Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  21.03.2022

Prezydent wymienił ludzi w miejskiej spółce

Udostępnij

Zmiany w składzie spółki z udziałem miasta Lublin. 1 marca br. Prezydent Lublina podjął decyzje o zmianie w składzie Rady Nadzorczej spółki Targi Lublin.

Targi Lublin SA to spółka, której akcjonariuszami są m. in. Miasto Lublin, Województwo Lubelskie i Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o. Jej główną działalnością jest organizacja targów i wystaw, choć od dwóch lat większość przychodów stanowi budowa i utrzymanie szpitala tymczasowego.

Spółka Targi Lublin SA zakończyła rok 2020 zyskiem w kwocie 0,85 mln zł. 86% przychodów spółki pochodziło z budowy szpitala tymczasowego dla osób chorych na Covid-19. Sprawozdanie za rok 2021 nie zostało jeszcze zatwierdzone.

Roszady w Radzie Nadzorczej spółki

Prezydent odwołał ze składu Rady Nadzorczej Targów Lublin panie Kamilę Mazur -Strzępkę oraz Magdę Makarewicz. Makarewicz była członkinią rady od sześciu lat, Mazur-Strzępka od pięciu.

W ich miejsce Prezydent powołał Tomasza Krupińskiego oraz Mirosława Kasprzaka. Krupiński to radca prawny. Kasprzak w latach 2018-2020 był wiceprezesem lubelskiego MOSiRu. Od czerwca 2021 jest prezesem Fundacji Empiria z siedzibą w Warszawie. Próżno jednak szukać informacji o jej działalności.

Jaki był powód odwołania dotychczasowych przedstawicieli miasta Lublin w radzie nadzorczej spółki Targi Lublin SA? Kto wskazał Prezydentowi osoby, które powołał na ich miejsce? Jakie są ich kwalifikacje do reprezentowania miasta w Radzie Nadzorczej? Te pytania zadaliśmy w biurze prasowym lubelskiego urzędu miasta.

– Powoływanie i odwoływanie członków rady nadzorczej jest uprawnieniem akcjonariusza spółki. W Targach Lublin S.A. Gmina Lublin wskazuje i odwołuje dwóch członków Rady Nadzorczej, a pozostałych członków Rady Nadzorczej wyznaczają akcjonariusze: Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. – trzech członków oraz Województwo Lubelskie – jednego członka. Wyznaczone osoby posiadają bogate doświadczenie w zakresie funkcjonowania spółek prawa handlowego, w tym oparte m.in. na działalności w organach spółek lub świadczeniu pomocy prawnej podmiotom gospodarczym – wyjaśnia Katarzyna Duma, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Lublin.

Od sierpnia 2021 członkiem Rady Nadzorczej spółki jest również Karol Hołówkowski, Dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *