Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  06.01.2023

Przegląd tygodnia 30.12.2022 – 05.01.2023, Podwyżki, przetargi i deweloperzy

Udostępnij

Przegląd tygodnia 31 grudnia-5 stycznia.

Od stycznia LPEC podniósł ceny ciepła średnio o 4,4 %

Od 1 stycznia ceny za ogrzewanie dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej   dla mieszkańców wzrosły średnio o 4,4 %. LPEC zastrzega, że wynika to ze zmiany taryf u obydwu wytwórców ciepła, czyli elektrociepłowni Wrotków i Megatem-EC. 

Rzeczniczka LPEC Teresa Stępniak-Romanek informuje, że w elektrociepłowni na Wrotkowie i Megatem od 1 stycznia wzrośnie średnia cena wytwarzania ciepła.

 – w PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków od 1 stycznia 2023 r. wzrośnie o 6,45 proc. – informuje w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” rzeczniczka LPEC. – Średnia cena wytwarzania ciepła w elektrociepłowni Megatem od 1 stycznia wzrośnie o 4,97 proc.

Przy ustalaniu ostatecznej ceny dla odbiorców liczy się również to, ile procent ciepła dostarczają do sieci poszczególni jego wytwórcy.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/wiecej-zaplacimy-za-gorace-zeberka,n,1000318515.html

Nowe stawki podatku od nieruchomości

1 stycznia w życie weszły nowe stawki podatku od nieruchomości. Nowe opłaty są większe niż w ubiegłym roku, co szczególnie dotknie posiadaczy dużych działek oraz przedsiębiorców. Na przykład podatek od budynków mieszkalnych wynosi teraz 1 zł za mkw rocznie, jest to o 17 gr więcej niż w 2022r.

W przypadku posiadania działki kwota podatku od „gruntów dodatkowych” wynosi 61 gr za mkw. Dla właściciela mieszkania o powierzchni 60 mkw. z przynależnym do niego gruntem o powierzchni 45 mkw. będzie to oznaczać wzrost podatku o ponad 14 zł rocznie w stosunku do roku 2022.

Podwyżki będą dotkliwsze dla przedsiębiorców. Stawka za budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi w tym roku 28,21 zł za mkw; wzrost o 3,76 zł względem 2022r. Natomiast podatek od gruntów związanych z działalnością wynosi 1,14 zł; wzrost o 14 gr względem ubiegłego roku.

Z podatku od nieruchomości można się rozliczyć z Urzędem Miasta przez internet za pośrednictwem aplikacji „Przyjazne deklaracje”.

Link do Aplikacji https://przyjazne-deklaracje.pl/lublin/

–To narzędzie, dzięki któremu można wypełnić oraz złożyć deklaracje i informacje podatkowe online, bez konieczności osobistej wizyty w Urzędzie i składania papierowych dokumentów – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza. – Aplikacja pomoże w prawidłowym wypełnieniu formularzy, które następnie można wysłać elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Istnieje również możliwość wydrukowania formularza i przesłania go pocztą lub osobistego złożenia w Urzędzie Miasta Lublin.

Link: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-musimy-zaplacic-wiecej,n,1000318572.html

Link: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/nowe-stawki-podatku-od-nieruchomosci,301,464,1.html

Kryzys ekonomiczny: Wiele popularnych lokali gastronomicznych upada

Wiele popularnych lokali znika z mapy Lublina. Wymęczeni kryzysem przedsiębiorcy, często nieskutecznie, starają się ratować swoje biznesy.

Kolejne znane lokale gastronomiczne podają informacje o zakończeniu działalności. Są to często miejsca istniejące już od ponad 20 lat jak Blues Brothers Pub ul. Orla 8 lub Rock Pub Ramzes ul. Hugona Kołłątaja 3, które stały się już nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego miasta.

Wielu właścicieli zaczęło poszukiwać nowych nabywców na podupadające lokale.

– Trzeba powiedzieć, że były próby wynajęcia lokalu i prowadzenia go dalej w tej czy innej formie, lecz nic z tego nie wyszło. Rzeczywistość i otoczenie biznesowe dla gastronomii bardzo się zmieniły ostatnio na gorsze. Koszty rosną w niespotykanym tempie i nie widać jakichkolwiek przesłanek dla poprawy i zmiany na lepsze mówi właściciel Rock Pub Ramzes.

Niektórzy postanowili założyć nowe biznesy. Jak właściciel Blues Brothers Pub, który otworzył kawiarnię Cyngwajs przy ul. Szewskiej. Miejsce gdzie można zjeść wyroby cukiernicze kuchni żydowskiej, napić się kawy z syfonu czy poznać kawałek historii miasta.

– Kiedy zmieniła się sytuacja gospodarcza i znacznie wzrosły koszty prowadzenia działalności uznałem, że nie dam już rady prowadzić BBP. Chciałem znaleźć nowych właścicieli. Na koniec nie chciałem nawet odstępnego. Zależało mi po prostu na tym, żeby to miejsce nie umarło. W tak trudnej sytuacji ekonomicznej, z jaką mamy dziś do czynienia nikt się tego jednak nie podjął – mówi Krzysztof Twaróg właściciel BBP. – Wybuch wojny uświadomił mi, że o marzenia trzeba walczyć i się o nie starać, a zawsze chciałem odnosić się swoją pracą do pasji historycznej, dać coś Lublinowi i sobie przy okazji i tak powstał Cyngwajs przy ul. Szewskiej- dodaje Twaróg.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/kawiarnie-i-restauracje-w-lublinie-nie-wiem-jak-dlugo-wystarczy-mi-sil,n,1000318656.html

Dofinansowanie do remontów i drobnych inwestycji dla ogrodów działkowych

Władze miasta organizują konkurs, w którym udział mogą wziąć lubelskie ogrody działkowe. By otrzymać wsparcie finansowe na remonty i inwestycje muszą złożyć wnioski do 16 stycznia 2023 roku.

Rodzinne Ogrody Działkowe otrzymają łącznie 500 tys. zł w przeciągu dwóch lat (2023-2024). Dofinansowanie może pokryć do 80% kosztów inwestycji. Prawo do jednorazowego złożenia wniosku ma każdy ogród działkowy do godziny 15:30 dnia 16 stycznia br. Wszystkie te zostaną ocenione przez komisję, która wybierze komu zostanie przyznane wsparcie materialne.

Irena Semeniuk, prezes Ogrodu Działkowego „Słoneczne Wzgórze”, wśród potrzeb wylicza przede wszystkim elektryfikację i – w dłuższej perspektywie instalację – paneli fotowoltaicznych. – Działkowcy o to występują. Chcą też, żeby był prąd przy każdym domku. To jest ułatwienie, bo można podłączyć kosiarkę, a tak trzeba używać spalinówek. Można w domku też zagotować herbatę.

Konkurs ten jest już przeprowadzany trzeci raz. W pierwszej edycji trwającej w latach 2020-2021, wykonano prace o łącznej wartości około 2 mln zł. W kolejnej, trwającej już w 2022 roku Miasto Lublin kwotą 500 tys. zł dofinansowało 11 wniosków złożonych przez lubelskie Rodzinne Ogrody Działkowe. 

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk powiedział, że procedura jaką przeprowadzano w drugiej edycji konkursu pokazała, że większa część inwestycji potrzebuje dłuższego czasu, aby zostać zrealizowana (wiele zadań wymaga wcześniejszego zgromadzenia dokumentacji czy uzyskania specjalnych zgód). Dlatego też tegoroczna edycja będzie trwała dwa lata, tak by wszystkie projekty mogły zostać wykonane.

Źródło: https://www.lublin112.pl/lubelscy-dzialkowcy-moga-ubiegac-sie-o-wsparcie-finansowe/

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/01/300-tysiecy-zlotych-do-rozdysponowania-ogrody-dzialkowe-w-lublinie-moga-starac-sie-o-dofinansowanie/

Ratusz ma problem ze znalezieniem projektanta remontu Trybunału Koronnego  

Ratusz znowu szuka projektanta, który przygotuje dokumentację niezbędną do wykonania remontu Trybunału Koronnego. To już czwarte podejście w ciągu ostatniego pół roku. Trzy poprzednie postępowania zostały unieważnione. Remont ma być wykonany w ciągu najbliższych trzech lat.

Na wykonanie pełnej dokumentacji Ratusz daje 10 miesięcy. W dokumentacji przetargowej można wyczytać, że projektant będzie też pełnił nadzór autorski nad pracami budowlanymi. Termin ich zakończenia określono na koniec maja 2025 r.

Do wykonania jest przede wszystkim poprawa elewacji, która jest w fatalnym stanie. Naprawione i odtworzone będą również detale architektoniczne. Do wymiany są okna, drzwi boczne, poprawione mają być balkon, balustrady i drzwi główne. Prace obejmą też dach, jednak nie ma konieczności, aby wymieniać go w całości.

Zabytkowy gmach ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowany jest montaż m.in. panoramicznej windy.

Dodatkowo jedno z pomieszczeń na parterze ma zmienić się w drugą salę ślubów. Będzie miała własne wejście od południowej strony gmachu.

Ostatni generalny remont w gmachu Trybunału Koronnego przeprowadzono ok. 40 lat temu.

Źródło: Trybunał Koronny znowu szykuje się do remontu. To już czwarte podejście w ciągu ostatniego pół roku. Dlaczego nie można znaleźć wykonawcy? | Kurier Lubelski

Pałac Potockich będzie przekształcony w budynek biurowo-usługowy

Spółka Building Investment zaczęła przebudowę Pałacu Potockich w Śródmieściu, na rogu ul. Zielonej i ul. Staszica. Ma zostać on przekształcony w budynek biurowo-usługowy. Na dziedzińcu pałacu wycięte zostały dwa okazałe drzewa.  

Spółka dostała pozwolenie od Urzędu Miasta na roboty budowlane już prawie dwa lata temu.

 – Dotyczy ono przebudowy i nadbudowy Pałacu Potockich wraz ze zmianą sposobu użytkowania obiektu na funkcję usługową – potwierdza „Dziennikowi Wschodniemu” Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza. Za zgodą konserwatora zabytków dach ma być podwyższony. – Wysokość budynku ma wynosić 16,5 m. Inwestycja będzie miała cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną.

 – Wewnątrz będą lokale na wynajem na biura, na siedziby firm. Na górze będzie kilkadziesiąt lokali, na parterze siedem lub mniej, jeśli będzie potrzeba je połączyć. W budynku będzie winda – mówi Jarosław Urban, prezes lubelskiej spółki Building Investment. – Budynek będzie remontowany około dwóch lat, być może dłużej. Prace zaczęliśmy od wyburzenia wtórnych ścianek działowych postawionych za czasów PRL, wycięliśmy już całą instalację gazową i instalację centralnego ogrzewania.

Na usunięcie drzew z dziedzińca zgodził się wojewódzki konserwator zabytków. Taką decyzję wydał m.in. na podstawie ekspertyzy mówiącej, że drzewa kolidują z fundamentami budynku.

 – W zamian za wycięte drzewa inwestor ma posadzić nowe. Kilka na dziedzińcu, znacznie więcej na sąsiedniej działce. Mają to być podrośnięte drzewa o wykształconych już koronach – zastrzega Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/dwa-lata-przebudowy,n,1000318516.html

Powstanie kompleks sportowy przy V LO

Miasto Lublin ogłosiło przetarg na budowę kompleksu sportowego przy V Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Lipowej.

Inwestycja zakłada budowę boiska sportowego z dwoma placami do gier drużynowych, placu do gry w bule, a także siłowni na świeżym powietrzu.

Dodatkowo rozbudowana zostanie instalacja elektryczna budynku V LO ze względu na budowę oświetlenia boisk i rozbudowę monitoringu.

Kompleks sportowy jest projektem, który został wybrany do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Otrzymał 4540 głosów.

Wykonawca inwestycji będzie miał 6 miesięcy na jej realizację.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/uczniowie-v-lo-beda-mieli-gdzie-grac-w-pilke-i-nie-tylko/ar/c1-17173203

Przetarg na projekt węzła przesiadkowego przy przystanku PKP Lublin Ponikwoda

Ratusz ogłosił przetarg na projekt węzła przesiadkowego obok przystanku PKP Lublin Ponikwoda wraz z rozbudową ul. Trześniowskiej, ul. Węglarza i budową ulicy wzdłuż torów. Na przygotowanie dokumentacji przeznaczono 640 tysięcy złotych.

Projekt ma zawierać budowę pętli autobusowej, gdzie znajdzie się miejsce do ładowania autobusów elektrycznych. Dodatkowo przewidziano budynek socjalnych dla kierowców MPK, a także parking dla 20 pojazdów.

Do pętli doprowadzić ma 300-metrowy odcinek ul. Trześniowskiej, przedłużenie ul. Węglarza do ul. Palmowej, a także budowa 470m ulicy wzdłuż torów kolejowych. Rozbudowa ulic będzie się wiązać z powstaniem chodników i ścieżki rowerowej.

Wstępna koncepcja ma być gotowa do kwietnia 2024 roku, a sama budowa potrwać ma do 72 miesięcy, czyli całość inwestycji zostanie ukończona w 2029 roku.

Źródła: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/planuja-tu-nowe-miejsce-przesiadek,n,1000318639.html

https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/miasto-projektuje-nowy-wezel-przesiadkowy-przy-pkp-lublin-ponikwoda,334,2133,1.html

https://kurierlubelski.pl/komunikacyjne-nowosci-na-ponikwodzie-pojawi-sie-nowy-parking-a-ul-trzesniowska-sie-wydluzy/ar/c1-17165087


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Sylwester Lewczuk, Kamil Syta, Franciszek Żurek, Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

21.06.2024

Mandaty dla kibiców i zmiany w komunikacji miejskiej. Przegląd tygodnia 14-21.06.2024

Zarząd województwa uzyskał absolutorium, a kibica, którzy przyjechali na mecz…

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…

8 minuty czytania

17.05.2024

Proboszcz krytykuje posłankę, a artyści ożywiają Bystrzycę. Przegląd tygodnia 13-19.05.2024

Czym proboszczowi spod Janowa podpadła lubelska posłanka? Co zobaczyć można…

5 minuty czytania

10.05.2024

Nieoczekiwana zmiana w TVP, po staremu w województwie i radzie miasta. Przegląd tygodnia 6-12 maja 2024

Zmiana warty w lubelskiej telewizji, a po staremu w samorządach…

6 minuty czytania

03.05.2024

Rektor KUL zabiera głos ws. podpalenia synagogi i kontrowersyjne „jedynki” PiS-u. Przegląd tygodnia 29.04-05.05.2024

Prawo i Sprawiedliwość staje murem za Mariuszem Kamińskim. Rektor KUL…