wybór nastąpi w trybie pozakonkursowym. Do udziału w konkursie zgłosił się obecny dyrektor instytucji, były wiceminister edukacji związany z PSL, Tadeusz Sławecki.

Organizator (władze województwa – przyp. aut.) uznał, że unieważnienie konkursu jest uzasadnione z powodu zamiaru zastosowania trybu pozakonkursowego. W związku z powyższym, nie odbędą się rozmowy z kandydatami – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.

Konkurs na stanowisko nowego dyrektora biblioteki władze województwa ogłosiły pod koniec ubiegłego roku. Zgłosiły się do niego trzy osoby, m.in. obecny dyrektor Tadeusz Sławecki, którego kadencja upływa 17 kwietnia.

Złożyłem swoją ofertę. Jestem już w wieku emerytalnym i mogłem odejść, ale przechodzenie na emeryturę nie jest koniecznością. Ogłoszono otwarty konkurs, ja spełniam kryteria i mam wciąż pewne pomysły i plany. Chcę kontynuować to, co zacząłem – mówi „Dziennikowi Wschodniemu” Tadeusz Sławecki.

Urząd Marszałkowski nie ujawnia nazwisk pozostałych dwóch kandydatów.

Zgodę na powołanie dyrektora bez przeprowadzania postępowania musi wyrazić minister kultury i dziedzictwa narodowego. Władze województwa lubelskiego w trybie pozakonkursowym wymieniły już dyrektorów m.in. Centrum Spotkania Kultur, Teatru im. J. Osterwy czy Muzeum Wsi Lubelskiej.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ta-instytucja-kieruje-dyrektor-z-psl-marszalek-z-pis-jego-nastepce-wybierze-bez-konkursu,n,1000319938.html

Trener piłkarskiego Motoru narzekał na współpracę z MOSiR

Trener Motoru Lublin Goncalo Feio narzekał na współpracę z miejską spółką MOSiR „Bystrzyca” zarządzającą stadionem lubelskiej drużyny – Areną Lublin. Uwagi trenera dotyczyły sparingu ze Stalą Rzeszów, który miał zostać rozegrany na Arenie Lublin, ale główna płyta nie została odśnieżona i spotkanie przeniesiono na boisko treningowe. Jeżeli pada śnieg na podgrzewaną murawę, to się ją odśnieża – wytknął 4 lutego trener Feio.

Długo nie było wiadomo, gdzie zostanie rozegrane spotkanie ze Stalą Rzeszów. Trener Feio przekonuje, że jego piłkarze mieli zagrać na naturalnym boisku, MOSiR twierdzi, że takich ustaleń nie było.

Należy podkreślić, że nie było żadnych ustaleń pomiędzy Motorem Lublin a MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie dotyczących rozegrania meczu towarzyskiego pomiędzy Motorem Lublin a Stalą Rzeszów – podano w oświadczeniu spółki.

MOSiR w swoim oświadczeniu odniósł się także do kwestii odśnieżania murawy. – W przypadku płyty głównej lubelskiego stadionu jest wykorzystywany system podgrzewania murawy, który jest włączany przy ujemnych temperaturach, co w czasie podgrzewania murawy wpływa nie tylko na odporność trawy, ale także na stabilność podłoża, na którym rośnie trawa. W takiej sytuacji wjechanie na murawę sprzętem do odśnieżania mogłoby doprowadzić do zniszczenia nie tylko murawy – wyjaśnia miejska spółka.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/sport/pilka-nozna/ii-liga-pilka-nozna/mosir-kontra-goncalo-feio-miejska-spolka-odpowiada-na-zarzuty-trenera-motoru,n,1000319939.html

https://kurierlubelski.pl/przekazane-przez-pana-feio-informacje-sa-nieprawdziwe-mosir-odpowiada-trenerowi-motoru-lublin/ar/c2-17264285


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Franek Żurek, Kamil Syta, Maksymilian Łuszcz

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 4-10.02.2023. Brak kandydatów do rad dzielnic. Kolejny dyrektor bez konkursu”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Żadna kosmetyka połączeń mpk nie zmieni faktu, że bizancjum metrP0litalne w sposób znaczący pogorszy sytuację tysięcy osób dojeżdżających do Dziadogrodu na co dzień busami – teraz do samego centrum, skąd wszędzie blisko, a wkrótce zmuszonych do korzystania z obiektu zlokalizowanego pod kątem dewelo-rozwoju, a nie wygody pasażera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

19.07.2024

Kolejne skoki na stołki, a „szesnastka” jedzie do Paryża. Przegląd tygodnia 12-19.07.2024

Zmiany personalne w Muzeum w Kozłówce, spółce PGE, MOSiR „Bystrzyca”…

7 minuty czytania

11.07.2024

Kurczuk do sejmiku i zwolnienia w PKP Cargo. Przegląd tygodnia 5 – 11.07.2024

Miejska komisja „antyalkoholowa” rośnie i tak samo powiększa się strata…

9 minuty czytania

28.06.2024

Wstęp do Ligi Mistrzów w Lublinie i chronione gatunki w miejscu planowego stadionu. Przegląd tygodnia 22-28.06.2024

Były wójt został prezesem, na skrzyżowaniach w Lublinie będzie testowane…

7 minuty czytania

21.06.2024

Mandaty dla kibiców i zmiany w komunikacji miejskiej. Przegląd tygodnia 14-21.06.2024

Zarząd województwa uzyskał absolutorium, a kibice, którzy przyjechali na mecz…

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…