2 minuty czytania • 29.06.2020 20:31
PGE Dystrybucja przegrała w sądzie sprawę o dostęp do informacji publicznej. Szósty raz…
Udostępnij
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną PGE Dystrybucja od wyroku WSA w Lublinie, który nakazał spółce ujawnić informacje o umowach na wynajem pow. biurowych, zawartych przez spółkę. Teraz spółka musi ujawnić treści tych umów.
W sądzie I instancji spółka twierdziła, że te informacje nie stanowią informacji publicznej. Ta argumentacja została powtórzona w skardze kasacyjnej. W załączeniu przesyłam wyrok sądu wraz z obszernym uzasadnieniem.
Szósta sprawa o jawność, przegrana przez spółkę
W ciągu ostatnich trzech lat aż siedem razy Fundacja Wolności spotykała się w sądzie z PGE Dystrybucja.
Poprzednie sprawy dotyczyły:
1. Pytania o wynagrodzenia członków zarządu (WSA nakazał je ujawnić, spółka złożyła skargę kasacyjną, która została oddalona). Spółka udostępniła informacje.
2. Pytanie o wykorzystanie samochodów służbowych przez członków zarządu spółki. Tu również WSA nakazał ujawnić, spółka złożyła skargę kasacyjną. W grudniu 2019 NSA uchylił ten wyrok i zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia przez WSA. W lutym 2020 sąd w Lublinie ponownie nakazał ujawnić te informacje. Orzeczenie nie jest prawomocne (prawdopodobnie spółka znowu złożyła skargę kasacyjną do NSA).
3. Pytanie o umowy wynajmu pow. biurowych przez spółkę. Tu również spółka przegrała w WSA, odwołała się od wyroku. Załączony wyrok NSA nakazujący udzielić informacji, jest ostateczny.
W sumie sądy administracyjne rozpatrywały już siedem razy kwestie dostępu do informacji publicznej w spółce PGE Dystrybucja. Tylko raz NSA nakazał ponownie rozpatrzeć sprawę przez sąd I instancji. W sześciu przypadkach spółka przegrywała.
W związku z powyższym samych kosztów sądowych spółka poniosła ok. 900 zł. A do tego dochodzą zapewne dziesiątki godzin zaangażowania pracy prawników, reprezentujących spółkę. Przypomnę, że w żadnej z tych spraw Fundacji Wolności nie reprezentował wynajęty prawnik.
Dodaj komentarz