Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  24.03.2021

Posłowie milczą na co wydają 180 tys. zł rocznie

Udostępnij

Posłowie na prowadzenie biur poselskich otrzymują ponad 15 tys. zł. miesięcznie Postanowiliśmy dowiedzieć się na co wydają te pieniądze. Nie udało się. W tym temacie, wśród posłów istnieje porozumienie ponad podziałami. Odpowiedzi udzieliła nam jedynie posłanka Polski 2050 Joanna Mucha i… Jacek Sasin.

Na co posłowie przeznaczają ryczałt?

Przede wszystkim na wynagrodzenia pracowników biura poselskiego. Ci muszą być zatrudnieni na umowę o pracę. W dalszej kolejności ryczałt wydają na kilometrówki – koszty przejazdów posła samochodem, nie więcej niż jednak niż 3500 km miesięcznie. Warto pamiętać, że posłowie mają zagwarantowane bezpłatne przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przeloty w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatne przejazdy środkami publicznej komunikacji miejskiej. Na co jeszcze idzie ryczałt? Na m.in. czynsz i opłaty biurowe i media, wynajmowanie sal na spotkania z wyborcami, materiały biurowe, kwiaty i nagrody, zakup i konserwację sprzętu czy ostatecznie na ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u ekspertów oraz tłumaczenia. Warto wspomnieć, że posłom na urządzenie i remont biura poselskiego przysługuje 11 tys. zł, chyba, że zasiadają drugą kadencję – wtedy tylko 6,5 tys. zł.

Posłowie i posłanki Lubelszczyzny

Postanowiliśmy zapytać 27 posłów i posłanki z całej Lubelszczyzny na co wydali swój ryczałt. Sprawozdanie z wydatków do końca stycznia musieli przekazać do Kancelarii Sejmu. Wydawało się, że z odpowiedzią nie będzie najmniejszego problemu.

Był. Na nasz wniosek, wysłany mailem odpowiedziało tylko dwoje!

Po 3 dniach otrzymaliśmy telefon z biura poselskiego Joanny Muchy (Polska 2050) – Przepraszam, przegapiłem maila, czy nie za późno na przesłanie sprawozdania? – pytał nas Sławomir Jawor, asystent posłanki. Po chwili na mailu mieliśmy pierwsze sprawozdanie. Jak się okazało – ostatnie. Jednak nie była to jedyna odpowiedź na naszego maila. Po 9 dniach otrzymaliśmy ją także z biura poselskiego Jacka Sasina (Prawo i Sprawiedliwość). – Sprawozdania są dostępne w kancelarii Sejmu. Proszę wystąpić bezpośrednio tam – odpowiedział nam Kamil Paszkowski, pracownik biura poselskiego.

Kancelaria Sejmu ma, ale nie da

Choć Kancelaria Sejmu już dawno otrzymała sprawozdania, to próżno ich szukać na stronie Sejmu. Gdy poprosiliśmy o ich udostępnienie, otrzymaliśmy odpowiedź, że:

Po przekazaniu przez posłów sprawozdań, Kancelaria Sejmu sporządza ich zestawienie i przedstawia je Prezydium Sejmu oraz Komisji Regulaminowej Spraw Poselskich i Immunitetowych. Po przyjęciu sprawozdań przez ww. organy zostaną one podane do publicznej wiadomości i opublikowane  w Systemie Informacyjnym Sejmu na stronie www.sejm.gov.pl w zakładce Posłowie, na podstronie każdego posła.

Zasady udostępniania informacji publicznych przez Sejm określone są w Regulaminie Sejmu, jednak odwołują się do Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Te nie nie przewidują możliwości ukrywania informacji publicznych do czasu ich opublikowania na stronie Sejmu. Z tego powodu byliśmy zmuszeni złożyć skargę na bezczynność do sądu. Mamy nadzieję, że zanim zostanie rozpatrzona sprawozdania będą już dostępne na stronie Sejmu. Niestety pokazuje to, że Polska stoi na bakier z jawnością od najwyższych szczebli władzy.

Zastanawia nas po co posłom biura poselskie, skoro większość z nich nie odpisuje nawet na maila. Posłance Joannie Musze gratulujemy jawności.

Na co Joanna Mucha wydała ryczałt na biuro?

  • 122 tys. zł wydała na zatrudnienie dwojga pracowników (średnio ok. 4,5 tys. zł na osobę kosztów pracodawcy, co na rękę daję ok. 2,7 tys. zł)
  • 20 tys. zł na przejazdy (ok. 24 tys. km, średnio 1,8 tys. km miesięcznie)
  • 20 tys. zł na biuro (cztery biura: w Lublinie na ul. Lubartowskiej 74A lok. 29, w Lubartowie i Łukowie – wspólnie z posłem Michałem Krawczykiem oraz w Puławach – wspólnie z posłami Krawczykiem i Martą Wcisło)
  • 14 tys. zł na korespondencję i ogłoszenia
  • 12 tys. zł na zakup materiałów biurowych i prasy
Sprawozdanie-z-wydatkowania-kwoty-ryczaltu-przeznaczonego-na-prowadzenie-biura-poselskiego-2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

15 minuty czytania

15.06.2024

Donosy, zwolnienia, represje. Komu w Filharmonii przeszkadzają związkowcy z „Solidarności”

Niedługo Andrzej Mazur miał celebrować 50 lat swojej pracy w…

12 minuty czytania

06.06.2024

Jechał, jechał i dojechał. Kim jest Tomasz Fulara, który zostanie zastępcą prezydenta Lublina [SYLWETKA]

Ma na koncie kilka sukcesów jeśli chodzi o zarządzanie komunikacją…

8 minuty czytania

05.06.2024

126 zł za jeden post. Na miejskim Facebooku od dekady zarabia ta sama firma

Średnio 28 tys. zł rocznie przez dziesięć lat. Zlecenia ma…

3 minuty czytania

03.06.2024

Akta śledztw w garażu. PiS-owskiemu prokuratorowi grożą zarzuty karne

Dyscyplinarka i zarzuty karne grożą byłemu Prokuratorowi Regionalnemu w Lublinie…

3 minuty czytania

30.05.2024

Nagie piersi i Nowy Jork. Czy po tym incydencie lubelski portal będzie się łączył z USA?

Młoda kobieta podciąga bluzkę i odsłania nagie piersi przed mieszkańcami…

7 minuty czytania

25.05.2024

Oskarżana o mobbing była dyrektorka SP nr 52 dostała pracę w innej szkole. Uczy przyrody

Małgorzata Stacharska odeszła na emeryturę w atmosferze skandalu – nauczyciel…

5 minuty czytania

23.05.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Ministerstwo traci cierpliwość

W trudnych i kontrowersyjnych tematach prezydent Krzysztof Żuk głosu nie…

5 minuty czytania

22.05.2024

Studenci opowiadają o zachowaniu prof. Andrzeja Kidyby. „Obszerny materiał dowodowy”

– Łamie on wszelkie standardy, jakie powinny obowiązywać na naszej…