< 1 minuty czytania • 03.02.2020
Najpierw odmówili mieszkańcowi realizacji jego pomysłu, teraz sami to zrobili.
Udostępnij
Miasto w końcu zdecydowało się na zakup czujnika smogu wraz z tablicą informacyjną. Urządzenie zlokalizowane jest na Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego na ul. Lipowej 27. Gdy kilka lat temu jeden z mieszkańców zgłosił podobny pomysł w Budżecie Obywatelskim miasto negatywnie oceniło ten pomysł.
Dobre pomysły są dobre, gdy są NASZE
Do budżetu obywatelskiego 2018 zgłoszono projekt zakładający budowę 7 stacji monitorujących jakość powietrza. Urząd ocenił ten projekt negatywnie. – Zadanie realizowane jest przez Straż Miejską, która została wyposażona w samochód monitorujący jakość powietrza. UM jest na etapie rozmów z uczelniami, aby prowadzić wspólne działania badawczo monitorujące sytuację powietrza w mieście – czytaliśmy wówczas w uzasadnieniu. Po 3 latach urzędnicy samo zamontowali czujnik jakości powietrza. Do takiego uznaniowego odrzucania w budżecie obywatelskim projektów mieszkańcy już się przyzwyczaili.
Stacja pomiarowa
Stacja meteorologiczno-pomiarowa wraz z tablicą informacyjną została zamontowana na budynku Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Lipowej 27. W otoczeniu stacji wiele budynków podłączona jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, powszechnie dostępny jest też gazociąg. Podobnie jak stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska stacja zlokalizowana jest w oddaleniu od kopciuchów. Dane wkrótce mają się pojawić na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin. Koszt zakupu czujnika to 2800 zł, koszt zakupu tablicy zewnętrznej to 6200 zł.
Co mierzy stacja?
- temperatura powietrza (rzeczywista, odczuwalna, punkt rosy),
- wilgotność powietrza,
- opady (chwilowe, godzinowy, dobowy, tygodniowy, miesięczny, roczny),
- ciśnienie atmosferyczne,
- prędkość i kierunek wiatru,
- nasłonecznienie,
- pomiar zanieczyszczeń PM 10 oraz PM 2,5 wraz z oceną jakości powietrza.
Dodaj komentarz