Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  01.03.2022

Ociągamy się z wypełnieniem ważnej deklaracji

Udostępnij

Trwa składanie obowiązkowych deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin mija 30 czerwca, ale nie dla wszystkich deklaracji. W województwie lubelskim rekordziści są na półmetku, Lublin na 184. miejscu z 16% złożonych deklaracji.

Od lipca właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Dotyczy on budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Powstała w ten sposób baza ma być źródłem wiedzy na temat sytuacji w mieszkalnictwie dla administracji rządowej i samorządowej oraz narzędziem do realizacji polityki z zakresu ochrony powietrza. Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, jak ubiegać się o dofinansowanie wymiany starego pieca albo zamówić przegląd kominiarski.

Mały może szybciej?

Do połowy lutego w całej Polsce złożone zostały prawie dwa miliony deklaracji. Aż 97 proc. z nich dotyczy budynków mieszkalnych. Najczęściej deklarowanym źródłem ciepła są kotły na paliwo stałe (1,1 mln), niemal o połowę mniej popularne jest ogrzewanie gazowe.

Żeby zdopingować właścicieli i zarządców budynków, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował i codziennie aktualizuje ranking porównujący liczbę deklaracji złożonych w poszczególnych gminach. Jak wypada w nim 213 gmin województwa lubelskiego? Żadnej nie ma w czołówce zestawienia ogólnopolskiego. W dziesiątce najgorszych w zeszłym tygodnia była jedna gmina z lubelskiego – Konstantynów, z 3-proc. poziomem wypełnienia bazy CEEB. Pierwsza w naszym regionie Siennica Różana ma złożonych 51 proc. deklaracji, kolejnych jedenaście gmin przekroczyło 40 proc. Dla porównania: samorządy znajdujące się w pierwszej dziesiątce rankingu mają co najmniej 60-proc. poziom wypełnienia bazy CEEB (np. Sierakowice, woj. pomorskie, 10. miejsce), a lider – dolnośląski Zawidów – 79-procentowy.

Maruderzy się mobilizują

Warto jednak zauważyć, że np. gminy z zerowym jeszcze miesiąc temu „dorobkiem ankietowym” – Telatyn i Michów – teraz w lubelskiej części rankingu awansowały odpowiednio na miejsca 87. (29 proc.) i 169. (19 proc.).

W całej Polsce lepiej spisują się gminy liczące do 10 tys. punktów adresowych i podobnie jest w naszym województwie. W lubelskim zestawieniu aż 148 takich gmin jest np. przed miastem Biała Podlaska, które z kolei w swojej kategorii (10-50 tys. punktów adresowych) zajęło 10. miejsce. Poziom wypełnienia bazy CEEB: 21 proc. A skoro o miastach mowa: w Lublinie co najmniej jedną deklarację złożyło 16 proc. punktów adresowych. W regionalnym rankingu daje to stolicy województwa dopiero 184. miejsce.

źródło: GUNB
Tak w walentynki wyglądały dane z CEEB. Jak widać Polska stoi ogrzewaniem na paliwo stałe.
źródło: https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/1-948-911-deklaracji-w-ceeb-14022022

Co nas zdopinguje?

Zapytaliśmy urzędników o to, jakie zabiegi stosują, żeby zagrzać mieszkańców do walki o dyplom i okolicznościową statuetkę dla swojej gminy. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego obiecuje je tym, w których zostanie złożone 100 proc. deklaracji).

Jak pierwszy wynik w województwie udało się osiągnąć Siennicy Różanej? – Bardzo prosto – odpowiada skromnie sekretarz gminy Dariusz Turzyniecki. – Wszystkie spotkania z mieszkańcami i sołtysami wykorzystywaliśmy do tego, żeby zachęcać do składania deklaracji. Pomogło też wprowadzenie dodatku osłonowego i oczywiście zaangażowanie pracownicy zajmującej się programem „Czyste Powietrze”.

Rzeczywiście, proste. A Lublin? Anna Czerwonka z prezydenckiego biura prasowego przypomina, że akcja informacyjna dotycząca CEEB odbyła się już w ubiegłym roku. Były plakaty, ulotki i spot w lokalnym radiu. W tym roku informacje na ten temat pojawią się m.in. w internecie, na plakatach, citylightach, billboardach oraz innych nośnikach. – Wydział Ochrony Środowiska planuje organizację otwartego konkursu ofert, aby w akcję informacyjną o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zaangażować również organizacje pozarządowe. Ponadto zarządzający większą liczbą budynków, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji, o tym obowiązku będą informowani indywidualnie – dodaje Czerwonka. Co z budynkami miejskimi? – Deklaracje dotyczące budynków znajdujących się w zasobie miasta są sukcesywnie składane do CEEB – zapewnia rzeczniczka.

Nie czekaj – wypełnij deklarację

Ale nie ma co oglądać się na innych. Przecież chcemy wiedzieć, ile starych pieców zostało w naszych domach, żeby lepiej sobie poradzić z ich wymianą. Składajmy deklaracje. Niezależnie od zachęt, monitów i okolicznościowych statuetek. Za brak deklaracji może nam grozić 500 zł mandat.

30 czerwca mija termin składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. Jeżeli źródło zostało uruchomione po tym dniu, na złożenie deklaracji mamy tylko 14 dni od dnia jego pierwszego uruchomienia. Deklarację można wypełnić tutaj.

Ranking gmin według poziomu wypełnienia CEEB można znaleźć na stronie internetowej GUNB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

14.05.2024

Zarząd województwa podzielił się zadaniami. Marszałek sam przypilnuje strumienia eurofunduszy

Wybrany tydzień temu przez sejmik województwa zarząd podzielił między sobą…

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…

4 minuty czytania

05.04.2024

Na ulicy i na Facebooku. Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą

Jedni korzystali z ostatnich zaproszeń do radiowego studia, inni przekonywali…

5 minuty czytania

05.04.2024

Kto krytykuje, temu ban. Czego już nie ma na Facebooku prezydenta Żuka

Im bliżej wyborów, tym więcej lukru w mediach społecznościowych. Krzysztof…

5 minuty czytania

04.04.2024

Deweloper zagrodził wąwóz ESOCH. Zgodę na płot wydało miasto

Mieszkańcy Czechowa stracili dostęp do zielonego wąwozu. Deweloper ogrodził go…