Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  16.02.2023

Pogodna, czyli kurs fuszerki w układaniu asfaltu

Udostępnij

Ulica Pogodna na Bronowicach to przykład jak zrobić źle nawierzchnię asfaltową, korzystając ze starej, niestabilnej podbudowy. To kolejny przykład nawierzchni wymagającej pilnej interwencji, która startuje w naszym wewnętrznym autorskim redakcyjnym plebiscycie.

W plebiscycie redakcyjnym na najwspanialszą dziurę na ulicach Lublina dziś przedstawię Państwu Czytelnikom ulicę Pogodną. Dzielnica Bronowice należy do starszych w naszym mieście, a że była kiedyś na obrzeżach Koziego Grodu, to doczekała się utwardzonych nawierzchni dopiero w drugiej połowie poprzedniego stulecia. Nie było tu ułożonej kostki brukowej ani tez samego bruku. Spod dziurawego asfaltu wyziera ułożona w jodełkę kostka klinkierowa. Jej stosowanie było przewidziane na nieduże obciążenia, czyli ewentualnie samochody osobowe i na takie obciążenia wykonana pod nią jest podbudowa z odpowiedniego kruszywa i proporcjonalnej grubości. Na takim podłożu została położona warstwa asfaltu, wyraźnie zbyt cienka, która właśnie dogorywa w starciu z warunkami pogodowymi oraz ruchem cięższych pojazdów. Może nie są to spektakularne wyrwy, na których można stracić oponę, felgę albo i kawałek zawieszenia, niemniej jest to doskonały przykład jak nie należy przykrywać asfaltem klinkieru oraz dlaczego ruch ciężarówek na mniejszych ulicach musi być ograniczony.

Polecam naocznie przekonać się o misternym kształcie spękań i wynikających z tychże, fantazyjnych kształtach i nierównościach brzegów powstałych dziur. Jeżeli naprawy nie nastąpią w tym lub przyszłym roku, to obecne niewielkie wyrwy w nawierzchni przekształcą się w całkiem spore dołki.

Przebudowy ulicy Pogodnej nie znajdziemy wśród obietnic wyborczych prezydenta Lublina.

Przypomnę, że ulice – kandydatki w Mistrzostwach Lublina można zgłaszać poprzez wysyłanie nam drogą e-mailową: [email protected], bądź poprzez FB/Messenger. Szukamy zdjęć ulic najlepiej nadających się do zorganizowania zawodów pod tytułem „Sprawdź zawieszenie swego pojazdu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły