Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  23.12.2019

Nie chcemy wieżowców!

Udostępnij

Trwa protest mieszkańców osiedla „Świt” w Lublinie przeciw proponowanej przez miejskich planistów zabudowie terenu po byłej fabryce wind. W miejsce rozebranych już hal produkcyjnych miałyby stanąć nawet 30-metrowe bloki.  Problem w tym, że fabryka wind działała na skraju osiedla domków jednorodzinnych, których mieszkańcy nie chcą teraz sąsiadować z wieżowcami.

My nie jesteśmy przeciw rozwojowi. Jesteśmy za mądrym i rozważnym zagospodarowaniem terenu po fabryce – mówi Iwona Mańko z Rady Dzielnicy Węglin Południowy w Lublinie. Ten teren to rozległa, trójkątna działka u zbiegu ulic Roztocze i Orkana. Zgodnie z planami dewelopera, wstępnie zaakceptowanymi przez miejskich planistów, w tym miejscu miałoby powstać osiedle wieżowców. W projekcie wyznaczono trzy strefy wysokości zabudowy 25, 18 i 12 metrów, przy czym w tej pierwszej mógłby stanąć nawet 30-metrowy obiekt. Najniższa zabudowa znajduje się od strony budynków mieszkalnych jednorodzinnych przy ul. Urzędowskiej, najwyższa w narożniku skrzyżowania ulic Orkana i Roztocze, czyli przy wjeździe na osiedle z ulicy Kraśnickiej.

Zaniepokojeni mieszkańcy osiedla „Świt” obawiają się, że przy takich warunkach deweloper mógłby tu zbudować nawet 400 mieszkań. Gęstość zabudowy, którą chce dopuścić Urząd Miasta może poskutkować zakorkowaniem ul. Roztocze. Wieżowce przyciągną setki samochodów, a ul. Roztocze nie jest do tego przygotowana. Poza tym osiedle „Świt” nie ma usług, restauracji, nie ma tu gdzie się napić kawy, nie ma przychodni. Gdyby w tym miejscu powstały takie usługi, byłoby to z korzyścią dla wszystkich – mówi kolejny z mieszkańców. Tyle się mówi ostatnio o partycypacji społecznej, o wpływie opinii mieszkańców na samorządy. Czy nie można wziąć głosu społeczeństwa pod uwagę, a nie tylko interes deweloperów?

SONY DSC

Dlaczego miejscy planiści uznali, że na pofabrycznym terenie można ulokować wysoką zabudowę wielorodzinną? – Po analizach widokowych i urbanistycznych oraz analizie pozostałych uwarunkowań podjęto decyzje przedstawione w wykładanym projekcie planu zagospodarowania – wyjaśnił w „Dzienniku Wschodnim” Grzegorz Jędrek z biura prasowego lubelskiego Ratusza. – Funkcja mieszkaniowa wnioskowana przez właściciela terenu jest jak najbardziej komplementarna z bezpośrednim sąsiedztwem.

Problem w tym, że w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego osiedla nie ma wieżowców. Są domy najwyżej o dwóch – trzech kondygnacjach. Nie mogą być zatem komplementarne – jak twierdzi Ratusz – z kilkunastopiętrowymi wieżowcami. Wieżowce spowodują ruch setek samochodów, a ul. Roztocze nie jest do tego przygotowana. Poza tym osiedle „Świt” nie ma usług, restauracji, nie ma gdzie się napić kawy, nie ma przychodni. Gdyby w tym miejscu powstały takie usługi, byłoby to z korzyścią dla wszystkich.

Do 5 września 2019 r. mieszkańcy os. Świt mieli prawo zgłaszania uwag do projektu planu zagospodarowania terenu. Zgłosili ich blisko 1600. Chcą, aby wjazd na projektowane osiedle prowadził z ulicy Orkana, a nie z Roztocze, żeby zostało tu więcej zieleni, żeby projektowane budynki nie były tak wysokie, żeby zmniejszyć liczbę budowanych mieszkań za to dołożyć miejsc parkingowych. Wnioski są obecnie rozpatrywane przez Wydział Planowania Urzędu Miasta Lublin. Jak długo potrawa cała procedura – nie wiadomo. Na razie mieszkańcy z satysfakcją obserwują pomiary natężenia ruchu prowadzone na osiedlowych ulicach. To także jeden z ich postulatów.  i jeden z argumentów przeciwko.

H. J. 


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

19.09.2023

IPN chce znaleźć wszystkich pogrzebanych na górkach czechowskich

Wyniki dotychczasowych badań, zdjęcia wykopanych kości i bukiet czerwonych róż…

3 minuty czytania

10.09.2023

Mieszkańcy dopięli swego. Spółdzielnia Mieszkaniowa Czuby ma nowy zarząd

O posadę w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby ubiegało się 11 osób. Znalazło się…

7 minuty czytania

02.09.2023

Mieli zablokować dworzec, ale nie chcieli psuć ludziom wakacji

We wtorek, 29 sierpnia, taksówkarze mieli zablokować dworzec, ale na razie zrezygnowali…

5 minuty czytania

17.08.2023

Czynsz dobił Akademię Kreatywności. „Przyjdźcie się pożegnać”

Wyremontowała zrujnowany lokal i zaprosiła do niego sąsiadów. Teraz musi się…

16 minuty czytania

15.08.2023

Ewa Leonowicz: Przemocowi dyrektorzy i urzędniczy beton są silni tylko naszym strachem

– Oświata w Lublinie stworzyła jakiś przedziwny układ wzajemnych zależności, w których nikomu…

3 minuty czytania

11.08.2023

Arena Lublin: ci, którzy mieli się na nią ewakuować, pojechali gdzie indziej

Pusto, cicho, spokojnie, bez ścisku i pośpiechu. Arena Lublin, która…

3 minuty czytania

09.08.2023

Była oddaną nauczycielką. Dziś mieszka w ruinie

Pani Elżbieta mieszka w zrujnowanym domu bez ogrzewania, prądu i kanalizacji. Jej…

4 minuty czytania

08.08.2023

Pełnomocnik KOD chce wyłączenia dwóch sędziów z orzekania o pomniku Lecha Kaczyńskiego

Już wiadomo, że nie będzie szybkiego rozstrzygnięcia sprawy mieszkańców, przedsiębiorcy…