var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Fentanyl to opioidowy lek przeciwbólowy i silnie uzależniający narkotyk. – Trucizna to potężna – nie ma wątpliwości dr Jarosław Szponar z Kliniki Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dzisiaj rano policja zatrzymała cztery osoby podejrzane o handel „narkotykiem zombie”, m.in. w Puławach.
Fentanyl to silny lek przeciwbólowy, który znajduje zastosowanie w anestezjologii oraz leczeniu ostrego i przewlekłego bólu (np. u pacjentów z nowotworem). Jest nie tylko 100 razy silniejszy od morfiny, 50 razy od heroiny, ale też silnie uzależnia. Rocznie w USA notuje się 70 tys. zgonów w wyniku przedawkowania fentanylu. Do Polski narkotyk dopiero dociera – zmarły cztery osoby: jedna pod koniec 2023 r. w Poznaniu i trzy w lutym br. w Żurominie (woj. mazowieckie), gdzie narkotyk można było kupić na klatce jednego z bloków potocznie zwanej „apteką”. Ekipa „Uwagi” TVN obserwowała to miejsce przez kilkanaście godzin – w tym czasie dilera odwiedziło dwadzieścia młodych osób.
„Trucizna to potężna”
– W USA jest na to moda, wszyscy teraz o tym piszą – przyznaje dr Jarosław Szponar z Kliniki Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – W Lublinie nie ma zwiększonej liczby pacjentów po fentanylu. Do nas tacy pacjenci nie trafiają, nie mamy takich na oddziale toksykologii. I oby ich nie było, bo trucizna to potężna – zaznacza.
Ministerstwo Zdrowia próbuje problem zdusić w zarodku. W tym celu objęto dodatkowym monitoringiem wystawianie recept na opioidy, w tym fentanyl. Codzienny raport w tej sprawie trafia na ręce ministra zdrowia. Resort zdrowia z nawiązał też współpracę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Po naszej stronie jest monitoring, po stronie służb codzienne codzienne raportowanie, po stronie organów ścigania współpraca z nami – mówiła niedawno szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyzna.
Efekty już widać. W Poznaniu funkcjonariusze policji zatrzymali ostatnio lekarkę. Według ustaleń policji, kobieta sprzedała kilkaset recept na opioidy, w tym fentanyl. Wartość refundowanych leków wynosiła około 450 tys. zł.
Ostrzega wojewoda i kurator
Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski: – Nadzór Farmaceutyczny w naszym regionie otrzymał zalecenie zwrócenia szczególnej uwagi na recepty tego typu środki. Uczuliłem również na ten temat lubelskiego wojewódzkiego konsultanta ds. toksykologii. Poleciłem Kuratorium Oświaty, by wystosowało apel do wszystkich organizatorów wycieczek, kampusów czy kolonii, by zwrócili szczególną uwagę na niestandardowe zachowania czy korzystanie przez młodzież z takich środków. Zwróciłem się również do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie, aby policjanci zwracali szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju zdarzenia związane z korzystaniem z opioidów.
W przededniu wakacji przed „narkotykiem zombie” ostrzegał lubelski kurator oświaty Tomasz Szabłowski, który prosi organizatorów kolonii i wychowawców o zwrócenie „uwagi na problem i monitorowanie zachowań dzieci i młodzieży”.
– Każdy przypadek podejrzanego zachowania należy wyjaśniać, gdyż może nieść za sobą śmiertelne niebezpieczeństwo. O każdej niepokojącej sytuacji należy niezwłocznie poinformować rodziców uczniów, Kuratorium Oświaty oraz inne organy – instruuje Szabłowski.
Czujni są też farmaceuci. – Fentanyl jest zaliczany do produktów narkotycznych, więc recepta, która jest wystawiona przez lekarza musi spełniać wszystkie wymagania. Od ubiegłego roku jest obowiązek wystawiania wyłącznie recept elektronicznych na środki narkotyczne i psychotropowe, co wyklucza możliwość ręcznego podrabiania recept – podkreśla Tomasz Barszcz, wiceprezes Okręgowej Izby Aptekarskiej. Jak wskazuje, receptę na fentanyl może zrealizować wyłącznie magister farmacji, a tego typu produkt jest pod ścisłą kontrolą, w zamknięciu.
„Żuromiński duch” zatrzymany
– Nie mieliśmy żadnego przypadku, ani zatrzymania osoby handlującej fentanylem, ani zatrutej tą substancją, ale monitorujemy, tym bardziej że są wakacje – mówi nadkomisarz Andrzej Fijołek, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Dodaje, że na terenie Puław i powiatu hrubieszowskiego działania prowadzili policjanci z Radomia, przy wsparciu lubelskich funkcjonariuszy, w tym oddziału antyterrorystycznego. Chodziło tu o zatrzymanie tzw. „żuromińskiego ducha”, mężczyzny podejrzewanego o handel fentanylem.
– Zatrzymano cztery osoby: 55-latka z Żuromina, 36-latkę z Żuromina, 52-latka z Puław i 53-latkę z powiatu hrubieszowskiego. W mieszkaniu 53-letniej kobiety ujawniono ponad 330 różnej wielkości plastrów przeciwbólowych zawierających fentanyl, z których, jak wynika ze wstępnych ustaleń, można uzyskać ponad 4700 porcji opioidu wystarczającego do odurzenia się – poinformowała dziś wieczorem Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu.
Na zdjęciu: Osoby pod wpływem fentanylu na jednej z ulic Poznania (Fot. https://x.com/poznan_moment)
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz