Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  12.02.2024

Nowa Lewica startuje z listy Żuka. I nie wystawia żadnej kobiety

Udostępnij

Nowa Lewica w wyborach do Rady Miasta ponownie wystartuje z listy KWW Krzysztof Żuk. – Zdecydowała o tym dobra współpraca z prezydentem Lublina – przekonują partyjni działacze z Lublina. Zgadzają się z nim nawet w kwestii górek czechowskich.

Nowa Lewica w tegorocznych wyborach do rady miasta wystartuje z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztof Żuk – tak jak poprzednio. W 2018 roku mandaty radnych uzyskało czterech kandydatów rekomendowanych przez partię (Stanisław Kieroński, Dariusz Sadowski, Grzegorz Lubaś i Adam Osiński). Działacze przyznają, że tym razem liczą na więcej.

Czy partia ma już kandydatów na radnych miejskich? – Tak, jest już po prawyborach, które miały miejsce w zeszłym tygodniu – mówi Piotr Zawrotniak, Sekretarz Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy. Prawybory odbyły się w siedzibie partii przy ul. Beliniaków. Każdy z członków partii miał prawo głosu oraz zgłaszania kandydatów. W głosowaniu udział wzięło kilkadziesiąt osób.

Zawrotniak zastrzega, że są to wstępne ustalenia, które mogą się zmienić podczas negocjacji z pozostałymi koalicjantami.

O wspólnym starcie „zdecydowała dobra współpraca”

Dlaczego Nowa Lewica startuje ponownie wspólnie z prezydentem Żukiem, a nie tworzy własnego komitetu, tak jak ma to miejsce w wyborach do sejmiku województwa?

– Zdecydowała o tym dobra współpraca przez minione pięć lat w ramach lokalnej koalicji. Realizacja tych punktów programu, które sobie zakładaliśmy, np. opaski życia, darmowe bilety komunikacji miejskiej dla seniorów, rozwój sportu w tym dzieci i młodzieży, realizacji budownictwa komunalnego i rozwoju miasta – przekonuje Dariusz Sadowski, radny miejski Nowej Lewicy.

Na co liczy Nowa Lewica w kolejnej kadencji?

– Będziemy chcieli, aby elementy naszego lewicowego programu znalazły się w programie koalicyjnego komitetu wyborczego. Znajdą się w nim kwestie związane ze wsparciem seniorów, edukacją, budownictwem komunalnym, inwestycjami w infrastrukturę w dzielnicach, zrównoważonym rozwojem miasta – mówi Sadowski.

Pytany o górki czechowskie radny stwierdza: – Nie uciekniemy od zapisów studium, które zostały rozstrzygnięte przez sąd. Studium to jedna rzecz, druga to przyjęcie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Część tych terenów na górkach czechowskich, w obecnie obowiązującym planie już są przeznaczone dla zabudowy. To kwestia konsultacji, wyłożenia planu, będziemy o tym rozmawiać – zapewnia Sadowski.

Kim są kandydaci Nowej Lewicy

W okręgu wyborczym nr I obejmującym Śródmieście, Wieniawę, Stare Miasto, Bronowice i Za Cukrownią rekomendację partii uzyskał Krzysztof Żelazowski (67 lat). W 2018 roku również kandydował do rady miasta w tym samym okręgu. Uzyskał wówczas 627 głosów, co nie wystarczyło do zdobycia mandatu.

W okręgu nr II kandydatem Nowej Lewicy jest Wiktor Sawicki. To dyrektor biura poselskiego Jacka Czerniaka (szefa Nowej Lewicy na Lubelszczyźnie). Jest też wiceprzewodniczącym rady dzielnicy Konstantynów.

W okręgu trzecim kandydatem ma być Dariusz Sadowski (52 lata). Był już radnym miejskim w latach 2006-2010 i ponownie od 2018. W latach 2021-2022 był przewodniczącym klubu radnych prezydenta Żuka. W czasie minionej kadencji zaczął pracę w MPWiK (spółka miejska).

W okręgu obejmującym Czechów Południowy i Północy rekomendację uzyskał Grzegorz Lubaś (41 lat), który jest radnym w mijającej kadencji. Na co dzień pracuje w firmie z branży medycznej.

Kandydatem Nowej Lewicy w okręgu wyborczym nr V (Kalinowszczyzna, Tatary, Felin, Hajdów-Zadębie i Ponikwoda) jest Mirosław Orłowski. Jest emerytem (70 lat). Kandydował do rady miasta w 2018, zdobywając 377 głosów (mandatu nie uzyskał).

Najmłodszym z rekomendowanych kandydatów jest Kamil Krzos. Ma 21 lat i studiuje romanistykę na UMCS. Jest członkiem rady dzielnicy Kośminek. W ubiegłorocznych wyborach do sejmu zdobył 744 głosy, mimo miejsca w środku listy.

„Kobiety nie chciały startować”

Podsumowując, w wyniku prawyborów rekomendacje partii uzyskali:

 • Krzysztof Żelazowski (w okręgu wyborczym nr I),
 • Wiktor Sawicki (II),
 • Dariusz Sadowski (III),
 • Grzegorz Lubaś (IV),
 • Mirosław Orłowski (V),
 • Kamil Krzos (VI).

Kandydatem „rezerwowym” został Jacek Gallant. To wiceprezydent Lublina w latach 1994-1998 oraz radny miejski w latach 1994-2006.

Dlaczego wśród sześciu rekomendowanych osób nie ma żadnej kobiety?

– Też nad tym ubolewam. Wiele kobiet namawialiśmy do startu, ale nie chciały startować – mówi nam Stanisław Kieroński, Przewodniczący Zarządu Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Lublinie. Zwraca jednak uwagę, że lista nie jest ostateczna, bo jutro rekomendacje ma zatwierdzić zarząd wojewódzki.

Miejski radny bez poparcia

Co ciekawe, rekomendacji partii nie uzyskał obecny radny Nowej Lewicy, Adam Osiński. – Koledzy zdecydowali o takim wyborze kandydatów – mówi krótko Kieroński.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Mieszkańcy Lublina wybiorą w nich prezydenta miasta, radnych miejskich oraz radnych wojewódzkich.

6 odpowiedzi na “Nowa Lewica startuje z listy Żuka. I nie wystawia żadnej kobiety”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Jest ewidentne, że termin „lewica” w tym przypadku utracił jakiekolwiek znaczenie. Zamiast tego mamy do czynienia z grupką bezideowców niedoszłych karierowiczów, którzy próbują się podczepić jak za przeproszeniem g00vno do okrętu „Dewelo-Banda” w nadziei, że zanim ten okręt zatonie wraz upadającym na dno folwarkiem Dziadogród, dla kilku wybranych będzie nadal okazja się nachapać.

 2. . pisze:

  Oni to od Górek lepiej niech się odjaniepawlą. Jeszcze tam kurwa brakuje wycinek, jeszcze za mało, jeszcze trzeba dokładać następnych co by się hajs zgadzał.

 3. . pisze:

  Górki chcą betonować no bezmózgowia level hard. To ostatnia duza enklawa zieleni po dolinie bystrzycy i okolicach zalewu. Najlepiej wyczekiwać szybkich zmian kadrowych w Dzienniku, bo nie jest to na ten moment obiektywne medium, a teraz także znane z niewyobrażalnej cenzury wyłączania komentarzy od stycznia 2023 roku a Jawny Lbn jako portal patrzący ratuszowi na ręce ma obecnie raczej zbyt niewielkie zasięgi by do betonu popłynął inny przekaz. Oj brakuje mi Sz.P.Red. Smagi, który o każdej wycince nagłaśniał sprawę, bo ciężko w necie wyszukać potrzebnych dokumentów. Takich ludzi nam potrzeba. Jeszcze jedna ciekawostka: na ulicach Miasta Irytacji widnieje coraz więcej bilbordów z informacją aby sprzątać po swoim psie, to może należałoby z tym walczyć w końcu.

 4. W sprawie przyszłości Górek Czechowskich pytajcie o tryb Lex Deweloper, bo to zostało wpisane w umowę podpisaną przez obecnego jeszcze prezydenta, prezesa TBV Investment i skwitowane przez większość organu stanowiącego, czyli radnych Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka.

  Macie nagranie z sesji, gdzie ci sami radni klepali Lex Deweloper, co zakończyło się odebraniem głosu byłemu już dyrektorowi wydziału planowania p. Mirosławowi Hagemejerowi i wiecie, że tam nie ma żadnych praw poza Lex Żuk!

 5. Marcin pisze:

  Pani Izabella Sierakowska przewraca się w grobie ! A gdzie kobiety pewnie Panowie się ich pozbyli.

 6. . pisze:

  Filipowicz tak ciężko było zamieścić na facebooku linka do wniosku o wycinkę drzew na Mełgiewksiej 6, gdzie to się szuka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

27.02.2024

Świdnik. Burmistrz Jakson po 25 latach schodzi ze sceny. I namaszcza następcę

Waldemar Jakson nie będzie kolejny raz kandydował na burmistrza Świdnika.…

5 minuty czytania

27.02.2024

Po ultimatum posłanki Wcisło prezydent Żuk daje Platformie więcej biorących miejsc

Spięcie w lubelskiej PO. Z jednej strony Marta Wcisło, szefowa…

6 minuty czytania

25.02.2024

PiS w kinie w Lublinie. Widzowie zobaczyli spektakl Czarnka, Kamińskiego i Wąsika

O kłótni Żuka z Wcisło czy konieczności „pogonienia brukselskiego establishmentu”…

3 minuty czytania

23.02.2024

Pisarz, motocyklista i urzędniczka. Kogo Trzecia Droga wysyła do Rady Miasta Lublin

Siedem osób ze wskazania Polski 2050 i PSL startuje w…

4 minuty czytania

23.02.2024

Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował listy kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego.…

4 minuty czytania

23.02.2024

Były baron SLD wysoko na listach KO do sejmiku. „Zniesmaczenie” kontra „to jest ich ból, nie mój”

Grzegorz Kurczuk, przed laty szef lubelskiej lewicy, nieoczekiwanie wystartuje z…

3 minuty czytania

22.02.2024

Logo Lublina bez zgody miasta w materiałach wyborczych. Podwładny prezydenta poucza jego sztab wyborczy

Kandydat na prezydenta Lublina Krzysztof Żuk w sposób nieuprawiony wykorzystał…

3 minuty czytania

21.02.2024

Marcin Wroński skończył rozdział, zanim na dobre go zaczął. Nie będzie kandydował na prezydenta Lublina

Znany pisarz kryminałów nie będzie walczył o prezydenturę Lublina. Chciał…