Wesprzyj Kontakt

8 minuty czytania  •  03.05.2023

Głosują, piszą, dorabiają. Czym się wykazał poseł z Chełma, a czym posłanka z Biłgoraja

Udostępnij

Kto najwięcej dorabia w komisjach? Kto prawie nigdy nie opuszcza głosowań? Kto najczęściej wchodzi na sejmową mównicę, a kto woli pisać interpelacje? Podsumowaliśmy aktywność posłów z okręgu nr 7 (Chełm, Biała Podlaska, Zamość).

Poparcie w wyborach w 2019 r.

posełklub/kołoliczba głosów
Jacek SasinKlub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość91 241 
Sławomir ZawiślakKlub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość24 346 
Riad HaidarKlub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni21 483 
Marcin DuszekKlub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość16 017 
Krzysztof GrabczukKlub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni15 452 
Dariusz StefaniukKlub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość15 070 
Anna Dąbrowska-BanaszekKlub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość13 787 
Monika PawłowskaKlub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość12 916 
Jarosław SachajkoKoło Poselskie Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia10 651 
Tomasz ZielińskiKlub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość10 207 
Teresa Hałas Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość   8 622 
Beata Strzałka Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość   7 785 
Posłowie z 7 okręgu: liczba głosów otrzymanych w wyborach parlamentarnych w 2019 roku

Dorobić w komisjach

Poza dietą w wysokości 4 008 zł brutto i uposażeniem, wynoszącym brutto 12 826 zł posłom przysługują dodatki. Przewodniczący komisji dostaje dodatkowo 20 proc. uposażenia, wiceprzewodniczący 15 proc., a przewodniczący podkomisji 10 proc.

I tak Jarosław Sachajko (Kukiz’15) jest wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w Podkomisji stałej ds. biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie jest przewodniczącym. Sławomir Zawiślak (PiS) pełni funkcję zastępcy przewodniczącego w Komisji Polityki Senioralnej. A Tomasz Zieliński (PiS) jest zastępcą przewodniczącego w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Do największej liczby komisji i podkomisji sejmowych należy Monika Pawłowska (4 komisje i 4 podkomisje). W siedmiu pracują Beata Strzałka, Dariusz Stefaniuk oraz Tomasz Zieliński (każde z nich w trzech komisjach i czterech podkomisjach).

Posłowie nie pobierają wynagrodzenia za pracę w zespołach parlamentarnych. Niezwykle aktywna jest tutaj Beata Strzałka (18 zespołów).  W 15 jest Jarosław Sachajko, a Monika Pawłowska w 16. W kwietniu 2021 posłanka zakończyła współpracę z Parlamentarnym Zespołem do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+, Parlamentarnym Zespołem ds. Legalizacji Marihuany oraz Parlamentarnym Zespołem Praw Kobiet. Było to związane z jej przejściem do klubu Zjednoczonej Prawicy (do Sejmu weszła z listy SLD).

Podkomisja nie pracuje, ale przewodnicząca zarabia

Komisje mogą powoływać ze swojego grona kilkuosobowe zwykle podkomisje. Obecnie działają 72 podkomisje stałe. Przewodniczący każdej z nich otrzymuje dodatek w wysokości 10 proc. uposażenia, czyli ok. 1282 zł brutto miesięcznie, co daje kwotę 15 391 zł rocznie.

Monika Pawłowska przewodniczy podkomisji stałej ds. polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Ta podkomisja zbierała się zaledwie trzykrotnie od początku kadencji. W tym roku nie odbyło się ani jedno posiedzenie. Przepisy nie stanowią o obniżeniu dodatku w związku z brakiem prac stałych podkomisji, więc posłanka Zjednoczonej Prawicy pobrała już w tym roku 5 130,64 zł. Posłanka jest też jednym z trzech wiceprzewodniczących podkomisji ds. społecznych w wojsku, która średnio zbiera się dwa razy w roku.

Jak wyliczył RMF FM, różnego rodzaju dodatki pobiera aż 260 na 460 posłów.

Kto najczęściej na mównicy

Najczęściej na sejmowej mównicy pojawiał się Krzysztof Grabczuk (KO). Niewiele rzadziej robił to Jarosław Sachajko (Kukiz’15), który do Sejmu dostał się z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej. Powyżej setki wystąpień zanotowała Anna Dąbrowska-Banaszek (PiS).

Najmniej do powiedzenia publicznie mieli: Riad Haidar (KO), Marcin Duszek (PiS) i Sławomir Zawiślak (PiS). Od jesieni 2019 do dziś każdy z nich wszedł na sejmową mównicę tylko 7 (Haidar), 6 (Duszek) i 4 (Zawiślak) razy.

posełklub/kołoliczba wypowiedzi
Krzysztof Grabczuk Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni 197 
Jarosław Sachajko Koło Poselskie Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia 173 
Anna Dąbrowska-BanaszekKlub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 113 
Beata Strzałka Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 67 
Monika Pawłowska Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 49 
Tomasz Zieliński Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 45 
Jacek Sasin Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 18 
Dariusz Stefaniuk Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 14 
Teresa Hałas Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 11 
Riad Haidar   Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni 
Marcin Duszek Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 
Sławomir Zawiślak Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 
Posłowie z 7 okręgu: liczba wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu  (dane na 19 kwietnia 2023)

Posłowie z okręgu nr 7: liczba wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu (dane na 19 kwietnia 2023)

Udział w głosowaniach

Największą frekwencję w głosowaniach zanotował Tomasz Zieliński (PiS). Poseł opuścił tylko dwa. To czwarty najwyższy wynik w Sejmie. Dobrze wypada też Anna Dąbrowska-Banaszek (PiS), której wskaźnik głosowań to 99,88%.

Mniej zdyscyplinowana pod tym względem jest opozycja. Najlepszy z tego grona – Krzysztof Grabczuk (KO) – opuścił 147 z 8186 głosowań. Najwięcej nieobecności mają z kolei: Teresa Hałas (PiS), Sławomir Zawiślak (PiS), Jarosław Sachajko (Kukiz’15) i Riad Haidar, który nie brał udział w aż 1103 głosowaniach.

posełklub/kołoudział w głosowaniach
Tomasz Zieliński Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 99,98% 
Anna Dąbrowska-Banaszek Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość99,88% 
Beata Strzałka Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 99,45% 
Marcin Duszek Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 99,25% 
Monika Pawłowska Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 98,68% 
Dariusz Stefaniuk Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 98,40% 
Jacek Sasin Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 98,24% 
Krzysztof Grabczuk Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni 98,20% 
Teresa Hałas Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 94,59% 
Sławomir Zawiślak Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 94,44% 
Jarosław Sachajko Koło Poselskie Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia94,00% 
Riad Haidar Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni 86,53% 
Posłowie z 7 okręgu: udział w głosowaniach  (dane na 19 kwietnia 2023)

Interpelacje i zapytania

Riad Haidar (KO) jest autorem największej liczby interpelacji spośród wszystkich posłów z okręgu chełmskiego – 510. Dużo piszą też Jarosław Sachajko (Kulkiz’15) i Monika Pawłowska (PiS).

Najmniejszą aktywność w tym zakresie wykazują Dariusz Stefaniak, Teresa Hałas, Sławomir Zawiślak, Tomasz Zieliński i Jacek Sasin. Ten ostatni nie złożył ani jednej interpelacji.

Niezwykle słabo posłowie z okręgu nr 7 wypadają analizując liczbę zapytań poselskich, którym nadano bieg. Ponownie w czołówce znaleźli się Riad Haidar (22 zapytania) i Monika Pawłowska (20). Krzysztof Grabczuk, Marcin Duszek, Tomasz Zieliński oraz Jacek Sasin w ogóle nie korzystali z tej formy aktywności.

Niewielką popularnością cieszą się również pytania w sprawach bieżących. Najwięcej – 29 – zadała ich Monika Pawłowska. Z kolei pod względem oświadczeń przewodzą Anna Dąbrowska-Banaszek (43) i Beata Strzałka (25).

posełklub/kołoliczba interpelacji, którym nadano bieg
Riad Haidar Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni510 
Jarosław Sachajko Koło Poselskie Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia367 
Monika Pawłowska Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 294 
Anna Dąbrowska-BanaszekKlub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 107 
Krzysztof GrabczukKlub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni65 
Beata Strzałka Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 41 
Marcin Duszek Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 33 
Dariusz Stefaniuk Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość16 
Teresa Hałas Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 12 
Sławomir Zawiślak Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość11 
Tomasz Zieliński Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
Jacek Sasin Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość 
Posłowie z 7 okręgu: liczba złożonych interpelacji  (dane na 19 kwietnia 2023)

Podsumowanie aktywności parlamentarnej posłanek i posłów

Anna Dąbrowska-Banaszek – w bieżącej kadencji Sejmu 113 razy wypowiadała się podczas posiedzeń tej izby, opuściła zaledwie 10 głosowań, złożyła 107 interpelacji, zadała 13 zapytań, 18 pytań w sprawach bieżących oraz wygłosiła 43 oświadczenia. Obecnie zasiada w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Zdrowia oraz Komisji ds. Unii Europejskiej.

Marcin Duszek – autor 33 interpelacji. Na koncie nie ma żadnych zapytań ani oświadczeń. Raz zadał pytanie w sprawach bieżących, które dotyczyło korzyści związanych z wpisaniem Via Carpatia do sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE. Jego frekwencja w głosowaniach obecnie kształtuje się na poziomie 99,25%. Rzadko pojawia się na mównicy – do tej pory zanotował zaledwie sześć wypowiedzi.

Krzysztof Grabczuk – na przeciwległym biegunie pod względem liczby wypowiedzi, których ma już 197. Udział w głosowaniach w jego przypadku wynosi 98,20%. Ponadto złożył 65 interpelacji, zadał 6 pytań w sprawach bieżących, wygłosił 2 oświadczenia. Członek Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Riad Haidar – lider pod względem liczby złożonych interpelacji spośród posłów z omawianego okręgu. Autor 22 zapytań oraz 9 pytań w sprawach bieżących. Nie wygłosił żadnego oświadczenia. Jego frekwencja w głosowaniach nie jest zbyt wysoka i kształtuje się na poziomie 86,53%. Niezbyt znacząca jest również liczba jego wypowiedzi, których ma 7. Należy do Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Zdrowia.

Teresa Hałas – wśród jej aktywności można wskazać 11 wypowiedzi, 443 opuszczone głosowania, 12 złożonych interpelacji, 7 zapytań i 5 oświadczeń. Członkini Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Monika Pawłowska – autorka 294 interpelacji, 20 zapytań oraz 29 pytań w sprawach bieżących. Nie wzięła udziału w 108 głosowaniach, natomiast liczba jej wypowiedzi na ten moment wynosi 49. Przewodniczy podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Jarosław Sachajko – na swoim koncie ma aż 491 opuszczonych głosowań, często jednak zabiera głos na posiedzeniach Sejmu (173 wypowiedzi). Łącznie złożył 367 interpelacji oraz 3 zapytania. Nie korzystał z instytucji pytań w sprawach bieżących i oświadczeń. Pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jacek Sasin – wicepremier i minister aktywów państwowych nie podjął w bieżącej kadencji żadnej aktywności związanej z interpelacjami, zapytaniami, pytaniami w sprawach bieżących i oświadczeniami. Ponadto opuścił 144 głosowania, wygłosił 18 wypowiedzi.

Dariusz Stefaniuk – wziął udział w 98,40% wszystkich głosowań, złożył 16 interpelacji. Oprócz tego zadał 2 pytania w sprawach bieżących oraz 1 zapytanie. 14-krotnie wypowiadał się na posiedzeniach Sejmu.

Beata Strzałka – w swoim dorobku ma 67 wypowiedzi, znajduje się w czołówce parlamentarzystów z okręgu nr 7 pod względem frekwencji w głosowaniach (opuściła ich tylko 45). Jej autorstwa było 41 interpelacji, 25 oświadczeń, 14 pytań w sprawach bieżących oraz 8 zapytań.

Sławomir Zawiślak – jeden z najmniej aktywnych posłów z okręgu obejmującego Chełm. Złożył 11 interpelacji i ma po jednym zapytaniu, pytaniu oraz oświadczeniu. Opuścił też dość dużą liczbę głosowań, bo aż 455, a także wygłosił najmniej ze wszystkich, bo tylko 4, wypowiedzi. Pełni funkcję zastępcy przewodniczącego w Komisji Polityki Senioralnej.

Tomasz Zieliński – lider pod względem frekwencji w głosowaniach, nie tylko wśród posłów z naszego regionu. Autor 45 wypowiedzi. Oprócz tego jego aktywność ograniczyła się do 8 interpelacji, 5 pytań w sprawach bieżących i 7 oświadczeń. Jest zastępcą przewodniczącego w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Arkadiusz Plewik, Marcin Szemraj
fot. główne: Aleksander Zieliński, Kancelaria Sejmu; zdjęcia: sejm.gov.pl


Zobacz też: Nasi posłowie – przedwyborcze podsumowanie aktywności posłow z szóstego okręgu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

04.12.2023

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, podsumowuje kadencję. I chce kandydować na kolejną

Krzysztof Żuk mijające pięć lat uznaje za udane. Wylicza, że…

8 minuty czytania

03.12.2023

W końcu wiadomo, ile płaci Jarosław Kaczyński. Michał Moskal musiał ujawnić zarobki w PiS

Jesienią w Sejmie zadebiutowało dziesięciu posłów i posłanek z województwa…

8 minuty czytania

03.12.2023

Oświadczenia majątkowe posłów. Jeden ma osiem miejsc parkingowych, inny kredyt mieszkaniowy, ale nie ma mieszkania

Przyglądamy się oświadczeniom majątkowym posłów z okręgów wyborczych nr 6…

7 minuty czytania

02.12.2023

Mentzen oszczędza w bitcoinach, Tusk bierze trzy emerytury. Oświadczenia majątkowe

Posłowie nowej kadencji Sejmu złożyli już oświadczenia majątkowe 2023. Wyjawiają…

6 minuty czytania

29.11.2023

To może być trzęsienie ziemi. Kto w lubelskim PiS nie może spać spokojnie?

W zarządzie województwa może dojść do poważnych zmian personalnych. Swojej…

2 minuty czytania

28.11.2023

Czarnek został szefem szefów w PiS. Bierze całe lubelskie

Przemysław Czarnek został szefem Prawa i Sprawiedliwości na województwo lubelskie.…

2 minuty czytania

27.11.2023

Bez Czarnka i bez Sasina. Dwutygodniowy rząd Morawieckiego zaprzysiężony

Nie ma w nim czołowych i budzących największe kontrowersje polityków…

5 minuty czytania

24.11.2023

Lubelski wojewoda się żegna. „Chłopaki nie płaczą”

Lech Sprawka złożył dymisję z urzędu wojewody lubelskiego. Czeka na…