Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  21.03.2023

Listy do redakcji. Parking nad Zalewem

Udostępnij

MOSIR Bystrzyca zaczął pobierać opłaty za parkingi nad Zalewem Zemborzyckim. Jeden z parkingów urządzono na gruncie w lesie. Zdaniem naszego czytelnika: za taką jakość parkowania opłata się nie należy. Czy ma racje?

Zacznijmy od treści listu, który ze względu na zwięzłość przytoczę w całości:

E-mail też List

Dzień dobry,

pan prezydent Żuk i jego świta stworzyli nowy parking płatny nad zalewem. Zauważyć trzeba, że parking został zrobiony bez wyznaczenia miejsc parkingowych, nawet nie wyrównano terenu. Stworzono miejsce do łupienia kierowców, którzy przyjeżdżają odpocząć.

Warto poruszyć regulamin tego tworu: Zacznijmy od cytatu ze strony internetowej Europark.pl:

„Kierowca zostawiając samochód na oznaczonym parkingu EuroPark, akceptuje obowiązujący regulamin parkingu oraz zawiera z EuroPark umowę o najem miejsca parkingowego. Kierowca zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem parkingu.”

Mogę się mylić, ale parking nie działa zgodnie z prawem. Wystarczy spojrzeć na kodeks cywilny:

Art. 384. [Związanie wzorcem umowy]

§ 1. Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy.

Postawienie nieczytelnej tablicy nie jest doręczeniem. Doręczenie to w prawie czynność techniczna polegająca na przekazaniu pisma do adresata przez doręczającego.

Profesjonalna firma działająca na rynku parkingów powinna sobie zdawać, a urzędnicy którzy wydają na to zgodę powinni zdawać sobie z tego sprawę.

Na końcu chciałbym zapytać widząc jak urzędnicy kochają utrudniać życie normalnym ludziom. Kiedy powstaną parkingi płatne pod urzędami i urzędasy przerzucą się na rowery?

Co redakcja na to?

Trudno nie zgodzić się z pierwszym akapitem, że brak jest wyznaczonych miejsc parkingowych, co może budzić wątpliwość czy tenże teren jest parkingiem. W polskim ustawodawstwie brak jest wyjaśnienia pojęcia parkingu. Jedyna definicja, ale odnosząca się jedynie do tegoż aktu prawnego, jest ukryta w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 15 kwietnia 2022 roku zmieniającym wcześniejsze rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W § 3 pkt. 25 czytamy: Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o parkingunależy przez to rozumieć wydzieloną powierzchnię terenu przeznaczoną do postoju i parkowania samochodów, składającą się ze stanowisk postojowych oraz dojazdów łączących te stanowiska, jeżeli takie dojazdy występują.

Orzecznictwo sądowe wyraźnie wskazuje, że w Strefach Płatnego Parkowania opłaty można pobierać za zajęcie jedynie wyznaczonych miejsc. Nie ma natomiast obowiązku dzielenia parkingu, poza strefami płatnego parkowania, na poszczególne miejsca do postoju.

Czytelnik ma rację nawiązując do Kodeksu Cywilnego i przywołując artykuł 384 dotyczący wzorca umowy. Niestety musze zwrócić uwagę, że umowa korzystania z parkingu jest uznawana powszechnie za drobną, bieżącą sprawę życia codziennego, o której mówi nie 1 a 2 paragraf tegoż artykułu:

§  2. W razie gdy posługiwanie się wzorcem jest w stosunkach danego rodzaju zwyczajowo przyjęte, wiąże on także wtedy, gdy druga strona mogła się z łatwością dowiedzieć o jego treści. Nie dotyczy to jednak umów zawieranych z udziałem konsumentów, z wyjątkiem umów powszechnie zawieranych w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego.

Czyli zawarcie powszechnej umowy, takiej jak przejazd MPK czy skorzystanie z parkingu płatnego nie jest związane z koniecznością doręczenia pisma, wzoru umowy. Z dostarczonego przez czytelnika zdjęcia regulaminu przy wjeździe na parking widać, że bardzo jasna i czytelna jest treść warunków korzystania z niego.

Zdjęcie nadesłane do redakcji

Co do płatnych parkingów pod urzędami, to nie spodziewałbym się ich ani w tej, ani w następnej kadencji….

Ale mam dla naszego Czytelnika pozytywną wiadomość. Od dziś ruszył Lubelski Rower Miejski, więc jest okazja by urzędnicy tanio, ekologicznie i zdrowo dojechali do pracy. Do końca kwietnia za 1 zł 🙂

2 odpowiedzi na “Listy do redakcji. Parking nad Zalewem”

 1. Czytelnik pisze:

  Dodałbym jeszcze: Art. 384 kc w związku z
  Art. 385 3. kc [Katalog klauzul niedozwolonych]
  W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności:
  4)przewidują postanowienia, z którymi konsument nie miał możliwości zapoznać się przed zawarciem umowy;

  Umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego nie są zdefiniowane przez polskie prawo. Im moim skromnym zdaniem podpisanie umowy na 95 zł kary do takich na pewno nie należy i nie jest tym samym co zakup bułek w sklepie. 😉

  • Radosław Grudzień pisze:

   Jeśli wejdziesz Czytelniku do MPK, bez ważnego biletu, to cytując regulamin: „za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozu – 230 zł.” Btw. sądy uznają opłaty za parkowanie za drobne bieżące sprawy życia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

03.06.2024

Kandydat do tytułu ESK odwołuje duże muzyczne festiwale. „Problemy finansowe”

W obszarze kultury Lublin wyraźnie patrzy w jednym kierunku –…

4 minuty czytania

28.05.2024

Po kilkanaście tysięcy na pożegnanie. Wójt przegrywa wybory i wypłaca nagrody

Ryszard Golec (PiS) wydał na nagrody dla urzędników prawie 300…

4 minuty czytania

27.05.2024

Padł ostatni bastion anty-LGBT. Radzyń Podlaski wycofał się z kontrowersyjnej uchwały

Radni Radzynia Podlaskiego uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin (SKPR, tzw.…

2 minuty czytania

14.05.2024

Zarząd województwa podzielił się zadaniami. Marszałek sam przypilnuje strumienia eurofunduszy

Wybrany tydzień temu przez sejmik województwa zarząd podzielił między sobą…

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…