Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  22.12.2021

MPK będzie musiało ujawnić jak wspierało młodzieżówkę Platformy

Udostępnij

Młodzieżówka Platformy w czerwcu tego roku współorganizowała w Centrum Kultury wydarzenie „Forum. Młodzi Dialogu”. O politycznym charakterze wydarzenia świadczą nie tylko organizatorzy, ale i uczestnicy wydarzenia – czołowi działacze Platformy Obywatelskiej. Prezydent Miasta Lublin nie tylko objął wydarzenie Patronatem Honorowym, ale był jednym z prelegentów. Partnerami wydarzenie miały być miejskie spółki – MPK Lublin i LPEC.

W czerwcu w Lublinie odbyło się wydarzenie „Młodzi. Forum Dialogu”. Imprezę organizowali Młodzi Demokraci – młodzieżówka Platformy Obywatelskiej, wraz z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych. O randze wydarzenia świadczy obecność Radosława Sikorskiego, Grzegorza Schetyny, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej czy Tomasza Grodzkiego. Patronat Honorowy nad całością wydarzenia objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Z lokalnego podwórka pojawiła się m.in. poseł Marta Wcisło.

Wydarzenie odbyło się w Centrum Kultury. Partnerami wydarzenia były miejskie spółki MPK Lublin i LPEC. Taką informację można było znaleźć na stronie wydarzenia. Chcieliśmy dowiedzieć się w jaki sposób miejskie spółki wspierają partyjne młodzieżówki w organizacji wydarzenia.

Centrum Kultury za darmo? To plotka

Ile zapłacono za wynajem CK na partyjne wydarzenie? Pojawiły się pogłoski, że nic. Nie jest to jednak prawdą. – Centrum Kultury w Lublinie wynajęło Polskiej Radzie Organizacji Młodzieżowych przestrzenie instytucji na organizację wydarzenia „Młodzi. Forum Dialogu” zgodnie z Ogólnymi Warunkami Udostępniania Powierzchni Centrum Kultury w Lublinie i obowiązującym cennikiem – informuje Zastępca dyrektora ds. organizacyjnych CK Gabriela Żuk. Za 3 dni CK zainkasowało 15 tys. zł.

Spółki miejskie: jedna nie powie, druga nie była partnerem

O wyjaśnienie poprosiliśmy partnerów wydarzenia: MPK Lublin i LPEC. Zdaniem MPK Lublin informacja o tym… nie stanowi informacji publicznej. Nie zgodziliśmy się z tym stanowiskiem. Skierowaliśmy w tej sprawie skargę do sądu. Ten po wielu miesiącach przyznał nam racje. Zdaniem sądu skoro spółki komunalna w zasadzie powołana jest do wykonywania zadań gminy transparentność jej działania leży w interesie publicznym. Dalej w uzasadnieniu czytamy także:

Wsparcie finansowe różnego rodzaju imprez wiąże się ze sposobem gospodarowania środkami stanowiącymi
majątek publiczny, a zatem wnioskowana informacja stanowi informację o wysokości środków pieniężnych wypłacanych z zasobów publicznych na rzecz innych podmiotów. Jest więc informacją publiczną.

II SAB/Lu 112121

Wyrok nie jest prawomocny i spółka może się od niego odwołać. Szanse na zmianę wyroku są jednak zerowe.

O to samo zapytaliśmy LPEC. Spółka była dużo bardziej wylewna. – LPEC S.A. nie podpisała umowy o partnerstwie i nie udzieliło wsparcia w formie finansowej na organizację wydarzenia – informował nas w piśmie Marek Goluch Prezes Zarządu LPEC. Dopytaliśmy czy LPEC było partnerem tego wydarzenia (np. bez podpisywania umowy) a jeśli tak to na czym ów partnerstwo polegało? – Spółka nie była partnerem przedsięwzięcia „Młodzi. Forum Dialogu”. – czytamy w mailu od prezesa.

Skąd więc się wzięło logo LPEC na stronie wydarzenia? Nie wiadomo. Pewne jest za to, że zarówno logo LPEC, jak i MPK zniknęły już ze strony wydarzenia.

Organizatorzy nabrali wody w usta

Od początku staraliśmy się także skontaktować z organizatorami. Na maile nie odpisali. Po rozmowie telefonicznej poprosili o przesłanie maila na inny adres. Ten też pozostał bez odpowiedzi. Ostatecznie przed publikacja artykułu spróbowaliśmy po raz ostatni. Ponownie bez odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły