var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Spółdzielnia LSM chce wyciąć sześć drzew rosnących na osiedlu Zygmunta Krasińskiego. Miasto zgadza się na usunięcie czterech. – Drzewa muszą zostać usunięte, bo są chore – tłumaczy Ratusz.
Z wnioskiem o wycięcie sześciu drzew rosnących na terenie osiedla Zygmunta Krasińskiego zwróciła się Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa (LSM).
– A tak, sąsiadka się skarżyła, że drzewo zasłania okna, a w dodatku jest całkiem uschnięte – mówi spotkana na spacerze z psem mieszkanka bloku przy Krasińskiego 10. Rosną tu trzy z czterech drzew, na których wycinkę ostatecznie zgodziło się miasto.
– Na podstawie przeprowadzonej w terenie wizji lokalnej stwierdzono, że oliwnik wąskolistny jest zamierający i nie rokuje szans na zachowanie żywotności, o czym świadczy ponad 90% posusz korony w pełni sezonu wegetacyjnego. Dwa jarząby i jabłoń znajdują się w złej kondycji zdrowotnej z wyraźnymi objawami chorobowymi – wylicza Monika Głazik z biura prasowego w ratuszu.
Argumentuje, że drzewa są uschnięte, spróchniałe i zagrzybione. – Ze względu na stan zachowania oraz lokalizację mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia, dlatego też zakwalifikowano je do usunięcia – tłumaczy rzeczniczka.
Miasto nie wydało natomiast zgody na wycięcie jesionu wyniosłego rosnącego przy Krasińskiego 10 i żywotnika na Irydiona 8.
Z czym po zgodę na wycinkę
Zezwolenie na wycięcie drzewa wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a jeśli rośnie ono na terenie wpisanym do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków.
Wniosek może złożyć właściciel nieruchomości, na której rośnie drzewo, dzierżawca lub najemca za zgodą właściciela albo właściciel urządzeń doprowadzających gaz, wodę, prąd itp.. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nie potrzebują zgody właściciela nieruchomości, ale mają obowiązek poinformować swoich członków o zamiarze złożenia takiego wniosku.
Oprócz danych wnioskodawcy, oświadczeniu o posiadanym tytule prawnym do nieruchomości albo własności urządzeń oraz wymaganej zgody wniosek powinien zawierać m.in.: – nazwę gatunku drzewa, – obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm, – miejsce, przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa, – rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa, – projekt planu nasadzeń zastępczych lub przesadzenia drzewa, – zezwolenie w stosunku do gatunków chronionych (jeśli wniosek ich dotyczy).
Bez pozwolenia
Pozwolenie nie jest wymagane m.in. w przypadku zamiaru wycięcia drzew: – których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 80 cm (w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i srebrzystego), 65 cm (kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan klonolistny), 50 cm (pozostałe gatunki), – rosnących na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i usuwanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, – drzew lub krzewów owocowych (chyba że rosną na terenie wpisanym do rejestru zabytków lub na terenach zieleni), – stanowiących złomy lub wywroty, usuwanych przez odpowiednie służby.
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz