var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Polityk Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości, został zatrzymany w poniedziałek przez agentów ABW. Kilka godzin wcześniej prokuratura otrzymała uchwałę Sejmu pozbawiającą posła z naszego regionu immunitetu.
O zatrzymaniu polityka poinformował jego adwokat Bartosz Lewandowski. W serwisie X zaznaczył, że stało się to na polecenie Prokuratury Krajowej. To ona właśnie przedstawia posłowi (wybranemu do Sejmu z województwa lubelskiego) 11 zarzutów. To m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Do zatrzymania doszło w Warszawie przed godz. 14. Kilka godzin przed akcją ABW, około godz. 10, prokuratura otrzymała uchwałę Sejmu pozbawiającą Marcina Romanowskiego immunitetu. Polityk to były wiceminister sprawiedliwości (2019-2023), który nadzorował m.in. Fundusz Sprawiedliwości.
Fundusz na politykę
Z ujawnianych od kilku tygodni faktów wynika, że ogromna pula pieniędzy zamiast na pomoc ofiarom przestępstw stała się ogromnym finansowym wsparciem polityczno-kampanijnym polityków Suwerennej Polski.
„Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w postaci osobowych źródeł dowodowych, dokumentacji dotyczącej postępowań o udzielenie dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, analizy zabezpieczonych dokumentów i elektronicznych nośników informacji wskazuje na dostatecznie uzasadnione podejrzenie, że poseł Marcin Romanowski popełnił 11 przestępstw, w tym polegających na udziale w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, a w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach, wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych (…)” – informowała niedawno Prokuratura Krajowa, tłumacząc, że obawia się matactwa w sprawie i dlatego będzie wnioskowała o aresztowania polityka.
– Realizując te wszystkie zadania zawsze postępowałem zgodnie z prawem. Każdy konkurs, każda decyzja ma udokumentowane, merytoryczne uzasadnienie – odpierał zarzuty Romanowski. I tłumaczył, że pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości trafiały do OSP, szpitali czy kół gospodyń wiejskich, bo tam przez lata nie inwestował rząd PO.
– Jestem gotów stawić czoła tym absurdalnym zarzutom, wszystkie wyjaśnienia i dowody na nieprawdziwość tych oskarżeń przedstawię w odpowiedniej procedurze prawnej. Prawda i sprawiedliwość zwyciężą! – przekonywał poseł.
Dzisiaj politycy prawicy zatrzymanie swojego kolegi nazywają ustawką. Przekonują też, że rano Romanowski sam zgłosił się do prokuratury.
Z interaktywnej mapy przygotowanej przez MS wynika, że w latach 2019-2023 w okręgu wyborczym Romanowskiego (Chełm, Zamość Biała Podlaska) z FS wydano 19 mln zł, w tym prawie 4 mln zł w roku wyborczym. W sumie było to 175 dotacji. Najwięcej z nich trafiło właśnie do OSP – 150 na łączną kwotę prawie 12 mln złotych. Drugie w kolejności były lokalne szpitale (15 dotacji na 6,5 mln zł), a najmniejszym powodzeniem cieszyły się u wiceministra Romanowskiego koła gospodyń wiejskich – dotacje dostały tylko cztery na prawie 80 tys.
Ta ostatnia niedziela
Dzień przed zatrzymaniem, w niedzielę, Marcin Romanowskibył w Częstochowie na pielgrzymce Radia Maryja. O. Tadeusz Rydzyk mówił o nim tak: – Pozdrawiam tych posłów, byłych wiceministrów, nad którymi się pastwią i których chcą do więzienia wsadzić. Taki mamy sejm. Okropne to jest. Taki pan Romanowski. Porządny człowiek. Wiecie, nie będę mówił o dobrych rzeczach tego człowieka i za co? – przemawiał redemtorysta. I apelował, żeby skończyć z zemstą i „więzieniem niewinnych”.
Wybory 2024 czyli „kandydaci specjalnej troski”
Podczas jesiennych wyborów parlamentarnych jedynką listy PiS na Chełm i Zamość był ówczesny szef MSWiA Mariusz Kamiński – jeden z najbliższych i najstarszych współpracowników prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Znają się jeszcze z czasów Porozumienia Centrum. Kamiński był kiedyś szefem CBA, a w 2015 roku został skazany na więzienie za nielegalne prowadzenie działań w tzw. aferze gruntowej (2007 r.). Potem ułaskawił go – w ocenie wielu prawników wbrew prawu – prezydent Andrzej Duda.
Marcin Romanowski też nie jest z lubelskiego. Pochodzi z Kujaw, jest związany z Toruniem i Warszawą. Jest członkiem Suwerennej Polski Ziobry i wiceministrem sprawiedliwości. Kandydował na posła z okręgu numer 7. W 2019 również próbował zdobyć mandat z Lubelskiego, ale wtedy mu się to nie udało.
Na zdjęciu: Marcin Romanowski, poseł wybrany z województwa lubelskiego. 15 lipca został zatrzymany przez ABW (Fot. Marcin Romanowski FB)
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz