Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  17.03.2023

Przegląd tygodnia 11-17.2023. Europejska Stolica Młodzieży – inauguracja. Minister Czarnek broni Jana Pawła II

Udostępnij

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży 2023 – oficjalna inauguracja

Oficjalnie rozpoczęła się roczna kadencja Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Przyszłe miesiące wypełnione będą wydarzeniami kulturalnymi skierowanymi do młodych ludzi, jak m.in. koncerty i zawody sportowe.

To ważny dzień oraz bardzo ważny rok dla naszego miasta. Rozwój Lublina będzie skuteczny i możliwy tylko przy udziale młodych mieszkańców. To właśnie ich energia i zapał są warunkiem rozwoju. Najbliższy czas będzie momentem budowania miasta otwartego, kreatywnego i innowacyjnego, które tworzy możliwości dla zaspokojenia aspiracji wszystkich mieszkańców – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W programie Europejskiej Stolicy Młodzieży miasto planuje nowe inicjatywy, jak m.in. Młodzieżowe Urodziny Miasta czy Maraton Młodzieżowy. W planach jest też wsparcie wcześniejszych wydarzeń, jak festiwale studenckie, Noc Muzeów czy Karnawał Sztukmistrzów.

Inauguracja ESM była także podsumowaniem dotychczasowych działań na rzecz młodych w naszym mieście, jak choćby stypendia dla młodzieży oraz program Dzielnice Kultury. Młodzież Inspiruje Dzielnice. Dodatkowo władze zaznaczają, że współpraca z organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz młodzieży, to kilkadziesiąt projektów na kwotę ponad 1 mln zł.

Przy okazji tego wydarzenia władze miasta podkreślają, jak ważna jest młodzież dla Lublina, miasta w główniej mierze akademickiego. Młodzi ludzie do 30. roku życia stanowią blisko 35% mieszkańców miasta.

Miasto znajduje się na pierwszym miejscu w kraju pod względem poziomu umiędzynarodowienia szkół wyższych – 8,5 tys. studentów, czyli blisko 14 proc., pochodzi ze 110 krajów świata.

Lublin jest pierwszym polskim miastem, kótre otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. W 2022 roku  ten tytuł dzierżyła stolica Albanii Tirana, zaś rok wcześniej, w 2021 roku, litewska Kłajpeda.

Więcej informacji o wydarzeniach wchodzących w skład  ESM znaleźć można na: https://lublin.eu/lublin/marketing-miasta/kluczowe-projekty-promocyjne/europejska-stolica-mlodziezy-2023/

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/mlodziez-to-nowa-sila-europy-lublin-inwestuje-w-te-sile-europejska-stolica-mlodziezy-2023/ar/c1-17376883

https://lublin.eu/lublin/esm2023/aktualnosci/mlodzi-przejmuja-lublin-otwarcie-europejskiej-stolicy-mlodziezy,49,4997,1.html

Modernizowany jest ogród na dachu CSK

Modernizowany jest ogród na dachu Centrum Spotkania Kultur. Zmieniony zostanie system nawadniania oraz rozbudowywane są ścieżki spacerowe. Zakończenie prac planowane jest na maj 2023.

Całkowita wartości inwestycji to 303 564 zł, z czego część kosztów (200 000 zł) zostanie pokryta z dotacji celowej przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – podaje w swoim komunikacie CSK.

Projekt został wykonany w porozumieniu z biurem architektonicznym Stelmach i Partnerzy, które zaprojektowało budynek Centrum Spotkania Kultur.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/to-ma-byc-nowa-atrakcja-lublina-strefa-relaksu-ponad-glowami-wizualizacja,n,1000321517.html

Miasto podpisało umowę na budowę ośrodka dla osób z niepełnosprawnościami

Przy ulicy Poturzyńskiej 1 na Czechowie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób z niepełnosprawnościami. Ratusz podpisał umowę z firmą Budopol na budowę i zaprojektowanie kompleksu. Centrum ma być gotowe do 15 października 2024 roku i kosztować 3,6 miliona złotych.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie mieć łącznie 424 metry kwadratowe, podzielone na dwie części. Pierwsza część dla osób na pobycie całodobowym (m.in. 6 pokojów mieszkalnych z łazienkami i dwa dla osób wymagających szczególnego poziomu wsparcia), druga część przeznaczona jest dla podopiecznych na pobycie dziennym, gdzie znajdą się m.in. sale do zajęć grupowych, sale fizjoterapii, pokój medyczny, kuchnia.

Zagospodarowany zostanie również teren przy Centrum. Przewidziano dużą ilość zieleni, alejki spacerowe, ławki, huśtawki, a także ogródek, gdzie mieszkańcy będą mogli uprawiać rośliny. Pojawi się także taras, gdzie będzie można odpocząć albo uczestniczyć w zajęciach na świeżym powietrzu.

Placówka zapewni wsparcie dla 20 osób z niepełnosprawnościami (6 osób będzie korzystać z pobytu całodobowego, a 14 z pobytu dziennego 7 dni w tygodniu po 8 godzin), które mogą liczyć na specjalistyczną pomoc personelu składającego się m.in. z terapeutów, opiekunów czy lekarzy.

Do końca 2023 roku powinna powstać dokumentacja projektowa i wykonawcza. Do tego czasu kompleks powinien otrzymać wszystkie wymagane pozwolenia.

Inwestycja budowy nowego ośrodka została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł ze środków Funduszu Solidarnościowego, w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne” zgodnie z umową zawartą z Wojewodą Lubelskim z dnia 3 października 2022 r.

Źródło: https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/miasto-zbuduje-nowy-osrodek-na-czechowie-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia,353,2133,1.html 

Czarnek: ubeckie zapiski są podstawą do tego, aby atakować świętego Jana Pawła II?

11 marca pod Katolickim Uniwersytetem Lubelskim minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odniósł się do zarzutów dotyczących tuszowania przez byłego papieża Jana Pawła II pedofilii w kościele. W konferencji Czarnka uczestniczył bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego Michał Moskal: widzimy atak lewicy na taką wspólnotę, jaką jest Kościół i rodzina powiedział.

Jan Paweł II broni się sam swoim nauczaniem, życiem i gigantycznym wkładem w odzyskanie wolności przez Polaków i zrzuceniem jarzma komunistycznego – mówił Przemysław Czarnek.

Minister odniósł się do materiału Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” wyemitowanego w TVN 24, w którym podano, że zdaniem autora Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele. – To materiał sfabrykowany przez ubeków. Jeśli nawet państwo komunistyczne nie odważyło się wykorzystać tych materiałów przeciwko Kościołowi w Polsce w czasach komunistycznych, to po kilkudziesięciu latach ubeckie zapiski są podstawą do tego, żeby uderzać świętego Jana Pawła II? No sorry, naprawdę, zastanówcie się państwo, co robicie – dodał Czarnek.

Czarnek przywołał cytat z wypowiedzi kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Jeśli przyjdą zniszczyć naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego narodu”. Następnie odniósł się do szefa Platformy Obywatelskiej, który mówił m.in., że w szkołach nie powinno być lekcji religii.

Donald Tusk zaatakował bezpośrednio Kościół w Polsce. Nie hierarchów, nie duchownych, tylko zaatakował miliony Polaków, którzy każdego tygodnia chodzą do kościoła, bo to oni są Kościołem. Uderzył wprost w Kościół i w religię – dodał Czarnek.

Wypowiedź Czarnka skomentowała posłanka PO Marta Wcisło, która w trakcie przyjmowania przez Sejm uchwały w obronie Jana Pawła II nie wzięła udziału w głosowaniu. – Przemysław Czarnek powinien się wstydzić za siebie i za to jakim jest ministrem. Za to, jak trwoni publiczne pieniądze na willę plus, zamiast przekazać je na oświatę. Nie będziemy uczestniczyć w hucpie politycznej PiS, które wykorzystuje największe świętości po to, aby rozpętać wojnę religijną. PiS to faryzeusze – podkreśliła posłanka PO.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/najnowsze/politycy-pis-bronia-jana-pawla-ii-i-atakuja-opozycje-poslanka-po-chca-rozpetac-wojne-religijna,n,1000321524.html

Przetarg na przebudowę boisk szkolnych przy ulicy Rzeckiego w dzielnicy Rury (LSM)

Ratusz ogłosił przetarg na przebudowę sportowego zaplecza przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ulicy Rzeckiego. Oferty składać można do 24 marca.

W ramach planowanej inwestycji powstaną dwa boiska, jedno przeznaczone do gry w piłkę nożną, a drugie boisko wielofunkcyjne do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę. Dodatkowo powstanie bieżnia prosta ze skocznią do skoku w dal, trybuny na 240 osób.

Przebudowę przejdzie także całe ogrodzenie wokół szkoły. Powstanie brama wjazdowa. Zaprojektowano również schody i utwardzone dojścia do obiektów.

Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 8 miesięcy.

Źródło: https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/metamorfoza-boisk-szkolnych-przy-ul-rzeckiego,350,2133,1.html

Darmowa sterylizacja wolno żyjących kotów – ruszył I etap

Ruszył pierwszy etap bezpłatnej sterylizacji kotów wolno żyjących na terenie Lublina. Opiekunowie kotów mogą umawiać wizyty w wybranych gabinetach weterynaryjnych.

Według szacunków w mieście żyje około 2 tysiące takich zwierząt. Ich opiekunami są osoby posiadające wydaną przez miasto legitymację Społecznego Opiekuna Kotów. Zadaniem opiekunów jest dokarmianie czy też pomoc w akcji sterylizacyjnej.

Udział w akcji biorą cztery gabinety weterynaryjne:

– Przychodnia Weterynaryjna Vet Wiesław Janiszewski, ul. Młodej Polski 18, tel. 81 746 78 63,

– Gabinet Weterynaryjny Jacek Pyzik, ul. Kunickiego 74, tel. 81 744 18 05,

– Gabinet Weterynaryjny UNICKA Izabela Pisulak, ul. Dolińskiego 2/U5, tel. 695 196 984,

– Gabinet Weterynaryjny Felis Michał Bukowski, ul. Władysława Jagiełły 10, tel. 501 478 435.

To właśnie tam opiekunowie mogą wysterylizować koty, po wcześniejszym umówieniu wizyty. Oprócz sterylizacji zwierzęta otrzymają szczepionkę przeciwko wściekliźnie oraz środki przeciwko pchłom i innym pasożytom.

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin może użyczyć klatki-łapki, która pomoże opiekunom w złapaniu i transporcie kotów. Ze względu na ograniczoną liczbę sprzętu, obowiązują zapisy pod numerem: 81 466 26 41.

Bezpłatna sterylizacja kotów wolno żyjących jest realizowana w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin pn. „Opieka nad kotami wolno żyjącymi”.

Źródło: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/rusza-bezplatna-sterylizacja-kotow-wolno-zyjacych,521,1945,1.html

Mieszkańcy narzekają na stan ul. Skowronkowej: brniemy w błocie

Mieszkańcy narzekają na stan ul. Skowronkowej na Sławinie, która od czerwca 2022 roku jest przebudowywana. Zwracają oni uwagę na błoto i śmieci: Zostawiają nas z błotem, którego warstwa ma 20 cm. W tym błocie znajdują się także śmiecie, przez które niszczymy opony samochodów – mówią.

Dzieci nie są w stanie przejść ulicą, a po kilku takich spacerach buty nadają się do wyrzucenia (…) Zarząd Dróg i Mostów się nami nie przejmuje, wydzwaniamy co drugi dzień, wysyłamy zdjęcia, ale bez skutku mówi „Dziennikowi Wschodniemu” pan Piotr, mieszkaniec ulicy Skowronkowej.

Ratusz zapewnia, że Zarząd Dróg i Mostów na bieżąco zwraca uwagę wykonawcy, aby podczas robót regularnie zgarniał namuł z ulicy. Wykonawca z kolei informuje urzędników, że na koniec każdego dnia pracy nawierzchnia ulicy jest oczyszczana z rozjeżdżonego błota.

Ulica Skowronkowa jest również rozjeżdżana przez pojazdy ciężarowe oraz sprzęt firm prywatnych, realizujących budowy przy tej ulicy, co utrudnia bieżące prace naprawcze – wyjaśnia Joanna Stryczewska z ratusza.

Tutaj widać, że po prostu nie chcą wydawać pieniędzy na czyszczenie po sobie. Co prawda wykonawca musi dbać o sprzątanie, ale to inspektorzy nadzoru powinni to egzekwować. Roboty pilnuje inwestor. To jest to niedopilnowane i jeśli Zarząd zgania na wykonawcę, to się tylko kompromituje – dodaje pan Piotr.

Robotnicy pracujący na ul. Skowronkowej skończyli już do tej pory porządkowanie zieleni, roboty ziemne związane z budową zbiornika retencyjnego, a także prace dotyczące sieci sanitarnej i elektrycznej. Przed robotnikami wciąż jeszcze budowa kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/brudno-jak-na-ul-skowronkowej-lada-dzien-to-moze-byc-blotne-bajoro,n,1000321506.html


Przegląd przygotowali: Małgorzata Saba, Franciszek Żurek, Maksymilian Łuszcz i Kamil Syta

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 11-17.2023. Europejska Stolica Młodzieży – inauguracja. Minister Czarnek broni Jana Pawła II”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Zasady PR-owej mowy-trawy Złotoustego z Jakubowic – w trzech zdaniach muszą wystąpić przynajmniej 1 raz następujące słowa (lub ich pochodne) „aspiracje”, „kreatywność”, „innowacyjność”, a słowo-klucz „rozwój” co najmniej 2 x.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

10 minuty czytania

29.09.2023

Przegląd tygodnia 23-29.09.2023. W ratuszu chcą większych podwyżek. Motor mistrzem Polski

Pensja minimalna w górę o 642 zł, podwyżka dla urzędnika…

15 minuty czytania

22.09.2023

Przegląd tygodnia 16-22.09.2023. Rewolucja w komunikacji. Pierwsza opera w Operze Lubelskiej już w ten weekend

Najważniejsze informacje mijającego tygodnia. Konsultacje ws. zmian w komunikacji miejskiej…

18 minuty czytania

15.09.2023

Przegląd tygodnia 9-15.09.2023. Kolejny najtrudniejszy budżet. IPN wróci na górki czechowskie

Założenia budżetu miasta na 2024 rok: rośnie podatek od nieruchomości…

9 minuty czytania

08.09.2023

Przegląd tygodnia 2-8.09.2023. Nowak nie rezygnuje z Senatu. Nie rozpatrzyli petycji – potrącić im z diet

Prezydent Lublina i jego radni nie chcą Marcina Nowaka w…

16 minuty czytania

01.09.2023

Przegląd tygodnia 26.08-1.09.2023. Niespodzianki na listach PiS. W sobotę Marsz Równości

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło „jedynki” na swoich listach; kontrola CBA…

17 minuty czytania

25.08.2023

Przegląd tygodnia 19-25.08.2023. Nowy stadion zasłoni Stare Miasto? Kandydaci PiS do Sejmu

Wojewoda nie ma zastrzeżeń do stadionu żużlowego; kto wystartuje w…

12 minuty czytania

18.08.2023

Przegląd tygodnia 12-18.08.2023. „Nie” dla referendum. Partie pokazują listy kandydatów

Fundacja Wolności i inne organizacje trzeciego sektora przeciw referendum Ponad…

13 minuty czytania

11.08.2023

Przegląd tygodnia 5-11.08.2023. Lekarze żądają podwyżek. Akcja ewakuacja

Podwyżki dla lekarzy, kandydaci do Sejmu i Senatu oraz wielka…