Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  03.02.2023

Przegląd tygodnia 28.01-03.02.2023. Studenci oczarowani Wodeckim. Podatniku, wygraj samochód

Udostępnij

Od 1 lutego parkometry przy Arenie, Globusie i nad Zalewem Zemborzyckim

1 lutego ruszył system płatnego parkowania, który obejmuje parking przy stadionie Arena Lublin, miejsca postojowe nad Zalewem Zemborzyckim – obok ośrodka Słoneczny Wrotków i w Dąbrowie – a także parking przy Hali Globus. Parkingi będą płatne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Kierowcy, którzy zapomną uiścić opłatę za parkowanie, muszą liczyć się z karą w wysokości 95 złotych.

Przy Arenie Lublin i nad Zalewem Zemborzyckim pierwsza godzina parkowania  kosztuje 2 zł, za drugą godzinę postoju musimy zapłacić 2,20 zł, a za trzecią 2,60 zł. Za każdą kolejną godzinę doliczana jest kwota 2 zł. Miesięczny abonament kosztuje 160 zł.

W przypadku Hali Globus nowy system płatnego parkowania obejmuje szereg rozwiązań premiujących osoby korzystające z hali. Rodzice przywożący dzieci na zajęcia sportowe lub osoby robiące zakupy na pobliskim targowisku mogą skorzystać z biletu za 1 zł pozwalającego na parkowanie przez 15 minut. Dla kibiców i widzów przygotowano bilet 5-godzinny w cenie 10 zł. Natomiast podstawowa opłata za parkowanie wynosi 4 zł za każdą godzinę.

MOSiR przygotował też miesięczny karnet w wysokości 30 zł dla członków klubów sportowych korzystających z Hali Globus. Natomiast dzierżawcy i najemcy MOSiR mogą kupić miesięczny karnet za 65 zł, a standardowa cena miesięcznego karnetu wynosi 160 zł.

Źródła:

https://spottedlublin.pl/duze-zmiany-dla-parkujacych-pod-stadionem-arena-lublin/?fbclid=IwAR3q5eQy4p4WIWv4ZPIpIACvW6ABN9swvaN0sMyyolHSDnWOmUi9vbbkZmg#ldivfrrsedgddw11dei

https://radio.lublin.pl/2023/01/od-1-lutego-rusza-system-platnego-parkowania-przy-arenie-lublin-hali-globus-i-nad-zalewem-zemborzyckim

UMCS będzie kształcił blogerów i autorów podcastów

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otwiera nowy kierunek studiów – nowe media. Uczelnia będzie kształcić blogerów, autorów podcastów czy kampanii reklamowych. Kierunek nowe media wystartuje w następnym roku akademickim. Będą to studia niestacjonarne dla osób, które skończyły studia pierwszego stopnia.

Wychodzimy naprzeciwko zainteresowaniom i potrzebom – mówi prof. dr hab. Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. – Potrzeba uruchomienia takiego kierunku wynika z faktu, że bardzo zmienia się logika użytkowania mediów. Nowe media, czyli np. media społecznościowe, mają swoich wielu zwolenników i swoje środowisko. One przenikają i ogarniają przestrzenie tradycyjnego komunikowania – wyjaśnia.

Nowy kierunek będzie kształcił blogerów, autorów podcastów i specjalistów od kampanii reklamowych, społecznych, kreatorów komunikacji wizerunkowej i trenerów autoprezentacji.

Będą to takie zawody i specjalności, które dzisiaj są wręcz niezbędne na rynku. Biorąc pod uwagę logikę nowych mediów i ich zachłanność w obejmowaniu coraz większych przestrzeni naszego życia – dodaje prof. dr hab. Iwona Hofman. 

Na kierunku nowe media ma być mniej zajęć teoretycznych.  Zdaniem studentów zagadnienia teoretyczne związane z językiem, z gatunkami, czy ze świadomością systemów medialnych, nie są im potrzebne. Ważna jest świadomość i wiedza, jak stworzyć atrakcyjną formę i wypowiedź językową czy obrazową, nawet nie wiedząc, jak jest ona przyporządkowana genealogicznie.

Źródło: Nowy kierunek na UMCS. Uczelnia będzie kształcić m.in. blogerów i autorów podcastów – Polskie Radio Lublin

Wyniki I edycji Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego: 100 tys. zł na 5 projektów

Akademicki Budżet Partycypacyjny to inicjatywa Związku Uczelni Lubelskich, której członkowie przeznaczyli łącznie 100 tys. złotych na realizację projektów wybranych przez społeczność akademicką. Wybrano pięć projektów, a najwięcej głosów otrzymał koncert „Oczarowani Wodeckim”.

Studenci, doktoranci i pracownicy uczelni zrzeszonych w ZUL, tj. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Lubelska, zadecydowali w grudniowym głosowaniu na co przeznaczone zostaną środki w ramach Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego. Oddano 2 tysiące głosów.

Najwięcej głosów otrzymała organizacja koncertu „Oczarowani Wodeckim”, który odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Uczestnicy koncertu wybrani zostaną w ramach castingu.

Na drugim miejscu uplasował się projekt zbadania wód Zalewu Zemborzyckiego i Bystrzycy pod kątem ich zanieczyszczenia, co w przyszłości ma być wykorzystane przy opracowaniu metody zapobiegania zanieczyszczeniom i przywróceniu rekreacyjnej funkcji obu akwenów.

Trzecim wybranym projektem został Piknik Akademicki w Ogrodzie Botanicznym UMCS, który ma zintegrować środowisko akademickie. Listę wybranych projektów uzupełnia powstanie mini-stref relaksu na terenach uczelni, a także badanie przesiewowe krótkowzroczności wśród studentów.

Akademicki Budżet Partycypacyjny stanie się inicjatywą cykliczną.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/akademicki-budzet-partycypacyjny-uczelnie-wiedza-juz-na-co-wydadza-pieniadze/ar/c5-17253807

„Beksiński w Lublinie”: wystawę odwiedziło 21 tys. osób

Od listopada 2022r do końca stycznia br. wystawę poświęconą pracom Zdzisława Beksińskiego w Centrum Spotkania Kultur obejrzało ponad 21 tys. osób.

Do dyspozycji odwiedzających wystawionych zostało 50 prac autora, które udostępniło Muzeum Historyczne w Sanoku, będące opiekunem dorobku artysty od czasu jego śmierci w 2005 roku.

Wystawa przyciągnęła tłumy zwiedzających. Frekwencja była bardzo wysoka szczególnie w ostatnim tygodniu podczas nocnego zwiedzania – powiedział Andrzej Goliszek rzecznik prasowy Centrum Spotkania Kultur. Dodał, że w ostatnich dniach prace Beksińskiego oglądało ponad 650 osób dziennie, przy wcześniejszej średniej frekwencji na poziomie 275 zwiedzających na dobę.

Wystawa prac Beksińskiego była drugą tak znamienitą ekspozycją w roku 2022 obok wystawy poświęconej twórczości Tamary Łępickiej, która zgromadziłą 81 tys. widzów.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/wystawy/tamara-lempicka-kobieta-w-podrozy-swietna-frekwencja-wystawy-w-muzeum-narodowym-w-lublinie,n,1000312394.html

Projekt pętli na Ponikwodzie: projektant chce 200 tys. zł więcej niż przewidziało Miasto

Firma zainteresowana wykonaniem projektu pętli autobusowej na Ponikwodzie chce o 200 tys. zł więcej, niż przewidziało Miasto. To drugi przetarg ogłoszony przez Ratusz na znalezienie projektanta. Projekt ma uwzględniać także budowę dróg dojazdowych oraz parkingu.

Na razie nie wiadomo, czy magistrat dołoży do tego zadania, czy spróbuje poszukać potencjalnego wykonawcy jeszcze raz.

W pierwszej kolejności komisja konkursowa sprawdza złożoną ofertę pod kątem formalnym, a dalsze decyzje będą zależały od tego, czy potencjalny wykonawca spełnił wymogi określone w ogłoszonym przetargu – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Miasto planuje wykonanie na Ponikwodzie pętli autobusowej oraz prawie 800 metrów dróg dojazdowych. Zamawiana dokumentacja ma uwzględniać budowę ok. 300-metrowego fragmentu ul. Trześniowskiej oraz 470-metrowego odcinka nowej ulicy wzdłuż torów.

Projektowana droga ma mieć 6-metrów szerokości, po jej obu stronach mają powstać chodniki, a z jednej strony przebiegać ścieżka rowerowa. Pętla ma pomieścić trzy 12-metrowe autobusy.

Obok pętli ma znaleźć się 5,5-metrowa wiata dla pasażerów, budynek socjalno-sanitarny dla kierowców, punkt ładowania autobusów elektrycznych oraz parking dla 20 pojazdów. W planach jest także zatoczka umożliwiająca krótki postój trzech samochodów osobowych.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/nowa-petla-i-dojazd-do-przystanku-kolejowego-do-projektu-trzeba-sporo-dolozyc,n,1000319643.html

Piąta edycja akcji „Rozlicz PIT w Lublinie”, do wygrania samochód

Mieszkańcy Lublina, którzy złożyli deklarację podatkową, mogą wziąć udział w loterii w ramach akcji „Rozlicz PIT w Lublinie”. Dla szesnastu szczęśliwców przewidziano nagrody. Nagrodą główną jest samochód osobowy Suzuki Swift Hybrid o wartości 80 tysięcy.

Dla pięciu osób przewidziano nagrodę pieniężną w kwocie 2000 złotych a dla dziesięciu – 1000 złotych.

Wskazując w deklaracji Lublin jako miejsce zamieszkania, decydujemy o tym, że wypracowany przez nas podatek trafia do budżetu miasta, przyczyniając się do wzrostu jego dochodów. Mamy nadzieję, że wpływy związane z nowo zarejestrowanymi podatnikami częściowo zrekompensują straty wywołane przez rządowy program Polski Ład – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Zgłaszać się można od 1 lutego do 2 maja, po zgłoszeniu deklaracji podatkowej w dowolnym Urzędzie Skarbowym w Lublinie i wskazaniu naszego miasta jako miejsca zamieszkania.

Zgłosić się można przez internet wypełniając formularz na stronie lublin.eu/PIT lub udać się do jednego z punktów obsługi loterii i tam uzupełnić formularz. Punkty zlokalizowane są we wszystkich biurach obsługi mieszkańców Urzędu Miasta Lublin (ul. Wieniawska 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Franciszka Kleeberga 12a, ul. Wolska 11), w Wydziale Komunikacji (ul. Czechowska 19a), biurowcu przy ul. Spokojnej 2 i Ratuszu (pl. Łokietka 1).

W poprzedniej edycji udział wzięło 8310 mieszkańców, z czego 635 osób po raz pierwszy rozliczało PIT w Lublinie.

Źródło: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/rozlicz-pit-w-lublinie-i-wygraj-jedna-z-cennych-nagrod,320,464,1.html

Krzywy Róg kolejnym ukraińskim miastem partnerskim Lublina

Radni Lublina podjęli uchwałę o podpisaniu umowy partnerskiej z Krzywym Rogiem, miastem leżącym w centralnej Ukrainie. Jest to dopełnienie trwającej od 2017 roku współpracy obu miast .

Od 2017 roku delegacje z Krzywego Rogu niemalże regulanie odwiedzają Lublin, aby rozmawiać z naszymi decydentami oraz aby zaczerpnąć zachodnie wzorce administracji.

Obie strony uczestniczyły w różnych projektach, jak: „Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym – budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie”. Program ten miał na celu pomoc ośmiu ukraińskim miastom budowę sprawnej administracji na wzór zachodni. W programie „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” odbył się cykl debat historyczno-politycznych dotyczących historii naszego regionu Europy.

Krzywy Róg jest siódmym co do obszaru i populacji miastem Ukrainy. Ma on też miano najdłuższego miasta w Europie, rozciąga się z północy na południe na długości ponad 120 kilometrów. Przed wojną miasto zamieszkiwało blisko 700 tys. ludzi. Jest to miasto rodzinne obecnego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Krzywy Róg będzie dziewiątym ukraińskim miastem partnerskim Lublina. Wcześniej takie relacje nawiązano z władzami: Charkowa, Iwano-Frankiwska, Lwowa, Łucka, Ługańska, Równego, Starobielska i Sum.

Poza wymienionymi miastami ukraińskimi partnerami Lublina są również: Alcala de Henares (Hiszpania), Debreczyn (Węgry), Delmenhorst i Munster (Niemcy), Erie (USA), Jiaozuo (Chiny), Lancaster (Wielka Brytania), Nancy (Francja), Nilufer (Turcja), Pernik (Bułgaria), Poniewież (Litwa), Rishon LeZion (Izrael), Tbilisi (Gruzja), Timisoara (Rumunia), Tilburg (Holandia), Viseu (Portugalia) oraz Windsor (Kanada).

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/nowy-partner-lublina-to-rodzinne-miasto-prezydenta-ukrainy-i-najdluzsze-miasto-w-europie,n,1000319828.html

https://lublin.eu/lublin/wspolpraca-miedzynarodowa/biezace-wydarzenia-miedzynarodowe/krzywy-rog-miastem-partnerskim-lublina,2029,1198,1.html

Soboń otworzył biuro poselskie na Starym Mieście

Wiceminister finansów z Prawa i Sprawiedliwości, poseł Artur Soboń, otworzył w Lublinie  biuro poselskie przy ul. Noworybnej na Starym Mieście. Będzie czynne w poniedziałki od godziny 15.00 do 18.00.

Do biura poselskiego zgłaszają się mieszkańcy naprawdę z różnymi tematami. Nie ma tutaj ograniczeń, bo chodzi zarówno o kwestie ogólnopolskie, jak i kwestie lokalne, także te najdrobniejsze sprawy. Zawsze staramy się jakoś pomóc. To czasem trudne kwestie prawne, bo do biur poselskich zgłaszają się osoby, które były już wszędzie i przychodzą tutaj szukać ostatniej deski ratunku. Nie zawsze udaje się pomóc, ale zawsze staramy się, aby taka osoba znalazła tu nasze wsparcie – mówi wiceminister Artur Soboń.

To czwarte biuro poselskie Sobonia na Lubelszczyźnie.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/01/wiceminister-artur-sobon-otworzyl-biuro-poselskie-w-lublinie/


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Franek Żurek, Kamil Syta, Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…

8 minuty czytania

09.02.2024

Kolejna zmiana kandydata PiS na prezydenta Lublina. Przegląd tygodnia

W Lublinie może powstać nowa spółdzielnia mieszkaniowa. Jest oficjalny kandydat…

9 minuty czytania

02.02.2024

Zmiana kandydata w PiS i były policjant u wojewody. Przegląd tygodnia

Na Dworzec Lublin wjeżdżają kolejni przewoźnicy, wojewoda kompletuje kadry, a…

10 minuty czytania

26.01.2024

Najpierw niebieska plandeka, potem czarna folia. Jutro odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Przegląd tygodnia

Na placu Teatralnym w Lublinie została już postawiona rzeźba przedstawiająca…

9 minuty czytania

19.01.2024

Przegląd tygodnia. Statutowy absurd roku w lubelskiej szkole?

Pisarz Maciej Wroński kandydatem na prezydenta Lublina Marcin Wroński, autor…

9 minuty czytania

12.01.2024

Otwarcie dworca, konkurent dla Żuka i dziki. Przegląd tygodnia

Dworzec Lublin wreszcie otwarty. Jarosław Stawiarski ma być kandydatem PiS…

7 minuty czytania

05.01.2024

Podwyżka opłat, wymiana kuratora oświaty i padła karuzela. Przegląd tygodnia

Mieszkańcy Lublina więcej zapłacą za wodę i ścieki. Teresa Misiuk…