Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  01.03.2022

Polacy do obrońców Ukrainy: wasze żony, dzieci, matki będą bezpieczne

Udostępnij

W tę wojnę wielu nie chciało uwierzyć, ale stało się. W czwartek o 4.45 polskiego czasu Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. W Polsce już jest prawie czterysta tysięcy uchodźców i wciąż napływają kolejni. Pomoc ruszyła natychmiast, ale będą potrzebne długofalowe działania.

Chcę wszystkim walczącym o wolność Ukraińcom złożyć w imieniu władz polskich, ale myślę, że również w imieniu wszystkich obywateli polskich, jasną deklarację: wasze żony, wasze dzieci, wasze matki – jeżeli trafią do naszego kraju – spotkają się z pełną opieką. Polska będzie dla nich bezpiecznym miejscem schronienia, bezpiecznym drugim domem – zapewnił w weekend szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Wszyscy mogą zostać

Już w czwartek szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jarosław Szajner zapewniał podczas konferencji prasowej w Dorohusku: – Każdy obywatel Ukrainy zostanie do naszego kraju wpuszczony, niezależnie od tego, czy ma ważne prawo do pobytu. Uciekający przed wojną nie muszą też na razie martwić się o formalności – w najbliższych dniach nie trzeba składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. Także Ukraińscy już przebywający w Polsce nie muszą jej opuszczać, jeśli ich dokumenty pobytowe straciły ważność. Uchodźcom przysługuje też bezpłatna opieka medyczna.

Nie ma też obowiązku rejestrowania się w punktach recepcyjnych. W takich miejscach można odpocząć, uzyskać pomoc medyczną, a przede wszystkim niezbędne informacje na temat pobytu w Polsce. Osoby, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu, mogą tu uzyskać informacje o miejscu tymczasowego zakwaterowania. Transport do punktów recepcyjnych z granicy zapewnia polskie państwo.

Adresy punktów recepcyjnych w województwie lubelskim:

  • Pałac Suchodolskich (GOKiT), Dorohusk – osiedle, ul. Parkowa 5
  • Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie, ul. Spółdzielcza 8
  • Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58
  • Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5
  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie – ul. Graniczna 2A
  • Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Hrubieszów, ul. Ciesielczuka 2
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim, Aleja Sportowa 8

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapewnia, że nasze województwo jest przygotowane na przyjęcie tylu osób, ile na przejściach granicznych się pojawi. – W przypadku bardzo dużej liczby uchodźców jesteśmy przygotowani na rozwinięcie punktów recepcyjnych, tak, żebyśmy mogli obsłużyć wszystkich potrzebujących tego wsparcia i organizacji ich dalszego pobytu na terenie Polski – podkreśla. Przybysze trafiają też do innych województw. – Jesteśmy podzieleni z panią wojewodą podkarpacką województwami, do których będziemy kierować – tłumaczył Sprawka w czwartek. – Zabezpieczamy też transport dla tych osób, które nie będą poruszały się własnymi samochodami. Lubelski wojewoda może kierować uchodźców do województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i oczywiście lubelskiego.

Lubelskie pomaga

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy oferują mieszkańcy dużych miast i najmniejszych miejscowości. Jak angażują się w nią największe samorządy naszego województwa?

Lublin

Lublin w porozumieniu z wojewodą na bieżąco aktualizuje listę miejsc, w których mogą być zakwaterowani uchodźcy – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa prezydenta. – Biorąc pod uwagę zarówno obiekty będące w zarządzie Miasta, jak i należące do innych podmiotów, już wcześniej szacowaliśmy, że na terenie Lublina znajduje się kilkanaście tysięcy miejsc m.in. w bursach szkolnych i internatach, akademikach czy hotelach. W piątek wieczorem w kilku miejscach w Lublinie ruszyły interwencyjne punkty noclegowe. Ponad 500 osób znajdzie tam nocleg, opiekę oraz pomoc psychologiczną i językową. Ośrodki koordynuje MOPR z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej i wolontariuszami. – W rezerwie są kolejne lokalizacje gotowe do uruchomienia w miarę potrzeb – zapewnia rzeczniczka. W mieście organizowane są też zbiórki – punkty, do których można zanosić dary, są pod tym adresem. Pracę organizacji pomocowych i wolontariuszy koordynuje działający przy Centrum Kultury Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie. Pod numerem tel. +48 533 39 15 69 można tam też uzyskać informacje dotyczące m.in. spraw socjalno-bytowych oraz pomocy prawnej dla uchodźców. Miasto poszukuje też pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić obywateli Ukrainy. Mogą oni się zgłaszać przez specjalny formularz dostępny pod tym linkiem. Oferty, przetłumaczone na język ukraiński, zostaną zamieszczone na stronie gospodarczy.lublin.eu/ukraina/.

Chełm

Chełm uruchomił specjalny adres mailowy ukraina@umchelm.pl dla Ukraińców i osób, które chcą pomóc. W hali MOSiR działa miejsce odpoczynku dla uchodźców. Pomoc można dostarczać do miejskiego sztabu przy ul. Piotra Skargi 11 oraz do Chełmskiego Domu Kultury, MOPR przy ul. Kolejowej 8 i hali MOSiR. Miasto prowadzi także zbiórkę na rzecz ukraińskich miast partnerskich – Kowla i Łucka. Prezydent Jakub Banaszek informuje o kilkuset miejscach noclegowych w mieście. „Jeśli ktoś udostępni uchodźcom swoje prywatne mieszkania, otrzyma bon komunalny” – czytamy w jego wpisie na facebooku. Na uchodźców z Chełma czeka też ponad 2 tys. miejsc w Polsce. Na dworcu PKS jest punkt przesiadkowy, z którego Ukraińcy są zabierani do innych miast w Polsce.

Zamość

W Zamościu przy krytej pływalni powstał punkt odpoczynku dla uciekających przed wojną. Miasto uruchomiło też całodobowy numer telefonu 725 707 007 oraz mail ukraina@zamosc.pl, pod którymi mogą zgłaszać się osoby dysponujące wolnymi pokojami i wolontariusze oraz darczyńcy. Do odwołania całą dobę są też czynne telefony w Wydziale Turystyki i Promocji: 84 677 24 19 i 84 677 24 94.

Biała Podlaska

Biała Podlaska tworzy bazę miejsc kwaterunku dla uchodźców. – Przygotowaliśmy 130 miejsc, zajętych mamy siedem – relacjonuje Artur Żukowski, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego. – W miarę potrzeby przygotujemy więcej. W siedzibie Straży Miejskiej przy Al. Tysiąclecia 22 działa całodobowy punkt zbiórki pomocy dla uchodźców. Pomoc można też dostarczać do MOPS, który pracuje w godz. od 7.30 do 18. Dyrektorzy szkół mają zapewnić ukraińskim uczniom opiekę psychologiczną, dzieciom i ich rodzicom pomaga też Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Gdzie szukać pomocy, jak pomagać?

Szczegółowe informacje dla obywateli Ukrainy znajdują się na rządowej stronie ua.gov.pl. Ma ona być na bieżąco aktualizowana. Po dodatkowe informacje można dzwonić na infolinię: +48 47 721 75 75. Również polskie samorządy uruchamiają specjalne e-maile i numery telefonów. Do potrzebujących docierają też liczne organizacje pomocowe.

A co my możemy zrobić? Możliwości jest wiele. Organizowane są zbiórki pieniężne i rzeczowe, poszukiwane są mieszkania dla uchodźców, transport oraz wolontariusze. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim nastawmy się na działanie długofalowe. Nie wiadomo, jak potoczą się sprawy w Ukrainie, ale musimy założyć, że pomoc może być potrzebna jeszcze długo. Uważajmy na niesprawdzone zbiórki. Jeśli nie potrafimy sami ich zweryfikować, nie wpłacajmy pieniędzy. Zanim zrobimy zakupy, sprawdźmy, co i gdzie jest potrzebne, a następnie zanieśmy je do punktów zbiórek – tam dokładnie wiedzą, co z nimi zrobić. Nie należy samodzielnie organizować zbiórek, a już w żadnym wypadku samemu wieźć zebranych rzeczy na granicę. Żeby uniknąć błędów, najlepiej zgłosić się do sprawdzonej organizacji. Albo np. skorzystać z podpowiedzi Homo Faber, zamieszczonej na stronie internetowej stowarzyszenia.

Jak poinformowała nas dziś rzeczniczka prasowa wojewody Agnieszka Strzępka, od 24 lutego z punktów recepcyjnych na terenie województwa lubelskiego skorzystało łącznie ponad 15 tys. osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

02.06.2023

Potańcówki w Noc Kultury 2023 na parkingu Ratusza nie będzie. Prezydent nagle cofnął zgodę

Zamiast samochodów – roztańczony parkiet. Tak miało być podczas 17.…

3 minuty czytania

02.06.2023

Rzemieślnicy wołają o pomoc. „Wypracowuję co najwyżej minimalną krajową”

Wysokie opłaty dobijają małe biznesy. Rzemieślnicy apelują o pomoc. Z…

2 minuty czytania

31.05.2023

„Wielki Brat” patrzy. Gdzie są kamery monitoringu w Lublinie (aktualizacja 2023)

Ratusz udostępnia on-line podgląd z monitoringu sześciu miejskich kamer. To…

14 minuty czytania

31.05.2023

„Dochodzimy do ściany”, czyli co może menedżer Śródmieścia

Mogę tylko prosić, nie mogę nikomu niczego nakazać – mówi Łukasz…

< 1 minuty czytania

23.05.2023

Naprawiają deptak. Wiele miesięcy od zgłoszenia

Z półrocznym opóźnieniem rozpoczęły się naprawy wybrakowanych spoin na deptaku.…

3 minuty czytania

23.05.2023

Dziennik budowy: Pomnik Kaczyńskiego jeszcze nie dojechał (zobacz plany)

Po geodetach, którzy w minionym tygodniu wyznaczyli fundament pod przyszły…

5 minuty czytania

21.05.2023

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Nałkowskich odwołany. „Pogrążył go dział techniczny”

Członkowie SM im. W.Z. Nałkowskich odwołali prezesa spółdzielni. Poszło o „sprawy techniczne”. Jak…

2 minuty czytania

19.05.2023

IPN na górkach czechowskich. Coraz więcej ludzkich szczątków (zdjęcia)

O kolejny tydzień przedłużą się prace prowadzone przez Biuro Poszukiwań…