Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  07.06.2023

MOSiR wreszcie zarobi. Europejskie puchary na Arenie Lublin

Udostępnij

Europejska piłka zagości na Arenie Lublin. Przy ulicy Stadionowej ponownie zagra najprawdopodobniej Zoria Ługańsk. MOSiR negocjuje jednak także z innymi drużynami.

Ukraińskie kluby biorące udział w europejskich pucharach, zgodnie z decyzją UEFA, ze względów bezpieczeństwa nie mogą rozgrywać domowych meczów na terytorium swojego kraju. Jeśli umowa między MOSiR-em a władzami Zorii Ługańsk zostanie sfinalizowana, na Arenie Lublin zobaczymy co najmniej cztery spotkania. Ukraińska drużyna zagra w ostatniej rundzie eliminacji do fazy grupowej Ligi Europy.

Jeśli przegra, piłkarzom z Ługańska przypadnie walka w Lidze Konferencji Europy. Piotr Słonka znany jako BuckarooBanzai, znawca ukraińskiej piłki, przekazał na Twitterze, że klub wszystko uzgodnił i zgłosił lubelski stadion do UEFA.

Jak przekazuje Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lublinie, żadnej umowy z klubem jeszcze nie podpisano.

Prowadzimy rozmowy z różnymi partnerami, także z Ukrainy, którzy są zainteresowani korzystaniem z Areny. W momencie, gdy te rozmowy zostaną sformalizowane, natychmiast o tym poinformujemy – powiedział Jawnemu Lublinowi.

Nic za darmo. Wzorem ubiegłego roku, władze Zorii za wynajem zapłacą stawkę rynkową. Jak wynika z szacunków Fundacji Wolności, dzień meczowy na Arenie Lublin kosztuje około 80 tys. złotych. Zoria Ługańsk zapłaci więc nie mniej niż tę kwotę.

Ukraińcy już w ubiegłym roku korzystali z infrastruktury Areny Lublin. W sierpniu w ramach III rundy eliminacji do Ligi Konferencji Europy podjęli rumuńską Universitateę Krajową. Po domowej wygranej 1:0, ostatecznie nie awansowali do kolejnego etapu. W rewanżu przegrali 3:0. Wówczas problemem był zakup biletów. Choć kosztowały 300 hrywien, czyli około 37 złotych, to można było je kupić wyłącznie przez ukraińską stronę internetową.

Zoria Ługańsk to trzeci klub w ukraińskiej Premier Lidze. Od 2015 roku regularnie znajduje się w czołówce krajowych rozgrywek. Polskim kibicom znany jest między innymi ze starcia w Legią Warszawa w eliminacjach do Ligi Europy z sezonu 2015/16. Wojskowi spotkanie to wygrali. W 2014 roku klub został zmuszony do opuszczenia Ługańska z powodu wojny i rosyjskiej okupacji. Do 2022 roku rezydował w Zaporożu. Od obecnego sezonu mecze odbywają się w Kijowie na Stadionie Dynama.

Mecze Zorii Ługańsk w Lublinie odbyć miałyby się pod koniec sierpnia.

Fot. Miasto Lublin

Jedna odpowiedź do “MOSiR wreszcie zarobi. Europejskie puchary na Arenie Lublin”

  1. Wioleta pisze:

    Szkoda, że autor nie napisał o jaką piłkę chodzi. Jestem laikiem i nie wiem jaka dyscyplinę sportu uprawia ta drużyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *