Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  26.05.2023

Przegląd tygodnia 20-26.05.2023. Kolejne miliony na Dworzec Metropolitalny. Cugowski i Żmuda honorowymi lublinianami

Udostępnij

Dworzec Metropolitalny droższy o kolejne 49 milionów złotych

Rada Miasta zdecydowała o przeznaczeniu dodatkowych 49 milionów złotych na budowę Dworca Metropolitalnego. Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli złożenie wniosku do NIK w sprawie skontrolowania inwestycji. Ratusz tłumaczy się skutkami wojny na Ukrainie.

Dworzec Metropolitalny ma być wizytówką Lublina i połączyć komunikację autobusową z komunikacją kolejową. Budowa miała kosztować pierwotnie około 200 milionów złotych, już wcześniej przeznaczono na ten cel dodatkowe środki w wysokości 51 milionów złotych. Pierwotny termin zakończenia prac minął 29 lipca ubiegłego roku. Wykonawca robót po raz kolejny złożył do ratusza wniosek o zmianę tej daty realizacji inwestycji – 20 października.

Przeciwko dofinansowaniu budowy byli radni Prawa i Sprawiedliwości. – Budowa ta będzie kosztować ponad 300 milionów złotych, my się na to nie zgadzamy – mówi przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Breś. – 49 milionów, które pan prezydent chce dołożyć do tej inwestycji. To nie jest tylko 49 milionów, to jest 49 milionów plus VAT, czyli w sumie ok. 60 milionów. To jest skandal, będziemy chyba mieli „misia na miarę naszych czasów” w Lublinie.

Zastępca prezydenta Artur Szymczyk podkreślał, że dofinansowanie tej inwestycji wynika głównie ze wzrostu cen materiałów.

Jest to ważna inwestycja i wiemy, z jakimi problemami na etapie jej realizacji mamy do czynienia. Chodzi mi głównie o wzrost cen materiałów, problemy z podwykonawcami. Cały czas nie możemy zapomnieć, że wybuch wojny bardzo mocno ograniczył łańcuchy dostaw. To nie jest zadanie, z którym można rozstać się i zostawić – powiedział Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/mis-naszych-czasow-radni-dyskutowali-o-doplacie-milionow-do-budowy-dworca-metropolitalnego,n,1000324976.html

https://radio.lublin.pl/2023/05/miasto-dolozy-do-budowy-dworca-opozycja-protestuje/

https://radio.lublin.pl/2023/05/dworzec-metropolitalny-bedzie-dopiero-gotowy-jesienia-zdjecia/

Most na ul. Żeglarskiej oddany do użytku

W czwartek 25 maja oddano dla ruchu nowy most na Bystrzycy w ciągu ul. Żeglarskiej. Umożliwi bezpieczniejsze poruszanie się wszystkim użytkownikom ruchu, ułatwi funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

Most miał być pierwotnie gotowa w listopadzie ubiegłego roku. Wykonawca, firma Primost Południe poprosiła jednak o dodatkowy czas, tłumacząc to problemami z dostawą stali. Ostatecznie, prace udało się zakończyć pod koniec kwietnia. Przed oddaniem mostu do użytku konieczne było przeprowadzenie odbiorów i uzyskanie zielonego światła od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Inspektorzy zażądali od Urzędu Miasta uzupełnienia dokumentacji.

Nowy most ma jedno przęsło, ponad 50 m długości i prawie 20 m szerokości. Przebudowano także odcinek ul. Żeglarskiej. Prace kosztowały ok. 37 mln zł, z czego 31,5 mln zł wyniosło unijne dofinansowanie.

Od czwartku autobusy linii 1, 15, 21, 37, 40 i N1 kursują do pętli Żeglarska. Na swoją podstawową trasę wróciła linia 25.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/most,n,1000324945.html?fbclid=IwAR1v8nFZDXchkobnC3cUpo7ulw5T9k0sZVzB1ApNWKcJlpoLZNjWSm-fAOA

Krzysztof Cugowski i Władysław Żmuda nowymi honorowymi obywatelami miasta

Rada Miasta przyjęła uchwały w sprawie nadania tytułu honorowego obywatela Lublina współzałożycielowi Budki Suflera Krzysztofowi Cugowskiemu oraz utytułowanemu piłkarzowi Władysławowi Żmudzie. Za nadaniem Krzysztofowi Cugowskiemu tytułu honorowego obywatela głosowało 23 radnych, 3 wstrzymało się od głosu. Za nadaniem tytułu Władysławowi Żmudzie głosowało 30 radnych. Nie było głosów przeciw.

Radni wskazali, że Krzysztof Cugowski jest „wybitnym polskim muzykiem rockowym o niepowtarzalnym głosie i wyjątkowej charyzmie”, a nadanie tytułu jest „wyrazem naszej wdzięczności i wielkiego uznania dla zasług związanych z budowaniem kulturalnego i artystycznego wizerunku Lublina jako rozpoznawalnego ośrodka artystycznego”.

Krzysztof Cugowski w 1969 r. założył zespół rockowy Prompter’s Box – Budka Suflera. Od 1983 r. do 2014 r. był wokalistą Budki Suflera, koncertując w Polsce i za granicą. W swoim dorobku ma 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe i 5 składanek. Muzyk został nagrodzony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta Miasta Lublina.

Władysław Żmuda według radnych jest „jednym z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych piłkarzy w historii naszego Miasta. Urodzony w Lublinie, wychowanek lubelskiego Motoru, rozsławiał nasze Miasto już od najmłodszych lat, grając zarówno w barwach klubowych, jak i narodowych” – czytamy w uchwale Rady Miasta.

Władysław Żmuda to jedyny polski piłkarz, który brał udział w czterech mundialach: w 1974, 1978, 1982 i 1986 r., zdobywając dla Polski dwa brązowe medale mistrzostw świata oraz srebrny podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r. Jest najbardziej utytułowanym lubelskim piłkarzem, w drużynie narodowej w latach 1973-1986 rozegrał 91 meczów.

Źródło: https://lublin.tvp.pl/70097035/krzysztof-cugowski-i-wladyslaw-zmuda-honorowymi-obywatelami-miasta-lublin?fbclid=IwAR11YoMMZHjN0Y0GrHfngGvnhzLb87eFjip0PQ5llJ3fuzAkSnYQsuXebPk

Zmarł znany lekarz, poseł Riad Haidar

W wieku 71 lat zmarł Riad Haidar. Był doskonałym neonatologiem. Przez dwie kadencje zasiadał w sejmiku województwa lubelskiego z ramienia SLD. W 2019 roku został wybrany na posła z listy Koalicji Obywatelskiej. Pełnił funkcję szefa bialskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Riad Haidar urodził się w Syrii. W 1989 roku uzyskał polskie obywatelstwo. Ukończył studia lekarskie na Akademii Medycznej w Lublinie. Do 2020 roku kierował oddziałem neonatologicznym w szpitalu w Białej Podlaskiej. W 2019 roku dostał się do Sejmu jako poseł KO, wcześniej w latach 2010-2019 był radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Odszedł nasz przyjaciel – wspomina prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. – Riad był wyjątkowo utalentowanym, pracowitym, oddanym lekarzem, który uratował życia tysięcy najmłodszych pacjentów, ale był przecież także tak bliskim mieszkańcom miasta i regionu społecznikiem. Był naszym posłem na Sejm RP, szefem sztabu WOŚP, został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla miasta Biała Podlaska”. Nie zapomnimy o dziele jego życia. Pozostanie dla nas inspiracją i źródłem dobra – podkreślił Litwiniuk.

Był skupiony na działaniach organizacyjnych związanych z rozwojem oddziału i dzięki temu mogliśmy zorganizować bardzo dobry oddział neonatologiczny, z doświadczoną kadrą, doskonale wyposażony w potrzebny sprzęt i spełniający kryteria oddziału na najwyższym, trzecim poziomie referencyjnym – powiedział dr Paweł Chwaluk, zastępca dyrektora ds. medycznych bialskiego szpitala.

Po zmarłym Riadzie Haidarze prawo objęcia mandatu przysługuje Stanisławowi Żmijanowi, który uzyskał najwyższy wynik spośród kandydatów KO, którzy nie dostali się do Sejmu z okręgu nr 7. W wyborach w 2019 roku uzyskał 6 621 głosów.

Źródła:

https://radio.lublin.pl/2023/05/czlowiek-wielkiego-serca-wspomnienie-riada-haidara/?fbclid=IwAR3fDbkluLWurBycJuY0UJuMpE4GGI7tz6HE3K5KdW7ppKz-OhjlZ1RU_W8

https://radio.lublin.pl/2023/05/politycy-zegnaja-posla-z-lubelszczyzny/

Rozpoczął się remont ulicy Nałkowskich

Ruszyły prace mające na celu wymianę nawierzchni na ulicy Nałkowskich. Remont obejmie ponad kilometr jezdni i będzie kosztować 350 tysięcy złotych.

Prace obejmą dwa odcinki ulicy. Pierwszy z nich o długości 640 metrów, w pobliżu sklepu Aldi oraz 560-metrowy fragment, w rejonie ulicy Żeglarskiej.

Na czas remontu, tj. od 24 maja do 27 maja, ulica będzie wyłączona z ruchu co jakiś czas przez kilka godzin.

Remont wyceniono na 350 tysięcy złotych, z czego 100 tysięcy to rezerwa celowa Rady Dzielnicy Wrotków, reszta pochodzi z puli środków na realizację zadań z projektu „Plan dla Dzielnic”.

Źródło: https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/stara-nalkowskich-z-nowa-nawierzchnia,370,2133,1.html

Powstanie brakująca część ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Abramowickiej

Miasto podpisało umowę na prawie 350 tysięcy złotych z firmą Kom-Eko, która zajmie się budową odcinka ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Abramowickiej. Zadanie to zostanie zrealizowane w ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Mowa o odcinku 270 metrów od skrzyżowania ul. Abramowickiej z ul. Głuską do istniejącej ścieżki rowerowej na wysokości pętli trolejbusowej.

Wykonawca oprócz budowy ścieżki rowerowej będzie musiał wykonać odpowiednie oznakowanie, uporządkować przylegający teren, a także odtworzyć trawniki.

W poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego budowa ścieżki rowerowej otrzymała 183 głosy. Wykonawca ma cztery miesiące od chwili podpisania umowy na skończenie inwestycji. Oznacza to, że nową ścieżką pojedziemy na przełomie sierpnia i września.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-wybuduja-brakujaca-sciezke-rowerowa-wzdluz-ul-abramowickiej,n,1000324816.html


Przegląd przygotowali: Kamil Syta, Arkadiusz Plewik, Maksymilian Łuszcz

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 20-26.05.2023. Kolejne miliony na Dworzec Metropolitalny. Cugowski i Żmuda honorowymi lublinianami”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Główne „zalety” nowej przeprawy nad ciekiem wodnym o szerokości ok. 5 m względem dotychczasowego rozwiązania (kładki betonowej) to 1) wysoka cena = szybsze temP0 dewelo-rozwoju 2) konieczność regularnej konserwacji elementów „podwieszenia” (kolejny „abonament” dla zaprzyjaźnionego fuchmistrza) 3) lepsza prezencja na fotkach – pylony i liny są dobrze widoczne na zdjęciach w przeciwieństwie do „zwykłej” kładki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…

8 minuty czytania

09.02.2024

Kolejna zmiana kandydata PiS na prezydenta Lublina. Przegląd tygodnia

W Lublinie może powstać nowa spółdzielnia mieszkaniowa. Jest oficjalny kandydat…