Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  24.03.2023

Przegląd tygodnia 18-24.032023. Nowy sponsor żużlowców. Teatr Osterwy współprowadzony przez ministerstwo

Udostępnij

Wycieczki z Izraela wrócą na Majdanek

22 marca podpisano porozumienie między władzami Polski a Izraela, na mocy którego wycieczki młodzieży izraelskiej będą przyjeżdżać do Polski przede wszystkim aby poznawać historię Holokaustu. Planowane są odwiedziny Muzeum na Majdanku. Nowe postanowienia ściśle regulują m.in. kwestie ochrony wycieczek.

Program wycieczek uczniów szkół średnich z Izraela do byłych obozów koncentracyjnych został zatrzymany w czerwcu ubiegłego roku. Chodziło o zastrzeżenia strony polskiej związane z towarzyszącą takim grupom uzbrojoną ochroną agentów Szin Bet.

Strony ustaliły, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grupom młodzieży izraelskiej w naszym kraju będzie spoczywał na stronie polskiej. Uzbrojona ochrona izraelska będzie dopuszczona tylko za zgodą władz polskich.

Umowa zakłada, że programy wizyt młodych Izraelczyków w Polsce nie będą koncentrowały się wyłącznie na miejscach pamięci związanych z historią Holokaustu i będą obejmowały również nauczanie o polskiej historii, dziedzictwie Żydów polskich i tak samo długich relacjach polsko-żydowskich.

Warto przypomnieć że w latach 2017-2019 grupy z Izraela stanowiły około jednej trzeciej wszystkich zwiedzających Majdanek.

To był znaczący odsetek wszystkich zwiedzających muzeum. Potem nastąpił regres, m.in. ze względu na obostrzenia pandemiczne – mówi Krzysztof Stanek z działu komunikacji i relacji zewnętrznych Państwowego Muzeum na Majdanku. I dodaje: – Na razie nie mamy szczegółowych informacji i wytycznych związanych z zawartym porozumieniem, ale jesteśmy otwarci i przygotowani na przyjęcie grup z Izraela.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/muzeum-na-majdanku-gotowe-na-wycieczki-z-izraela/ar/c1-17398401

Spółka Platinum z grupy Orlen nowym sponsorem żużlowców Motoru

Do grona sponsorów lubelskiego żużla, takich jak Bogdanka czy Grupa Azoty, dołączył potentat naftowy spółka Platinum z grupy Orlen. Nowa nazwa drużyny to Platinum Motor Lublin. Informacje przekazały władze klubu podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, w której wziął udział m.in. Michał Moskal, nowy szef biura prezydialnego PiS. Będzie on najprawdopodobniej kandydował do Sejmu z okręgu lubelskiego nr 6.

Dzięki wsparciu kolejnego sponsora ubiegłoroczny drużynowy mistrz polski, żużlowy Motor, jak donosi prasa, będzie dysponował rekordowym budżetem.

„Wydatki ekstraligowych klubów ostro poszybowały w górę. W ciągu ostatnich trzech lat budżety klubów praktycznie się podwoiły. W tym sezonie Motor Lublin jako pierwszy żużlowy klub w historii przekroczył kwotę 20 mln zł na roczne wydatki, nieoficjalnie mówi się nawet o 25 mln zł” – czytamy w „Gazecie Pomorskiej”.

Spółka ORLEN OIL, działająca w ramach Grupy Kapitałowej Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A., zajmuje się produkcją i dystrybucją środków smarnych. Kilka dni temu firma pochwaliła się rozpoczęciem dystrybucji olejów silnikowych przeznaczonych dla motocykli żużlowych. Kampanię reklamuje Bartosz Zmarzlik, nowy nabytek klubu z Lublina.

Jakub Kępa, prezes Motoru, zbudował rekordowy budżet jak na warunki żużlowej ekstraligi. Zgromadzone środki dają szansę na obronę tytułu mistrzowskiego. Pozwolą sfinansować wysokie kontrakty mistrza świata Bartosza Zmarzlika, jak i sprowadzonego z Włókniarza Częstochowa Fredrika Lindgrena. Według doniesień medialnych kontrakt Zmarzlika wynosi 6 milionów złotych.

Źródła:

https://www.google.com/amp/s/sport.tvp.pl/68617551/zuzel-platinum-orlen-oil-nowym-sponsorem-tytularnym-motoru-lublin/amp

https://przegladsportowy.onet.pl/zuzel/gigantyczny-budzet-motoru-lublin-padl-rekord/b8elq1d

https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2022-07-21/bartosz-zmarzlik-wybierze-pieniadze-i-tytuly-kosztem-lojalnosci-motor-lublin-zlozyl-kolosalna-oferte/

Teatr Osterwy z blisko dwumilionowym dofinansowaniem z Ministerstwa Kultury

Teatr im. Juliusza Osterwy będzie dofinansowany corocznie kwotą nie mniejszą niż 1,9 mln zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zostało jego jednostką współprowadzącą obok zarządu województwa lubelskiego. Łączny budżet teatru będzie wynosił blisko 11 mln zł.

Podpisanie umowy było możliwe dzięki temu, że w lutym na współprowadzenie teatru przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodzili się radni sejmiku. Przypomnijmy, że podczas głosowania za uchwałą opowiedziało się 25 radnych, 7 wstrzymało się od głosów, a 1 był przeciw.

Według Bartłomieja Bałabana, członka zarządu województwa lubelskiego, pieniądze z ministerstwa wpłyną na rozszerzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej teatru. Uznanie ministra Piotra Glińskiego, szefa resortu kultury znalazł projekt Scena Reduta, polegający na tworzeniu scen partnerskich Teatru Osterwy na terenie województwa lubelskiego.

Teatr Osterwy jest przykładem instytucji, które starają się być w kontakcie z widzem i to także poprzez wychodzenie do widza poza siedzibą instytucji – zaznaczył Piotr Gliński.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/teatr-marszalkowy-i-resortowy-teatr-osterwy-wprowadzony-do-grona-instytucji-elitarnych/ar/c1-17396093

https://umwl.bip.lubelskie.pl/index.php?id=1066&action=details&document_id=1853477

Nowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego; operatorem MPK

21 marca rozpoczął się nowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego. Miasto podpisało umowę ze spółką MPK Lublin, która stała się operatorem tego systemu. Rowery zmieniły wygląd.

Od 21 marca do 30 kwietnia trwa promocja i można korzystać z roweru za złotówkę po rejestracji w systemie. W przyszłości posiadacze Lubelskiej Karty Miejskiej oraz aplikacji Lubika będą mogli liczyć na bezpłatne minuty jazdy rowerem. Miasto zwiększyło liczbę stacji rowerowych, pojawiły się nowe, np. na ul. Wróbla, ul. Bony i ul. Żeglarskiej.

Operatorem systemu od tego roku zostało MPK Lublin.

Lubelski Rower Miejski to stały element infrastruktury miasta, z którego chętnie korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Mamy świadomość, że to jedna z ważniejszych form mikromobilności, stanowiąca alternatywę dla indywidualnych podróży samochodem. Od tego sezonu prowadzeniem miejskiej wypożyczalni rowerów zajmie się MPK Lublin, dzięki czemu dochody z tego tytułu pozostaną w strukturze finansów miasta – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Rowery zostały odnowione i pomalowane w barwy miejskie – Ważnym elementem nowego sezonu jest integracja systemów komunikacji zbiorowej i rowerowej, na czym skorzystają mieszkańcy i pasażerowie miejskiej komunikacji. Liczymy, że takie rozwiązanie pozwoli poszerzyć grono stałych użytkowników systemu – mówi Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin.

Na ulicach pojawiło się około 400 rowerów rozlokowanych w 84 stacjach. Od 21 marca do 30 kwietnia ich liczba będzie rosła i docelowo do dyspozycji mieszkańców będzie około 600 rowerów oraz 129 stacji.

Źródło: https://lublin.eu/lublin/przestrzen-miejska/mobilnosc/wiosna-z-lubelskim-rowerem-miejskim,16,5232,1.html

Miasto chce zamontować nowe kamery w Ogrodzie Saskim

Według władz miasta ludzie odwiedzający Ogród Saski nie dbają o porządek. Dlatego miasto planuje zwrócić się do służb porządkowych o większą aktywność i zamontować nowe kamery o wysokiej rozdzielczości.

Kwestie spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz dewastacji mienia należą do kompetencji Policji i Straży Miejskiej. Wzorem działań podjętych na pl. Kaczyńskiego, Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego zwróci się do służb porządkowych z prośbą o częstsze kontrole, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Planujemy także doposażenie Ogrodu Saskiego w nowe kamery o jakości Full HD z doświetleniem na podczerwień, które pozwolą na bardziej skuteczny monitoring – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Urząd Miasta zapowiada, że Ogród Saski będzie lepiej sprzątany.

Źródło: https://www.lublin112.pl/picie-alkoholu-i-dewastacje-w-ogrodzie-saskim-miasto-planuje-montaz-nowych-kamer-zdjecia/

Trwają zapisy na bezpłatne zajęcia sportowe; są jeszcze wolne miejsca

Trwają zapisy na bezpłatne zajęcia sportowe dla wszystkich chętnych w ramach projektów Aktywny Lublin i Aktywne Pokolenie, finansowanych z budżetu obywatelskiego. Na niektóre zajęcia są jeszcze wolne miejsca, a inne grupy są już skompletowane.

Programy zakładają bezpłatne zajęcia sportowe dla różnych grup wiekowych, zaczynając od dzieci i młodzieży, a kończąc na seniorach.

Dla osób zainteresowanych przewidziano szereg różnych treningów, m.in. pływanie, siłownia, samoobrona czy też szachy. Całość treningów będzie odbywać się pod okiem doświadczonych trenerów.

Na zajęcia zapisać można się na stronie internetowej https://aktywnylublin.eu/, wypełniając formularz rejestracji i wybierając dogodny termin treningu. W przypadku osób poniżej 18 roku życia dodatkowo należy dołączyć zgodę rodzica, bądź opiekuna, którą znaleźć można na powyższej stronie.

Szczegółowe informacje dotyczące zajęć, terminów czy miejsca treningów znajdują się na stronie https://aktywnylublin.eu/ i na stronie fb projektów https://www.facebook.com/AktywnyLublin.

Źródło: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/bezplatne-zajecia-sportowe-dla-mieszkancow-lublina,2197,460,1.html

Prawie 400 zestawów komputerowych dla szkół w Lublinie od UNICEF

W ramach współpracy Lublina z UNICEF do 22 szkół trafi sprzęt komputerowy o wartości około 1,5 miliona złotych.

Łącznie zakupiono 396 zestawów komputerowych, a każda z 22 placówek otrzyma ich 18 sztuk. Docelowo ze sprzętu skorzystać ma ponad 14 tysięcy uczniów, w tym także 1 tysiąc uczniów z Ukrainy.

Edukacja dzieci to inwestycja w naszą przyszłość. Dlatego w UNICEF przykładamy ogromną wagę do projektów edukacyjnych. Zestawy komputerowe dostarczone dziś do lubelskich szkół posłużą wszystkim, a zwłaszcza dzieciom z Ukrainy, które po lekcjach w polskich szkołach będą mogły kontynuować naukę online według ukraińskiego systemu edukacji – mówi dr Rashed Mustafa Sarwar, krajowy koordynator biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce.

Jest to kolejne wsparcie od UNICEF, dotychczas w ramach współpracy m.in. zakupiono sprzęt sportowy, akcesoria dydaktyczne, stworzono strefy integracyjne w 19 szkołach, przekazano 44 laptopy dla nauczycieli, a także uruchomiono kursy polskiego i ukraińskiego dla dzieci, młodzieży i nauczycieli.

Łączna wartość pomocy rzeczowej i finansowej, która trafi do Lublina w pierwszym okresie współpracy, wyniesie 19 mln zł.

Źródło: https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/kolejne-wsparcie-od-unicef-dla-lubelskich-szkol,9475,66,1.html

Wiosenne porządki nad Bystrzycą

Grupa Posprzątajmy Lublin rusza z wiosennymi porządkami nad Bystrzycą. Akcja związana jest z drugą edycją programu „Kręci nas recykling”, zachęcającego ludzi do aktywnego dbania o środowisko. Odbędą się dwie akcje porządkowe: 25 marca oraz 1 kwietnia.

– Będziemy sprzątali publiczne tereny nad rzeką Bystrzycą. Są to ładne tereny, przyrodniczo bardzo cenne, ale niestety zaśmiecone różnymi odpadami, również częściami samochodowymi i oponami – mówi Mateusz Piekarski z Grupy Posprzątajmy Lublin.

W ramach programu firma Oponeo planuje za każde cztery zebrane opony samochodowe posadzić jedno drzewo w miejscu wymagającym zalesienia.

25 marca osoby chętne do sprzątania zbierają się o godz. 10 przy ul. Prawiednickiej 1. Kolejna akcja, zaplanowana na 1 kwietnia, także rozpocznie się zbiórką o godz. 10, ale przy ul. Turystycznej 44.

Więcej informacji na: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/stare-gumy-wyjada-znad-bystrzycy-w-sobote-wielkie-sprzatanie,n,1000321992.html

Powstanie kalendarz na 2024 rok o Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023

Miasto zamierza opracować kalendarz na rok 2024 o motywie Europejskiej Stolicy Młodzieży, którą w tym roku jest Lublin. Ogłoszono konkurs na grafiki do kalendarza, zachęcając młodzież do wysyłania własnych prac związanych z Lublinem. Zgłoszenia trwają do 21 kwietnia.

Konkurs adresowany jest do ludzi do 30. roku życia. Tematem prac konkursowych jest Lublin. Mogą one nawiązywać do miejsc, wydarzeń, osób czy indywidualnych wspomnień dotyczących miasta. Prace mogą być wykonane dowolną techniką, jednakże muszą zachować proporcje kwadratu. Każdy uczestnik może nadesłać jedną samodzielnie wykonaną pracę, prace grupowe nie podlegają ocenie.

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać skan grafiki wraz z niezbędnymi załącznikami na adres: konkurs.marketing@lublin.eu oraz dodatkowo oryginały podpisanych załączników dostarczyć osobiście lub wysłać za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Miasta Lublin, ul. Rynek 8, 20-111 Lublin, z dopiskiem „Konkurs na grafikę do kalendarza ESM na 2024 rok”.

O dochowaniu terminu złożenia dokumentów decyduje data stempla pocztowego. Prace, do których nie zostaną dostarczone oryginały podpisanych załączników, nie będą podlegać ocenie.

Pełny regulamin konkursu oraz inne potrzebne informacje znaleźć można na: https://bip.lublin.eu/prawo/zarzadzenia-prezydenta/2023/zarzadzenie-nr-132023-prezydenta-miasta-lublin-z-dnia-2-marca-2023-r-w-sprawie-ogloszenia-konkursu-na-grafike-o-tematyce-zwiazanej-z-miastem-lublin-do-kalendarza-esm-na-2024-rok-wprowadzenia-regulaminu-konkursu-oraz-powolania-komisji-konkursowej,615,28338,2.html

Rozstrzygnięciem konkursu zajmie się komisja, która wybierze 30 finałowych prac, z czego 11 zostanie umieszczonych w kalendarzu. Ostatnia, 12. Praca, zostanie wybrana poprzez głosowanie internetowe na profilu Miasta Lublin na Facebooku.

Pozostali uczestnicy finału otrzymają wyróżnienia. Ponadto autorzy trzech najlepiej ocenionych grafik oraz autor pracy wybranej przez internautów otrzymają nagrody pieniężne o wartości od 1 do 2 tys. zł.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/powstanie-kalendarz-o-europejskiej-stolicy-mlodziezy-twoja-grafika-moze-sie-w-nim-znalezc,n,1000321886.html

https://lublin.eu/lublin/esm2023/aktualnosci/konkurs-dla-mlodych-na-grafike-do-kalendarza-esm-na-2024-rok,50,4997,1.html


Przegląd przygotowali: Gosia Saba, Arkadiusz Plewik, Franek Żurek, Kamil Syta, Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

01.12.2023

Przemysław Czarnek rośnie w siłę, a nowy dworzec na ostatniej prostej do otwarcia. Przegląd tygodnia

Komitet Polityczny PiS zatwierdził pełnomocników wojewódzkich. Przemysław Czarnek został szefem…

8 minuty czytania

24.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli układanki nowej władzy i zmiany w parkowaniu w Lublinie

Koalicja KO, Trzecia Droga i Lewica zmierzają do przejęcia władzy…

9 minuty czytania

17.11.2023

Przegląd tygodnia. Dyrektorka CSK odchodzi, dyrektorka Teatru Starego odchodzi, Karpiński wraca

Katarzyna Sienkiewicz rezygnuje ze stanowiska dyrektora Centrum Spotkania Kultur. Karolina…

8 minuty czytania

10.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli jednak radna Ryfka ma kłopoty z agentami

Centralne Biuro Antykorupcyjne chce wygaszenia mandatu radnej Lublina. W ubiegłym…

7 minuty czytania

03.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli Lublin ponownie w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Cała Strefa Płatnego Parkowania pod zarządem MPK Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne…

6 minuty czytania

27.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli czemu sąd zajmował się lubelskim księdzem?

Zmarła honorowa obywatelka Lublina, Wanda Półtawska. Odejście bliskiej przyjaciółki Jana…

10 minuty czytania

20.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli Czarnek jest królem wyborów

Wybory parlamentarne, decyzja sądu o przyszłości górek czechowskich i przygotowania…

7 minuty czytania

13.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli prezes Kaczyński obiecuje pieniądze na żużel [07.10 – 13.10.2023]

Najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia: polityczna gra stadionem żużlowym w Lublinie,…