Wesprzyj Kontakt

9 minuty czytania  •  13.01.2023

Przegląd tygodnia 06-13.01.2023. Ferie na drogach, ale i w CSK.

Udostępnij

Przegląd tygodnia 6 – 13 stycznia.

Mieszkańcy skarżą się na styczniowy rozkład autobusów

Do końca stycznia Zarząd Transportu Miejskiego ma utrzymać rozkład autobusów „dzień powszedni specjalny”, czyli autobusy kursują rzadziej niż w dzień powszedni . ZTM tłumaczy swoją decyzję zbliżającymi się feriami zimowymi w województwie lubelskim i sesją na lubelskich uczelniach.

Ferie w województwie lubelskim zaczynają się 16 stycznia. Zarząd Transportu Miejskiego uznał, że po święcie Trzech Króli jest okres „obejmujący urlopy przedferyjne”. Potem są właśnie ferie zimowe oraz początek sesji na lubelskich uczelniach, na których nie będzie zajęć.

W dzień powszedni obowiązywał będzie rozkład specjalny, czyli lekko zmodyfikowany w stosunku do rozkładu obowiązującego w roku szkolnym, uwzględniający zmniejszony popyt z uwagi na ferie, urlopy, przerwy w nauce, ale zapewniający dojazd do zakładów pracy i dostosowany do przewidywanych na najbliższy czas potrzeb na komunikację miejską – zaznacza w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego.

Przez to moja podróż do pracy i z pracy wygląda dziwnie. Muszę „sztukować” i łączyć połączenia. Czasami z Felina jadę na przystanek Dulęby, tam łapię autobus pod Park Bronowicki i może mi się uda złapać coś na Choiny. Jak nie, to jadę na Zamojską i tam się przesiadam – wylicza pasażer.

Taki rozkład jazdy komunikacji miejskiej zostanie utrzymany do 27 stycznia.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/bo-ferie-bo-studenci-bardzo-zla-wiadomosc-dla-pasazerow-komunikacji-miejskiej-w-lublinie,n,1000318775.html

Zaprezentowano założenia programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023

Zaprezentowane zostały założenia Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Zaplanowano m.in. mistrzostwa świata w koszykówce trzyosobowych drużyn młodzieżowych, Autobus Młodych, czyli platforma na której będą występowały zespoły muzyczne i Maraton Młodzieżowy, czyli cykl festiwali i wydarzeń, których głównym punktem będzie Noc Kultury. Szczegółowy program Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 poznamy w marcu.

Oferta wydarzeń jest szyta na miarę młodych ludzi. Szczegółowy program pokażemy w marcu. To dopiero początek. Jesteśmy otwarci na zaangażowanie młodych. Przyświecają nam dwie zasady: „nic o was młodzi bez was” oraz „jak nie teraz, to kiedy”. Europejska Stolica Młodzieży to jest tytuł, który daje nam pretekst, żeby jeszcze więcej działo się w naszym mieście – zapowiada zastępca prezydenta Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmierzak

Ceremonia otwarcia została zaplanowana na połowę marca, ale już 20 stycznia rozpocznie się Kongres Aktywistów i Aktywistek.

W maju zaplanowano głównie wydarzenia kulturalne i sportowe. W programie znajdą się m.in. Juwenalia, Ogólnopolska Studencka Wiosna Teatralna, akademickie mistrzostwa Polski w Unihokeja, akademickie mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Miesiące wakacyjne wypełni cykl dużych lubelskich festiwali, jak m.in. Noc Kultury, która odbędzie się 3 czerwca, a także Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia i Festiwal Małe Inne Brzmienia czy Carnaval Sztukmistrzów oraz Urban Highline Festival, czyli pokazy chodzenia po stalowych taśmach rozpiętych między wysokimi budynkami.

Warto przypomnieć, że tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży przyznawany jest od 2009 r. przez Europejskie Forum Młodzieży, niezależną platformę zrzeszającą ponad 100 krajowych rad i organizacji młodzieżowych ze Starego Kontynentu. W konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 startowały: Baia Mare (Rumunia), Izmir (Turcja), Kazań (Rosja), Lwów (Ukraina) oraz Poznań i Lublin. Lublin zdobył ten tytuł jako pierwsze polskie miasto.

Źródło: Lublin został Europejską Stolicą. Rok pod znakiem młodzieży.

Kolejna pikieta działaczy pro-life pod II LO

Działacze Fundacji Życie i Rodzina kolejny raz pikietowali pod budynkiem II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Manifestanci chcą w ten sposób – jak twierdzą – sprzeciwić się „genderyzacji” młodzieży, oraz promowaniu LGBT. Zamoy zawsze był i będzie miejscem tolerancji – odpowiadają uczniowie.

Zaogniająca się sytuacja przed „Zamoyem” trwa od listopada ubiegłego roku. Wtedy pod szkołą po raz pierwszy pojawili się ludzie z transparentami głoszącymi hasła przeciw oswajaniu młodzieży z ideologią LGBT. Następna pikieta o tym samym wydźwięku odbyła się miesiąc później w grudniu. Po styczniowej manifestacji Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina poinformował, że od tej pory manifestacje pod II LO będą odbywać się regularnie.

Stoimy na stanowisku, że młodzież ma prawo do informacji o skutkach ideologii, w której jest wychowywana informuje Kasprzak.

Zamoy od zawsze był, jest i będzie miejscem tolerancji. Jesteśmy szkołą z zasadami i niezależnie od rocznika, chcemy kultywować oraz utrzymywać opinie Zamoya jako szkoły kolorowej i otwartej – pisali w liście otwartym przedstawiciele samorządu uczniowskiego. – Wszyscy byliśmy ofiarami akcji mającej na celu nas poróżnić, pokazać odmienność niektórych z nas. Wszyscy jesteśmy równymi uczniami jednej pięknej szkoły i nic nie może tego zmienić. W Zamoju jest miejsce dla każdego, bez wyjątku.

Styczniowe wystąpienie manifestujących spotkało się z mieszanymi odczuciami przechodniów oraz lokalnych mieszkańców.

Sama manifestacja odbyła się w pokojowej atmosferze, zaś nad przebiegiem akcji czuwały służby mundurowe.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/prawda-o-lgbt-znowu-pod-zamoyem-dzialacze-prolife-pikietowali-pod-ii-lo-w-lublinie/ar/c1-17195757

„Światło z Lublina” – zbiórka świec, które trafią do ukraińskich miast

Władze Lublina rozpoczynają zbiórkę świec, które zostaną przekazane Ukrainie. Na tereny, w których wojenne działania i rosyjskie ataki pozbawiły mieszkańców elektryczności.

W wyniku wojny prowadzonej na terenie Ukrainy wielu tamtejszych mieszkańców zostało pozbawionych prądu. By wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów miasto rozpoczyna zbiórkę świec
Nie jest to pierwsza tego typu zbiórka na rzecz potrzebujących w Ukrainie. Jak mówi Andrzej Wojewódzki, pełnomocnik ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi: „Lublin podejmuje szereg działań, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas. W ubiegłym tygodniu przekazaliśmy do Ukrainy agregaty prądotwórcze, a teraz rozpoczynamy zbiórkę świec, które w drugiej połowie lutego trafią do najbardziej potrzebujących miast i miejscowości. W najbliższych tygodniach planowane są kolejne działania zmierzające do poprawy warunków życia ukraińskich obywateli pozbawionych elektryczności”.

Wspomniane agregaty, które miasto przekazało Ukrainie, zostały podarowane przez francuską organizację Protection Civile.

Ci którzy chcą pomóc, mogą przynosić świece do szkół, przedszkoli, innych szkolnych placówek na terenie naszego miasta, a także do Biur Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin. Najlepiej, aby były to świece uniwersalne, zapakowane – tak, żeby podczas transportu nie uległy zniszczeniu.

Źródło: https://www.lublin112.pl/w-lublinie-rusza-zbiorka-swiec-dla-mieszkancow-ukrainy-pozbawionych-elektrycznosci/

Lubelskie szkoły średnie wysoko w rankingu „Perspektyw” 2023

Ogłoszono wyniki rankingu „Perspektyw” 2023, rankingu szeregującego szkoły średnie w Polsce pod względem osiąganych wyników maturalnych. Najwyższą pozycję z woj. lubelskiego zajęło Technikum Elektroniczne, zostając trzecim najlepszym technikum w Polsce.

Plebistyt podzielony jest nad dwie kategorie: licea oraz technika.
Wśród liceów z woj. lubelskiego najwyższą pozycję – 25.– zajęło Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Pozostałe licea z naszego regionu w pierwszej setce to m.in.:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica – (miejsce 31)
  • III Liceum Ogólnokształcące – (miejsce 48)
  • Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu – (miejsce 49)

W rankingu techników najwyżej uplasowało się Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 roku zostając trzecim najlepszym technikum w Polsce; awansowało z miejsca piątego.

Wysokie pozycje, osiągnęły również:

  • Technikum Chemiczne (ZSChiPS) – (miejsce 37)
  • Technikum Zawodowe nr 2 (ZS nr 2) – (miejsce 60)
  • Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) – (miejsce 61)

Pełny ranking można znaleźć tutaj.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/edukacja/oni-ucza-najlepiej-w-wojewodztwie-lubelskim,n,1000318963.html

W Lublinie powstanie ośrodek leczący niepłodność z powodu endometriozy

Przy Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Staszica powstanie Pierwszy w Polsce Ośrodek Skleroterapii Torbieli Endometrialnych, czyli leczący niepłodność z powodu endometriozy.

W ośrodku będzie możliwość przeprowadzenia bezbolesnego, krótkotrwałego zabiegu usunięcia torbieli endometrialnych. Torbiele endometrialne wywołują silne dolegliwości bólowe i niepłodność. Choroba ta dotyka około 10-15% procent wszystkich kobiet.

Pacjentki, które chcą poddać się zabiegowi powinny zgłosić się do pracowni małoinwazyjnej i endokrynologii ginekologicznej kliniki ginekologii SPSK1 w Lublinie.

Źródła: https://radio.lublin.pl/2023/01/takiej-kliniki-w-polsce-nie-ma-pierwszy-osrodek-skleroterapii-torbieli-endometrialnych-powstanie-w-lublinie-zdjecia/

11. edycja Board Manii, czyli Festiwalu gier planszowych w Lublinie

Już po raz 11 w dniach 14-26 stycznia odbędzie się Board Mania, czyli Festiwal gier planszowych i karcianych. Zaplanowano go w Centrum Spotkania Kultur. Wszystkie wydarzenia odbywają się bezpłatnie. 

Głównym punktem programu zimowej edycji festiwalu będzie darmowa wypożyczalnia gier, która otwarta będzie codziennie w godz. 12-20 w foyer Sali Operowej CSK. Biblioteka zostanie wyposażona w kilkaset tytułów udostępnionych przez współpracujące wydawnictwa i lubelską Fundację Rozwoju Umysłu. Na uczestników będą czekać wolontariusze, którzy wytłumaczą wszystkie zasady i wprowadzą w świat danej gry. Do udziału zapraszani są wszyscy, bez względu na wiek.

Tradycyjnie już wydawnictwa prześlą nam ogromną ilość gier -–zarówno najnowszych tytułów, jak również klasycznych pozycji i planszówkowych evergreenów. Wypożyczalnia będzie podzielona na dwie części – w strefie „Junior” zlokalizowane będą gry rodzinne oraz te dla najmłodszych, a druga część biblioteki poświęcona będzie grom dla zaawansowanych graczy – informują organizatorzy wydarzenia.

21 stycznia organizatorzy zaproszą na „Gryneczek”, czyli lubelską giełdę planszówkową. Chętni będą mogli przynieść prywatne gry i wymienić je na inne. Natomiast dzień później, 22 stycznia o godz. 14 członkowie Wargamer Lublin zaproszą chętnych na zajęcia poświęcone malowaniu figurek.

Festiwalowe weekendy przebiegną pod znakiem turniejów dla bardziej zaawansowanych graczy. O tytułach turniejowych oraz nagrodach organizatorzy będą informować na bieżąco na stronie wydarzenia na Facebooku.

Również w weekendy odbywać się będą specjalne sesje gier RPG (polegających na wcielaniu się uczestników w fikcyjne postacie), organizowane będą pokazy premierowych gier i prototypów.

Na niektóre wydarzenia towarzyszące i warsztaty będą odbywały się zapisy. Szczegółowy harmonogram publikowany będzie na stronie facebookowej wydarzenia.

Źródło: Święto wielbicieli planszówek. Board Mania już po raz 11. – Dziennik Wschodni
Źródło: Planszówkomaniacy będą mieć swoje święto. W najbliższy weekend festiwal gier planszowych | Lublin Nasze Miasto

Mieszkańcom ulicy Pliszczyńskiej przeszkadzają dziury; chcą remontu drogi

Kierowcy okolicznych posesji od lat pytają o gruntowny remont ulicy Pliszczyńskiej biegnącej po terenie Lublina i gminy Wólka. Miasto podkreśla, że koszt przebudowy drogi wyniesie 6 mln zł, a wykonanie dokumentacji projektowej również wiąże się z zabezpieczeniem odpowiednich ośrodków.

Wójt Gminy Wólka Edwin Gortat powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”, że wielokrotnie występował do lubelskiego magistratu z propozycją współpracy w kontekście remontu drogi. Nie było to jednak realizowane drogą formalną. Gmina chciała dołożyć 200 tysięcy złotych do tego zadania.

Jesteśmy otwarci na współpracę z gminami sąsiednimi, również w zakresie infrastruktury drogowej, niemniej jednak Gmina Wólka nie prowadziła z miastem Lublin rozmów o dofinansowaniu remontu ul. Pliszczyńskiej. Nie otrzymaliśmy też w tej kwestii żadnej pisemnej propozycji wspólnej realizacji tego zadania – mówi Justyna Góźdż z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Miasto zaznacza, że w tegorocznym budżecie nie zabezpieczono środków na wykonanie tego projektu ze względu na konieczność realizacji projektów wcześniej rozpoczętych i istotniejszych inwestycji. Dlatego też inwestycja pod kątem możliwości wykonania będzie analizowana w kolejnych latach.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/mieszkancy-ulicy-pliszczynskiej-blagaja-o-remont-tak-sie-nie-da-jezdzic,n,1000318686.html

„Miejsce przyjazne zwierzętom” – projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego

„Miejsce przyjazne zwierzętom” – w taki sposób mają być oznaczane np. restauracje, czy sklepy do których będzie można wejść z czworonogiem. Projekt finansowany z IX edycji Budżetu Obywatelskiego „Zadbajmy o zwierzęta” obejmuje także postawienie domków dla wolno żyjących kotów czy budek lęgowych dla ptaków, domków dla wiewiórek, jeży.

Lubelscy przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani oznakowaniem swoich lokali proszeni są o wysłanie zgłoszenia na adres komunalna@lublin.eu do 28 lutego.

Propozycja ta jest skierowania do właścicieli lokali gastronomicznych, handlowych czy kulturalnych.

Zapraszamy lubelskich przedsiębiorców do włączenia się w akcję. Zwierzęta to nie tylko nasi towarzysze, często są naszymi przyjaciółmi, a nawet członkami rodziny, z którymi chętnie idziemy do restauracji czy na mecz. Pamiętajmy także, że to wrażliwe istoty i pozostawione nawet na chwilę przed sklepem, biblioteką lub w innym miejscu są narażone na stres. Dlatego otwórzmy się na potrzeby właścicieli czworonogów oraz ich pupili i stwórzmy w naszym mieście miejsca, które będą mogli wspólnie odwiedzać – powiedziała Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Miasto nie będzie wyszukiwało chętnych do wzięcia udziału w projekcie „Miejsce przyjazne zwierzętom”, tylko czeka na zgłoszenia. Każdy zgłoszony obiekt otrzyma tabliczkę lub naklejkę z informacją, że jest to „Miejsce przyjazne zwierzętom”. Będzie to widoczny znak, że do danego lokalu można wejść z pupilem. Zgłoszenia należy kierować na adres komunalna@lublin.eu wpisując jako temat wiadomości „Miejsce przyjazne zwierzętom”.

Koszt projektu to 116 tys. zł, ale nie ogranicza się on jedynie do oznakowania lokali. Zakres projektu jest znacznie szerszy i zakłada m.in. postawienie domków dla wolno żyjących kotów czy budek lęgowych dla ptaków, domków dla wiewiórek, jeży.

Źródło: Lublin ma być bardziej psi i koci. Czy nowy pomysł chwyci w restauracjach? – Dziennik Wschodni

Ukończono budowę chodnika ze ścieżką rowerową w Parku Centralnym na Felinie

Zakończono budowę ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy ul. Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta. Miasto zapowiada dalsze prace w Parku Centralnym na Felinie.

Wybudowany odcinek ma długość ok. 370 metrów, jest tam chodnik, ścieżka rowerowa a także 16 latarni, 5 ławek i 5 koszy na śmieci.

Budowa trwała pół roku i kosztowała 477 tysięcy złotych. Inwestycja została zrealizowana z Budżetu Obywatelskiego z 2020 roku (Projekt Park Centralny na Felinie – etap II). Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenie przetargu na budowę placu zabaw w tym Parku. To również projekt z Budżetu Obywatelskiego.

Obie inwestycje są początkiem budowy Parku Centralnego.

Źródła: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-sciezka-ma-byc-wstepem-do-powstania-nowego-parku-na-felinie,n,1000318824.html
https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/nowy-chodnik-ze-sciezka-w-parku-centralnym-na-felinie,338,2133,1.html

Centrum Historii Sportu w nowym pomieszczeniu

Centrum Historii Sportu otrzymało nowy, większy lokal na stadionie Arena Lublin.

Nowe miejsce znajduje się tuż obok wjazdu na parking VIP i wejścia na trybunę główną stadionu, tym samym umieszczono Centrum Historii Sportu w bardziej wyeksponowanym miejscu.

Lokal jest większy od poprzedniego, co jak podkreślił rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Miłosz Bednarczyk – pozwoli na lepszą i ciekawszą ekspozycję zbiorów Centrum.

W Centrum Historii Sportu regularnie odbywają się różne wydarzenia okolicznościowe, takie jak: promocje książek sportowych, spotkania z legendami lubelskiego sportu, ale również goszczą tam wycieczki szkolne i inne.

Poprzedni lokal o powierzchni 227mkw. został przeznaczony na wynajem w cenie 7945 zł za miesiąc + opłaty.

Źródło: https://spottedlublin.pl/centrum-historii-sportu-zmienia-swoja-lokalizacje-poprzednie-pomieszczenie-bylo-zbyt-male/


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Sylwester Lewczuk, Kamil Syta, Franciszek Żurek, Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…

8 minuty czytania

09.02.2024

Kolejna zmiana kandydata PiS na prezydenta Lublina. Przegląd tygodnia

W Lublinie może powstać nowa spółdzielnia mieszkaniowa. Jest oficjalny kandydat…

9 minuty czytania

02.02.2024

Zmiana kandydata w PiS i były policjant u wojewody. Przegląd tygodnia

Na Dworzec Lublin wjeżdżają kolejni przewoźnicy, wojewoda kompletuje kadry, a…

10 minuty czytania

26.01.2024

Najpierw niebieska plandeka, potem czarna folia. Jutro odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Przegląd tygodnia

Na placu Teatralnym w Lublinie została już postawiona rzeźba przedstawiająca…