Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  10.05.2024

Nieoczekiwana zmiana w TVP, po staremu w województwie i radzie miasta. Przegląd tygodnia 6-12 maja 2024

Udostępnij

Zmiana warty w lubelskiej telewizji, a po staremu w samorządach oraz uczelniach. Co przyniósł początek maja? Najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia.

Piotr Adamczuk nowym dyrektorem TVP 3 Lublin

Do nieoczekiwanej zmiany doszło na stanowisku dyrektora lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej. Dorotę Grabowską po czterech miesiącach zastąpił Piotr Adamczuk. To m.in. były dyrektor biura reklamy Dziennika Wschodniego i Mojego Miasta Lublin, pracował także w internetowych telewizjach – iTVL, a ostatnio w newTV (dawniej Lubelska TV).

Dorota Grabowska na stanowisko została powołana 3 stycznia. Zastąpiła wówczas Ryszarda Montusiewicza, który jako szef lubelskiej TVP w powszechnej opinii dziennikarstwo łączył z politycznym zaangażowaniem po stronie Zjednoczonej Prawicy. Według medialnych spekulacji politycy z nowej rządzącej większości zarzucali Grabowskiej, że zbyt wolno wprowadza zmiany na antenie, a w TVP Lublin pracują ciągle dziennikarze kojarzeni z poprzednią opcją polityczną. – Wiem, że były na nią donosy do prezesa Syguta (likwidator TVP, Tomasz), ale ja nie mogłem narzekać – mogę o niej mówić tylko dobrze – mówił Jawnemu Lublinowi jeden z pracowników TVP Lublin o swojej byłej już szefowej.

Jeden z takich donosów na Grabowską trafił także do mediów. Anonimowy pracownik lubelskiego oddziału tak opisywał w liście do Gazety Wyborczej Lublin zmiany wprowadzane przez dyrektorkę ośrodka. – Szefem „nowej” redakcji Panoramy Lubelskiej została Dorota Choma, która w czasie „dobrej zmiany” za pośrednictwem znanych polityków PIS dostała stanowisko rzecznika prasowego w kopalni Bogdanka, po czym jak gdyby nigdy nic, jeszcze przed wyborami, wróciła jako obiektywny dziennikarz. Takie nowe dziennikarskie standardy – cytowała Gazeta Wyborcza.

źródło: https://jawnylublin.pl/nieoczekiwana-zmiana-dyrektora-tvp-lublin/

Jarosław Stawiarski ponownie marszałkiem województwa lubelskiego

Na pierwszym posiedzeniu sejmiku wybrano marszałka i członków zarządu województwa. Funkcję marszałka będzie nadal pełnił Jarosław Stawiarski. W zarządzie obok Stawiarskiego znajdą się: Marek Wojciechowski i Piotr Breś, jako wicemarszałkowie, oraz Marcin Szewczak i Jarosław Kwasek, jako członkowie zarządu.

Według Jawnego Lublina, Stawiarski został desygnowany na marszałka przez centralę PiS, mimo sprzeciwu szefa lubelskich struktur PiS Przemysława Czarnka. W głosowaniu tajnym Stawiarski otrzymał 23 głosy, a więc zagłosowało na niego także dwóch radnych z opozycji.

Wybrano również przewodniczącego sejmiku. Został nim Mieczysław Ryba – 22 głosy „za”. Do prezydium sejmiku zostali zgłoszeni i ostatecznie weszli tam wyłącznie radni PiS: Kamila Grzywaczewska, Krzysztof Gałaszkiewicz i Jerzy Szwaj.

Tak, jak w poprzedniej kadencji w prezydium nie znalazło się miejsce dla przedstawiciela sejmikowej opozycji. – Państwo tym wskazaniem zdecydowaliście, że 12 mandatów oznacza dla was zero – grzmiał Marek Kos z Trzeciej Drogi.

Klub PiS, chociaż jest największy, to nie ma ani jednego przedstawiciela w prezydium Sejmu. Odmawianie nam uczestnictwa w prezydium jest działaniem antydemokratycznym – odpowiedział mu poseł Przemysław Czarnek nawiązując do sytuacji w parlamencie.

źródło: https://jawnylublin.pl/stawiarski-ponownie-marszalkiem-ale-juz-bez-wladzy-absolutnej/

Jarosław Pakuła ponownie przewodniczącym Rady Miasta

Na inauguracyjnej sesji Rady Miasta – bez niespodzianek – przewodniczącym został ponownie Jarosław Pakuła, a prezydium tworzyć będą jeszcze: Monika Kwiatkowska, Monika Orzechowska i Anna Ryfka, wszystkie z klubu prezydenta Żuka.

Kontrkandydatem Pakuły był Piotr Gawryszczak z PiS-u., Pakuła otrzymał 17 głosów, a Gawryszczak 13.

Na brak opozycji w prezydium wskazywał Andrzej Pruszkowski (PiS). Jego apel nie przyniósł żadnego skutku, bo w głosowaniu przepadli wszyscy kandydaci PiS na wiceprzewodniczących, czyli sam Pruszkowski, Piotr Popiel i Tomasz Pitucha (wszyscy dostali 13 głosów na 30). Kandydatki klubu Żuka – Monika Kwiatkowska, Monika Orzechowska i Anna Ryfka – dostały po 17 głosów i tym samym to one będą wspierać Pakułę w działaniach prezydium.

W inauguracyjnym przemówieniu prezydent Krzysztof Żuk, w ozdobnym łańcuchu, symbolu sprawowanej funkcji, podziękował za zaufanie, jakim darzą go mieszkańcy od 14 lat. Zaapelował też o współpracę ku chwale Lublina z zachowaniem politycznej odmienności. O tą będzie trudno, ponieważ koledzy prezydenta z Rady Miasta nie dopuścili żadnego radnego PiS do prezydium.

źródło: https://jawnylublin.pl/rodzinno-towarzyski-poczatek-nowej-kadencji-rady-miasta-lublin/

Lokal po Czarciej Łapie do wynajęcia

Lokal po Czarciej Łapie – legendarnej restauracji na Starym Mieście – jest znowu do wynajęcia. Alkoholowy biznes, który miał tam prowadzić były kontrowersyjny polityk i biznesmen Janusz Palikot nie wyszedł.

Lokal jest miejski i zarządza nim Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (prezesem jest Grzegorz Siemiński). W 2021 r. spółka ogłosiła przetarg, szukając nowego najemcę Czarciej Łapy. Wygrała firma Alembik Lublin oferując 100 zł czynszu za metr kwadratowy. Alembik to firma Palikota, która zaproponowała cenę dwa razy wyższą od wywoławczej. Co miesiąc Alembik miał płacić 58 tys. zł brutto. Zabezpieczeniem była trzymiesięczna kaucja w wysokości 174,5 tys. zł. Umowa najmu miała obowiązywać do stycznia 2026 r.

Alembik zaczął inwestować, ale Czarciej Łapy nie uruchamiał, a firma popadła w długi. W listopadzie ubiegłego roku miasto odebrało mu lokal.

W połowie kwietnia zarządca budynku ogłosił konkurs na nowego najemcę. Stawka wywoławcza za lokal, to ponad 47 tys. złotych miesięcznie. Do tego opłata za wodę i ścieki plus ogrzewanie.

Kawiarnia Czarcia Łapa, której nazwa nawiązuje do jednej z lubelskich legend (o diabelskim sądzie) powstała pod koniec lat 50-tych XX wieku. Niemal od razu stała się bardzo popularna. Można powiedzieć, że dla wielu mieszkańców stała się kultowa. W XXI wieku jej popularność nadal była duża, zwłaszcza po tym, jak jeden z odcinków swojego programu nagrała tam Magda Gessler.

źródło: https://jawnylublin.pl/koniec-snu-janusza-palikota-czarcia-lapa-na-starym-miescie-do-wynajecia/

Ks. prof. Mirosław Kalinowski ponownie rektorem KUL

Senat KUL zdecydował, że dotychczasowy rektor ks. prof. Kalinowski pozostanie na stanowisku na kolejną kadencję, do 2028 roku. W wyborach nie miał żadnego konkurenta.

Zapowiedział, że będzie kontynuował już rozpoczęte projekty. – W planach mamy też nowe przedsięwzięcia. Zależy mi, by jak najwięcej osób, tworzących społeczność akademicką, było aktywnych i zaangażowanych w różnorodne działania. Jestem otwarty na innowacyjne propozycje. Zapraszam wszystkich do dalszej, ale też nowej współpracy – zachęca rektor.

KUL to najstarszy lubelski uniwersytet. Został założony w 1918 roku. Studiuje na nim na studiach stacjonarnych prawie 8 500 osób.

źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/kul-ma-tego-samego-rektora-w-planach-status-uczelni-badawczej,n,1000342753.html

Od soboty MPK będzie zarządzać Strefą Płatnego Parkowania

Od najbliższej soboty (11 maja) Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie będzie zarządzać całym obszarem strefy płatnego parkowania.

Zasady korzystania ze Strefy Płatnego Parkowania pozostają bez zmian. Kierowcy nadal będą mogli parkować w trzech podstrefach – A, B i C zgodnie z obowiązującym cennikiem. Ponadto będą też korzystać z dotychczasowej aplikacji do płatności za parkowanie – City Park App, przy czym na przełomie maja i czerwca będzie można skorzystać również z aplikacji SkyCash i mPay.

Wszystkie wcześniej zapowiadane nowości, typu e-kontrole, nowe parkomaty, nowe aplikacje do płatności oraz zakup abonamentów parkingowych poprzez e-sklep, wejdą w życie po rozstrzygnięciu przetargów prowadzonego obecnie przez MPK.

8-letnia umowa zakłada, że kontrolę uiszczania opłat za parkowanie będzie prowadzić co najmniej 16 kontrolerów, a sukcesywnie, do 10 listopada, nastąpi wdrażanie e-kontroli z wykorzystaniem systemu skanowania tablic rejestracyjnych. Wówczas będzie 6 kontrolerów pieszych oraz dwa pojazdy, na których zostaną zainstalowane systemy do e-kontroli.

E-kontrola będzie polegała na skanowaniu numerów rejestracyjnych pojazdów zaparkowanych w strefie, a system zweryfikuje, czy za dany pojazd została wniesiona opłata. Powstanie też dokumentacja fotograficzna wraz ze współrzędnymi GPS, dzięki którym dokładnie będzie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się weryfikowany samochód. Wezwania za nieopłacony postój będą wysyłane do kierowców pocztą.

źródło: https://www.lublin112.pl/za-dwa-dni-mpk-stanie-sie-operatorem-strefy-platnego-parkowania-specjalne-pojazdy-beda-skanowac-tablice-rejestracyjne/

przegląd przygotował: Arkadiusz Plewik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…

8 minuty czytania

17.05.2024

Proboszcz krytykuje posłankę, a artyści ożywiają Bystrzycę. Przegląd tygodnia 13-19.05.2024

Czym proboszczowi spod Janowa podpadła lubelska posłanka? Co zobaczyć można…

6 minuty czytania

03.05.2024

Rektor KUL zabiera głos ws. podpalenia synagogi i kontrowersyjne „jedynki” PiS-u. Przegląd tygodnia 29.04-05.05.2024

Prawo i Sprawiedliwość staje murem za Mariuszem Kamińskim. Rektor KUL…

4 minuty czytania

26.04.2024

Szczury na dworcu i listy KO do Europarlamentu. Przegląd tygodnia 22 – 28 kwietnia 2024

Gdzie panoszą się szczury? Kto otworzy listę do Europarlamentu? Najważniejsze…

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…