var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"This is not a valid email address.","bwg_search_result":"There are no images matching your search.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Search","bwg_show_ecommerce":"Show Ecommerce","bwg_hide_ecommerce":"Hide Ecommerce","bwg_show_comments":"Show Comments","bwg_hide_comments":"Hide Comments","bwg_restore":"Restore","bwg_maximize":"Maximize","bwg_fullscreen":"Fullscreen","bwg_exit_fullscreen":"Exit Fullscreen","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Play","pause":"Pause","is_pro":"","bwg_play":"Play","bwg_pause":"Pause","bwg_hide_info":"Hide info","bwg_show_info":"Show info","bwg_hide_rating":"Hide rating","bwg_show_rating":"Show rating","ok":"Ok","cancel":"Cancel","select_all":"Select all","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Powołanie nowego wojewody lubelskiego postawiło mieszkańców Lublina w specyficznej sytuacji. Prezydent Lublina może zwolnić żonę wojewody, a wojewoda może zwolnić żonę prezydenta Lublina. Czy między politycznymi oponentami nastąpiło zawieszenie broni?
Wydział Oświaty i Wychowania samodzielnie tworzy Departament Oświaty i Wychowania. Na jego czele stoi Zastępcę Prezydenta ds. Oświaty i Wychowania Mariusz Banach – były radny klubu Wspólny Lublin. Na szczycie tej struktury stoi prezydent Lublina – Krzysztof Żuk. Natomiast nad przestrzeganiem prawa przez miasto Lublin stoi wojewoda Lech Sprawka. Mówiąc krótko: Wojewoda ma kontrolować szefa swojej żony. Patowa sytuacja.
Uwolnić zakładniczkę?
Najprostszym rozwiązaniem tej sytuacji jest uwolnienie zakładniczki – tak by prywatny interes nie stały w sprzeczności z zależnością polityczną i ustrojową. Inaczej wyborcy mogą uznać, że żona wojewody stała się swego rodzaju zakładniczką układu między PO a PiS. W tym konkretnym przypadku, między Lechem Sprawką a Krzysztofem Żukiem. Czy wojewoda będzie prawidłowo kontrolował prezydenta Lublina, wiedząc, że jest on pracodawcą żony? Pomimo pokładów dobrej wiary – można mieć ku temu uzasadnione wątpliwości.
Polityczna wojna zawieszona?
Na szczeblu krajowym PIS i PO są w oczywistej opozycji a wręcz w konflikcie. Obrona wymiaru sprawiedliwości czy aresztowanie byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin Piotra Kowalczyka – wszędzie słychać spór polityczny. Były wojewoda Przemysław Czarnek idealnie wpisywał tą sytuację – był w konflikcie z prezydentem Lublina. Po pierwsze: chciał odwołania Żuka w związku z zasiadaniem w Radzie Nadzorczej PZU. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał mu rację. Po drugie: unieważnił studium Lublina w obrębie Górek Czechowskich. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał mu rację, lecz sprawę ma jeszcze rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny. Po trzecie: domagał się zmiany na stanowisku dyrektora Muzeum Lubelskiego, które piastuje… Katarzyna Mieczkowska – żona prezydenta Lublina. Jedyne co łączyło byłego wojewodę i prezydenta Lublina to niechęć do Marszu Równości.
Obecnemu wojewodzie nie zależy już tak bardzo na przejęciu władzy w Muzeum Lubelskim. Muzeum jest instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego, współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zależności służbowe nie są tu tak jaskrawe jak w przypadku żony wojewody, ponieważ wojewoda nie ma bezpośredniego wpływu na wybór dyrektora Muzeum Lubelskiego. Nie sposób, jednak zapomnieć, że władza w Sejmiku Województwa, który wybiera dyrektora należy do PIS. Partii, która rządzi krajem. Jej reprezentantem w naszym województwie jest wojewoda Sprawka.
Czy zawieszenie broni nastąpi też na innych frontach? Łatwo wyobrazić sobie, że nowy wojewoda odpuści sobie sprawę Górek Czechowskich przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Czy tak będzie? Czas pokaże. Dla mieszkańców Lublina obecna sytuacja na pewno nie jest komfortowa.
Zamiana żon?
Rozwiązaniem skomplikowanej sytuacji byłaby „zamiana żon”. Na szczęście nie dopuszczają tego przepisy. Ustawy: o pracownikach samorządowych, o pracownikach państwowych oraz o służbie cywilnej zabraniają podległości służbowej między małżonkami.
„Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 2, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.”
art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych
„Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia nie mogą być zatrudnieni w tym samym urzędzie, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek służbowej podległości.”
art. 9 ustawy o pracownikach państwowych
„W urzędzie nie może powstać stosunek podległości służbowej między małżonkami (…)”
art. 79 ustawy o służbie cywilnej
Krzysztof Kowalik, Seweryn Szczepaniak
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz