Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  10.11.2022

Projekty przede wszystkim dzielnicowe

Udostępnij

Poznaliśmy projekt zmian w lubelskim Budżecie Obywatelskim. Duże zmiany dotyczą projektów dzielnicowych. Gdyby proponowane regulacje już obowiązywały to w tym roku połowa projektów dzielnicowych nie mogłaby być realizowana.

W przyszłym tygodniu Rada Miasta Lublin ma głosować zmiany w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Najbardziej radykalna zmiana jest pokłosiem postulatów radnego Leszka Daniewskiego i mieszkańców Zemborzyc, którzy od lat nie mogli przeforsować jednego ze swoich projektów. Projekt oświetlenia ulicy Pasiecznej przegrywał a to z zakupem skutera wodnego, a to z miejscem dla wielbicieli lodowatych kąpieli, a to z rowerzystami i pieszymi, którzy poprawiają otoczenie Zalewu Zemborzyckiego. O pomyśle wprowadzenia zmian pisaliśmy szerzej tutaj.

Projekt dzielnicowy czyli jaki?

Do tej pory projekt dzielnicowy oznaczał projekt infrastrukturalny, realizowany w jednej dzielnicy Miasta Lublin o maksymalnej wartości 350 000 złotych. Teraz miałoby się to zmienić. Pierwsza zmiana to podniesienie kwoty do 400 tys. zł, co przy obecnej inflacji wydaje się formalnością. Druga zmiana to rozszerzenie katalogu realizowanych działań. W tym roku w ramach projektu dzielnicowego, czyli infrastrukturalnego zakupiono skuter wodny. Dlatego od przyszłego roku projektami dzielnicowymi miałyby być przede wszystkim zadania inwestycyjne takie jak: remont, modernizacja, budowa lub przebudowa infrastruktury oraz zakup środków trwałych. Takich jak skuter wodny.

Połowa projektów do odstrzału

Trzecia zmiana do dodanie zapisu, że projekt ma zaspokajać przede wszystkim potrzeby mieszkańców jednej dzielnicy. Przejrzałem projekty dzielnicowe, które wygrały w tym roku. Na oko połowa nie spełnia nowego kryterium. Przykłady? Ścieżki rowerowe nad Zalewem czy na przy Solidarności bardziej będą służyć mieszkańcom innych dzielnic. Obiekty sportowe przy szkołach ogólnokształcących lub użytkowane głównie przez kluby sportowe? Po godzinach niby mogą na nich pograć mieszkańcy dzielnicy, ale przecież większą część czasu korzystają z niego osoby spoza dzielnicy. Szlak Lubelskiego Koziołka? Autorzy mówią wprost, że to atrakcja turystyczna, więc korzystają z niej przede wszystkim turyści a nie mieszkańcy dzielnicy. Oświetlenie ul. Zemborzyckiej? Łatwo się domyślić kto najbardziej korzysta z oświetlenia wylotówki z Lublina!

Na pohybel partycypacji

Niestety pomysł zmian nie został poddany konsultacjom społecznym. Od kilku lat konsultacje budżetu obywatelskiego w Lublinie to zgłaszanie przez mieszkańców propozycji zmian w regulaminie. Prezydent zawsze z nich coś wybierze, ale już tego konsultuje. Mając na uwadze, że tegoroczna zmiana praktycznie wywraca budżet obywatelski do góry nogami nie wyobrażam sobie jej wprowadzenia bez konsultacji!

Jak można wylewać z kąpielą zapał wielu lubelskich środowisk, które dzięki projektom dzielnicowym realizują swoje pasje? Jednym z ciekawszych, zrealizowanych projektów dzielnicowych był ten dotyczący wykonania boiska do bike-polo. Inne wciąż nie zrealizowane to choćby wiata dla lubelskich morsów czy miasteczko sportów ekstremalnych na Wieniawie.

Światełko w tunelu

O tym, że projekt nie zaspokaja potrzeb przede wszystkim danej dzielnicy decydować ma Rada danej dzielnicy. Z jednej strony jest to jakiś bezpiecznik. Z drugiej: część wyżej wymienionych projektów miała aprobatę Rad Dzielnic. To oznacza, że podobne projekty: przy aprobacie Rady Dzielnicy będą ok, a bez aprobaty Rady Dzielnicy nie będą ok.

Pamiętam sytuację, gdy kilka lat temu jedna z Rad Dzielnic celowo negatywnie oceniła wszystkie projekty poza swoim. Łatwo mi sobie wyobrazić, że teraz będzie mogła to zrobić tłumacząc, że dany projekt przecież nie zaspokaja przede wszystkim potrzeb jej mieszkańców. W końcu mieszkańcy wcale nie potrzebują Twojego projektu. Nawet jeśli miałby służyć wyłącznie mieszkańcom dzielnicy.

Wciąż mam też wątpliwość, czy taka regulacja jest zgodna z ustawą o samorządzie gminnym, która dopuszcza podział środków na dzielnice, nie wspomina jednak nic o żadnych innych ograniczeniach w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

29.07.2023

Lublin. Dzielnice kochane bardziej i mniej. Sprawdzamy ratuszowy plan

Lubelski Ratusz chwali się przeznaczeniem 4,5 mln zł w 2023…

3 minuty czytania

12.07.2023

Będzie nowa alejka i ścieżka rowerowa. Mieszkańcy Rur wreszcie się doczekali

Dziś został wybrany wykonawca remontu głównej alejki w wąwozie na…

3 minuty czytania

06.07.2023

Toaleta nad Zalewem – nie, kontener do gaszenia samochodów elektrycznych – tak

Urzędnicy zakończyli ocenę formalną wniosków do budżetu obywatelskiego. Do dalszego…

3 minuty czytania

10.05.2023

Pat na komisji rady miasta. Radni podzieleni ws. podwyższenia diet w radach dzielnic

W środę po południu w ratuszu obradowała komisja skarg, wniosków…

2 minuty czytania

21.03.2023

Fundacje nie mogą zgłaszać swoich przedstawicieli do Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

Zarząd Województwa ogłosił nabór kandydatów do Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku…

5 minuty czytania

19.03.2023

Budżet Obywatelski 2022: wiemy co udało się zrealizować (pełna lista w artykule)

W Budżecie Obywatelskim co roku mieszkańcy mogą decydować o wydatkowaniu…

3 minuty czytania

16.03.2023

Europejska Stolica Młodzieży: czy jest wystarczająco młodzieżowa?

Lublin w 2023 roku jest Europejską Stolicą Młodzieży. Młodzieży brakuje wiedzy o tym…

7 minuty czytania

10.03.2023

Projekty do budżetu obywatelskiego na 2024 rok

Znamy zgłoszone projekty do budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Urząd…