Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  10.02.2022

Młodzieżowa Rada Miasta w Chełmie, czyli „nie-da-się”.

Udostępnij

W 2021 roku parlament dokonał nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, dzięki którym młodzieżowe rady uzyskały większe kompetencje. Przyznano im inicjatywę uchwałodawczą, prawo opiniowania projektów uchwał Rady Miasta, składania zapytań i wniosków, a także monitoring dokumentów strategicznych. W Chełmie zbiegło się to z faktyczną likwidacją Młodzieżowej Rady Miasta.

Tak prezentowała się Młodzieżowa Rada Miasta Chełm poprzedniej kadencji (fot. facebook MRM Chełm)

Fundacja Wolności złożyła wniosek do Prezydenta Chełma o powołanie na kolejną już kadencję Młodzieżowej Rady Miasta.

Dzięki pracy w Młodzieżowej Radzie Miasta można poznać pracę samorządu, nauczyć się współpracy z innymi. Krzysztof Jakubowski Prezes Fundacji Wolności To dobra praktyka na przyszłość, gdy dzisiejsi uczniowie zostaną „pełnoprawnymi” mieszkańcami. Brak MRM może sugerować, że władzom miasta nie zależy na tym, aby w Chełmie mieszkańcy byli aktywni i interesowali się pracą samorządu.

Mandat poprzedniej rady wygasł w 2021 roku. W szkołach odbywają się zajęcia stacjonarne, a także wybory do samorządu szkolnego. Mimo to w Chełmie nie udało się przeprowadzić wyborów do nowej Młodzieżowej Rady Miasta.

W związku z wybuchem pandemii czasowo zawieszone zostały jedynie wybory na kolejną kadencję Rady. (…) Biorąc jednakże pod uwagę trwający nadal stan pandemii a co się z tym wiąże czasowe niespodziewane wyłączanie zajęć w poszczególnych oddziałach szkolnych oraz przechodzenie uczniów na naukę w trybie zdalnym, kontakt z młodzieżą szkolną jest znacząco utrudniony Longin Bożeński Przewodniczący Rady Miasta Chełm.

W innych powiatach grodzkich na Lubelszczyźnie, czyli Zamościu, Lublinie i Białej Podlaskiej, takie Rady działają. W październiku 2021 roku wybory do Młodzieżowej Rady Miasta przeprowadzono w Lublinie. W Kraśniku ze względu na kwarantannę większości uczniów jednej z podstawówek przesunięto termin głosowania o tydzień, ale tylko w tym okręgu. Czyli dla chcącego nic trudnego.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy byłego przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta z Chełma Kacpra Jasyka. Przez tydzień nie znalazł czasu na odpowiedź. Sprawę skomentowała Maria Lenart Przewodnicząca MRM z Kraśnika. Jej zdaniem pandemia nie jest przeszkodzą w przeprowadzeniu głosowania. Dzięki zdeterminowaniu władz miasta oraz poprawy sytuacji pandemicznej, jesienią ubiegłego roku zostały przeprowadzone wybory.

Jak swoją działalność widzi przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta z Kraśnika? Myślę że naszym głównym celem na tą kadencję jest uczynić Kraśnik bardziej atrakcyjnym miejscem dla młodych oraz zachęcić ich do zaangażowania się i brania czynnego udziału w życiu miasta. Chcemy organizować różne eventy i imprezy, by umilić czas Kraśniczanom, ale również pomagać innym, tak jak obecnie trwa zorganizowana przez nas zbiórka artykułów potrzebnych stowarzyszeniu „Tulimy” w naszym mieście. Na posiedzeniu w marcu będziemy mieć okazję przedstawić swoje pomysły burmistrzowi i liczę że wspólnie uda nam się zrobić coś dobrego podsumowuje przewodnicząca Maria Lenart.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *