Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  22.04.2023

Przegląd tygodnia 15-21.04.2023. Parafialna linia autobusowa. Pokaz na fontannie za ćwierć miliona

Udostępnij

Miasto planuje podwyższenie opłat za odbiór odpadów

Władze Lublina planują podnieść wysokość opłat za odbiór odpadów. Stawka od jednego mieszkańca może wzrosnąć o ponad 15 proc. Projektem uchwały w tej sprawie radni zajmą się na najbliższej sesji rady miasta – 27 kwietnia.

Proponowana stawka od jednego mieszkańca Lublina odpadów segregowanych w przypadku zabudowy wielorodzinnej to 29,50 złotych, a w przypadku zabudowy jednorodzinnej 33,50 zł. W obu przypadkach oznacza to wzrost opłaty o 4,7 zł.

Miasto podniesienie opłat tłumaczy rosnącymi kosztami transportu i zagospodarowania odpadów. Stawki w umowach z firmami odbierającymi odpady na zlecenie miasta wzrosły w latach 2021-2022 średnio o 22 proc.

Jeśli nowe stawki zostaną zaakceptowane przez radnych, zaczną obowiązywać od 1 lipca.

Źródło: https://www.google.com/amp/s/www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/lublin-podniesie-oplaty-za-odbior-smieci-bo-inaczej-musialby-do-tego-doplacac,456318.amp

Lubelska parafia uruchomiła własną linię autobusową

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego uruchomiła własną linię autobusową, aby umożliwić wiernym wygodny dojazd do kościoła przy ul. Abramowickiej. Autobus dowozi wiernych na niedzielne msze święte.

Jak powiedział „Dziennikowi Wschodniemu” proboszcz ks. Waldemar Sądecki, przy kościele nie ma parkingu, więc wiernym trudno jest dojeżdżać prywatnymi samochodami.

Parafia wynajęła autobus Miejskiej Korporacji Komunikacyjnej.

Kto chce, może finansowo wesprzeć parafię, ale osoby wsiadające do autobusu nie będą musiały płacić za bilet – tłumaczy wikariusz z parafii NSJ.

Trasa linii to kolejno: zatoka przed kościołem, ulice: Kunickiego, Nowy Świat, Wyścigowa, Dunikowskiego, Herberta do pętli końcowej, Herberta, Zemborzycka, Kunickiego i zatoka przed kościołem. Kursy zostały ustalone tak, żeby dowieźć chętnych do kościoła na msze o godz.10, 11.30 i 13.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lubelska-parafia-wynajmuje-autobus-na-niedzielne-msze-dojazd-gratis,n,1000322955.html

Konserwacja drewnianego tarasu na placu Litewskim – miasto szuka wykonawcy

Miasto poszukuje firmy, która zajęłaby się konserwacją drewnianego tarasu znajdującego się naprzeciwko dawnej siedziby Wydziału Psychologii UMCS na placu Litewskim. Dotychczas na wcześniejsze prace konserwacyjne tarasu wydano ponad 83 tysiące złotych. Taras ciągle nie jest wykorzystany.

Drewniany taras o powierzchni 682 metrów kwadratowych wykonany został z drzewa cumaru, które jest odporne na próchnienie i gnicie, jednakże wymaga konserwacji. Zamówienie zakłada m.in. przygotowanie powierzchni do mycia, a także zakonserwowanie tarasu preparatem z olejem lnianym w kolorze teak (ciemny brązowy).

W ciągu ostatnich pięciu lat konserwacją drewnianego tarasu zajmowała się lubelska firma Boden, która na ten cel otrzymała ponad 83 tysiące złotych.

Ratusz zakłada prace konserwacyjne w terminie 2-26 maja. Taras został wybudowany podczas rewitalizacji placu Litewskiego w 2017 roku.

Źródło: https://spottedlublin.pl/drewniany-taras-na-placu-litewskim-czeka-konserwacja-miasto-na-jego-zabezpieczenie-wydalo-dotychczas-83-tys-zl/

Fontanna multimedialna – nowy pokaz za ćwierć miliona złotych

282 070 złotych – tyle dokładnie wyda miasto na przygotowanie nowego pokazu multimedialnego na placu Litewskim. Motywem przewodnim pokazu fontanny multimedialnej ma być młodzież.

Pod koniec lutego Miasto ogłosiło postępowanie na wyłonienie wykonawcy, który przygotuje nowy pokaz. Ratusz dostarczyć ma scenariusz i ścieżkę dźwiękową. Pokaz będzie poświęcony młodzieży (ze względu na Europejską Stolicę Młodzieży) i ma mieć charakter ponadczasowy.

Za scenariusz, który kosztował 25 tysięcy złotych, odpowiada założyciel Sceny InVitro, aktor i reżyser Łukasz Witt-Michałowski. Zaplanowane widowisko woda-światło-dźwięk ma potrwać 10 minut, a za jego przygotowanie odpowiadać ma spółka Watersystem, która otrzyma za to 257 070 złotych.

Pokazy multimedialne wrócą najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja. Będzie je można zobaczyć w każdy piątek i sobotę, aż do końca września.

Źródło: https://spottedlublin.pl/lublin-wydal-ponad-cwierc-miliona-zlotych-na-pokaz-multimedialny-za-scenariusz-odpowiada-rezyser-teatralny/

Lublin w nowym serialu TVP „Matylda”

Po wakacjach Lublin będzie miejscem nagrywania odcinków do nowego serialu Telewizji Polskiej pt. „Matylda” w reżyserii Krzysztofa Langa. Jak na razie prace na planie filmowym trwają w Łodzi.

Serial „Matylda” będzie przedstawiał polskie społeczeństwo w XIX wieku. Nowa produkcja ukazuje bohaterów o różnym statusie społecznym – od arystokracji i ziemiaństwa poprzez inteligencję oraz chłopów. Serial opowie o losach córki uczestnika Powstania Styczniowego.

Zdjęcia będą realizowane m.in. na Rynku oraz w śródmieściu. Produkcja jest wspierana przez Lubelski Fundusz Filmowy.

Źródło: https://www.eska.pl/lublin/lublin-po-raz-kolejny-bedzie-gwiazda-kadry-z-miasta-zobaczycie-w-nowym-serialu-tvp-aa-BjmG-yXRn-bXJ3.html

Dom Nadziei dla opuszczających zakłady karne w Lublinie

W Lublinie powstał 11. Dom Nadziei, dla osób, którzy po zakończeniu kary opuszczają więzienie. Domy prowadzone są przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Są to jedyne takie domy po wschodniej stronie Wisły. Bezpłatne schronienie na kilka miesięcy może znaleźć każdy, kto opuszcza zakład karny, a nie ma powrotu do rodziny bądź też po prostu nie ma gdzie zamieszkać – wyjaśnia ks. Mieczysław Puzewicz, inicjator Domów Nadziei w Lublinie i przedstawiciel Rady do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Ministrze Sprawiedliwości.

Osoby, które otrzymują lokum w Domu Nadziei, dostają kompleksowe wsparcie. Mogą w nim mieszkać przez kilka miesięcy do czasu aż staną na nogi. Obowiązują ich jednak pewne reguły. – Ważna jest trzeźwość, udział w programach readaptacyjnych i stopniowe usamodzielnianie się – mówi Zofia Chemperek, osoba pracująca z byłymi więźniami.

Pierwszy Dom Nadziei został uruchomiony w 2018 roku. Według inicjatorów, placówki te stanowią alternatywę dla schronisk dla osób bezdomnych, gdzie nie ma odpowiednich warunków, umożliwiających nowy start byłym więźniom.

Podopieczni mają możliwość grupowych spotkań prowadzonych przez psychologów i terapeutów. Istnieje też możliwość indywidualnych rozmów.

Średnio do tych placówek trafia rocznie około 30 osób.

Jak pokazuje doświadczenie większość dotychczasowych mieszkańców nie wraca za kraty i nadal żyją na wolności – podkreśla ks. Puzewicz.

W Domach Nadziei znajdują się także osoby, które wychodzą z kryzysu bezdomności oraz uchodźcy.

Źródło: https://misyjne.pl/lublin-powstal-nowy-dom-nadziei-dla-bylych-skazanych/

Ogród Botaniczny UMCS otwarty dla zwiedzających

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej otworzył swój ogród botaniczny po zimowej przerwie. W ogrodzie przy ul. Willowej na Sławinie można zobaczyć ponad 7 tysięcy gatunków roślin z całego świata.

W Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego można oglądać wystawę haftu krzyżykowego autorstwa Krzysztofa Wojciechowskiego, pod nazwą „Przyroda spod igły”. Będzie czynna do 22 maja.

Ogród botaniczny UMCS otwarty będzie w kwietniu i sierpniu w godz. 9.00-19.00, od maja do lipca w godz. 9,00-20.00, we wrześniu do godz. 18.00, natomiast w październiku do godz. 17.00.

Wszystkie informacje oraz cennik znajdują się na stronie: https://www.umcs.pl/pl/ogrod-botaniczny.htm

Ogród botaniczny UMCS będzie otwarty do końca października.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/ogrod-botaniczny-umcs-juz-otwarty-na-gosci-czeka-ponad-7-tysiecy-gatunkow-i-odmian-roslin-pochodzacych-z-roznych-stron-swiata/ar/c7-17462121

https://radio.lublin.pl/2023/04/przyroda-spod-igly-czyli-haftem-po-mapie-lubelszczyzny/


Przegląd przygotowali: Gosia Saba, Arkadiusz Plewik, Franciszek Żurek, Maksymilian Łuszcz, Kamil Syta

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 15-21.04.2023. Parafialna linia autobusowa. Pokaz na fontannie za ćwierć miliona”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Jak można wnioskować z dwóch pierwszych tematów, jedną z zalet wyrychtowania patelni Litewskiej było zapewnienie szeregu „abonamentów” dla zaprzyjaźnionych fuchmistrzów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

01.12.2023

Przemysław Czarnek rośnie w siłę, a nowy dworzec na ostatniej prostej do otwarcia. Przegląd tygodnia

Komitet Polityczny PiS zatwierdził pełnomocników wojewódzkich. Przemysław Czarnek został szefem…

8 minuty czytania

24.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli układanki nowej władzy i zmiany w parkowaniu w Lublinie

Koalicja KO, Trzecia Droga i Lewica zmierzają do przejęcia władzy…

9 minuty czytania

17.11.2023

Przegląd tygodnia. Dyrektorka CSK odchodzi, dyrektorka Teatru Starego odchodzi, Karpiński wraca

Katarzyna Sienkiewicz rezygnuje ze stanowiska dyrektora Centrum Spotkania Kultur. Karolina…

8 minuty czytania

10.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli jednak radna Ryfka ma kłopoty z agentami

Centralne Biuro Antykorupcyjne chce wygaszenia mandatu radnej Lublina. W ubiegłym…

7 minuty czytania

03.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli Lublin ponownie w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Cała Strefa Płatnego Parkowania pod zarządem MPK Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne…

6 minuty czytania

27.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli czemu sąd zajmował się lubelskim księdzem?

Zmarła honorowa obywatelka Lublina, Wanda Półtawska. Odejście bliskiej przyjaciółki Jana…

10 minuty czytania

20.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli Czarnek jest królem wyborów

Wybory parlamentarne, decyzja sądu o przyszłości górek czechowskich i przygotowania…

7 minuty czytania

13.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli prezes Kaczyński obiecuje pieniądze na żużel [07.10 – 13.10.2023]

Najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia: polityczna gra stadionem żużlowym w Lublinie,…