Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  05.08.2022

Lublin w mediach

Udostępnij

30 lipca – 5 sierpnia 2022 roku.

Spółdzielnie mieszkaniowe podnoszą czynsze

Spółdzielnie mieszkaniowe w Lublinie podnoszą czynsze w związku ze wzrostem cen ciepła, energii elektrycznej, wody i gazu. Do 2023 roku stawki za energię cieplną mogą wzrosnąć nawet o 40%.

Wpływ na czynsze ma zmiana taryfy Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. W lipcu 1 gigadżul energii cieplnej kosztował 70,42 zł zaś obecnie – 88,77 zł, co oznacza wzrost o 26%. Podwyżka do 2023 r. ma wynieść 40%. Od przyszłego roku ma również wzrosnąć cena energii elektrycznej, która obecnie jest zamrożona do grudnia. W styczniu i lipcu 2023 r. ma wzrosnąć minimalna płaca. Wyniesie odpowiednio 3.383 zł w styczniu oraz 3.450 zł brutto w lipcu. Będzie to skutkować podwyżką rachunków oraz wzrostem kosztów utrzymania administracji. Obecnie minimalna płaca to 3.010 zł brutto.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ta-zima-zmrozi-nas-rachunkami-spoldzielnie-mieszkaniowe-juz-licza-o-ile-podwyzsza,n,1000311783.html

Lubelska spółka objęta sankcjami rozpoczęła zwolnienia pracowników

Sulzer Turbo Service Poland, na którą polski rząd nałożył sankcje rozpoczęła zwolnienia pracowników. Lubelska spółka, której głównym udziałowcem jest rosyjski oligarcha Viktor Vekselberg poinformowała, że wszyscy otrzymają należne im odprawy. Zwolnienia mają być przeprowadzane do września i obejmą 132 osoby.

Pod koniec kwietnia zamrożone zostały wszystkie środki finansowe firmy Sulzer Turbo Service Poland. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało się na nałożenie sankcji na spółkę, ponieważ jednym z jej akcjonariuszy jest przyjaciel prezydenta Władimira Putina, rosyjski oligarcha Viktor Vekselberg.

Zarząd spółki uważał te restrykcje za bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Firma potępiła agresję Rosji na Ukrainę i wspierała uchodźców uciekających przed wojną.

W czerwcu odbyło się spotkanie pracowników firmy z lubelskim wojewodą Lechem Sprawką oraz osobami, które zadeklarowały udzielenie im pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia.

 – Rozesłaliśmy do pracodawców z pokrewnych gałęzi gospodarki i zrzeszeń pracodawców informację o tym, że na rynku wkrótce może pojawić się duża grupa wysoko wykwalifikowanych pracowników. Do Miejskiego Urzędu Pracy na razie zgłosiło się zaledwie kilku pracowników tej spółki. Aktualne oferty pracy, z których mogliby skorzystać, są prezentowane na naszej stronie internetowej, część z tych osób niewątpliwie szuka już pracy również innymi dostępnymi kanałami – ocenia w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” dr Michał Wójcik, kierownik Referatu Promocji, Usług i Analiz Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Zwolnieniami w Sulzer Turbo Service Poland nie zostaną objęci jedynie pracownicy chronieni przepisami, w tym będący na urlopach macierzyńskich czy w okresie przedemerytalnym.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/biznes/cala-zaloga-na-bruk-to-efekt-sankcji,n,1000311776.html

Nową halę żużlową zaprojektuje konsorcjum firm z Poznania i Wrocławia za 7,4 mln zł.

Nową halę żużlową zaprojektuje konsorcjum dwóch firm: Kavoo Invest z Poznania i Wesoły and Partners Constructions z siedzibą we Wrocławiu. Opracowanie dokumentacji ma potrwać 1,5 roku, a jej koszt wyniesie 7,4 mln zł. Miasto zakłada, że budowa halina terenie dawnego klubu jeździeckiego nad Bystrzycą – będzie kosztowała ok. 200 mln zł.

Projektanci nowej hali żużlowej będą musieli uwzględnić odpowiednie rozwiązania dla tłumienia hałasu. Konstrukcja zadaszenia ma pozwalać np. na podwieszenie elementów związanych z urządzeniem sceny. Długość toru żużlowego ma wynieść od 340 do 370 metrów.

 – Trybuna stadionu ma pomieścić od 17 do 20 tysięcy miejsc, a dolny rząd siedzeń, ze względów bezpieczeństwa, będzie znajdował się powyżej górnej krawędzi bandy wokół toru. Tor będzie oddzielony od trybun ogrodzeniem i wyposażony w bandy kinetyczne, a zadaniem projektanta będzie dostosowanie go do wytycznych Ekstraligi Żużlowej, Polskiego Związku Motorowego czy Międzynarodowej Federacji Motocyklowej – zaznacza w rozmowie z „Kurierem Lubelskim” Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza.

Jeżeli hala ma pomieścić 20 tys. miejsc na trybunach, to zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania, będzie musiało tam powstać 4 tys. miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz 60 miejsc postojowych dla autokarów.

Głównym przeznaczeniem obiektu ma być organizacja zawodów w takich dyscyplinach jak żużel, supercross, karting czy motocross. Dodatkowo miałyby się tu odbywać koncerty, mecze siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki, a także m.in. zawody i pokazy konne.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/projekt-stadionu-zuzlowego-ma-byc-gotowy-za-15-roku-a-budowa-moze-kosztowac-200-mln-zl,n,1000311873.html

Źródło: https://spottedlublin.pl/stadion-zuzlowy-w-nowej-lokalizacji-miasto-wybralo-firme-ktora-zaprojektuje-nowy-obiekt-sportowy/

Źródło: https://kurierlubelski.pl/lublin-stadion-zuzlowy-dojechal-do-projektanta-jak-bedzie-dokladnie-wygladal-dowiemy-sie-na-poczatku-2024-roku/ar/c2-16545173

Źródło: https://www.lublin112.pl/niebawem-ruszy-projektowanie-nowego-stadionu-zuzlowego-zastosowane-zostana-rozwiazania-dla-tlumienia-halasu/

Rozbudowa budynku na stadionie Sygnału – to opóźniony o 5 lat projekt z budżetu obywatelskiego.

Na stadionie Sygnału przy ulicy Zemborzyckiej zostanie rozbudowany budynek mieszczący szatnie i sanitariaty. Opóźniony o 5 lat projekt z budżetu obywatelskiego powinien zostać zrealizowany w ciągu 12 miesięcy.

– Zakres przewidzianych robót budowlanych obejmuje wyburzenie istniejących schodów i platformy z murkiem od strony zachodniej budynku oraz dobudowanie w tym miejscu nowej części budynku  – informuje Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza.

Wykonane zostaną także termomodernizacja budynku, remont szatni oraz pomieszczeń przeznaczonych na siłownię i salę fitness.

Źródło: Lublin. Będą zmiany na stadionie Sygnału. Miasto bierze się za „opóźniony” projekt budżetu obywatelskiego | Kurier Lubelski

Miasto przeprowadzi drugą licytację działki położonej obok ul. Roweckiego

Miasto przeprowadzi drugą licytację działki położonej na Kośminku. 30 czerwca nikt nie zdecydował się na kupno nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną. W projekcie uchwały Rady Miasta zezwalającej na sprzedaż ziemi, nie wspomniano, że część działki należy do strefy Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych i mogłaby ona pozostać terenem zielonym.

Na sprzedaż nieruchomości o powierzchni 845 mkw., zezwoliła prezydentowi Rada Miasta. W projekcie uchwały zapisano, że studium przestrzenne wyznaczyło dla tego miejsca funkcję „terenu zabudowy jednorodzinnej”. W dokumencie pominięto fakt, że określone dla działki przeznaczenie to także „zieleń o charakterze publicznym”, np. skwer, park.

Projekt tej uchwały, trafił do Rady Miasta po inspekcji Najwyższej Izby Kontroli. NIK badał, czy władze miasta troszczą się o zachowanie i zwiększanie terenów zielonych.

 – W ocenie NIK działaniem nierzetelnym było nieuwzględnianie w uzasadnieniach projektów uchwał Rady Miasta Lublin w sprawie wyrażenia zgody na zbycie działek gminnych, informacji na temat funkcji przyrodniczych przypisywanych im w obowiązujących bądź opracowywanych dokumentach planistycznych – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

Drugi przetarg wyznaczono na 15 września. Licytacja zacznie się od ceny wywoławczej wynoszącej ok. 332 tys. zł brutto.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-miasto-sprzedaje-atrakcyjna-dzialke-pod-dom-czy-tym-razem-ktos-sie-skusi,n,1000311853.html

LPEC zamontuje na dachach 13 budynków panele fotowoltaiczne

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chce do końca 2023 r. zamontować panele fotowoltaiczne na dachach 13 budynków technicznych znajdujących się na: Czechowie Północnym, Czubach Północnych, Konstantynowie, Rurach, Wieniawie i Wrotkowie. Wyprodukowana energia elektryczna zostanie wykorzystana do pracy urządzeń ciepłowniczych. Koszt montażu paneli fotowoltaicznych szacowany jest na ok. 1,8 mln zł.         

25 lipca Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości umowę na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Projekt zakłada montaż paneli na dachach obiektów należących do LPEC, na których znajdują się węzły cieplne dostarczające ciepło i ciepłą wodę do 304 budynków mieszkalnych.   

Szacuje się, że zamontowane urządzenia umożliwią wytworzenie ok. 306 MWh energii elektrycznej w ciągu roku.

– Produkcja energii z paneli fotowoltaicznych na tak dużą skalę pozwoli spółce częściowo uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł – zaznacza w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka LPEC.

Koszt montażu instalacji zostanie pokryty m.in. z dotacji samorządu województwa. Ponad 640 tys. zł ma pochodzić ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/zrobia-sobie-prad,n,1000311624.html

Źródło: https://www.lublin112.pl/lpec-stawia-na-wlasny-prad-panele-fotowoltaiczne-pozwola-na-spore-oszczednosci/

Źródło: https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/lpec-wyprodukuje-energie-ze-slonca,9431,66,1.html

Dach, po którym będzie można chodzić – atrakcją nowego Dworca Metropolitalnego.

Dworzec, który powstaje przy ul. Młyńskiej ma już w 90% wykonaną konstrukcję dachu. Jak zapewnia Ratusz, mieszkańcy będą mogli spacerować po nim od 28 lutego 2023.

Dach wsparty na 22 słupach ma być obsadzony roślinnością. Lubelski Ratusz informuje, że prawie na każdym słupie zamontowano stalową koronę, zostały jeszcze tylko dwie do osadzenia.

Ukończono również betonową konstrukcję dworca razem z szybami wind, które będą wywozić mieszkańców na dach. Rozpoczęto izolowanie przeciwwilgociowe stropu nad podziemnym parkingiem.

Na trzech wiatach na peronach będą mocowane panele fotowoltaiczne. Wykonane zostały już podbudowa i krawężniki przy stanowiskach, z których odjeżdżać będą autobusy.

Trwa przebudowa ul. Pocztowej, przy której wykonano już ponad połowę granitowego chodnika po stronie poczty, a także ul. 1 Maja.

Na części dworca przy ul. Krochmalnej pozostały dwa miesiące na dokończenie robót. Powstał tam już plac postojowy dla autobusów oraz budynek dla kierowców, aby mogli w nim odpocząć bądź skorzystać z toalety.

Zakończono również budowę dwóch fragmentów dróg prowadzących do dworca w okolicy Targów Lublin.

Źródło: Będzie można chodzić po dachu nowego dworca w Lublinie. Raport z budowy. Zdjęcia – Dziennik Wschodni

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji zostanie akademią

W związku z wysokimi wynikami ewaluacji jakości działalności naukowej, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji zostanie od nowego roku akademickiego podniesiona do rangi akademii. Możliwe będzie zrobienie tam doktoratu oraz habilitacji.

Tytuł doktora oraz doktora habilitowanego będzie można zdobyć w dziedzinach informatyki technicznej i telekomunikacji oraz ekonomii i finansów.

W nowej ofercie placówki znajdują się 24 kierunki. Planowane jest również uruchomienie od września przez WSEI fili w Warszawie.

 – Otrzymane wyniki są dla nas przełomowe. Wpłyną niewątpliwie na funkcjonowanie uczelni, nie tylko ze względu na zmianę jej nazwy na akademię, ale również na podniesienie rangi WSEI w regionie   podkreśla rektor, dr hab. Mirosław Jarosz.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-wyzsza-szkola-ekonomii-i-innowacji-zostaje-akademia,n,1000311843.html

Źródło: https://lubelski.pl/wsei-w-lublinie-wchodzi-na-wyzszy-poziom-uczelnia-zostaje-akademia/

Stadion Arena Lublin i kompleks Aqua Lublin jako sale kinowe.

W czwartek 11 sierpnia stadion Arena Lublin zmieni się w kino, a 18 sierpnia kinem zostanie Aqua Lublin. Widzowie będą mogli też coś zjeść.

Na stadionie zostanie postawiony ekran, a widzowie będą oglądać film siedząc na widowni. Do kompleksu Aqua Lublin trzeba przynieść własne materace, aby z nich unosząc się na wodzie, bądź siedząc na brzegu oglądać film, który będzie wyświetlany na ekranie umieszczonym na ścianie.

W czwartek 11 sierpnia o godzinie 21.00. na stadionie zostanie zaprezentowany film pt. „Diego”. Miejsca na trybunach VIP kosztują 25 zł. Dostępne są również bilety ulgowe za 20 zł.

Tydzień później, 18 sierpnia również o godzinie 21.00. kino będzie na basenie. Zaprezentowany zostanie amerykański horror z roku 1978 pt. „Pirania”. Koszt miejsc w basenie wynosi 30-35 zł. Natomiast za miejsca na trybunach trzeba będzie zapłacić jedynie 10 zł. Film będą mogły obejrzeć jedynie osoby pełnoletnie.

Źródło: Stadion i basen zmienią się w kino. Filmy będzie można oglądać z widowni oraz z wody : Lublin112.pl – Wiadomości z Lublina i regionu. Ważne informacje z kraju


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Maksymilian Łuszcz i Franciszek Żurek. Zredagowała: Oliwia Cieślik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…

8 minuty czytania

09.02.2024

Kolejna zmiana kandydata PiS na prezydenta Lublina. Przegląd tygodnia

W Lublinie może powstać nowa spółdzielnia mieszkaniowa. Jest oficjalny kandydat…