Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  28.10.2017 09:00

O co chodzi z Górkami Czechowskimi

Udostępnij

Górki Czechowskie w swoim ukształtowaniu, położeniu i porastającej je zieleni są dla Lublina tym, czym płuca dla człowieka. – Patrząc na to jak ważny jest to obszar dla przyszłości miasta alternatywą dla innych rozwiązań jest odkupienie tego terenu od obecnego właściciela – powiedział w trakcie lubelskiej edycji debaty „Pracownia Miast” prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Górki – skarb Lublina

Według wszelkich dostępnych opracowań naukowych i branżowych dotyczących flory, fauny, wartości klimatycznych i architektonicznych – Górki Czechowskie powinny być objęte szczególną ochroną prawną w postaci rezerwatu przyrody i okalającej go otuliny. Właśnie takie zapisy znalazły odzwierciedlenie w nadal obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina z 2000 roku.

W sytuacji, w której jakość powierza kwalifikuje Lublin do Klasy „C” – należy uczynić wszystko, co zachowa Górki Czechowskie w ich naturalnej formie. – Gdyby nie Górki Czechowskie, na których zlokalizowana jest manualna stacja pomiarowa, to jakość powietrza w Lublinie była by znacznie gorsza – stwierdził dr inż. Arkadiusz Iwaniuk, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Lublinie.

Specjalistyczne analizy przeprowadzone na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego wskazują, że koszty społeczno-ekonomiczne wynikające z samej tylko ekspozycji mieszkańców aglomeracji lubelskiej na pyły zawieszone PM2,5 powodują rocznie około 300 przedwczesnych zgonów, 150 tysięcy pracowniczych dni chorobowych i koszty zewnętrzne na poziomie 2 miliardów złotych.

O wartości ekonomicznej terenów znajdujących się w obszarze Górek Czechowskich świadczy ich cena. Za 0,5ha przejęte pod budowę skrzyżowania Solidarności-Ducha miasto wypłaciło ponad 4,5 miliona złotych (ok. 9 tys. zł za m2). Oznacza to, że mamy w Lublinie grunty, które są na wagę złota.

Poza jakąkolwiek wyceną finansową znajdują się kwestie historyczne tych terenów, na których obszarze dochodziło do egzekucji i grzebania więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, więźniów politycznych katowni działających w Zamku Lubelskim, czy też żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Opisane wyżej kwestie społeczne, historyczne i ekonomiczne podnoszone były na konferencjach, sesjach i debatach organizowanych przez lub z udziałem Stowarzyszenia Obrony Górek Czechowskich, Polski Klub Ekologiczny Regionu Środkowo-Wschodniego, Radę Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego, Młodzieżową Radę Miasta Lublin, Urząd Miasta Lublin, Forum i Radę Kultury Przestrzeni, Instytut Pamięci Narodowej i… właściciela gruntów.

Górki w planach

Większość apeli, petycji i wniosków formułowanych i składanych w sprawie Górek Czechowskich nie została uwzględniona. W pierwszej wersji projektu nowego Studium na 30% obszaru Górek Czechowskich dopuszczono intensywną zabudową, na pozostałej zaś części wyznaczono tereny zielone. Obszary Intensywnej zabudowy pozwoliłby na zabudowę tego obszaru wieżowcami. Ze wstępnych szacunków wynika, że mogłoby tam zamieszkać ok. 10 tys. osób – więcej niż obecnie na Felinie.

Aktualnie trwa rozpatrywanie ponad 2 000 uwag złożonych w trakcie publicznego wyłożenia projektu Studium. Większość z nich dotyczy obszaru Górek Czechowskich. Drugie wyłożenie wraz z uwzględnionymi uwagami ma nastąpić na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku.

Z uwagi na trwające w Ratuszu prace nad programem adaptacji Lublina do zmian klimatu – wydaje się, że przyszłość Górek Czechowskich jako terenów zielonych wydaje się być przesądzona. Nie może być zresztą inaczej w sytuacji, w której Górki Czechowskie pełnią rolę bariery dla tworzenia wysp ciepła w tym obszarze miasta i całego Lublina, są zielonymi płucami, naturalnym filtrem antysmogowym i pełnią funkcję obszarów pochłaniających wody z opadów nawalnych.

Gdyby natomiast podtrzymano plany intensywnej urbanizacji terenu Górek Czechowskich choćby tylko w 30% ich obszaru, to grożą nam nieodwracalne zmiany, których koszty społeczno-ekonomiczne nie będą akceptowane. Koszty te mogą być nie do zaakceptowania przez mieszkańców Lublina.

To od mieszkańców Lublina zależy, czy Górki Czechowskie jakie znamy staną się tylko wspomnieniem z filmów, relacji i opisów.

Więcej informacji na stronie: lubelskialarmsmogowy.pl

Panorama Górek CzechowskichPanorama Górek Czechowskich

Autorem artykułu jest Lubelski Alarm Smogowy.

Jedna odpowiedź do “O co chodzi z Górkami Czechowskimi”

  1. […] Ze względu na różne, a dalsze nieoficjalne działania związane z obszarem Górek Czechowskich – zaszła konieczność rozszerzenia informacji opublikowanych przez Fundację Wolności w artykule o Górkach Czechowskich na łamach portalu Jawny Lublin […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

10 minut czytania

10.01.2025

Było przedszkole i zielony zakątek. Jest deweloper i rzeź ostatnich dużych drzew na Starym Mieście

Piły na lubelskim Starym Mieście zawyły tuż przed Bożym Narodzeniem.…

2 minuty czytania

01.01.2025

Przedsiębiorcy też mogą przekazać 1,5 procent podatku na Jawny Lublin

Firma nie może, ale jej właściciel ma już pełne prawo…

5 minut czytania

27.12.2024

Policja weszła do klasztoru. Dominikanie: „Bolesne i niezrozumiałe dla nas zdarzenie”

Policjanci w kominiarkach, uzbrojeni w pistolety, kamery i aparaty weszli…

5 minut czytania

24.12.2024

Święta Palikot spędzi w areszcie, a kamienicę zabrał wierzyciel

Choć sąd wyznaczył kaucję, to nikt jej nie wpłacił. Święta…

4 minuty czytania

23.12.2024

Były radny zatrzymany. Zarzut: sutenerstwo. Twierdzi, że nie wiedział, co się działo w kamienicy

To miały być mieszkania na krótkoterminowy wynajem dla turystów. Ale…

6 minut czytania

18.12.2024

Na to znowu zabrakło pieniędzy. Lepiej wynajmować niż budować?

Obiecywane w kolejnych kampaniach wyborczych nadal pozostają w sferze bliżej…

6 minut czytania

13.11.2024

Razem przeciwko SLAPP. Apel społeczeństwa obywatelskiego

Polskie środowisko obywatelskie domaga się od rządu zdecydowanych kroków i…

3 minuty czytania

09.11.2024

Przemysław Czarnek szefem lubelskiego PiS. Nikt nie odważył się konkurować

Zgodnie z przewidywaniami Przemysław Czarnek został przewodniczącym lubelskich struktur Prawa…