Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  31.08.2022

Podatek od nieruchomości w 2023. Czy opłaty wzrosną?

Udostępnij

Jaki będzie podatek od nieruchomości w 2023 roku? Zgodnie z procedurą budżetową obowiązującą w lubelskim ratuszu, do końca września powstaną założenia do przyszłorocznego projektu budżetu miasta. Sam projekt budżetu zostanie opracowany i przekazany radnym do końca listopada.

Podatek od nieruchomości w 2023: znacznie wzrosną maksymalne stawki

W związku z wysoką inflacją, znacznie wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywać w 2023 roku.

W I kwartale br. inflacja wyniosła 11,8%. Oznacza to, że maksymalne stawki podatku od nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrosną właśnie o taką wielkość. I tak,

  • stawka dla podatku dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 1,16 zł od 1 m2 powierzchni (w 2022 było to 1,03 zł),
  • stawka dla podatku dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 28,78 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (w 2022 było to 25,74 zł)

Są to stawki maksymalne, jakie rada gminy może uchwalić. Należy jednak zaznaczyć, że decyzja o ewentualnych podwyżkach należy do samorządowców. Np. w przypadku podatku od nieruchomości, prezydent przedstawia projekt uchwały radzie miasta i to radni podejmują decyzję, uchwalając ostateczne stawki podatku na kolejny rok.

Podwyżka podatku od nieruchomości jest przykrą koniecznością

Zapytaliśmy się miejskich radnych o to, czy należy podnieść stawki podatku od nieruchomości.

– Nie mam jeszcze wypracowanego stanowiska w sprawie. Uważam, że w poprzednich latach kiedy była dobra koniunktura nie należało zadłużać miasta w tak zastraszającym tempie. Mówiłem o tym wielokrotnie. Teraz kiedy mamy sytuację trudniejszą, nie tylko potrzebujemy pieniędzy na zaspokojenie bieżących wydatków i inwestycje, ale również na obsługę i spłatę długu – uważa Robert Derewenda z klubu radnych PiS.

– Jest kilka głównych powodów, które negatywnie wpływają na kondycję samorządów, m.in. szalejąca inflacja, wysokie ceny nośników energii, wysokie stopy procentowe i polityka państwa, które systematycznie ogranicza dochody miast i gmin – uważa radny Bartosz Margul, Przewodniczący Komisji Budżetowo-Ekonomicznej Rady Miasta.

Uważa też, że podatek od nieruchomości w 2023 trzeba podnieść, z uwagi na rosnącą inflację.

– W tych trudnych dla miasta czasach głosowanie za podwyżkami stawek podatku od nieruchomości staje się przykrą koniecznością. Trzeba zaznaczyć, że wzrost stawek o poziom inflacji oznacza utrzymanie poziomu podatku na jego realnej wartości sprzed roku. Przypuszczam, że propozycja zmian stawek podatkowych na 2023 rok będzie na poziomie niższym niż inflacja – powiedział nam radny Margul.

Ratusz: podwyżek podatków nie będzie. Na razie

Prezydent jeszcze nie zdecydował, czy zaproponować radnym, aby podwyższyć podatek od nieruchomości w 2023 roku.

– Decyzje dotyczące stawek podatków i opłat lokalnych na 2023 rok będą podejmowane w ramach prac nad założeniami do projektu budżetu miasta na 2023 rok, tj. do 15 września. Na ten moment nie zapadły jeszcze żadne rozstrzygnięcia w tym zakresie – uspokaja Joanna Stryczewska z biura prasowego urzędu miasta.

W tym roku w Lublinie stawki podatku od nieruchomości wynoszą 1,00 zł za m2 dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (limit wynosił 1,03 zł), 24,45 zł za m2 dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (przy maksimum 25,74 zł). Stawka podatku od budynków mieszkalnych wynosi 0,83 zł za m2 (maksymalna dopuszczalna stawka w tym roku wynosi 0,89 zł za m2).

Wpływy z podatku od nieruchomości w Lublinie w latach 2014-2021 (wykres)
Wpływy z podatku od nieruchomości w Lublinie w latach 2014-2021

Planowane w tym roku wpływy z podatku od nieruchomości wynoszą 192 mln zł od osób prawnych oraz 53 mln zł od osób fizycznych (za mieszkania). W sumie stanowią 10% wszystkich planowanych dochodów budżetowych, co świadczy o ich dużym znaczeniu dla kondycji finansowej miasta.

Ewentualna decyzja o tym, ile będzie wynosił podatek od nieruchomości w 2023 musi być podjęta przez radnych Rady Miasta do końca bieżącego roku.

Czytaj też „Zakazy covidowe przełożą się na mniejszy podatek od nieruchomości.” Aktualne stawki podatku od nieruchomości znajdziesz w BIPie miasta Lublin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

03.06.2024

Kandydat do tytułu ESK odwołuje duże muzyczne festiwale. „Problemy finansowe”

W obszarze kultury Lublin wyraźnie patrzy w jednym kierunku –…

4 minuty czytania

28.05.2024

Po kilkanaście tysięcy na pożegnanie. Wójt przegrywa wybory i wypłaca nagrody

Ryszard Golec (PiS) wydał na nagrody dla urzędników prawie 300…

4 minuty czytania

27.05.2024

Padł ostatni bastion anty-LGBT. Radzyń Podlaski wycofał się z kontrowersyjnej uchwały

Radni Radzynia Podlaskiego uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin (SKPR, tzw.…

2 minuty czytania

14.05.2024

Zarząd województwa podzielił się zadaniami. Marszałek sam przypilnuje strumienia eurofunduszy

Wybrany tydzień temu przez sejmik województwa zarząd podzielił między sobą…

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…