Wesprzyj Kontakt

8 minuty czytania  •  23.12.2022

Mogą być problemy z komunikacją miejską. Tymczasem w Lublinie rozpoczął się Festiwal Bożego Narodzenia. Lublin w mediach

Udostępnij

Przegląd tygodnia 17-23 grudnia.

Problemy ZTM ze znalezieniem nowego przewoźnika z autobusami przegubowymi

Z końcem 2022 roku wygasają umowy z dwiema firmami przewozowymi świadczącymi – prócz MPK –  usługi komunikacyjne w Lubinie. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na nowych przewoźników.

Jeżeli nie uda się wprowadzić nowych przewoźników na trasy z początkiem roku, to przez pewien czas po ulicach Lublina może kursować mniej pojazdów przegubowych niż obecnie.

20 grudnia br. upłynął termin zgłaszania się spółek do obsługi wybranych linii czterema krótkimi autobusami oraz 16 autobusami przegubowymi. Zgłoszone propozycje dotyczące krótkich autobusów mieszczą się w ustalonym na ten cel budżecie 13,3 mln zł. Najtańsza oferta Lubelskich Linii Autobusowych opiewa na 12 mln. zł, zaś najdroższa – złożona przez konsorcjum lubelskich spółek BP Tour Polska, BP Tour i BP Tour Regio – wynosi 14,8 mln zł.

Natomiast w przypadku autobusów przegubowych żadna ze zgłoszonych propozycji nie mieści się w budżecie, wynoszącym 26,7 mln zł. Najtańsza oferta opiewa na 30,8 mln zł, złożyło ją konsorcjum zawiązane przez Irex-4, Irex-3 i Irex-8. Najdroższa zaś wynosi 31,8 mln zł, została złożona przez konsorcjum BP Tour Polska, BP Tour i BP Tour Regio.

Firmy tłumaczą wysokość żądanych kwot wzrostem kosztów w branży transportu publicznego.

W takim wypadku ZTM może unieważnić przetarg i ogłosić nowy licząc na tańsze oferty lub podnieść budżet wyznaczony na ten cel.

Kontrakt na dostarczenie autobusów oraz ich wykorzystywanie ma trwać 4 lata.

Jeżeli nie uda się wprowadzić nowych przewoźników na trasy z początkiem roku, to przez pewien czas po ulicach Lublina może kursować mniej pojazdów przegubowych niż obecnie.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/albo-drozej-albo-wcale,n,1000318222.html

Po raz drugi miasto unieważniło przetarg dokumentacji cmentarza na Sławinie

Miasto unieważniło po raz drugi przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej cmentarza, który ma powstać u zbiegu ulic Zelwerowicza i Bohaterów Września. Zdaniem miejskich urzędników, potencjalnych wykonawcy popełnili błędy przy obliczaniu cen. Miasto planuje ogłosić trzeci przetarg na to zadanie.

O kontrakt zabiegały dwie firmy. Probud ze Szczecina, która za prace chciała otrzymać 615 tys. zł oraz BBC Best Building z Warszawy, która złożyła ofertę na 697 tys. zł. Ratusz przeznaczył na ten cel 715,5 tys. zł.

Oferty obu wykonawców zawierają błędy w obliczeniu ceny, które nie mogą zostać naprawione w toku postępowania tj. nie mają charakteru oczywistej omyłki rachunkowej – informuje w rozmowie z „Kurierem Lubelskim” Elżbieta Daszyńska, dyrektor Biura Zamówień Publicznych UM Lublin.

W kosztorysie ofertowym trzeba było określić wartość elementów zlecenia. Tu, jak przekonuje Ratusz, zostały popełnione błędy. Oferenci musieli np. określić koszt przygotowania projektu koncepcyjnego. Mógł on maksymalnie wynosić 15 proc. wartości całej dokumentacji projektowo – kosztorysowej. A w wyliczeniach obu oferentów był wyższy.

Miejsce do grzebania na nowym cmentarzu komunalnym ma zajmować teren o powierzchni 41 hektara. Ratusz chce aby pełna dokumentacja nekropolii powstała w ciągu 1,5 roku.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/problemy-z-utworzeniem-nowej-nekropolii-dla-lublina-uniewazniony-drugi-przetarg-na-wykonanie-dokumentacji-projektowej-powod/ar/c1-17135105

W Lublinie trwa miejski Festiwal Bożego Narodzenia

Do 9 stycznia mieszkańcy mogą wziąć udział w miejskim Festiwalu Bożego Narodzenia. W programie m.in.: koncert kolęd i pastorałek a także świąteczne spacery po Lublinie. 

Będzie można m.in. zagrać w grę miejską. Zainteresowani mogą odebrać pakiety do gry w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3 lub pobrać je ze strony swieta.lublin.eu.

Miasto organizuje także świąteczny koncert Alicji Janosz z zespołem, który odbędzie się 29 grudnia br. o godz. 19.00 w Bazylice oo. Dominikanów. Dodatkowo na początku nowego roku będą organizowane koncerty styczniowe: „Kolędy” Janka Traczyka w Pracowni Kultury Maki przy ul. Olchowej 8 (5 stycznia 2023 r., godz. 19.00) oraz koncert kolęd i pastorałek „Jechała kolęda” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie przy ul. Jana Pawła II 11 (8 stycznia 2023 r., godz. 19.00). Tradycyjnie zaplanowano również wspólne kolędowanie w szopce bożonarodzeniowej, która stanęła na styku Deptaka i Placu Litewskiego.

Koncerty, w wykonaniu lokalnych grup i zespołów wokalno-instrumentalnych, będą odbywały się do końca trwania Festiwalu Bożego Narodzenia. Z uwagi na wolne terminy, można jeszcze zgłosić udział i wystąpić w szopce. Zapisy przyjmowane są za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres swieta@lublin.eu lub telefonicznie pod numerem 81 466 19 34.

Osoby, które wolą spędzać czas aktywnie mogą wybrać się na świąteczne spacery po Lublinie. Poprowadzą je: Magda Mazur-Ciseł i Agnieszka Malinowska-Mikołajczyk. Podczas spotkań uczestnicy poznają historię miejskich zabytków i usłyszą o lubelskich tradycjach bożonarodzeniowych. Spacery będą odbywały się codziennie od 27 do 30 grudnia br. oraz 4 i 5 stycznia 2023 r. od godz. 16.00. Bilety na wydarzenia są dostępne na stronie przewodnik.lublininfo.com oraz w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1-3.

Źródło: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/trwa-festiwal-bozego-narodzenia,9451,66,1.html

Obchody 83. rocznicy hitlerowskiego mordu – Sonderaktion Lublin

18 grudnia oddano hołd ofiarom hitlerowskiej mordów dokonanych na polskiej inteligencji nazwanych Sonderaktion Lublin. Obchody odbyły się na Kalinowszczyźnie gdzie stoi pomnik w miejscu pierwszej egzekucji.

W kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych odbyła się msza św. w intencji ofiar masakry. Przewodniczył jej ks. Rafał Charzyński – wnuk prof. Czesława Martyniaka, który zginął podczas tej akcji. Następnie odczytano apel pamięci, po czym złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem ofiar tej zbrodni.

Sonderaktion Lublin to akcja niemieckich okupantów, która wymierzona była w polskie elity intelektualne. W listopadzie 1939 roku władze okupacyjne przeprowadziły masowe aresztowania w urzędach, szkołach, kurii, seminarium duchownym oraz w KUL. Osadzeni trafili do więzienia na Zamku Lubelskim. W Wigilię Bożego Narodzenia 1939 r. doszło do pierwszej zbiorowej egzekucji, podczas której stracono 10 osób.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/w-83-rocznice-sonderaktion-lublin-uczczono-pamiec-jej-ofiar-zobacz-zdjecia/ar/c1-17138419

Budowa drugiej części Lubelskiej Akademii Futbolu

Nad Bystrzycą powstaje piłkarski ośrodek szkoleniowy pod nazwą Lubelska Akademia Futbolu. Gotowe są cztery boiska, a teraz LAF otrzymał od miasta decyzje środowiskową na budowę obiektu szkoleniowego z halą sportową oraz kolejnych boisk.

Ośrodek dla piłkarzy powstaje na części terenów zajmowanych poprzednio przez Lubelski Klub Jeździecki. Budową obiektu zajmuje się spółka Lubelska Akademia Futbolu. Teren doliny Bystrzycy został wydzierżawiony od miasta, ośrodek powstaje w dwóch etapach. Po 30 latach obiekt przejdzie na własność miasta.

Gotowa jest pierwsza część inwestycji, czyli  cztery boiska. Termin zakończenia drugiego etapu inwestycji przełożono z października 2023 r, na czerwiec 2024 r. jest to związane z czekaniem Urzędu Miasta na niezbędne decyzje środowiskowe.

Ratusz uznał że nie trzeba przeprowadzać szczegółowej „oceny oddziaływania na środowisko” planowanych przez spółkę obiektów.

– Planowane przedsięwzięcie, zarówno na etapie realizacji, jak i eksploatacji, nie spowoduje znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko – pisze w swej decyzji Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin.

Powstać ma dwukondygnacyjny budynek główny z halą sportową i częścią szkoleniową, obok mają zostać zbudowane jeszcze 3 boiska piłkarskie. Dwa z nawierzchnią naturalną oraz jedno z syntetyczną, parking dla 166 samochodów oraz czterech autokarów.

Obiekt ma być długi na 80 m i szeroki na 50 m. Na co dzień ma służyć szkoleniu piłkarskiemu młodzieży z zakwaterowaniem w formie bursy z wyżywieniem. Budynek ma być też miejscem pobytu kadry zawodniczej podczas zgrupowań przed meczami.

Inwestycja ma również obejmować m.in. stacje transformatorową, budynek techniczny, wiatę na pojemniki na odpady, zbiorniki na wody opadowe.

Zgodnie z obecnym kształtem umowy z miastem spółka LAF powinna otrzymać pozwolenie na budowę do końca kwietnia przyszłego roku.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/czekali-czekali-dostali-o-krok-blizej-do-budowy,n,1000318172.html

Ponad 560 mln zł w budżecie województwa na rozbudowę dróg wojewódzkich

19 grudnia br. radni Sejmiku Województwa Lubelskiego zatwierdzili budżet na nadchodzący rok. Na wydatki inwestycyjne zaplanowali  kwotę 722 mln zł.

Większość środków, 561,64 mln zł, zostanie przeznaczona na rozbudowę dróg wojewódzkich.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektu dotyczącego rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 830 Lublin – Nałęczów. Prace mają objąć odcinek od węzła Lublin Szerokie w miejscowości Płouszowice do początku powstającej obwodnicy Nałęczowa w Bochotnicy Kolonii. Jest to ok. 12 km trasy. Trasa będzie przebiegała  bez zmian w większości w ciągu obecnej drogi.

Kolejną inwestycją ma być budowa drogi wojewódzkiej nr 801 na terenie Dęblina wraz z nowym mostem na rzece Wieprz.

Na liście zaplanowanych inwestycji są też: budowa obwodnicy Tarnogrodu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835, budowa obwodnicy Hrubieszowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 844, rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 833 Chodel-Kraśnik oraz drogi wojewódzkiej nr 820 Łęczna – Sosnowica Dwór.

Zaplanowano również budowę kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę pomiędzy Kazimierzem Dolnym i  Janowcem.

Remigiusz Małecki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego wyjaśniał, że inwestycje będą realizowane w czasie kilku lat.

Przyszłoroczny budżet Województwa Lubelskiego został uchwalony bez deficytu.

– Budżet na 2023 rok jest bez wątpienia budżetem rekordowym i zrównoważonym. Planowane dochody są bowiem równe wydatkom. Będziemy dalej inwestować i wierzę, że region będzie się rozwijał – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Źródło: https://www.lublin112.pl/bedzie-rozbudowa-drogi-lublin-naleczow-powstana-tez-obwodnice-560-mln-zl-na-inwestycje/

https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/radni-sejmiku-wojewodztwa-lubelskiego-przyjeli-budzet-na-2023-rok,427530.html

Lublin dofinansuje program leczenia niepłodności metodą in vitro

Radni miejscy przyjeli program dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Z programu, który będzie realizowany w latach 2023-25 skorzysta 50 par rocznie, miasto wyda na niego 1,52 mln zł. Miasto zakłada dofinansowanie w kwocie 5 tys. zł do dwóch procedur in vitro dla każdej leczonej pary.

Projekt dofinansowania in vitro głosowano dopiero teraz, chociaż był gotowy już w 2019 r. Wtedy na wniosek „Inicjatywy 100-lecia Głosu Polek” rada miasta, głosami radnych z klubu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, poparła petycję w sprawie in vitro. Pandemia Covid-19, a potem wojna na Ukrainie spowodowały, że program dofinansowania nie wszedł w życie. Uchwalono go dopiera na ostatniej sesji rady miasta.

– Niestety, ale leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego nie jest finansowane z budżetu państwa, a z racji tego, że jest to kosztowna procedura to w praktyce oznacza pozbawienie wielu par możliwości posiadania potomstwa – powiedziała Monika Lipińska, z-ca prezydenta ds. społecznych. Dodała że program miejski spełnia oczekiwania mieszkańców.

Przeciwni programowi byli radni PiS

– Wyselekcjonowane zarodki mają szansę na życie, a pozostałe? Zakładam, że trafią do utylizacji. Czy wiedzą o tym, ci którzy tę metodę w pełni propagują? – pytał Marcin Jakóbczyk z klubu radnych PiS.

Miejski program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro zakłada wsparcie finansowe do wykonania 2 procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Przewidywane jest że zakwalifikowanych zostanie 50 par rocznie, każda otrzyma 5 tys. zł dopłaty do każdej procedury.

Do programu zostaną zakwalifikowane pary z problemem niepłodności będące co najmniej od 12 miesięcy mieszkańcami Lublina oraz płacące podatki w mieście. Do programu będą mogły zgłaszać się pary pozostające w związku małżeńskim lub w związku partnerskim.

– Kolejnym krokiem zmierzającym do wdrożenia programu będzie ogłoszenie konkursu na realizatora programu – informuje Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

Źródło: Miasto dofinansuje program leczenia niepłodności metodą in vitro. Radni dali zielone światło | Kurier Lubelski

Niemiecka firma rozważa produkcję samochody elektryczne w Lublinie

Niemiecka firma Evum Motors, produkująca małe samochody elektryczne, rozważa Lublin jako potencjalną lokalizację swojej fabryki.

Evum Motors z Bawarii poszukuje odpowiedniego miejsca do rozpoczęcia produkcji swoich samochodów w Polsce. Przedstawicielem tej marki jest znany w branży motoryzacyjnej Arkadiusz Miętkiewicz, który w przeszłości zarządzał polską siecią SEAT-a, Jaguara, Land Rovera.

– W planach mamy także budowę fabryki. Lublin jest bardzo poważnym kandydatem na lokalizację tej inwestycji. Jestem po wstępnych rozmowach z władzami miasta. Klimat jest sprzyjający – powiedział Miętkiewicz

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/samochody-elektryczne-z-lublina-niemiecka-firma-bierze-miasto-na-celownik-dla-swojej-inwestycji,n,1000318157.html

Kolejna międzynarodowa nagroda dla Bioteki

Bioteka, czyli filia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Al. Racławickich 22 wypełniona roślinami, otrzymała nagrodę German Design Awards 2023 za nowatorski projekt wnętrza. Jest to już piąta międzynarodowa nagroda dla Bioteki.

German Design Awards (GDA) 2023 to nagroda przyznawana przez Niemiecką Radę Wzornictwa, która działa już od 70 lat.

Dotychczas projekt Bioteki otrzymał aż 4 międzynarodowe nagrody: A’ Design Award 2022, The European Property Awards 2021-2022, Luxury Lifestyle Awards 2021, IFLA/Systematic Public Library of the Year Award 2021.

Za projekt odpowiedzialny jest Grzegorz Kłoda (GK-ATELIER). Bioteka wyróżnia się wśród innych miejskich bibliotek ilością roślin. Wystrój ma nawiązywać do pobliskiego Ogrodu Saskiego.

Źródło: https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/bioteka-z-german-design-awards-2023,9456,66,1.html

Źródło: https://kurierlubelski.pl/biblioteka-z-lublina-z-nagroda-miedzynarodowego-designerskiego-konkursu-wczesniej-byla-tam-karczma-slupska/ar/c1-17140307


Przegląd przygotowali: Franciszek Żurek, Oliwia Cieślik, Maksymilian Łuszcz, Sylwester Lewczuk, Kamil Syta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

01.12.2023

Przemysław Czarnek rośnie w siłę, a nowy dworzec na ostatniej prostej do otwarcia. Przegląd tygodnia

Komitet Polityczny PiS zatwierdził pełnomocników wojewódzkich. Przemysław Czarnek został szefem…

8 minuty czytania

24.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli układanki nowej władzy i zmiany w parkowaniu w Lublinie

Koalicja KO, Trzecia Droga i Lewica zmierzają do przejęcia władzy…

9 minuty czytania

17.11.2023

Przegląd tygodnia. Dyrektorka CSK odchodzi, dyrektorka Teatru Starego odchodzi, Karpiński wraca

Katarzyna Sienkiewicz rezygnuje ze stanowiska dyrektora Centrum Spotkania Kultur. Karolina…

8 minuty czytania

10.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli jednak radna Ryfka ma kłopoty z agentami

Centralne Biuro Antykorupcyjne chce wygaszenia mandatu radnej Lublina. W ubiegłym…

7 minuty czytania

03.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli Lublin ponownie w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Cała Strefa Płatnego Parkowania pod zarządem MPK Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne…

6 minuty czytania

27.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli czemu sąd zajmował się lubelskim księdzem?

Zmarła honorowa obywatelka Lublina, Wanda Półtawska. Odejście bliskiej przyjaciółki Jana…

10 minuty czytania

20.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli Czarnek jest królem wyborów

Wybory parlamentarne, decyzja sądu o przyszłości górek czechowskich i przygotowania…

7 minuty czytania

13.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli prezes Kaczyński obiecuje pieniądze na żużel [07.10 – 13.10.2023]

Najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia: polityczna gra stadionem żużlowym w Lublinie,…