Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  05.05.2023

Przegląd tygodnia 29.04-5.05.2023. Kolejne opóźnienie Dworca Metropolitalnego. Zagraj w hollywoodzkim filmie

Udostępnij

Wykonawca chce przedłużenia terminu zakończenia budowy Dworca Metropolitalnego

Wykonawca Dworca Metropolitalnego, firma Budimex, złożyła do Ratusza wniosek o zmianę daty zakończenia inwestycji, czyli 15 maja. Argumentuje to koniecznością wykonania robót dodatkowych oraz zamiennych. Dotychczas budowa dworca pochłonęła 224 mln zł, pierwotnie miała się zakończyć w lipcu ubiegłego roku.

Aktualnie wniosek wykonawcy jest analizowany – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Będzie to już czwarta data sfinalizowania robót przy budowie dworca. Wcześniejsze to 29 lipca 2022 r., 28 lutego 2023 r. i 15 maja 2023 r. Warto przypomnieć, że w jednym z wcześniejszych wniosków Budimex prosił miasto o wydłużenie czasu na realizację inwestycji do grudnia 2023 r.

Dworzec będzie miał trzy kondygnacje. Ma mieć częściowo użytkowy dach oraz parking podziemny dla 174 samochodów. Powierzchnia całkowita dworca wyniesie ponad 18 tys. mkw.

W części użytkowej dachu trwa montaż placu zabaw, który będzie się składał z systemowego parku linowego. Obecnie finalizowane są też prace w zakresie fotowoltaiki. Trwa również montaż fasad szklanych na budynku dworca. W garażach podziemnych montowane są instalacje wewnętrzne, prowadzone są także prace wykończeniowe – opisuje Góźdź.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/dworzec-metropolitalny-lapie-kolejny-poslizg-wykonawca-zlozyl-do-ratusza-wniosek-o-przedluzenie-czasu-na-realizacje-inwestycji/ar/c1-17512791

Fuzja CSK, Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej. Związkowcy nie wyrażają zgody

Związki zawodowe Filharmonii Lubelskiej i Centrum Spotkania Kultur nie wyrażają zgody na utworzenie Opery Lubelskiej z połączenia: CSK, Teatru Muzycznego i FL. Tłumaczą, że łączenie instytucji artystycznych jest ograniczeniem ich autonomii. Stanowisko związkowców to wynik koncepcjidyrektorki Teatru Muzycznego, Kamili Lendzion, ogłoszonej na spotkaniu ze związkami zawodowymi.

26 kwietnia na spotkaniu ze związkowcami Kamila Lendzion podkresliła, że to ona miałaby zostać dyrektorem naczelnym nowo powstałej instytucji.

Przestaje istnieć Teatr Muzyczny w Lublinie i powstaje opera. (…) Przestaje istnieć CSK, powstanie jedna instytucja, zostaje orkiestra filharmonii, a kierować tą instytucją mam ja – mówiła Lendzion.

Jeśli Teatr Muzyczny ma ambicje stać się operą nie widzimy przeszkód, aby takie decyzje zostały podjęte. Profile artystyczne Filharmonii Lubelskiej i Centrum Spotkania Kultur nie mają z tą instytucją nic wspólnego – uzasadniają związkowcy.

Przyjęte stanowisko, złożone na ręce zarządu województwa, zostało podpisane przez „Solidarność” FL, NZZ Pracowników Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, ZZ PAMO przy Filharmonii, ZZ Pracowników CSK „Kultura” oraz Koło Pracowników CSK przy Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/zwiazki-zawodowe-ponad-podzialami-nie-dla-fuzji-csk-teatru-muzycznego-i-filharmonii/ar/c1-17512397

Radni dzielnicy Rury apelują o zmianę w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Zana i Jana Sawy

Radni dzielnicy Rury chcą zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Zana i Jana Sawy, w pobliżu tamtejszego biurowca. Zwrócili się w tej sprawie do Urzędu Miasta w formie przyjętej w ubiegłym tygodniu uchwały. Chcą ograniczania możliwości wjazdu i wyjazdu z terenu biurowca, co ich zdaniem pozwoli rozładować tworzące się w godzinach szczytu korki.

W uchwale radni proponują, by dla samochodów jadących ul. Zana w kierunku ronda obok Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ustawić zakaz skrętu w lewo, do parkingu podziemnego pod biurowcem przy ul. Zana 32. Z kolei dla aut wyjeżdżających spod tego budynku miałby obowiązywać nakaz jazdy w prawo.

Radni tłumaczą, że takie rozwiązanie pozwoliłoby przede wszystkim udrożnić wyjazd z ulicy Jana Sawy prowadzącej do osiedla Konopnickiej:

Tworzące się korki są szczególnie uciążliwe w godzinach porannych, a także w czasie, kiedy osoby pracujące w biurowcu kończą pracę – czytamy w uzasadnieniu.

Z takimi prośbami zwracali się do nas mieszkańcy – podkreśla w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Michał Zacz, przewodniczący zarządu dzielnicy Rury. I dodaje: – Byłaby to drobna korekta, która w żaden sposób nie wpłynie na organizację ruchu w tym miejscu, a w naszej ocenie znacząco poprawi przepustowość na tym skrzyżowaniu. Zwłaszcza dla kierowców, którzy w godzinach szczytu próbują wyjechać z ul. Jana Sawy.

Obecny zjazd funkcjonuje zgodnie z aktualnym projektem stałej organizacji ruchu i na ten moment nie ma podstaw do wprowadzania zmian – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-mieszkancy-chca-innej-jazdy-kolo-biurowca-co-na-to-ratusz,n,1000323886.html

Ratusz przeciwko otwarciu buspasów w godzinach szczytu dla wszystkich pojazdów na Drodze Męczenników Majdanka

Ratusz odmownie odpowiedział na interpelację radnego Marcina Jakóbczyka (Prawo i Sprawiedliwość) w sprawie otwarcia buspasów w godzinach 7:00-9:00 i 15:00-17:00 dla wszystkich pojazdów na Drodze Męczenników Majdanka. Miasto tłumaczy, że takie rozwiązanie ograniczyłoby przepustowość buspasów.

Radny swoją propozycję argumentuje korkami, jakie we wspomnianych porach tworzą się na arterii prowadzącej w kierunku centrum miasta z Felina, Kośminka i Bronowic. – Jednocześnie buspasy pozostają niemalże puste, a korzystanie z nich w wyżej wymienionych godzinach pozwoliłoby na wyraźne rozładowanie natężenia ruchu nie mając większego wpływu na płynność jazdy pojazdów komunikacji miejskiej – twierdzi Jakóbczyk.

Zdaniem Ratusza, otwarcie buspasów dla wszystkich pojazdów oznaczałoby pozbawienie ich zamierzonej funkcji, jaką jest m.in. bardziej efektywne wykorzystanie komunikacji miejskiej i ograniczenie ruchu samochodów.

Ruch pojazdów komunikacji na buspasach powinien funkcjonować sprawnie, aby zapewnić im punktualność, a co za tym idzie, być konkurencyjnym środkiem transportu względem pojazdów indywidualnych – odpowiada radnemu zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami z wydzielonych pasów ruchu mogą korzystać autobusy i trolejbusy komunikacji miejskiej, auta elektryczne, taksówki oraz pojazdy uprzywilejowane. Dodatkowo, od 2021 roku, taką mozliwość mają również m.in. Motocykliści.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/buspasy-dla-wszystkich-ratusz-mowi-nie,n,1000323922.html

Marcin Kowalewski został nowym wiceprezesem Portu Lotniczego Lublin

Marcin Kowalewski, były lubelski radny, został nowym wiceprezesem Portu Lotniczego Lublin. Wcześniej był członkiem rady nadzorczej lotniskowej spółki.

Podejmując decyzję, rada (nadzorcza – J.L.) kierowała się koniecznością realizacji nowych wyzwań stojących przed lotniskiem takich jak: inwestycja w zakresie cargo, dywersyfikacja przychodów spółki, w szczególności, w zakresie działalności pozalotniczej oraz przygotowanie projektów z wykorzystaniem środków europejskich – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

Marcin Kowalewski przed laty kierował samorządem studentów UMCS, a w latach 2008-2010 jako członek Platformy Obywatelskiej był miejskim radnym. Prowadził też działalnośc gospodarczą, m.in. w branży gastronomicznej. Jego partnerem biznesowym był Piotr Breś, obecny szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta i przewodniczący partyjnych struktur w stolicy województwa.

Przez nieco ponad miesiąc lotniskiem jednoosobowo kierował prezes Andrzej Hawryluk.

6 kwietnia uzupełniono skład rady nadzorczej. Na miejsce zwolnione przez Kowalewskiego marszałek Jarosław Stawiarski wskazał Annę Brzyską. To jego zaufana współpracowniczka z Urzędu Marszałkowskiego, dyrektorka Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi, który zajmuje się dzieleniem unijnych funduszy.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/nadzorowal-teraz-bedzie-zarzadzal-nowy-wiceprezes-lubelskiego-lotniska,n,1000323751.html

Drugi przetarg na przebudowę kładki dla pieszych nad ul. Filaretów; oferty za drogie

Miasto otworzyło oferty w drugim przetargu na gruntowny remont kładki nad ul. Filaretów. Zaplanowało przeznaczyć na ten cel 2,3 mln zł. Kontraktem na wykonanie prac zainteresowane są trzy firm. Najtańsza oferta opiewa na 4,17 mln zł.

Miasto już raz unieważniło przetarg z powodu zbyt wysokich ofert. Liczyło na znaczące zmniejszenie oczekiwań wykonawców w drugim postępowaniu.

O przebudowę przejścia przez lata apelowali mieszkańcy dzielnicy. – Konstrukcja jest mocno przerdzewiała, a za chwilę jej stan techniczny uniemożliwi bezpieczne z niej korzystanie – wskazywała w listopadzie 2022 roku w interpelacji do prezydenta Lublina radna Monika Kwiatkowska.

Ratusz chce, aby przebudowa kładki zakończyła się w ciągu pół roku.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/drogo-trudna-droga-do-przebudowa-kladki-dla-pieszych-nad-ul-filaretow/ar/c1-17512127

Amerykański aktor i reżyser Jesse Eisenberg nakręci film w Lublinie; trwa nabór statystów

Amerykański aktor, reżyser i scenarzysta Jesse Eisenberg, znany m.in. z „The Social Network”, nakręci film w Lublinie. Zdjęcia do nowego komediodramatu „A Real Pain” będą kręcone w naszym mieście od końca maja do połowy czerwca. Twa nabór statystów i epizodystów. Za udział w zdjęciach będzie przysługiwało wynagrodzenie.

Film opowie historię dwóch kuzynów (w tych rolach Jesse Eisenberg oraz Kieran Culkin), którzy po śmierci babci przyjeżdżają do Polski.

To historia dziejąca się współcześnie, nie mamy ograniczeń co do fryzur czy tatuaży. Potrzebujemy kobiet i mężczyzn w każdym wieku oraz dzieci. W sumie kilkaset osób. Statyści będą gośćmi w restauracji, przechodniami, turystami. Charakter scen wybrane osoby poznają już na planie – mówi Malwina Lament z agencji aktorskiej Sceneria, która prowadzi casting.

Zgłoszenia są przyjmowane do czasu rozpoczęcia zdjęć. Wystarczy wysłać emaila na film@sceneria.com.pl z tytułem BAZA. W treści należy podać imię, nazwisko, wiek i nr telefonu, a do maila dołączyć aktualne zdjęcie twarzy i sylwetki. W sprawie propozycji konkretnych dni zdjęciowych agencja Sceneria będzie się kontaktować telefonicznie.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/jesse-eisenberg-nakreci-film-w-lublinie-szuka-statystow,n,1000323936.html


Przegląd przygotował: Maksymilian Łuszcz

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 29.04-5.05.2023. Kolejne opóźnienie Dworca Metropolitalnego. Zagraj w hollywoodzkim filmie”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Bizancjum „metropolitalne” straciło swój jedyny „sens”, tj. otwarcia podzamcza pod „akademikowanie”, bo kurniki ynwestycyjne wyszły z mody. Szkody poczynione w ramach tej irracjonalnej „inwestycji” to kolejny „góźdź” do trumny Upadłogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

01.12.2023

Przemysław Czarnek rośnie w siłę, a nowy dworzec na ostatniej prostej do otwarcia. Przegląd tygodnia

Komitet Polityczny PiS zatwierdził pełnomocników wojewódzkich. Przemysław Czarnek został szefem…

8 minuty czytania

24.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli układanki nowej władzy i zmiany w parkowaniu w Lublinie

Koalicja KO, Trzecia Droga i Lewica zmierzają do przejęcia władzy…

9 minuty czytania

17.11.2023

Przegląd tygodnia. Dyrektorka CSK odchodzi, dyrektorka Teatru Starego odchodzi, Karpiński wraca

Katarzyna Sienkiewicz rezygnuje ze stanowiska dyrektora Centrum Spotkania Kultur. Karolina…

8 minuty czytania

10.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli jednak radna Ryfka ma kłopoty z agentami

Centralne Biuro Antykorupcyjne chce wygaszenia mandatu radnej Lublina. W ubiegłym…

7 minuty czytania

03.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli Lublin ponownie w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Cała Strefa Płatnego Parkowania pod zarządem MPK Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne…

6 minuty czytania

27.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli czemu sąd zajmował się lubelskim księdzem?

Zmarła honorowa obywatelka Lublina, Wanda Półtawska. Odejście bliskiej przyjaciółki Jana…

10 minuty czytania

20.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli Czarnek jest królem wyborów

Wybory parlamentarne, decyzja sądu o przyszłości górek czechowskich i przygotowania…

7 minuty czytania

13.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli prezes Kaczyński obiecuje pieniądze na żużel [07.10 – 13.10.2023]

Najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia: polityczna gra stadionem żużlowym w Lublinie,…