var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Wojewoda Dolnośląski jako pierwszy w kraju wydał polecenie zakazujące udziału publiczności w sesjach rad gmin i powiatów. Polecenie odwołano dzień po jego wydaniu, ale stało się impulsem dla zamykania obrad dla publiczności w całym kraju.
12 marca 2020 roku Wojewoda Dolnośląski wydał polecenie, w którym polecił czasowe obradowanie na sesjach rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa bez udziału mieszkańców i publiczności. Problem w tym, że polecenia nikt nie widział a wzmianka o nim padła w artykule Koronawirus: radni będą dyskutować bez publiczności, który ukazał się na portalu Rzeczpospolitej w dniu 17.03.2020.
Poprosiłem biuro prasowe wojewody o to polecenie. Odpowiedź: Polecenia Wojewody w tej sprawie nie ma. Kwestie z tym związane koordynowane są przez MSWiA. Na szczęście chwilę przede tą odpowiedzią Fundacja Wiedzieć Więcej z Kędzierzyna Koźla ujawniła ów polecenie. Otrzymała je po złożeniu wniosku o udostępnienie informacji publicznej dzień po moim zapytaniu prasowym. Jestem skonsternowany. Super, że Dolnośląski Urząd Wojewódzki tak szybko odpowiada mieszkańcom. Jednak dlaczego Fundacja otrzymuje polecenie a dziennikarz dostaje informację, że go nie ma?
Drążę temat dalej. Pytam biuro prasowe jak skomentuje to, że polecenie, którego nie ma, jednak jest. Otrzymuję odpowiedź: wszystkie polecenia Wojewody zgodnie z obowiązującymi przepisami są niezwłocznie publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przesłane w załączniku polecenie zostało wydane, jednakże na prośbę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewoda Dolnośląski wydał odwołanie od tego polecenia. Oznacza to, że treść polecenia nie obowiązuje. Bardzo mnie to cieszy. Oznacza to, że jednak nie do końca jesteśmy państwem z kartonu i ktoś zauważył, że prawa obywatelskie ograniczono w sposób nieprzepisowy. W końcu ograniczyć wstęp np. na radę gminy można wyłącznie w drodze ustawy. Możliwe jednak, że w Ministerstwie uznano, że takie działanie jest zbyt ostre na ten moment.
Czy polecenie i jego odwołanie zostało opublikowane w BIP? Sprawdzałem to wcześniej i nie było go tam. Sprawdziłem ponownie – dalej go nie było. Każdy kto korzystał z BIPów wie, że nie są zbyt przyjazne. Zadaję kolejne pytanie do Biura Prasowego: proszę o wskazanie gdzie w BIP są te dokumenty. W końcu mogłem je przegapić. Po chwili dostaję odpowiedź: Nieumyślnie wprowadziłam Pana w błąd za co przepraszam. Dokumenty nie zostały opublikowane, ponieważ wydane polecenie zostało odwołane i nie obowiązuje. Zostały one wysłane do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Powodem nieopublikowania tych dokumentów jest fakt, iż nie chcieliśmy wprowadzać w błąd. Istniała obawa, że niektóre osoby dotrą do polecenia, ale nie dotrą do jego odwołania. Kiedy odwołano polecenie? Dzień po jego wydaniu – 13 marca.
Już po odwołaniu polecenia to wciąż funkcjonowało. Przykładowo na podstawie polecenia zamknięto dla publiczności XXI sesję Rady Miejskiej w Żarowie (województwo dolnośląskie) w dniu 19.03.2020. Za odwołanym poleceniem poszły zresztą kolejne samorządy! Skoro wojewoda może zabronić to dlaczego nie samorząd? W jakim trybie zamknięto kolejne sesje? Nie wiadomo. Poza granicami Dolnego Śląska sesje dla publiczności zamknęły m.in. Bielsko Biała czy Ostróda. Podobne zapowiedzi słyszymy w całej Polsce. Najbliższe sesje na Lubelszczyźnie planuje się zamknąć w Lublinie czy Kraśniku. Z kolei w Częstochowie czy Białymstoku sesje po prostu odwołano. Podobnie zresztą zrobiono w Legnicy czy Elblągu, gdzie pierwotnie zapowiedziano sesje bez publiczności.
Co będzie dalej? Trudno powiedzieć. Nie bójmy się powiedzieć, że w chwili obecnej szerzy się łamanie prawa ze strony samorządów. Ograniczane są prawa obywateli. Na ten moment nikt na to nie reaguje.
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz