Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  25.04.2023

Posprzątane, choć nie do końca. Za to pojawi się kosz na śmieci

Udostępnij

Urzędnicy tylko „rozpoczęli porządki”, dokończyć mieli okoliczni mieszkańcy. Tak lubelski Ratusz tłumaczy dlaczego chwali się akcją  sprzątania terenów zielonych na Rusałce, na którym nadal zalegają góry śmieci.

Piątek, po godz. 15, tereny zielone na Rusałce. Jest zastępca prezydenta, fotograf, osoba odpowiedzialna za social media w Urzędzie Miasta. Jest nawet pies. Świeci słońce, kwitną mirabelki, idealna pogoda na sesję. Prezydent pozuje, fotograf robi kilka zdjęć.

Gdy do prezydenta Artura Szymczyka dołączają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin zaczyna się wielkie sprzątanie. Plastikowe i szklane butelki, którymi gęsto usiane są ścieżki i łąki Rusałki, znikają w dużych pomarańczowych workach. Urzędnicy zbierają śmieci nawet z prywatnych działek, których dotąd Ratusz sprzątać nie chciał.

Nadal brudno? Bo urzędnicy tylko zaczęli

Po godz. 17 prezydenta już nie ma, fotografa też, sprzątający zapełniają śmieciami ostatnie worki. Z trawy gdzieniegdzie wystają tabliczki „Dbaj o czystość miasta”, a przy ulicy na wywiezienie czeka kilkanaście wypchanych szkłem i plastikiem worków. Ale na zdjęciach, którymi następnego dnia Ratusz i prezydent Szymczyk pochwalą się na swoich Facebookach, nie widać tego jak w rzeczywistości wygląda ten teren.

Jesteśmy na Rusałce tuż po tym jak zakończyły się piątkowe porządki z okazji Światowego Dnia Ziemi. Robimy kilka zdjęć. W krzakach nadal leżą butelki. Szkła nadal jest też mnóstwo przy betonowych murkach, które świetnie sprawdzają się jako ławki. Jakby sprzątanie przerwano w połowie.

W sobotę pytamy o to lubelski Ratusz. Odpowiedź dostajemy w poniedziałek popołudniu.

Akcja „Posprzątajmy Lublin na wiosnę” prowadzona była w piątek i sobotę. Dzielnica Śródmieście zgłosiła m.in. tereny zielone przy ul. Rusałka i zadeklarowała wykonanie tych prac w dniu 22 kwietnia (sobota). Natomiast pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, by wspomóc mieszkańców Śródmieścia rozpoczęli sprzątanie tych terenów dzień wcześniej, 21 kwietnia (piątek) – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego Kancelarii Prezydenta. – Była to akcja przeprowadzona przez pracowników z własnej inicjatywy i po godzinach pracy – podkreśla.

Głazik zapewnia też, że „teren ten zostanie ponownie sprawdzony i jeszcze raz w razie konieczności posprzątany interwencyjnie przez miejskie służby”.

Czekając na kosze

Tereny zielone na Rusałce to kilka hektarów geodezyjnie podzielonych na 13 działek (cztery należą do osób fizycznych, dwie do kościoła, pięć do Skarbu Państwa, a dwie są w posiadaniu gminy Lublin). To jedna z ostatnich niezabudowanych przestrzeni w centrum miasta, chętnie odwiedzana przez właścicieli psów i coraz częściej także przez młodzież. Patrole Straży Miejskiej i policji pojawiają się tu sporadycznie, śmieciarki nigdy. W efekcie z każdym kolejnym ciepłym dniem góry butelek rosną.

Kompleksowo miasto sprząta ten teren raz do roku – wiosną. Potem „prace porządkowe są wykonywane interwencyjnie, według potrzeb lub na zgłoszenie”. Ale też nie na całości – właścicieli działek prywatnych ściga Straż Miejska. W zeszłym roku zakończyło się to sukcesem – nawet stąd w końcu wywieziono butelki po sokach, alkoholach, opakowania po chipsach i jedzeniu na wynos.

Co z tego jak za kilka dni jest to samo – komentuje mieszkaniec pobliskiej ul. Wesołej. Na Rusałkę regularnie przychodzi z psem. – Nawet jeśli każdy z tych dzieciaków zostawi po sobie tylko jedną pustą butelkę to w ciągu tylko jednego dnia nazbiera się ich kilkadziesiąt.

Naprawdę nie rozumiem dlaczego nie można postawić tu śmietników – komentuje inny częsty bywalec tego miejsca. – Same tabliczki niczego nie załatwią.

Wiosną zeszłego roku biuro prasowe Ratusza zapewniało, że „przeanalizuje możliwość postawienia tam koszy”. Nic jednak się nie wydarzyło. Koszy jak nie było, tak nie ma. Pojawiły się tylko tabliczki zachęcające do korzystania ze śmietników.

Ratusz dopytywany o to dziś w końcu obiecuje.

Na terenie jednej z miejskich działek postawimy kosz na odpady – deklaruje Monika Głazik z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Kosz pojawi się jeszcze przed majówką.

Światowy Dzień Ziemi

Miniony weekend upłynął pod znakiem wielkich porządków – 22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi.  Powołany został 53 lata temu przez przejętych postępującą degradacją środowiska naukowców. Tradycją jest już sprzątanie okolic najbardziej zaniedbanych. – Celem corocznej akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę” organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi jest włączenie wszystkich mieszkańców miasta w dbałość o otoczenie – tłumaczy biuro prasowe lubelskiego Ratusza. – Akcja, w której każdy bierze udział dobrowolnie, co roku cieszy się rosnącym zainteresowaniem mieszkańców. Potwierdza to również otrzymane dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie na zakup worków i rękawic w ramach projektu „Ekologiczny Lublin. Oszczędzaj wodę, segreguj odpady, dbaj o otoczenie”.

Współpraca: Agnieszka Mazuś

Jedna odpowiedź do “Posprzątane, choć nie do końca. Za to pojawi się kosz na śmieci”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    W Śmieciogrodzie jest tylK0 jeden sP0sób na trwałe uP0rządK0wanie terenu – wydanie któremuś z członków klubu wuzetki na kurniki. Wszystkie inne akcje należy traktować jaK0 działania P0zorowane.
    PS. Dobrze, że przygarnęliście red. Mazuś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *