Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  20.05.2023

Przegląd tygodnia 13-19.05.2023. Marszałek chce Opery Lubelskiej. Andrzej Duda na kongresie Trójmorza

Udostępnij

Zarząd Województwa przyjął uchwałę ws. powołaniu Opery Lubelskiej

Uchwałę intencyjną w sprawie połączenia Teatru Muzycznego, Filharmonii Lubelskiej, Centrum Spotkania Kultur i utworzeniu z nich opery przyjął zarząd Województwa Lubelskiego. Zdaniem związkowców z CSK, łączenie trzech instytucji to rzeczywistości „wrogie przejęcie”, a CSK „ma zostać poddane utylizacji”.

Według Jarosława Stawiarskiego, marszałka województwa lubelskiego, połączenie tych trzech instytucji będzie polegało tylko na zmianie nazwy. – Nie będzie żadnych zwolnień, nie będzie żadnego naboru, bo skąd tych ludzi weźmiemy. Skąd weźmiemy muzyków? Przecież pozostaną ci sami, a oni stanowią o esencji filharmonii, teatru muzycznego. A Centrum Spotkania Kultur? Jest kilku menadżerów, kilku pracowników obsługi itd. Nie demonizowałbym powstania opery, bo to jest tylko zmiana nazwy i uzupełnienie o operę, która powinna czasami w Lublinie zagościć – powiedział Stawiarski w Radiu Lublin.

Zdaniem związkowców z CSK łączenie trzech instytucji to w rzeczywistości „wrogie przejęcie”, a CSK „ma zostać poddane utylizacji”. – A wraz z nim wszystkie osiągnięcia i miliony złotych podatników wydane na działalność, projekty i wypromowanie marki – alarmują.

Związkowcy złożyli doniesienie do prokuratury, ponieważ według nich dyrektorka Teatru Muzycznego Kamila Lendzion, która mówi o sobie, że będzie dyrektorką Opery, mogła popełnić przestępstwo z art. 230 par. 1 kodeksu karnego, to jest płatnej protekcji.

Na pytanie, czy to dyrektor Teatru Muzycznego Kamila Lendzion będzie szefową nowej instytucji, wicemarszałek województwa Michał Mulawa odpowiada: – O tym zdecyduje konkurs. Mam nadzieję, że przy tak dużej instytucji – największej na wschodzie Polski – będziemy mieli zgłoszenia z całego kraju.

Kamila Lendzion utrzymuje „z całą stanowczością”, że nikt jej nie proponował stanowiska dyrektora nowej opery. – Z nikim na ten temat nie rozmawiałam i nigdy nie powoływałam się na żadne wpływy w Zarządzie Województwa Lubelskiego. Wyraziłam tylko gotowość do udziału w ewentualnym konkursie na stanowisko dyrektora nowej instytucji – napisała dyrektor w odpowiedzi redakcji Jawnego Lublina. Zaznaczyła, że podczas spotkania ze związkowcami mogła użyć „skrótu myślowego”, mówiąc o swojej przyszłej roli w łączeniu trzech instytucji.

Sześć różnych związków (w tym Związek Zawodowy Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych w Teatrze Muzycznym) wystosowało list otwarty do marszałka Stawiarskiego. Sprzeciwiają się w nim ,,ujednoliceniu i wyjałowieniu oferty kulturalnej proponowanej przez Urząd Marszałkowski”.

Ponad 1500 osób podpisało petycję do marszałka ,,Ratujmy Filharmonię Lubelską”. – Próba fuzji jest zamachem na niezależność odrębnych instytucji, ich dorobek, tradycję, wypracowaną markę i pozycję w środowisku – alarmują jej autorzy.

Źródła:

Ruszyła budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego na placu Teatralnym

Ruszyły prace związane z ustawieniem obok Centrum Spotkania Kultur pomnika Lecha Kaczyńskiego. Teren został ogrodzony, inwestor ma już pozwolenie na budowę. Zgodę na budowę pomnika wyraziła w październiku ubiegłego roku lubelska Rada Miasta głosami Prawa i Sprawiedliwości oraz trojga radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka: Jadwigi Mach, Zbigniewa Jurkowskiego i Zbigniewa Targońskiego. Pod wnioskiem do rady w tej sprawie w imieniu społecznego komitetu budowy podpisał się marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W czwartek rano na skraju pl. Teatralnego i skweru abp. Józefa Życińskiego trwały prace porządkowe po wycince dwóch z czterech rosnących tu w szpalerze klonów jesionolistnych. Następnie rozpoczęło się ustawianie blaszanego płotu.

Zgodnie z wydaną przez Ratusz decyzją o warunkach zabudowy, odlana z brązu postać byłego prezydenta ma mieć 291 cm wysokości. Stanie na blisko półmetrowym cokole na tle wyłożonej kamiennymi płytami ściany o szerokości 10 metrów i wysokości od 2,5 do 3,7 m.

Autorami pomnika są lubelscy artyści Maria Marek-Prus i Piotr Prus. Według nich, rzeźba jest już gotowa do montażu.

Za pomnikiem Lecha Kaczyńskiego na środku skweru Życińskiego będzie stał mniejszy pomnik założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego. W grudniu ubiegłego roku pomnik Radziszewskiego został usunięty przez władze uniwersyteckie (w rocznicę utworzenia KUL). Wrócił na dawne miejsce po interwencji metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika.

Źródło: Wycięli drzewa, ustawili płot. Ruszyły przygotowania do budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie – Dziennik Wschodni

Lublin będzie się starał o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r.

Lublin będzie się starał o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Związane z nim wydarzenia miałyby uświetnić obchody 460-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. Zgodę na rozpoczęcie starań muszą wyrazić miejscy radni.

Lublin w latach 2010-2011 ubiegał się już o ten tytuł. W działania z tym związane zaangażowało się wielu mieszkańców, a lubelska aplikacja była wysoko oceniana. Ostatecznie Europejską Stolicą Kultury w 2016 został jednak Wrocław.

Według prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka wiele się przez te lata zmieniło. – Zmienił się przede wszystkim Lublin, a potencjał naszej kultury jest jeszcze większy niż wówczas. Drzemie w nim gigantyczna energia, którą na nowo uwolni kandydatura do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W obecnym świecie dziedzictwo Unii Lubelskiej, do której będziemy się odwoływać w naszej kandydaturze, jest stale aktualne: wspólnoty narodów połączonych elementarnymi wartościami – napisał w internetowym wpisie prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Do Rady Miasta wpłynął już projekt uchwały w tej sprawie. Zostanie poddany pod głosowanie na sesji zaplanowanej na następny czwartek, 25 maja.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-znow-chce-byc-europejska-stolica-kultury-z-kim-powalczy-o-tytul,n,1000324607.html

Kwestie bezpieczeństwa tematem III Samorządowego Kongresu Trójmorza

W Lublinie zakończył się III Samorządowy Kongres Trójmorza. Wydarzenie we wtorek otworzył prezydent Andrzej Duda.

Jesteśmy zaledwie 100 kilometrów od granicy Polski z Ukrainą. Ukrainą, która rok i trzy miesiące temu padła ofiarą brutalnej rosyjskiej agresji. To także dlatego dzisiaj bezpieczeństwo jest głównym tematem właściwie wszystkich naszych spotkań – mówił Duda.

Podczas samorządowego kongresu zostały podpisane umowy na utworzenie Sieci Uniwersytetów Trójmorza i w sprawie Sieci Regionów. Ta ostatnia jest formatem współpracy między regionami państw – sygnatariuszy. Celem jest między innymi zmniejszanie luki infrastrukturalnej w Europie Środkowej i Wschodniej w stosunku do Europy Zachodniej.

Ponadto podczas gali wręczono nagrody „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”. Wicepremier Mariusz Błaszczak otrzymał wyróżnienie w kategorii „osobowość” – osoba wspierająca inicjatywę Trójmorza. Przyznano mu ją m.in. za aktywne wspieranie Ukrainy oraz działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Natomiast marszałek Sejmu Elżbieta Witek otrzymała Nagrodę Honorową Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza to platforma współpracy 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Źródła:

https://tvn24.pl/polska/lublin-samorzadowy-kongres-trojmorza-prezydent-duda-bezpieczenstwo-jest-naszym-najwazniejszym-celem-7128429

https://radio.lublin.pl/2023/05/lubelski-kongres-trojmorza-znamy-nagrodzonych/

https://kurierlubelski.pl/wspolpraca-regionow-z-ogromnym-potencjalem-siec-regionow-trojmorza-format-wspolpracy-miedzyregionalnej-ktory-sie-rozwija/ar/c1-17538659

7 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych; ruszyła rekrutacja

Uczniowie klas ósmych mogą już składać dokumenty do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. Na kandydatów czeka blisko 7 tys. miejsc. Rekrutacja potrwa do 23 czerwca.

W tegorocznej rekrutacji kandydaci mogą startować do 218 klas z łączną liczbą ok. 7 tys. miejsc w miejskich szkołach ponadpodstawowych. Jest to wzrost względem ubiegłego roku, kiedy to zaplanowano 202 klasy, i ok. 6,4 tys. miejsc.

Powstało nowe liceum pod patronatem Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Juliusza Korczaka. Informacje na temat nowej szkoły znaleźć można na: https://lublin.korczakowskieliceum.pl/.

Uczniowie mogą wybierać po trzy szkoły oraz dowolną liczbę profili, w każdej z nich. O zakwalifikowaniu do danej placówki zadecydują wyniki egzaminu ósmoklasisty i oceny ze świadectwa ukończenia ósmej klasy. W przypadku szkół sportowych, plastycznych lub klas międzynarodowych wymagane jest przystąpienie do dodatkowych egzaminów.

Wszystkie potrzebne informacje znaleźć można na stronie: https://lublin.eu/edu/projekt/.

Zgłosić kandydaturę do szkół można na: https://lubelszczyzna.edu.com.pl/kandydat/app/apply/index.html.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/czas-na-wybor-szkoly-w-lublinie-rozpoczela-sie-rekrutacja-do-liceow-i-technikow,n,1000324395.html

Polscy i amerykańscy lekarze w Łęcznej operują blizny dzieci z Ukrainy

Polsko-amerykański zespół lekarzy w szpitalu w łęczyńskiej oparzeniówce operuje blizny ukraińskich dzieci. To ma pomóc w ich powrocie do sprawności. Wśród dwudziestki pacjentów operowanych w Łęcznej są ranni w wyniku działań wojennych.

Jednym z pacjentów jest Artem, który bawił się na placu zabaw obok szkoły, gdy zaczął się ostrzał Charkowa.

Jedna z rakiet kasetowych wybuchła mu pod nogami. Synek był w bardzo ciężkim stanie. Doznał uszkodzenia narządów wewnętrznych, m.in. płuc, wątroby. Przeszedł wiele operacji. W wyniku poranienia odłamkami pocisku pozostały mu blizny na lewej ręce i nodze. Mam nadzieję, że po zabiegu wróci mu sprawność w ręce i będzie mógł wieść normalne życie – powiedziała Anna, matka Artema, która jest na co dzień sekretarką w sądzie.

W trakcie zabiegów chirurdzy plastyczni stosują nowoczesne metody przeszczepów skóry i wykorzystują mikrochirurgię, aby dzieci miały szansę odzyskać sprawność. Potem pacjentów czeka rehabilitacja. Dzieci, które przebywają w Polsce, pozostaną pod opieką łęczyńskiej placówki, a pozostałe, które wrócą na Ukrainę, będą miały opiekę – w zależności od miejsca zamieszkania – w szpitalu w Dnieprze lub we Lwowie.

Źródło: https://www.rmf24.pl/regiony/lublin/news-polscy-i-amerykanscy-lekarze-zoperuja-w-lecznej-dzieci-z-ukr,nId,6778583#crp_state=1


Przegląd przygotowali: Maksymilian Łuszcz, Arkadiusz Plewik, Klaudia Kowalczyk, Kamil Syta, Franek Żurek

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 13-19.05.2023. Marszałek chce Opery Lubelskiej. Andrzej Duda na kongresie Trójmorza”

  1. Zenon Kiepura pisze:

    Typowa megalomania… Pis już buduję Centralny Port Komunikacyjny, to tu można zbudować-stworzyć Centralny Konglomerat Operowy….

    Nie będzie CSK ,TM, FL będzie CKO-Centralny Konglomerat Operowy.

    A Metropolitan Opera z Nowego Jorku ,o ktòrej to wspominał Pan marszalek wcielimy do naszego CKO w ramach zobowiązań sojuszniczych, bo tam kiepski poziom i nawet Traviaty Pucciniego nie wystawiają

    A tu będzie się dziualo… Wystawia Wesele Figara Wyspiańskiego, Carmen Verdiego, Tosca Bizeta… Zresztą nie ważne kto komponował…

    Ważne i najważniejsze, że będa Oczy Zielone Martyniuka w OPERZE….. Takie rytmy są im najbliższe…

    Aż się chce sparafrazowac Kazika „Na kolana chamy, śpiewa Lucjan Pawarotti, Marszałek kopsnął mu parę naszych nowych złotych”

    Tak, naszych, bo to za nasze pieniądze swoją megalomania uprawia Marszałek z dyrekcją TM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…