Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  31.08.2022

Podatek od nieruchomości w 2023. Czy opłaty wzrosną?

Udostępnij

Jaki będzie podatek od nieruchomości w 2023 roku? Zgodnie z procedurą budżetową obowiązującą w lubelskim ratuszu, do końca września powstaną założenia do przyszłorocznego projektu budżetu miasta. Sam projekt budżetu zostanie opracowany i przekazany radnym do końca listopada.

Podatek od nieruchomości w 2023: znacznie wzrosną maksymalne stawki

W związku z wysoką inflacją, znacznie wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywać w 2023 roku.

W I kwartale br. inflacja wyniosła 11,8%. Oznacza to, że maksymalne stawki podatku od nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrosną właśnie o taką wielkość. I tak,

  • stawka dla podatku dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 1,16 zł od 1 m2 powierzchni (w 2022 było to 1,03 zł),
  • stawka dla podatku dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 28,78 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (w 2022 było to 25,74 zł)

Są to stawki maksymalne, jakie rada gminy może uchwalić. Należy jednak zaznaczyć, że decyzja o ewentualnych podwyżkach należy do samorządowców. Np. w przypadku podatku od nieruchomości, prezydent przedstawia projekt uchwały radzie miasta i to radni podejmują decyzję, uchwalając ostateczne stawki podatku na kolejny rok.

Podwyżka podatku od nieruchomości jest przykrą koniecznością

Zapytaliśmy się miejskich radnych o to, czy należy podnieść stawki podatku od nieruchomości.

– Nie mam jeszcze wypracowanego stanowiska w sprawie. Uważam, że w poprzednich latach kiedy była dobra koniunktura nie należało zadłużać miasta w tak zastraszającym tempie. Mówiłem o tym wielokrotnie. Teraz kiedy mamy sytuację trudniejszą, nie tylko potrzebujemy pieniędzy na zaspokojenie bieżących wydatków i inwestycje, ale również na obsługę i spłatę długu – uważa Robert Derewenda z klubu radnych PiS.

– Jest kilka głównych powodów, które negatywnie wpływają na kondycję samorządów, m.in. szalejąca inflacja, wysokie ceny nośników energii, wysokie stopy procentowe i polityka państwa, które systematycznie ogranicza dochody miast i gmin – uważa radny Bartosz Margul, Przewodniczący Komisji Budżetowo-Ekonomicznej Rady Miasta.

Uważa też, że podatek od nieruchomości w 2023 trzeba podnieść, z uwagi na rosnącą inflację.

– W tych trudnych dla miasta czasach głosowanie za podwyżkami stawek podatku od nieruchomości staje się przykrą koniecznością. Trzeba zaznaczyć, że wzrost stawek o poziom inflacji oznacza utrzymanie poziomu podatku na jego realnej wartości sprzed roku. Przypuszczam, że propozycja zmian stawek podatkowych na 2023 rok będzie na poziomie niższym niż inflacja – powiedział nam radny Margul.

Ratusz: podwyżek podatków nie będzie. Na razie

Prezydent jeszcze nie zdecydował, czy zaproponować radnym, aby podwyższyć podatek od nieruchomości w 2023 roku.

– Decyzje dotyczące stawek podatków i opłat lokalnych na 2023 rok będą podejmowane w ramach prac nad założeniami do projektu budżetu miasta na 2023 rok, tj. do 15 września. Na ten moment nie zapadły jeszcze żadne rozstrzygnięcia w tym zakresie – uspokaja Joanna Stryczewska z biura prasowego urzędu miasta.

W tym roku w Lublinie stawki podatku od nieruchomości wynoszą 1,00 zł za m2 dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (limit wynosił 1,03 zł), 24,45 zł za m2 dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (przy maksimum 25,74 zł). Stawka podatku od budynków mieszkalnych wynosi 0,83 zł za m2 (maksymalna dopuszczalna stawka w tym roku wynosi 0,89 zł za m2).

Wpływy z podatku od nieruchomości w Lublinie w latach 2014-2021 (wykres)
Wpływy z podatku od nieruchomości w Lublinie w latach 2014-2021

Planowane w tym roku wpływy z podatku od nieruchomości wynoszą 192 mln zł od osób prawnych oraz 53 mln zł od osób fizycznych (za mieszkania). W sumie stanowią 10% wszystkich planowanych dochodów budżetowych, co świadczy o ich dużym znaczeniu dla kondycji finansowej miasta.

Ewentualna decyzja o tym, ile będzie wynosił podatek od nieruchomości w 2023 musi być podjęta przez radnych Rady Miasta do końca bieżącego roku.

Czytaj też „Zakazy covidowe przełożą się na mniejszy podatek od nieruchomości.” Aktualne stawki podatku od nieruchomości znajdziesz w BIPie miasta Lublin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

02.06.2023

Potańcówki w Noc Kultury 2023 na parkingu Ratusza nie będzie. Prezydent nagle cofnął zgodę

Zamiast samochodów – roztańczony parkiet. Tak miało być podczas 17.…

3 minuty czytania

02.06.2023

Rzemieślnicy wołają o pomoc. „Wypracowuję co najwyżej minimalną krajową”

Wysokie opłaty dobijają małe biznesy. Rzemieślnicy apelują o pomoc. Z…

2 minuty czytania

31.05.2023

„Wielki Brat” patrzy. Gdzie są kamery monitoringu w Lublinie (aktualizacja 2023)

Ratusz udostępnia on-line podgląd z monitoringu sześciu miejskich kamer. To…

14 minuty czytania

31.05.2023

„Dochodzimy do ściany”, czyli co może menedżer Śródmieścia

Mogę tylko prosić, nie mogę nikomu niczego nakazać – mówi Łukasz…

< 1 minuty czytania

23.05.2023

Naprawiają deptak. Wiele miesięcy od zgłoszenia

Z półrocznym opóźnieniem rozpoczęły się naprawy wybrakowanych spoin na deptaku.…

3 minuty czytania

23.05.2023

Dziennik budowy: Pomnik Kaczyńskiego jeszcze nie dojechał (zobacz plany)

Po geodetach, którzy w minionym tygodniu wyznaczyli fundament pod przyszły…

5 minuty czytania

21.05.2023

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Nałkowskich odwołany. „Pogrążył go dział techniczny”

Członkowie SM im. W.Z. Nałkowskich odwołali prezesa spółdzielni. Poszło o „sprawy techniczne”. Jak…

2 minuty czytania

19.05.2023

IPN na górkach czechowskich. Coraz więcej ludzkich szczątków (zdjęcia)

O kolejny tydzień przedłużą się prace prowadzone przez Biuro Poszukiwań…