Wesprzyj Kontakt

9 minuty czytania  •  24.02.2023

Przegląd tygodnia 18-24.02.2023. Awatary na Starym Mieście. Prezes lotniska odwołany

Udostępnij

Głosowanie na szkoły przyjazne LGBTQ

Rozpoczęto głosowanie na szkoły przyjazne LGBTQ. Na podstawie zebranych danych powstanie ranking szkół cechujących się największą tolerancją wobec mniejszości seksualnych.

W zamyśle twórców rankingu jest pokazanie jak w systemie edukacji czują się osoby LGBTQ. Chodzi o ich relacje z rówieśnikami, nauczycielami oraz dyrekcją. Najważniejszym dla organizatorów jest to, czy tacy ludzie czują się bezpiecznie w szkole.

Można ocenić dowolnie wybraną placówkę. Ankieta jest umieszczona w internecie pod adresem: https://lgbtplusme.com/pl/ranking/pl

Formularz zawiera 20 pytań zamkniętych, m.in. takie:

Czy uważasz, że grono pedagogiczne/dyrekcja szkoły/inne osoby pracujące w szkole miałyby coś przeciwko, gdyby para jednopłciowa okazywała sobie uczucia na terenie Twojej szkoły (np. trzymała się za ręce, całowała, przytulała się)?

Jak często w przestrzeni Twojej szkoły widzisz przejawy braku tolerancji wobec osób LGBTQ+, takie jak używanie słów np. „ciota, pedał, pedzio, lesba, zboczeniec” jako przezwisko, zaczepki, pobicia, niemiłe komentarze lub wpisy w internetowych grupach klasowych lub szkolnych)?

Czy uważasz, że grono pedagogiczne/dyrekcja szkoły/inne osoby pracujące w szkole miałyby coś przeciwko, gdyby uczeń /uczennica/osoba ucząca się chciały przyjść na studniówkę z osobą tej samej płci?

W ubiegłorocznej edycji, w skali ogólnopolskiej, na szczycie rankingu znalazło się XXXVIII LO w Poznaniu, drugie było Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie, a podium zamknęło LO „Collegium Gedanense” z Gdańska.

Pełen ranking z poprzedniej edycji projektu można znaleźć na https://lgbtplusme.com/pl/ranking

To nie jest tworzenie rankingu dla rankingu. To nie jest po prostu wybieranie szkoły, która znajdzie się na pierwszym czy drugim miejscu. To nie jest pochwalenie się tym, że w jakiejś szkole organizowane są tęczowe piątki. To badanie – mówi członkini Młodzieżowej Rady Miasta Lublina i koordynatorka rankingu w województwie lubelskim, Inga Sobólska.

Przeprowadzenie rankingu zbiega się z prowadzonymi co miesiąc pikietami pod II LO organizowanymi przez aktywistów z Fundacji Życie i Rodzina Kai Godek. Manifestanci protestują tam przeciw rzekomej „genderyzacji” młodzieży prowadzonej w tej szkole. Chodzi o deklarację nauczycieli, którzy zapowiedzieli, że do transpłciowych uczniów będą zwracać się tak, jak oni sobie tego życzą.

Bardzo nam na tym zależy. Na tym, żeby szkoły zapewniły swoim uczniom poczucie bezpieczeństwa – dodaje Sobólska.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lubelskie/szukaja-szkol-przyjaznych-lgbtq,n,1000320770.html

Stragany stojące przy Bramie Krakowskiej mają zmienić swoją lokalizację

Małe stragany z ul. Bramowej na Starym Mieście mają zostać przeniesione w inne miejsce. Obecnie jest ich tam za dużo, utrudniają poruszanie się i nie służą bezpieczeństwu – podkreśla menadżer Śródmieścia, Łukasz Bilik. W planach jest ulokowanie stoisk na placu Rybnym lub na placu Litewskim i ewentualnie na deptaku.

W październiku 2022 r. Rada Dzielnicy Starego Miasta podjęła uchwałę dotyczącą przeniesienia stoisk z ul. Bramowej na plac Rybny. Radni tłumaczyli, że lokalizacja takiej liczby stoisk handlowych powoduje utrudnienia w ruchu pieszym, a także dla przejeżdżających samochodów.

Ilość zlokalizowanych w tym miejscu kramów, jak również różnorodność użytych materiałów do budowy, w naszej opinii negatywnie wpływa na estetykę tego miejsca – czytamy w uzasadnieniu.

Obecnie właściciele stoisk mają zgodę na prowadzenie działalności przy ul. Bramowej do końca marca. Później zmienią one swoją lokalizację.

Początkowo był plan przeniesienia handlarzy z ul. Bramowej na plac Rybny. Ten pomysł nie spodobał się jednak właścicielom punktów handlowych. Zwracali oni uwagę na nierówny teren i małą atrakcyjność tego miejsca pod względem turystycznym. Inną zaproponowaną lokalizacją jest deptak i plac Litewski.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/drewniane-stragany-maja-wyjechac-z-bramowej-stana-w-miejscu-gdzie-turystow-jest-znacznie-mniej,n,1000320715.html

https://spottedlublin.pl/mobilne-punkty-handlowe-znikna-z-ul-bramowej-handlarze-przeniosa-sie-na-deptak/

Nowa atrakcja turystyczna Avatary Miasta; przewodnicy krytykują

W maju na Starym Mieście udostępniona zostanie nowa atrakcja turystyczna. Jak zapewniają organizatorzy, Avatary Miasta, czyli Kamienica Legend przy ul. Dominikańskiej i Kamienica Kryminałów przy ul. Grodzkiej, mają być jednym z najnowocześniejszych miejsc rozrywki i edukacji w Polsce. Projekt ten krytykują jednak przewodnicy miejscy.

Dzięki zastosowaniu nowych technologii i ciekawych rozwiązań mechatronicznych wystawy wciągną w historie poznawane wszystkimi zmysłami – czytamy w informacji prasowej. W Kamienicy Legend goście zapoznają się z lubelskimi legendami, m.in. tej o Leszku Czarnym. Zobaczą   ważący 300 kg tron z żywicy oraz wydrukowaną w technologii 3D rzeźbę archanioła, którego rozpiętość skrzydeł ma 5 metrów.

W jednej z sal Kamienicy Kryminałów   zamontowany został sprowadzony z Hiszpanii księżyc o średnicy 2 metrów, którego światłem można sterować. Zaplanowano też cmentarzysko, na którym nagrobki będą wchodzić w interakcję z uczestnikami. Będzie też prosektorium, w którym znajdzie się m.in. prawdziwy stół i narzędzia sekcyjne.

Na konferencji zwołanej przez twórców nowej atrakcji turystycznej przewodnicy dopytywali, jak to możliwe, że projekt dostał wielomilionowe dofinansowanie, w sytuacji, gdy nie można go otrzymać na remonty zabytkowych kamienic. Pytali też o to, kto dał pozwolenie na wybudowanie nowoczesnego gmachu na objętym specjalną opieką prawną i konserwatorską Starym Mieście.

Zresztą zaprezentowane na konferencji atrakcje nie przypadły mi do gustu. Spacery z przewodnikiem są inne. Podczas nich dzieci słyszą różne wersje legend, mogą zadawać pytania, mogą oglądać konkretną miejsca. Tutaj będą miały plastikową papkę podobną do tej, z jakiej korzystają codziennie w komputerach i telefonach – mówi przewodniczka miejska, Magdalena Tarnas.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/avatary-miasta-jeszcze-zamkniete-a-juz-budza-kontrowersje,n,1000320630.html

Włodzimierz Wysocki odwołany z funkcji wiceprezesa Portu Lotniczego Lublin

Rada nadzorcza odwołała Włodzimierza Wysockiego ze stanowiska wiceprezesa zarządu Portu Lotniczego Lublin – poinformował rzecznik lotniska Piotr Jankowski. Tymczasowo spółką kieruje jednoosobowo Andrzej Hawryluk. Według nieoficjalnych informacji Wysockiego ma zastąpić osoba z doświadczeniem w branży lotniczej.

9 lutego rada nadzorcza odwołała Włodzimierza Wysockiego z funkcji wiceprezesa zarządu – informuje Piotr Jankowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin. – Podejmując decyzję, rada kierowała się koniecznością realizacji nowych wyzwań stojących przed lotniskiem, takich jak: inwestycja w zakresie cargo, dywersyfikacja przychodów spółki, w szczególności w zakresie działalności pozalotniczej oraz przygotowanie projektów z wykorzystaniem środków europejskich.

Do czasu powołania nowego członka zarządu portem lotniczym będzie kierował prezes Andrzej Hawryluk. Na ten moment nie wiadomo, kto i kiedy zastąpi Wysockiego na stanowisku wiceprezesa.

Włodzimierz Wysocki to lubelski prawnik, w przeszłości był m.in. zastępcą prezydenta Lublina. Było to za rządów Adama Wasilewskiego i na początku pierwszej kadencji Krzysztofa Żuka. Po odejściu z Ratusza wrócił do adwokatury. Swoją pierwszą zawodową przygodę z Portem Lotniczym zaczął w 2016 r. Funkcję wiceprezesa pełnił przez trzy lata. Ponownie objął to stanowisko w lipcu 2021 r.

Źródła:

Wiceprezes Portu Lotniczego Lublin odwołany ze stanowiska. Kto zostanie następcą? (spottedlublin.pl)

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/port-lotniczy-lublin-bez-wiceprezesa,n,1000320669.html

80 tys. zł na 37 projektów – podsumowanie II edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich

Zakończyła się II edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich. W konkursie udział wzięło 20 placówek oświatowych. Każda ze szkół miała do rozdysponowania 4 tysiące złotych na realizację wybranych przez społeczność szkolną projektów. Społeczności szkolne zorganizowały nabór projektów, ich promocję oraz głosowanie.

Szkolny Budżet Obywatelski integruje społeczność szkolną, pełni funkcje edukacyjne, a także stanowi doświadczenie demokracji w praktyce. Jest to narzędzie, które daje uczniom i uczennicom możliwość wpływania na sprawy szkoły, a przez to poczucie sprawczości – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji oraz pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Zgłaszać projekty i głosować mogli uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Zgłoszono łącznie 213 projektów, do realizacji wybrano 37.

Wybrane projekty dotyczyły głównie spędzania wolnego czasu przez uczniów, m.in. zakup piłkarzyków i cymbergaja, zakup szachów i gier planszowych, czy też utworzenie stref wypoczynkowych z pufami.

Oto lista wybranych projektów:

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina: projekt zakupu jednego stołu do gry w piłkarzyki i zakup stołu do cymbergaja na patio;

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II: zaciszny kącik w Sali 12B; zakup oświetlenia na dyskoteki szkolne; nowoczesna sala 103C z miejscem do relaksu; szachy i gry planszowe do biblioteki;

III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej: kameralny kącik w holu biblioteki; stretching;

Zespół Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego: zielony odpoczynek – ławki zewnętrzne;

Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej: modernizacja drzwi toalet; odpoczynek na pufach; radiowęzeł szkolny;

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza: strefa wypoczynkowa na II piętrze; basen z kulkami; flagi i mapy do sali języka angielskiego; różowa skrzyneczka;

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. prof. Zofii Sękowskiej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych: strefa wypoczynku przed szkołą; niezwykle niezbędne rolety do sali 209; przenośny projektor;

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego: gimnastyka na 100% – ścieżka akrobatyczna; kreatywna świetlica;

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Z. Herberta Szkoła Podstawowa nr 45: duże, wygodne pufy do kulturalnej strefy relaksu; dyskoteka andrzejkowa 2022; strefa gier i zabaw;

Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza: miejsca relaksacyjne; wideofon; nauka z genibotem nie jest dla nas kłopotem.

Źródło: https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/podsumowanie-ii-edycji-szkolnych-budzetow-obywatelskich,43,4942,1.html

Powstanie nowy odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Abramowickiej

Wzdłuż ul. Abramowickiej    powstanie nowy odcinek ścieżki rowerowej od ul. Powojowej w kierunku ul. Głuskiej. Będzie miał ok. 270 m długości. Zostanie sfinansowany ze środków budżetu obywatelskiego.

O kontrakt na budowę nowego odcinka trasy rowerowej wzdłuż ul. Abramowickiej walczą trzy firmy. Za prace chcą otrzymać od 301 tys. zł do 697,6 tys. zł. Kosztorys jednej z nich nie przekracza limitu finansowego określonego przez miasto, który wynosi 346,9 tys. zł.

Czas na wykonanie prac to cztery miesiące od dnia podpisania umowy. Nowy odcinek drogi dla jednośladów powstanie ze środków budżetu obywatelskiego – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

W 2023 roku na inwestycje drogowe zaplanowano w budżecie Lublina blisko 127 mln zł, a na remonty ulic i chodników ponad 5 mln zł.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/abramowicka-z-dluzsza-droga-dla-rowerow/ar/c1-17315961

W CSK koncert „Pieśni dla Ondyny”; dochód na chorych na klątwę Ondyny

28 lutego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie artyści wykonają utwory z płyty „Ondinata. Pieśni dla Ondyny”. Całkowity dochód z występu i ze sprzedaży płyt przeznaczony będzie na opracowanie leku dla chorych na tzw. klątwę Ondyny. Chorzy zmagający się z tą chorobą oddychają bardzo płytko i nie czują dyskomfortu z powodu braku tlenu we krwi. Bez urządzeń podtrzymujących życie choroba ta doprowadza do śmierci.

Podczas koncertu wystąpi kilkunastu artystów z całej Polski. Wśród nich będą między innymi Gaba Kulka, Julia Marcell, Sebastian Wypych czy Krystyna i Wojciech Cugowscy.

Pomysłodawczynią koncertu „Zdejmij klątwę – pieśni dla Ondyny” jest reportażystka Radia Lublin Katarzyna Michalak, która jest autorką reportażu o ludziach cierpiących na klątwę Ondyny.

Magda Hueckel, która jest bohaterką mojego reportażu, ma synka Leo cierpiącego na klątwę. Ta wybitna fotografka od dawna nosiła w głowie pomysł, żeby zebrać muzyków po to, aby zaśpiewali w różnych aranżacjach kołysanki. A płyta z tymi utworami mogłaby ułatwiać chorym zasypianie. Osoby dotknięte klątwą Ondyny zasypiają przy dźwiękach aparatury, mają w domach cały OIOM, który brzęczy, huczy, stuka. Kołysanki miały zagłuszyć te nieprzyjemne odgłosy – mówi Katarzyna Michalak.

Koncert na pewno będzie przejmujący – mówi współproducent płyty „Ondinata” kompozytor Sebastian Wypych. – Udało się pozyskać także Jacka Cygana, który napisał dwa przepiękne teksty do „Kołysanki oddychanki” i „Kołysanki dla Ondyny”, którą z kolei ja skomponowałem. Co ciekawe, użyłem tutaj odgłosów maszyn, które podtrzymują oddech chorego podczas snu. Ten utwór jest niezwykle przejmujący. Jest może trochę hymnem tego całego projektu, bo dźwięk pokazuje, z czym ci ludzie i rodzice chorych dzieci muszą żyć.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/magazyn/gdy-zasypia-przestaje-oddychac,n,1000320603.html

https://radio.lublin.pl/2023/02/zdejmij-klatwe-piesni-dla-ondyny-niezwykly-koncert-charytatywny-w-lubelskim-csk/

„Idę i poszukam nadziei” – dziewiąta edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Rozpoczęły się zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową 2023, która w tym roku będzie szła pod hasłem „Idę i poszukam nadziei”.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nocna pielgrzymka, podczas której uczestnicy walczą ze swoimi słabościami, a także mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem.

Twarzą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie jest po raz kolejny ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli.

Ta droga krzyżowa to czas szczególny, czas wyzwań i lęków, czas, by wyjść w nocy i idąc spotkać się z samym sobą – przedstawia sens EDK ks. Ładniak. – To też świadomość tego, że jak człowiek podejmie decyzję, by wyjść na szlak i spotkać się z tym, co jest w nas ważne, to wówczas może nastąpić moment wzruszenia, co na swój sposób jest romantyczne – dodaje proboszcz.

W tym roku pątnicy mogą wybrać spośród dziewięciu tras. Każda z nich została wyróżniona innym kolorem, oznaczającym stopień trudności. Najtrudniejsza z nich to 51-kilometrowa trasa „czarna”, która rozpoczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy. Najłatwiejsza to około 30-kilometrowa trasa „niebieska”, która wiedzie z Lublina przez tereny Zalewu Zemborzyckiego i kończy się na Starym Mieście.

Udział w EDK mogą wziąć osoby pełnoletnie oraz osoby nieletnie za zgodą prawnego opiekuna będące pod opieką osoby pełnoletniej.

Na uczestników czekają specjalnie przygotowane pakiety, składające się z rozważań Drogi Krzyżowej, a także opaska odblaskowa. Koszt pakietu to 10 złotych.

Deklarację chęci udziału można składać od 22 lutego na stronie www.edk.lublin.pl.

Ekstremalną Drogę Krzyżową zainauguruje Msza Święta, która odbędzie się 17 marca o godzinie 19.00 w Archikatedrze Lubelskiej.

Źródła:

https://spottedlublin.pl/ekstremalna-droga-krzyzowa-2023-lublin-termin-trasy-zapisy/

https://kurierlubelski.pl/nocna-wedrowka-w-glab-siebie-by-zrzucic-maske-i-odnalezc-to-co-wazne-17-marca-wyruszy-9-edycja-ekstremalnej-drogi-krzyzowej/ar/c1-17312891

https://www.edk.lublin.pl


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Maksymilian Łuszcz, Franek Żurek, Kamil Syta

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 18-24.02.2023. Awatary na Starym Mieście. Prezes lotniska odwołany”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Ciąg dalszy rugowania „plebsu” ze Starego Miasta i promowania jarmarcznych P0mysłów technokraty jakubowickiego. Dobra wiadomość, że choć jeden etatowy dyrektor z zawodu został oderwany od K0rytka, choć pewno szybK0 znajdzie nową P0sadkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…