Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  02.02.2024

Najdrożej w Lublinie? 190 zł opłaty dodatkowej za parkowanie

Udostępnij

Zgodnie z zapowiedziami Galeria Gala wprowadziła płatne parkowanie. Cztery pierwsze godziny są darmowe, ale kto zapomni zarejestrować postoju będzie musiał słono za to zapłacić.

Galeria Gala przy ul. Fabrycznej w Lublinie nie zbyt oblegana. Są tu salony z drogimi meblami, elementami wystroju wnętrz czy z wyposażeniem łazienek. A także studio tańca, siłownia, sala zabaw dla dzieci iduży sklep z używaną odzieżą. W weekendy są tu organizowane ekokiermasze.

Do tej pory parkowanie na parkingu podziemnym Galerii Gala było darmowe. Dla przyjeżdżających do centrum miasta kierowców to atrakcyjne miejsce – zadaszone i tuż na granicy Strefy Płatnego Parkowania.

Z tym już jednak koniec. Z początkiem lutego Galeria Gala wprowadziła system płatnego parkowania. Jego operatorem jest firma EuroPark.

Tylko poprawny numer

Zgodnie z regulaminem parkingu, można tu za darmo zostawić samochód na cztery godziny. Ten czas jest podzielony na dwie tury po 120 minut. Czyli po dwóch godzinach trzeba ponownie wpisać do parkomatu numer rejestracyjny samochodu.

To pewna nowość, bo urządzenie na podziemnym parkingu nie wydaje biletów, które zwykle umieszcza się za przednią szybą. Kierowca musi jedynie wpisać numer rejestracyjny auta w parkomacie.

Bilet parkingowy jest ważny wyłącznie dla pojazdu, którego prawidłowy numer rejestracyjny widnieje na bilecie” – czytamy w regulaminie. Dalej jest zastrzeżenie, że wszystkie zasady dotyczą także osób niepełnosprawnych oraz pojazdów posiadających zezwolenie na parkowanie na drogach publicznych.

Każda kolejna godzina (ponad czas darmowy) kosztuje 3 zł. Za cały dzień parkowania trzeba zapłacić 15 złotych.

W przypadku gdy kierowca nie wpisze w parkomacie numeru rejestracyjnego lub nie uiści opłaty, zostanie obciążony tzw. opłatą dodatkową. Ta jest w Galerii Gala wyjątkowo wysoka – wynosi aż 190 zł.

To dużo, bo np. na parkingu MOSiR „Bystrzyca” przy Al. Zygmuntowskich (przed basenami i lodowiskiem) taka opłata dodatkowa to 95 zł (tam parkingiem zarządza firma APCOA). EuroPark jest też na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz”. Tu za niespełnienie regulaminu parkowania trzeba zapłacić 150 zł.

Wróćmy na parking Gali. EuroPark w regulaminie informuje także: „W przypadku nieuiszczenia opłaty dodatkowej w przeciągu 2 tygodni od daty jej naliczenia EuroPark może dochodzić jej zapłaty drodze postępowania polubownego lub sądowego”. Firma zaznacza, że dodatkowo kierowca może zostać obciążony kosztami pozyskania danych właściciela pojazdu z bazy CEPiK.

I jeszcze jedno. Na swoich stronach internetowych zarówno EuroPark jak i APCOA przedstawiają cennik w poszczególnych lokalizacjach w miastach, w których operują. Nie ma tam jednak ani słowa o wysokości opłaty dodatkowej. Za to EuroPark tłumaczy: – Opłata dodatkowa jest nakładana na kierowców, którzy korzystają z parkingu niezgodnie z regulaminem. Zadaniem tej opłaty jest motywowanie kierowców do użytkowania miejsc parkingowych zgodnie z zasadami zawartymi w regulaminie parkingu.

EuroPark i APCOA

EuroPark sp. zoo została zarejestrowana w 2008 roku Warszawie. Właścicielem 100 proc. udziałów jest norweska spółka INDIGO Menagement AS. Ze sprawozdania finansowego za 2022 wynika, że EuroPark zatrudnia 25 osób, a roczne przychody to ponad 19 mln zł (957 tys. zł zysku).

APCOA Parking Polska jest częścią Grupy APCOA, która jest obecna w 13 europejskich krajach gdzie – jak chwali się na swojej stronie internetowej – zarządza liczbą „1,5 mln miejsc parkingowych w ponad 9, 5 tys. obiektach” Spółka z roku na rok notuje coraz wyższe zyski. W sprawozdaniu finansowym za 2022 rok jest mowa o przychodach rzędu ponad 82 mln zł.Firma zanotowała 5,5 mln zł zysku. W tym czasie zatrudniała 474 osoby, z czego tylko 95 na umowach o pracę, i obsługiwała 900 parkingów w całym kraju.

Na zdjęciu: Galeria Gala jest kolejnym sklepem w Lublinie, który wprowadził płatne parkowanie (Fot. sko)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły