Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  02.09.2022

Prezydent Żuk o pomocy Lubliniance: miasto nie może przejąć klubu

Udostępnij

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zabrał głos w sprawie możliwości przejęcia części lub całości udziałów w klubie Lublinianka przez miasto Lublin. Jego zdaniem nie jest to możliwe, bo klub jest zadłużony.

Prezydent odpowiedział na pismo stowarzyszenia kibiców Lublinianki, którzy prosili Prezydenta o pomoc w ratowaniu klubu. Zabrał głos w mediach społecznościowych.

– Wbrew sugestiom, jakie się pojawiły w przestrzeni publicznej, nie możemy jednak przejąć klubu ani dołączyć do KS Lublinianka, będącego spółką prywatną. Podmiot ten jest poważnie zadłużony, co więcej, codziennie docierają do nas informacje o kolejnych, nieujawnionych wcześniej zobowiązaniach poczynionych przez poprzedni zarząd, których skala jest trudna do oszacowania. Tymczasem ustawa o finansach publicznych nie pozwala miastu na zaciągnięcie zobowiązań (w tym m.in. wynikających z przejęcia spółki), których wartość nie jest dokładnie, nominalnie określona w dniu zawarcia transakcji (a nie znamy pełnej skali zadłużenia Klubu). Nie wiemy, jakie jeszcze roszczenia wobec Lublinianki mogą mieć podmioty, które z nią współpracowały, a za wykonaną pracę nie otrzymały wynagrodzenia. Prawo nie pozwala także, by środki publiczne były przeznaczane na spłatę zadłużenia prywatnych podmiotów – napisał Krzysztof Żuk.

Zdaniem prezydenta, wejście miasta do spółki z tak poważnymi obciążeniami mogłoby być też zakwestionowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z możliwością udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej, a jako miasto jesteśmy zobowiązani do wystąpienia do UOKiK o stosowną zgodę.

Prezydent: Z Motorem było inaczej

Prezydent odniósł się też do porównania sytuacji Lublinianki z tą, w jakiej był Motor Lublin dwanaście lat temu, gdy miasto obejmowało udziały w spółce.

– Często przytaczany w tym kontekście przypadek Motoru Lublin był odmienny, gdyż Miasto Lublin przystąpiło w 2011 r. nie do już istniejącej spółki, ale nowo utworzonego podmiotu, który nie posiadał zadłużenia oraz uzyskał licencję na grę w lidze. Spółka Motor Lublin została założona staraniem osób prywatnych, które wniosły w pierwszej kolejności kapitał na działalność. Środki publiczne nie były wówczas przeznaczone na spłatę wcześniejszych zobowiązań podmiotu prywatnego i nie zachodziło ryzyko utraty płynności nowej spółki – twierdzi prezydent.

ekspertyza-Motor-2010

Wynika z tego, że przed objęciem udziałów w Motorze, spółka miała 600 tys. zł (Lublinianka ma obecnie ok. 350 tys. zł zadłużenia). Na pomocy umowy z wierzycielem, w momencie wejścia miasta do spółki, połowa długu została umorzona a druga połowa zamieniona na udziały.

1,2 mln zł w ciągu 5 lat dla Lublinianki

Prezydent przypomniał też, że w ciągu ostatnich pięciu lat klub z Wieniawy otrzymał na działalność blisko 1,2 mln zł z budżetu miasta. Zgodnie z miejskim rejestrem umów (www.rejestrumow.lublin.eu) w latach 2017-2021 klub podpisał umowy na łączną kwotę 1,42 mln zł. W tym 0,96 mln zł na udział w rozgrywkach piłkarskich seniorów.

Dla porównania w latach 2017-2021 inny klub piłkarski z Lublina – Motor, otrzymał 14,2 mln zł na działalność z budżetu miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

20.07.2024

Motor Lublin gra w Ekstraklasie, a karnety na mecze niemal najdroższe w lidze

Motor Lublin awansował, ale musi teraz pokazać, że w Ekstraklasie…

5 minuty czytania

18.07.2024

Klub miliardera na dużym minusie. Ale w ekstraklasie Motor Lublin może dokopać się do fortuny

– Czasem dziennikarze pytają, kiedy zacznę zarabiać na Motorze. Odpowiadam,…

4 minuty czytania

16.07.2024

Motor Lublin wkracza do Ekstraklasy, a kibice pytają: będzie czym wrócić z Areny?

AKTUALIZACJA Niedzielny mecz Motoru Lublin z Rakowem Częstochowa zakończy się…

8 minuty czytania

26.06.2024

Ratusz widzi tu stadion i loże dla VIP-ów, a specjaliści chronione gatunki

Inwentaryzacja wykazała duże zróżnicowanie gatunkowe oraz stosunkowo wysoką wartość przyrodniczą…

4 minuty czytania

20.06.2024

Euro 2024. W końcu wiadomo, jakie mecze pokaże strefa kibica w Lublinie

Tydzień po rozpoczęciu Euro 2024, ale w końcu jest –…

3 minuty czytania

15.06.2024

Euro 2024. Zaglądamy do strefy kibica w Lublinie, a tam…

Urząd Miasta zaprosił mieszkańców Lublina do strefy kibica na Zalewem…

3 minuty czytania

07.06.2024

„Podatników oszukałeś, nowy stadion obiecałeś”. Tłum kibiców żużla pod ratuszem

Fraza o oszustwie padała wiele razy. Adresowana była do prezydenta…

6 minuty czytania

03.06.2024

Stadionowa kiełbasa wyborcza. Kibice idą na Ratusz przypomnieć, co im obiecał prezydent

Kibice skrzykują się na marsz „Idziemy po stadion”, a Ratusz…