Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  22.12.2021 15:18

MPK będzie musiało ujawnić jak wspierało młodzieżówkę Platformy

Udostępnij

Młodzieżówka Platformy organizowała w czerwcu w Centrum Kultury „Forum. Młodzi Dialogu”. O politycznym charakterze wydarzenia świadczą nie tylko organizatorzy, ale i uczestnicy – czołowi działacze Platformy Obywatelskiej. Prezydent Miasta Lublin nie tylko objął wydarzenie Patronatem Honorowym, ale był jednym z prelegentów. Partnerami wydarzenie miały być miejskie spółki – MPK Lublin i LPEC.

Imprezę organizowali Młodzi Demokraci – młodzieżówka Platformy Obywatelskiej wraz z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych. O randze wydarzenia świadczy obecność Radosława Sikorskiego, Grzegorza Schetyny, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej czy Tomasza Grodzkiego. Patronat Honorowy nad całością wydarzenia objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Z lokalnego podwórka pojawiła się m.in. poseł Marta Wcisło.

Wydarzenie odbyło się w Centrum Kultury. Partnerami był MPK Lublin i LPEC. Taką informację można było znaleźć na stronie wydarzenia. Chcieliśmy dowiedzieć się w jaki sposób miejskie spółki wspierają partyjne młodzieżówki w organizacji takich imprez.

Centrum Kultury za darmo? To plotka

Ile zapłacono za wynajem CK na partyjne wydarzenie? Pojawiły się pogłoski, że nic. Nie jest to jednak prawdą.

Centrum Kultury w Lublinie wynajęło Polskiej Radzie Organizacji Młodzieżowych przestrzenie instytucji na organizację wydarzenia „Młodzi. Forum Dialogu” zgodnie z Ogólnymi Warunkami Udostępniania Powierzchni Centrum Kultury w Lublinie i obowiązującym cennikiem – informuje Zastępca dyrektora ds. organizacyjnych CK Gabriela Żuk. Za trzy dni CK zainkasowało 15 tys. zł.

Spółki miejskie: Jedna nie powie, druga partnerem nie była

O wyjaśnienie poprosiliśmy partnerów wydarzenia: MPK Lublin i LPEC. Zdaniem MPK Lublin informacja o tym… nie stanowi informacji publicznej. Nie zgodziliśmy się z tym stanowiskiem. Skierowaliśmy w tej sprawie skargę do sądu. Ten po wielu miesiącach przyznał nam rację. Zdaniem sądu „skoro spółki komunalna w zasadzie powołana jest do wykonywania zadań gminy transparentność jej działania leży w interesie publicznym„. Dalej w uzasadnieniu czytamy także:

Wsparcie finansowe różnego rodzaju imprez wiąże się ze sposobem gospodarowania środkami stanowiącymi majątek publiczny, a zatem wnioskowana informacja stanowi informację o wysokości środków pieniężnych wypłacanych z zasobów publicznych na rzecz innych podmiotów. Jest więc informacją publiczną.

II SAB/Lu 112121

Wyrok nie jest prawomocny i spółka może się od niego odwołać.

O to samo zapytaliśmy LPEC. Spółka była dużo bardziej wylewna. – LPEC S.A. nie podpisała umowy o partnerstwie i nie udzieliło wsparcia w formie finansowej na organizację wydarzenia – informował nas w piśmie Marek Goluch, prezes LPEC. Dopytaliśmy czy LPEC było partnerem tego wydarzenia (np. bez podpisywania umowy) a jeśli tak to na czym ów partnerstwo polegało? – Spółka nie była partnerem przedsięwzięcia „Młodzi. Forum Dialogu” – odpowiada prezes.

Skąd więc się wzięło logo LPEC na stronie wydarzenia? Nie wiadomo. Pewne jest za to, że zarówno logo LPEC, jak i MPK już ze strony zniknęły.

Organizatorzy nabrali wody w usta

Od początku staraliśmy się także skontaktować z organizatorami. Na maile nie odpisali. Po rozmowie telefonicznej poprosili o przesłanie maila na inny adres. Ten też pozostał bez odpowiedzi. Ostatecznie przed publikacja artykułu spróbowaliśmy po raz ostatni. Ponownie bez odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

8 minut czytania

29.11.2024

Stadionowa odyseja: sam parking miał kosztować 400 mln zł, problem z wałami i zasilaniem. A projektant zarzuca miastu brak dobrej woli

Naliczamy kary umowne projektantowi nowego stadionu żużlowego, bo nie wyrobił…

6 minut czytania

24.11.2024

Jak się komuś zarzuca brak etyki i sprzyjanie PiS-owi, to warto wcześniej sprawdzić, czy samemu ma się czysto na obejściu

KOMENTARZ Dożyłem takich czasów, w których nie chce się pełnić…

6 minut czytania

17.11.2024

Panie radne, panie prezydencie – zapraszamy do Lublina! Czasami jest irytująco, ale da się tu żyć

KOMENTARZ Naprawdę byłoby nam bardzo miło, gdyby osoby, które stanowią…

4 minuty czytania

12.11.2024

Wiejskie życie radnych z klubu prezydenta Żuka. Wojewoda czeka na ruch Rady Miasta Lublin

W pierwszej kolejności sprawą ewentualnego wygaszenia mandatów radnych z klubu…

13 minut czytania

12.11.2024

Exodus z Lublina na wieś. Radna mieszka w Turce, prezydent w Jakubowicach, a jego zastępca w Jabłonnej

Magdalena Szczygieł-Mitrus to kolejna, piąta już radna prezydenckiego klubu, która…

24 minut czytania

31.10.2024

Sielsko i wiejsko, czyli podmiejskie życie radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka

Meblują nam Lublin, uchwalają plany, podatki czy opłaty za odbiór…

5 minut czytania

26.10.2024

Historia jednego komentarza, czyli dlaczego prezes TBV kopał w krzesła i ile oszczędził na podatku od górek czechowskich

Na sformułowania „TeBeWał” i „debilny sposób” prezes deweloperskiej spółki Wojciech…

5 minut czytania

18.10.2024

Lublin – miasto, które nienawidzi drzew (komentarz)

Greenwashing w social mediach, a w rzeczywistości zalewanie zielonych dotąd…