Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  20.01.2023

Przegląd tygodnia 14-20.01.2023. Brakuje pieniędzy na drogę i szpital

Udostępnij

Ponad 5 mln zł od marszałka na remont Szpitala Dziecięcego; brakuje jeszcze 50 mln

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy otrzymał na remont ponad 5 mln zł z inicjatywy marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych. Na pokrycie kosztów całej inwestycji brakuje jeszcze 50 milionów złotych.

Przebudowa obejmująca remont większości szpitalnych oddziałów: endokrynologii, pulmonologii, gastroenterologii, alergologii i rehabilitacji rozpoczęła się pod koniec 2019 roku. Początkowo koszty prac były szacowane na 38 mln zł, ale ostatecznie wzrosły do 118 mln zł.

W piątek przedstawiciele szpitala podpisali aneks do umowy z Urzędem Marszałkowskim o zwiększeniu dofinansowania inwestycji. Chodzi o blisko 5,5 mln złotych.

Wielokrotnie rozmawiając z panem rektorem obiecałem, że wszystkie tzw. wolne środki z kończącej się perspektywy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego będziemy starać się lokować w Uniwersytecki Szpital Dziecięcy – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Na tym nie kończymy, bo wydaje mi się, że do końca tego roku, kiedy musimy rozliczyć bieżącą perspektywę, jeszcze trochę dodatkowych pieniędzy pozyskamy – dodaje Stawiarski.

To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb. Dyrektor szpitala Ryszard Śmiech przyznaje, że do sfinansowania całej inwestycji wciąż brakuje ponad 50 mln zł. Termin zakończenia prac przewidziany jest na koniec października tego roku.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/dodatkowe-pieniadze-na-remont-szpitala-dzieciecego-wciaz-trzeba-ponad-50-milionow,n,1000319017.html

Drugi przetarg na przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca’80

Ratusz ogłosił drugi przetarg na budowę połączenia ul. Lubelskiego Lipca’80 z ul. Krochmalną. Nowy odcinek drogi ma mieć długość 1100 metrów.

Poprzedni przetarg został unieważniony, ze względu na rozbieżności w wycenie. Miasto zamierzało przeznaczyć 71,4 mln złotych na realizację inwestycji, podczas, gdy najtańsza z ofert wyniosła 97,9 mln zł.

– Nowy odcinek obsłuży ruch drogowy, w tym komunikację publiczną oraz będzie łącznikiem z istniejącym dworcem PKP i budowanym obecnie dworcem metropolitalnym. Usprawni również dojazd do obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak stadion Arena Lublin oraz park Ludowy – powiedział zastępca Prezydenta Lublina Artur Szymczyk.

Powstaną trzypasmowe jezdnie, z jednym buspasem, chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie. Przebudowane zostaną także odcinki ulic bocznych takie jak ul. Ciepła, ul. Włościańska, ul. Przeskok.

Aby przeprowadzić wymagane prace, trzeba będzie wyburzyć 146 obiektów, z czego 80 to domy mieszkalne.

Miasto ma otrzymać na tę inwestycję 65 mln złotych z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/bedzie-nowa-droga-w-lublinie-dwujezdniowa-trasa-dojedziemy-do-dworca-autobusowego-oraz-stadionu/ar/c1-17214191

Zmarł Zbigniew Kmicic – budowniczy lubelskich osiedli mieszkaniowych

Zmarł Zbigniew Kmicic organizator budownictwa mieszkaniowego w dzielnicach Czechów, Czuby, założyciel i pierwszy prezes Związku Pracodawców Ziemi Lubelskiej. Miał 89 lat, zmarł 13 stycznia.

Zbigniew Kmicic urodził się 18 września 1933 roku w Snopkowie pod Lublinem. W 1956 r. ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.

Po studiach powrócił do Lublina i pracował w Lubelskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego jako inżynier. Kierował pracami przy budowie miasteczka akademickiego, budynku nr 35 na osiedlu ZOR Wschód w Lublinie, bloków przy Al. Racławickich i osiedla Lemszczyzna. Potem przeniósł się do Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, budował m.in. placówki oświatowe w ramach akcji „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”.

W 1970 r. został głównym architektem województwa lubelskiego. Zajmował się organizowaniem budownictwa mieszkaniowego w Lublinie, m.in. osiedli Czechów, Czuby i Nałkowskich.

W 1982 roku został dyrektorem generalnym w Ministerstwie Budownictwa. W 1990 r. założył firmę instalacyjną pracującą dla rosyjskiego Gazpromu i Energopolu. Potem utworzył także działającą do dziś firmę budowlaną Poleksbud Trade z siedzibą w Lublinie.

W następnych latach Kmicic założył organizację Pracodawcy Ziemi Lubelskiej i pełnił funkcję jej prezesa w latach 2002-2018.

Za zasługi Zbigniew Kmicic został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Zmarł budowniczy Czechowa i Czubów – Dziennik Wschodni

Źródło: Zmarł budowniczy osiedli Czechów, Czuby i Nałkowskich | Kurier Lubelski

Miasto promuje opakowania wielokrotnego użytku

Z okazji „Dnia bez opakowań foliowych” obchodzonego 23 stycznia miasto we współpracy z firmami odbierającymi odpady z terenu Lublina przygotowało dla mieszkańców plecaki i ekologiczne torby na zakupy. Promocja wielokrotnych opakowań zaplanowana została w godzinach 12.00-14.00 na ul. Łokietka, przed Ratuszem.

Zaplanowano wręczanie osobom spacerującym w centrum miasta ekologiczne torby na zakupy i plecaki typu worek. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska mają zachęcać do zmiany nawyków zakupowych i wybierania ekologicznych opakowań. Akcję promować będzie miejska maskotka SuperEko.

Plastikowe odpady to jeden z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych. Każdego roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych reklamówek. Jedna taka torebka produkowana jest w mniej niż sekundę, a czas jej rozkładu dochodzi nawet do 400 lat. Dzień bez opakowań foliowych to doskonała okazja, by zachęcić mieszkańców Lublina do wprowadzania ekologicznych nawyków do swojego codziennego życia, które przyczynią się do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów – informuje Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Inicjatywa organizowana jest wspólnie z firmami odbierającymi odpady na terenie miasta: KOM-EKO S.A., EKOLAND Sp. z o. o., Koma Lublin Sp. z o.o., PreZero Recycling Wschód Sp. z o.o.

Źródło: Miasto Lublin rozda ekologiczne torby z okazji „Dnia bez opakowań foliowych” : Lublin112.pl – Wiadomości z Lublina i regionu. Ważne informacje z kraju

Lublin „Samorządem Przyjaznym Rodzinom”

Lublin, jako jedno z siedmiu miast w całej Polsce otrzymał certyfikat „Samorządu Przyjaznego Rodzinom”. Certyfikat wręczany jest przez Ogólnopolski Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz Europejską Konfederację Dużych Rodzin.

W Lublinie prowadzony jest program „Rodzina Trzy Plus”, który wspiera ponad 4 tysiące rodzin wielodzietnych. Rodzinom wielodzietnym przysługują specjalne zniżki i ulgi m.in. w zajęciach edukacyjnych, sportowych, kulturalnych czy też opieki medycznej.

Pakiet usług Programu „Rodzina Trzy Plus” dopełnia oferta lubelskich szkół, ulgi w odpłatnościach w przedszkolach publicznych czy możliwość korzystania z biletu rodzinnego w komunikacji miejskiej. Wprowadzono dodatkowe kryteria przy rozpatrywaniu wniosków o przyjęcie dzieci do żłobków prowadzonych przez Miasto Lublin. Jednym z kryteriów preferencyjnych jest przyjmowanie w pierwszej kolejności dzieci pochodzących z dużych rodzin. Lubelskie duże rodziny mogą również korzystać z ulg w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Certyfikat przyznawany jest na podstawie serii ankiet, dotyczących 12 obszarów, m.in.: edukacja, współpraca z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, bezpieczeństwo, kultura i sport, usługi dla rodziny, świadczenia rodzinne, polityka mieszkaniowa dla rodzin, otoczenie przyjazne rodzinie.

To nie pierwsze wyróżnienie Lublina w sferze społecznej. W raporcie ”Dobre praktyki w samorządach 2021” miasto zostało określone jako jedno z najatrakcyjniejszych miast pod względem działań skierowanych do rodzin, a w 2014 roku Lublin został odznaczony honorowym tytułem „Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom”, a także „Miasto Przyjazne Rodzinie”.

Źródło: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/lublin-z-certyfikatem-samorzadu-przyjaznego-rodzinom,259,1372,1.html

Absurd roku w statucie szkoły nr 50; uczniowie zwolnieni z religii muszą być na lekcji w przypadku zastępstwa

SP nr 50 im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Lublinie znalazła się w ćwierćfinale plebiscytu na „Statutowy Absurd Roku 2022”. Z regulaminu szkoły wynika, że uczniowie zwolnieni z religii muszą być na niej obecni, jeżeli akurat wypada zastępstwo z nauczycielem od innego przedmiotu.

Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Umarłych Statutów, założone w 2020 roku przez studentów i licealistów działających na rzecz praw ucznia oraz praworządności w oświacie. „Statutowy Absurd Roku” polega na wybraniu najbardziej absurdalnych i niezgodnych z prawem zapisów w statutach w polskich szkołach.

W sprawie absurdów stowarzyszenie podejmuje interwencje w kuratorium oświaty. Niektóre z nich są już zakończone, inne nadal są w toku.

Przypadek podstawówki z Lublina został zgłoszony do kuratorium we wrześniu 2022 roku i w październiku rada pedagogiczna uchwaliła zmiany w statucie szkoły. Sprawa wciąż jest jednak problematyczna, ponieważ placówka inaczej ubrała w słowa przepis, a sens pozostał ten sam – dodaje Korzeniowski.

Zeszłoroczna nagroda trafiła do Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. W statucie szkoły widniał zapis o zakazie uprawiania seksu przez jej uczniów, zarówno w szkole, jak i poza nią.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/podstawowka-z-lublina-w-cwiercfinale-plebiscytu-na-statutowy-absurd-roku-sporem-staly-sie-lekcje-religii/ar/c5-17199961

Przegląd przygotowali: Kamil Syta, Sylwester Lewczuk, Oliwia Cieślik, Maksymilian Łuszcz, Franciszek Żurek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

8 minuty czytania

02.06.2023

Przegląd tygodnia 27.05-2.06.2023. Opera w zawieszeniu. Pobicie w ekskluzywnym klubie

Pomysł Opery i Filharmonii Lubelskiej wycofany z sejmiku; ma wrócić…

5 minuty czytania

26.05.2023

Przegląd tygodnia 20-26.05.2023. Kolejne miliony na Dworzec Metropolitalny. Cugowski i Żmuda honorowymi lublinianami

Dworzec Metropolitalny droższy o kolejne 49 milionów złotych Rada Miasta…

6 minuty czytania

20.05.2023

Przegląd tygodnia 13-19.05.2023. Marszałek chce Opery Lubelskiej. Andrzej Duda na kongresie Trójmorza

Zarząd Województwa przyjął uchwałę ws. powołaniu Opery Lubelskiej Uchwałę intencyjną…

5 minuty czytania

12.05.2023

Przegląd tygodnia 6-12.05.2023. Deptak bardziej dla pieszych. Noworodek w oknie życia

Od 1 czerwca Ratusz ograniczy godziny wjazdów dla pojazdów zaopatrzenia…

6 minuty czytania

05.05.2023

Przegląd tygodnia 29.04-5.05.2023. Kolejne opóźnienie Dworca Metropolitalnego. Zagraj w hollywoodzkim filmie

Wykonawca chce przedłużenia terminu zakończenia budowy Dworca Metropolitalnego Wykonawca Dworca…

5 minuty czytania

29.04.2023

Przegląd Tygodnia 22-28.04.2023. Wywóz śmieci drożeje. Polecimy na Rodos

Od lipca wzrosną ceny za wywóz śmieci Miejscy radni zdecydowali,…

4 minuty czytania

22.04.2023

Przegląd tygodnia 15-21.04.2023. Parafialna linia autobusowa. Pokaz na fontannie za ćwierć miliona

Miasto planuje podwyższenie opłat za odbiór odpadów Władze Lublina planują…

5 minuty czytania

14.04.2023

Przegląd tygodnia 8-14.04.2023. Centrum finansowe Orange w Lublinie. Lew: renowacja

Centrum finansowe Orange w Lublinie W Lublinie powstanie centrum finansowe…