Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  11.06.2024

PiS-owska armia urzędnicza nie do ruszenia. Wystarczyło się zapisać do WOT

Udostępnij

Słyszałam, że jeden ze starostów zatrudnił 80 osób ze swojego najbliższego otoczenia. Teraz pewnie wszyscy są żołnierzami – mówi posłanka PO Małgorzata Gromadzka. Jeżeli pracownik zaciągnął się do Wojsk Obrony Terytorialnej, to jego zwolnienie jest praktycznie niemożliwe.

Czy prawdą jest informacja o dość modnym ostatnio masowym przepływie urzędników z różnych miejsc szeroko rozumianej administracji publicznej, którzy są w okresie wypowiedzenia i masowo zapisują się do WOT-u, żeby uratować swoje miejsce pracy? Czy ministerstwo to monitoruje? Uzyskujemy sytuację, że nie możemy takiego urzędnika skutecznie zwolnić, a do WOT-u przyjmujemy chyba nie do końca kompetentnych ludzi – mówił w maju w Sejmie do szefa MON poseł KO z Lublińca Przemysław Witek. Sprawa, która poruszył, jest w państwowych spółkach i instytucjach poważnym problemem przy „czyszczeniu” ich z ludzi poprzedniej władzy.

Dwa dni po słowach Witka w jednostce wojskowej w Lublinie przysięgę złożyło 63 nowych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pasjonaci wojska, często po klasach mundurowych, którzy chcą swoją przyszłość związać z armią. Ale z tego co mówią politycy KO, wynika, że w lubelskiej jednostce jest też armia urzędników zatrudnionych za czasów PiS, dla których WOT jest zabezpieczeniem przed zwolnieniem z pracy.

„Dzieci” Macierewicza

Wojska Obrony Terytorialnej to dzieło Antoniego Macierewicza, kiedy kierował MON. Wymyślił, że regularne trenowani cywile będą wsparciem dla zawodowej armii. Szkolenie takiego żołnierza trwa kilka lat, a za udział w szkoleniach i tzw. gotowość bojową dostają wynagrodzenie (piszemy o tym dalej). Obecnie WOT liczy 40 tys. osób. Wysyłani są do akcji np. gdy trzeba pomóc przy usuwaniu zniszczeń po nawałnicach. W maju np. 63 z nich zostało skierowanych do pracy po podtopieniach w Gnieźnie.

W 2022 r. PiS uchalił Ustawę o obronie ojczyzny, w której zapisano bardzo ważne dla WOT-owców sformułowanie. Otóż taki żołnierz jest chroniony przed zwolnieniem z pracy. W praktyce oznacza to, że takiego weekendowego wojskowego z pracy można zwolnić tylko w takich przypadkach jak upadłość firmy lub z winy pracownika.

I o tę sprawę w swojej interpelacji szefa MON pyta posłanka KO z województwa lubelskiego, Małgorzata Gromadzka. „Zwycięstwo  koalicji  15  października  spowodowało  zaistnienie  zjawiska, w  wyniku  którego  nastąpił skokowy  wzrost  zainteresowania  pełnieniem  terytorialnej  służby  wojskowej jako  rodzaj  zabezpieczenia  przed  zwolnieniem  z  intratnego  stanowiska  w  tzw.  „cywilu”.  Dotyczy  to szczególnie  osób  zajmujących  kierownicze  stanowiska  i  zaangażowanych  w  działalność  partyjną  oraz wyznaczonych na te stanowiska z rekomendacji partyjnej z pominięciem zasad konkursowych” – podkreśla.

Urzędy pełne żołnierzy?

Gromadzka tłumaczy nam, że otrzymuje bardzo wiele informacji o pracownikach nie do zwolnienia. – To sygnały nie tylko z instytucji publicznych, ale także od prywatnych pracodawców, którzy mają problemy gdy chcą zmienić warunki zatrudnienia jakiejś osoby. Ten system należy zmienić. Służba w WOT powinna być powodowana chęcią służenia i obrony ojczyzny. Nie może być sposobem ochrony własnego zatrudnienia – pomstuje posłanka.

Małgorzata Gromdzka (Fot. Małgorzata Gromadzka Facebook)

W jaki sposób MON zabezpieczyło się przed naborem kandydatów wykorzystujących służbę w OT jako tzw. zabezpieczenie przed rozwiązaniem stosunku pracy w cywilu? Która  z  poniższych  instytucji:  Departament  Kadr  MON,  Sztab  Generalny  WP  lub  Dowództwo Obrony  Terytorialnej  dostrzegło  to  negatywne  zjawisko  i  wydało  stosowne  wytyczne  chroniące” – dopytuje ministra Gromadzka. Chce też wiedzieć, ile osób 40 plus a zajmujących kierownicze stanowiska wstąpiło do WOT w okresie od 15 października 2023 r. (to data przegranych przez PiS wyborów parlamentarnych) do 30 marca 2024 r..

Ulotki w urzędzie

Opowieści o tym, że po przegranych przez PiS wyborach do Sejmu i Senatu WOT zaczęli zasilać ochotnicy z urzędów, są powszechne. Zdaniem posłanki to wynik tego, że partia Kaczyńskiego masowo zatrudniała swoich, tworząc nowe stanowiska – w liczbie, która nigdy nie była potrzebna. – Gdy otrzymam odpowiedź na interpelację, będziemy wiedzieć jaka jest skala problemu – zaznacza Gromadzka. – Słyszałam, że jeden ze starostów zatrudnił 80 osób ze swojego najbliższego otoczenia. Teraz pewnie wszyscy oni są żołnierzami – dodaje.

Pełne WOT-owców mają być instytucje państwowe – jak Lasy Państwowe czy KRUS.

Nie spotkałem się z czymś takim – mówi jednak Mateusz Winiarski, związany z PSL dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie, ale przyznaje: – Kiedy przyszedłem tu do pracy w kwietniu faktycznie leżało w urzędzie dużo ulotek zachęcających do wstąpienia do WOT. Być może była tu wcześniej taka narracja.

Żeby wstąpić do WOT trzeba spełnić kilka banalnych warunków.

 • mieć polskie obywatelstwo
 • być pełnoletnim
 • być zdrowym fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskową
 • być niekaranym
 • nie pełnić innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadać przydziału kryzysowego
 • w przypadku szeregowych nie może mieć ukończonych 55 lat,
 • w przypadku podoficerów lub oficerów nie może mieć ukończonych 63 lat,
 • posiada co najmniej wykształcenie wyższe w przypadku pełnienia służby w korpusie oficerów, średnie – w korpusie podoficerów i podstawowe w korpusie szeregowym.
 • stawka dzienna uposażenia dla żołnierza w stopniu szeregowego to obecnie 171 zł, dla kaprala 195 zł, a porucznika 255 zł.
 • dodatek „za gotowość bojową” przyznawany każdemu żołnierzowi, który spełni tzw. minimum szkoleniowe, czyli dwa dni to 600 zł. 

Na zdjęciu: Kompania Reprezentacyjna Ośrodka Reprezentacyjnego WOT niedawno wzięła udział w pikniku „Bajkowy Ogród” w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Fot. WOT)

5 odpowiedzi na “PiS-owska armia urzędnicza nie do ruszenia. Wystarczyło się zapisać do WOT”

 1. Jacek pisze:

  „żeby wstąpić do WOT trzeba spełnić kilka babalnych warunków”, a jakich warunków wymagałby autor tego nad wyraz durnego tekstu z którego nic nie wynika.

 2. Piotr pisze:

  Słyszałam, że jeden ze starostów zatrudnił 80 osób ze swojego najbliższego otoczenia. Teraz pewnie wszyscy są żołnierzami – mówi posłanka PO Małgorzata Gromadzka….niezbyt rozgarnięta….to że coś słyszała to suer ….są ludzie którzy utrzymują że widzieli Elvisa Presleya …w Lidlu bo jest tani

 3. Paliwo 5.19 pisze:

  Pani Gromadzkiej najwyraźniej szkodzi częste używanie perhydrolu i wszędzie widzi spisek obliczony na blokowanie fajnopolakom dostępu do dobrze płatnych stanowisk w administracji. No cóż, Koalicja 13 grudnia nie myślała chyba, że ludzie bez walki pójdą na bruk żeby zrobić miejsce dla „specjalistów” z jej elektoratu?

 4. akuk pisze:

  WOT-owcy się odezwali 😀 Uderz w stół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

15.05.2024

Nawet znaczka nie kupisz. W czwartek strajk w Poczcie Polskiej

Żeby ratować tonącą firmę, ograniczane są godziny pracy punktów pocztowych,…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…

4 minuty czytania

29.03.2024

W kampanii zaczęło się gotować. Radne prezydenta wpadają na konferencję PiS

Mdła i bezbarwna kampania wyborcza w Lublinie właśnie nabrała rumieńców.…

5 minuty czytania

28.03.2024

Strajk w Urzędzie Miasta Lublin. Zbuntował się newralgiczny wydział

Ludziom puściły nerwy. – Ile można stać na końcu łańcucha…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

8 minuty czytania

20.03.2024

Kilkanaście lat pracy, a na koncie najniższa krajowa. MOPR Lublin znów protestuje. „Dla prezydenta Żuka nie istniejemy”

Kobieta, pracownik socjalny, 16-letni staż pracy. Zarobki? Najniższa krajowa. Nie…

5 minuty czytania

20.02.2024

Polka i Ukrainka wysłały ponad 200 CV. Do kogo firmy oddzwaniały częściej?

Eksperyment. Taki sam wiek, podobne wykształcenie, doświadczenie zawodowe i umiejętności.…

2 minuty czytania

04.08.2023

Podwyżka na wybory. Członkowie komisji dostaną większe pieniądze

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o wynagrodzeniach dla członków obwodowych komisji…