var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Rozciągające się na kilkanaście metrów, głębokie dziury i koleiny – tak wygląda część ulicy Zemborzyckiej w Lublinie. W kwietniu przyjechali robotnicy. Zakleili dziury betonem i…szybko wróciły.
Mowa o jednym z zaułków ulicy Zemborzyckiej, do którego wjazd znajduję się pomiędzy Biedronką a ulicą Południową, zaraz przy przystanku ZSTK 1. Działają tu prywatne firmy, dzień w dzień ludzie dojeżdżają do pracy, kursują dostawcy i kurierzy. I każdy z nich musi zmierzyć się z najeżoną dziurami drogą.
– Przejazd tą drogą wymaga nadzwyczajnej ostrożności i naraża pojazdy na uszkodzenia zawieszenia i podwozia, a pracowników chodzących pieszo na kontuzję i uszczerbek na zdrowiu. Odnotowuje się liczne skargi osób odwiedzających, a także firm zajmujących się dostarczaniem korespondencji czy przesyłek. Klienci odmawiają samodzielnego odbioru zamówionych towarów. Firmy mające siedzibę przy wskazanej drodze dojazdowej obawiają się możliwości uszkodzenia transportowanych towarów, z kolei firmy świadczące usługi transportowe mogą odmówić świadczenia usług z uwagi na brak możliwości bezpiecznego dojazdu. To wszystko w dużej mierze utrudnia funkcjonowanie wielu tamtejszych firm – nie kryje złości jeden z pracowników z firmy mieszczącej się przy tej ulicy.
Miasto bierze drogę
Przez lata była to droga państwowa, ale w lutym tego roku przejęło ją miasto – formalnie to Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Wtedy przedsiębiorcy myśleli, że coś się zmieni. Sądzili, że skoro to miejska instytucja zarządza drogą, to uda się ją szybko naprawić. Nie marzyli o remoncie, ale o doraźnym i trwałym załataniu dziur.
W kwietniu tego roku w końcu zlecono naprawę odcinka.
– Na wiosnę, na zlecenie ZDiM, na wspomnianym odcinku wykonano doraźne naprawy ubytków jezdni. Koszt tego zadania wyniósł ok. 4 tys. zł – przyznaje Monika Fisz, rzeczniczka prasowa ZDiTM.
Tyle że naprawa nie rozwiązała problemu. – Przyjechała ekipa, zakleiła kilka dziur i pojechała. Te dziury, które zakleiła, po pierwszym deszczu znowu się powiększały, a beton zaczął się kruszyć – dodaje jeden z pracowników okolicznej firmy.
Droga obecnie – po naprawie
Będą pieniądze, będzie remont
Czemu betonowe łaty nie wytrzymały? Właśnie przez duży ruch plus to, że w tym miejscu ma siedzibę firma zajmująca się produkcją betonu, której ciężkie transporty surowców codziennie kursują po drodze. I na razie nic się nie zmieni. Bo na ten rok remont ulicy nie jest planowany. Może się uda w 2025 roku, ale to zależy od pieniędzy.
– Prace naprawcze na odcinku jezdni prowadzącej do posesji przy ul. Zemborzyckiej 57E będą możliwe do realizacji w przyszłym roku, po zabezpieczeniu środków na ten cel. Decyzja o wysokości środków przeznaczonych na bieżące utrzymanie dróg, z puli których tego typu prace są realizowane, będą podejmowane przy pracach nad budżetem na 2025 r. – informuje Monika Białach z ZDiTM.
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Koło Centrum Arteterapii dokładnie to samo.
Jeżdżę tą drogą codziennie do roboty, TRAGEDIA. Dobrze, że piszecie o tym.